FIJNE TOILETZEEP. LEZING TE KOOP Oommandiet Kas, ROTTERDAM. JUSTUS VAN MAURIKJr. op Vrijdag 5 Februari a.s., ZEEUWSCH RIET en DEKRIET. VISITEKAARTJES. 100 stuks voor 50, 60, 80 cent Stempel J. J. CEULEN, Middelburg. HET GELEERDE FRANSCH L'ILLUSTRAriON EUROPÉENNE. K. ROOLE ZOON in EFFECTEN, in bezit nemen en er een Turksch bataillon in gar nizoen mogen leggen, hetwelk onder onmiddellijk bevel van den vorst zal staan. 6°. De vorst staat aan Turkije de Muzelmansche dorpen van de berg Rhodope af. Er blijven nog twee moeieiijkheden onopgelost. Vorst Alexander eischt, dat de Bulgaarsche constitutie in Oost-Roemelië zal van kracht verklaard Worden, en dat de militie van dat gewest in het Bulgaarsche leger zal worden ingelijfd. De Porte is niet ongenegen om eene herziening van het organiek statuut toe te staan, maar van de inlijving der militie wil zij nog niet hooren. Gemengd Huiteiilandsch Nieuws. Naar aanleiding van den brand der spinnerij van de firma Kayser Biesing te Aken, waarbij een aantal personen het leven verloren, heeft de politie aldaar bevolen, dat de vensters der bovenverdiepingen van fabrieken, zoo niet alle dan toch om het andere, geheel opengeslagen en op een haak gezet moeten kunnen worden, welke haken sterk genoeg moeten zijn om daaraan touwladders, op elke verdieping beschikbaar te houden, te bevestigen. Ter vermindering van brandgevaar moeten voorts alle gasvlammen of andere lichten in fabrieken met gevlochten ijzerdraad omgeven worden. Dat obelisken niet-algemeeo als sieraad voor bruggen worden afgekeurd, bewijst het voorbeeld van Berlijn, waar men thans bezig is voor 1 y.2 millioen Mark een prachtige keizer-Willem-brug geheel van marmer te bouwen, de bogen, van donker zilvergrijs Belgisch marmer, de dekstukken van lichte kleur en de bovenste deelen van roode kleur. Als lantaarndragers worden obelisken aangebracht. Het plan om een ruiterstandbeeld des keizers op de brug te plaatsen is opgegeven, omdat de keizer zijn toestemming beslist heeft geweigerd. Prof. Hagen, die in opdracht van het gemeente bestuur te Berlijn, naar Amerika is geweest om de electrische straatverlichting te onderzoeken, heeft een verslag uitgebracht dat zeer verrassend klinkt. Hij komt tot de slotsom, dat voor straatverlichting het electrische gloeilicht louter weelde en dat weldra de maatschappijen, die gloeilicht leveren, genoodzaakt zullen zijn hun prijzen aanmerkelijk te verhoogen, om ook maar een matige rente te maken. Daarentegen is hij overtuigd, dat over weinige jaren in de huizen de electriciteit het gas en de petroleum zal hebben verdreven, en men niet begrijpen zal dat men zich met die laatste zoolang heeft beholpen, zooals wij thans over de kaarsen en olielampen onzer groot vaders denken. Te Berlijn wordt betrekkelijk weinig zeevisch gegeten. Naar evenredigheid der bevolking gebruikt men te Londen 17 maal, te Parijs 2'/2 maal zooveel visch als te Berlijn. Te Londen wordt gemiddeld per hoofd elk jaar 67 pond versche zeevisch aangevoerd, ongeveer even zooveel als rundvleesch. Thans tracht men ook in de Duitsche hoofdstad het vischverbruik te bevor deren door het vestigen van een centrale vischmarkt voor Noord-Duitschland. De nieuwe markthallenmet een oppervlakte van 11,000 vierk. meter, viermaal zoo groot als de groote maikt van Billingsgate, zijn thans met den stadsspoorweg verbonden en daardoor zal het mogelijk worden, in den tijd van 12 tot 20 uur de versche zeevisch uit de zeeplaatsen op de Berlijnsche markt te brengen. Daar zal tevens ge legenheid worden gegeven om, evenals te Parijs, eiken aanvoer door vertrouwde personen te doen verkoopen tegen de prijzen, die de marktmeester eiken dag als het gemiddelde vaststelt en openbaar maakt. Aldus hoopt men te Berlijn een in- en uitvoermarkt voor den vischhandel te vestigen en tevens het verbruik van gezond voedsel te bevorderen. Door den minister van openbare werken in Frankrijk is eene commissie benoemd, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar verbeteringen, die aangebracht kunnen worden in het rollend materieel, zoowel als in