ZHÜKZSES€HE COIJMNT. 1886. No. 10. Zaterdag 6 Februari. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor liet arrondis- sement Zierihzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f i,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct'. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEÜ1IAS. ZIERIKZEE, 5 Februari 1 8 8 6. In de raadsvergadering van heden is definitief be noemd tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool, de heer F. P. Visser, thans tijdelijk leeraar aan die school. De leeraar W. Seijl is om gezondheidsredenen ont heven van de lessen in het Nederlandsch aan de H. Burgerschool en met ingang van 1 Februari 1886 benoemd tot leeraar in de Aardrijkskunde aan die school en in het Nederlandsch en de Geschiedenis aan de Burger-Avondschool, op eene jaarwedde van f 900. Voorts is besloten, eene oproeping te doen voor een tijdelijken leeraar in het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool tot het einde van den cursus 1886/87, en zulks op eene jaarwedde van f '1400. Men weet, dat te Roterdam het stafmuziekcorps der schutterij is ontbonden. Daarom is aan de officieren- sociteit inlevering gevraagd van de muziek-bibliotheek en enkele muziek-instrumenten, die in het gebouw der sociteit geborgen waren. Daar deze de afgifte weigert en in eene vergadering der leden zelfs vergunning aan het bestuur gaf, om over de bibliotheek te be schikken, heeft de commandant onmiddellijk beslag laten leggen op de door hem opgeëischte zaken. De rechter zal nu in deze zaak te beslissen hebben. Het gebouw van den Hoogen Raad is weder aan het afbrokkelen. Op den tusschengang achter de groote Raadzaal kwam een stuk plafond, ter grootte van pl. m. 2 vierk. meters, naar beneden. De gemeenteraad van Oldebroek heeft zijn meester gevonden. Die van de Noordbrab. gemeente Eethen heeft onlangs besloten, tot de regeering het verzoek te richten, om op Zondag in 't geheel geen brieven te laten bestellen, niet alleen te Eethen, maar in bet geheele land. De burgemeester meende wel, dat de Eethensche raadsheeren zich tot Eëthen moesten bepalen, en niet geroepen waren, de landsregeering van advies over de postzaken te dienen, doch zijn voorstel aan Z. M., op grond van art. 70 gemeentewet, om dat besluit zelfs niet voor kennisgeving aan te nemen, maar het te vernietigen, is door den minister van binnenlandsche zaken afgewezen Z. Exc. vond geen termen om aan den Eethenschen raad het genoegen te ontzeggen. Te Parijs bestaat sedert eenige jaren eene Neder- landsche Vereeniging, die tot genoegen, en ook zeer tot nut werkt van de in de Fransche hoofdstad ge vestigde Hollanders. Zij zou dat nog meer doen, indien zij niet te worstelen had met geldgebrek. De Parijsche correspondent van het Hbl. schrijft er over: »Het getal alhier vertoevende Nederlanders bedraagt ruim 9000. En volgens de statistiek der algemeene armverzorging alhier .nemen de Nederlandsche be- hoeftigen onder de vreemdelingen den derden rang- in (de eerste rang is er het ergst aan toe). Er is dus nogal iets te doen. Zooveel, dat men zonder krachtige hulp van liet vaderland er niet komen kan. Het getal welgestelde Hollanders te Parijs is niet groot genoeg, om van hen alles te mogen en te kunnen verwachten. Toch hebben deze laatsten, wanneer het vaderland iets vroeg, nooit geweigerd. Na de ramp van Krakatau en bij watersnooden liet ^Nederland aan de Seine" zich niet onbetuigd. Mag het dus niet op wederdienst rekenen te meer, daar deze aan landgenooten, aan eigen armen ten goede komt? Er bestaat te Amsterdam een sub-comité dat een aantal contribuëerenden heeft aangebracht, maar verder zelden van zich doet hooren. Ook langs* onmiddellijke!) weg echter zal het bestuur van het fonds zeker gaarne giften ontvangen, 't Bestaat uit de heeren R^A. Buisman, voorzitter; A. L. II. Obreen, vice-voorzitterJobs. Pierson, secretaris; T. J. Boas, penningmeester, '14 rue La Fayette; Ed. Pinner en B. Schroder. Gaarne vestigen wij de aandacht op dezen toestand eener vereeniging van landgenooten in den vreemde, met den wensch dat dit bescheiden beroep op onder steuning niet onbeantwoord zal blijven. Met zekerheid meldt men aan het N. v. d. I). dat Z. M. de Koning aan zijn architect, den heer Eborson, heeft opgedragen een ontwerp te maken voor het bouwen van eene villa in de Scheveningsche boschjës. Werd de sociaal-democratie kort geleden hier in Nederland gezegd »nog in de windselen" te liggen, en heeft het kindeken nu de windselen afgeworpen, De Tijd vergelijkt haar thans bij een stouten straat jongen, die zich alom, maar het liefst in de druk bezochte straten eener grootè stad, doet vernemen door zijn misbaar en guitenstreken.- Zoo heeft ook de re geering het opgevat; zij laat de schendende straatjeugd begaan tot deze liet al te bont maakt. Zal de onbesuisde knaap tot man opwassen? Er zijn er, die daarvoor weinig of geen vrees koesteren. Hunne eerste reden tot gerustheid is de onverschillig heid ten opzichte van politieke en maatschappelijke vraagstukken, welke bij de groote massa heerscht. Een tweede reden is gelegen in de meer beperkte verhoudingen der industrie en het fabriekswezen hier te lande, daar het buitenland heeft bewezen, dat alleen in de centra der groot industrie de sociaal-democratie welig tiert, terwijl in Nederland de tegenstelling in de industrie tusschen groot en klein niet zoo scherp als elders bestaat. Te Maastricht is dit eenigermate wel het geval, en daarom hadden de Amsterdamsche socialisten het ook vooral op Limburgs hoofdstad gemunt, maar ook daar zijn zij op den goeden geest der bevolking, door den ijver der geestelijken krachtig gesteund, afgestuit. Ook mist men hier te lande de vagebonden, de werkeloozen van beroep. Aan al deze redenen tot gerustheid kent de Tijd een betrekkelijke waarde toe. Uitzonderingswetten tegen de sociaal-democratie zijn hier dan ook niet noodig. Maar evenmin moet men Gods water over Gods akker laten loopen, zich met de sociaal-democratie niet verder inlaten en onverschillig blijven toekijken. In de Nederlandsche Sport komt een uitvoerige beschrijving voor van den wedstrijd te Hamburg, op grond van nauwkeurige aanteekeningen bij en na de verschillende ritten. Ten bewijze van de goede verstandhouding, die er tusschen de leden van den Nederlandschen Schaatsen rijders-bond en de besturen van de Hamburger en de Altonaer IJsclub bestaat, kan dienen, dat de bond aan de Duitsche clubs in een officieel schrijven zijn bijzonderen dank en zijn groote tevredenheid.heeft be tuigd voor de eerlijke, onpartijdige wijze waarop de wedstrijden onder hun leiding hadden plaats gehad. Dit schrijven werd gekruist met een brief uit Hamburg, welke de mededeeling bevatte, dat de Hamburg-Altonaer Eisspoi't-Verein besloten had aan den Ned. Scliaatsen- rijdersbond, als herinnering voor de groote verdiensten, welke het bestuur zich verworven had, voor het tot stand komen van den Meisterschaftspreis, de groote gouden, de groote zilveren en de groote bronzen medaille aan te bieden. Iemand te Hamburg, die de Hollandsche rijders goed gadesloeg, geeft zijn onderzoek weer in 't volgende staatje De Vries de vlugste. Veningade taaiste. Kingma. de slimste. Bruinsma de wildste. v. d. Berg de krachtigste. Zijlstrade luiste. Uit het verslag in de Sport blijkt, dat deze karakter istiek vrij juist is. De heer H. L. V. E. Salomon, oud-officier der grenadiers en op verzoek eervol ontslagen commandant van »de Kruisberg", heeft in een open brief aan den minister van justitie de redenen uiteengezet, die hem noopten na anderhalf jaar werkens laatstgenoemde betrekking neer te leggen. Het geschrift, dat op gedragen is aan Z. M. den Koning, bevat naast de toelichting van eene reeks van grieven tegen de commissie van administratie en tegen den inspecteur van de gevangenissen, eene zeer donkere schildering van den toestand op »de Kruisberg." Den minister drukt de schr. ten slotte op het hait, al zijn invloed aan te wenden, opdat die toestand verbetere, waarbij hij moge handelen zonder den invloed van zijne tegenwoordige raadslieden. Bij de voortzetting van haar beschouwingen over »de nooden van het volk", zet 0?is Noorden uiteen, dat de houtzaag-industrie door de voorgestelde heffing op gezaagd en bewerkt hout niet gebaat zal worden, daar dat recht, ad 30 cents per kubieken meter, slechts ongeveer 1 pCt. der waarde bedraagt, terwijl de scheepsvracht voor onge^aagd bout het dubbel bedraagt van die voor gezaagd, omdat een schip, dat 1000 balken laadt, het aantal planken kan innemen, die uit 2000 balken gezaagd zijn. Waarom, vraagt het blad nogmaals, moeten wij, als kleine Mogendheid, het vrijhandelsstelsel huldigen, terwijl alle andere Staten, zelfs Engeland, het vaderland van het vrijhandelsstelsel, inkomende rechten heffen? En zegt men nu, dat de prijs der koopwaren voor ons volk goedkooper wordt als er geen rechten op geheven worden, dan antwoordt het blad, dat het weinig baat of de waren goedkooper zijn als de werkman het geld niet verdient, waarmee hij die goedkoopere waar zou moeten betalen. Vrijhandel maakt de levensbehoeften goedkoop, maar ontrooft den arbeider zijn werk. Inkomende rechten daarentegen stellen den werkman in staat, in de behoeften van zijn huisgezin te voorzien. Dagbl. Met zekerheid kan, volgens het N. v. d. D., bericht worden, dat voor rekening van de gezamenlijke buskruit- makers van Noord-Holland, Utrecht en Zeeland, van welke vennootschap de heeren B. J. A. Pronck en A. A. Bredius directeuren zijn, te Muiden eene nieuwe buskruit fabriek gebouwd zal worden. Zij komt te staan op dezelfde plaats, waar de vroegere, die anderhalve eeuw oud was, gestaan heeft. Ongeveer 3 maanden geleden zijn van wege de onderofficiers-club der Arnhemsche schutterij O. C. A. S. de eerste stappen gedaan tot het oprichten van een Bond van Schutterij-onderofficieren van Nederland. Het plan vond aanvankelijk schier algemeene instem ming, hoewel het aantal deelnemers grooter had kunnen zijn. Ons land telt op het oogenblik 85 plaatsen, alwaar dienstdoende schutterij-corpsen aanwezig moeten zijn, en waarbij zich ongeveer 2000 onderofficieren bevinden. Daarvan hebben zich uit 20 plaatsen te zamen ruim 300 deelnemers aangemeld, en wel Amersfoort, Arnhem, Bergen-op-Zoom, Bolsward, Doesburg, Dordrecht, Goes, Gouda, Grave, 's Gravenhage, Groningen, Harderwijk, Helmond, Leeuwarden, Leiden, Meppel, Oldenzaal, Purrnerend, Tiel en Zutfen,

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1