den dienst der treinbeambten. Aan deze commissie is volle vrijheid gelaten wat de vast stelling van het programma harer werkzaamheden betreft, maar in het bijzonder wordt hare aandacht gevestigd op deze drie punten: 1°. ïangeerseinen in Frankrijk en in het buitenland; hoe zij werken; welke bepalingen er voor bestaan, middelen om het gebruik van de seinen voor het publiek gemakkelijk te maken; 2°. veranderingen, die te brengen zijn in den vorm der personen-waggons, rnet het doel een onderlinge gemeenschap er van, hetzij bestendig, hetzij naar gelang van de behoefte, te verkrijgen; 3°. toezicht over de personentreinen, onderweg door beambten der maatschappijen. De commissie, welke veertien leden telt, moet binnen drie maanden haar rapport indienen. De heer Ferdinand de Lesseps heeft te Southampton, van waar hij, zooals men weet, naar Panama vertrok om de kanaalwerken in oogenschouw te nemen, in gezelschap van den burgemeester en van andere autoriteiten, de merk waardigheden der stad bezichtigd en werd overal met den meesten eerbied bejegend. De een en-tachtigjarige »groote Franschman", die er uitziet als ware hij niet ouder dan zestig, wekte de bewondering op van allen, die het voorrecht hadden hem te zien en te spreken, en uit zijn mond op nieuw de verzekering vernamen dat binnen drie jaren de doorgraving der landengte van Panama voltooid zal zijn. »Over twee maanden keer ik terug", zeide hij. »1 k ga nu doen wat ik in Egypte gedaan heb. Ik neem bekwame ingenieurs mede naar Panama, die met hunne eigene oogen zullen zien wat ik daar kan uitrichten. Over drie jaar zullen mijne honderd millioen kubiekmeter zand en rotssteen uitgegraven en de Stille zee met den Atlanlischen Oceaan ver- eenigd zijn". Dooi* het. stedelijk bestunr werd hem een feestmaal aangeboden, en de op hem uitgebrachte toosten beantwoordde hij met een zeggingskracht, die de hoorders verbaasde. Onder de leiding van ingenieur Hutchinson, van Montreal, werd te St.-Paul, in den staat Minnesota, een prachtig paleis opgericht, geheel uit ijs vervaardigd. Het daartoe benoodigde ijs bestaat uit regelmatige blokken, allen van 14 duim dik, 3Ya voet lang en 2 voet breed. De grondmuren des torens, die het paleis zal bekroonen, zullen 5 voet dikte hebben. In het paleis is een restaurant, een concertzaal en een schaatsenrijderspark. Als een overtuigend bewijs van den stilstand in het handelsverkeer, welke in Groot-Brittannië ten vorigen jare heeft geheerscht, kan de volgende mededeeling strekken. Volgens officiëele opgave heeft in '85 de waarde van den invoer bedragen 3737/8 millioen p. st., d. i. 16 millioen p. st. minder dan in '84. Bewaarde van den uitvoer is in het vorige jaar slechts geklommen tot 213 millioen, d. i. 20 millioen p. st. minder dan in het jaar '84. In Frankrijk geven de officiëele cijfers betreffende in- en uitvoer gedurende het jaar 1885, vergeleken met den in- en uitvoer gedurende het daaraan voor afgaande jaar, de volgende uitkomsten. De invoer gedurende het jongstverloopen jaar had een gedecla reerde waarde van 4.815,877,000 fr., d. i. 127 V2 millioen minder dan in 1884; de waarde van den uitvoer in '85 klom tot 3,185,031,000 fr., d. i. 47y2 millioen fr. minder dan in het daaraan voorafgaande jaar. Dr. Jules Guérin, een van Frankrijks beroemdste artsen, is den 25 Januari t.e Hyères overleden in den ouderdom van 85 jaar. Reeds in '1832 was zijn naam vermaard door zijne zelfopoffering tijdens de cholera- epideruie in dat jaar. In 1830 richtte hij de Gazette medicale op. Als schrijver was Guérin bijzonder vruchtbaar. Dr. Pasteur vond in hem een hardnekkigen tegenstander. Guérin bestreed al de theoriën van Pasteur en zeideLa, vraie bactérie, c'est la celluie. Voor 25 jaren werd bij de uitlegging van Berlijn voor een stuk grond f 39 a f 40 per are betaald. Thans is op diezelfde plek geen are onder f 1000 te krijgen. Nog meer is de prijs in andere gedeelten der stad gestegen, die voor een kwart eeuw nog bouw- of weiland waren. ADVERTENTIEN. jj.. Heden overleed onze geliefde zoon en broeder JACOBUS, in den ouderdom van ruim 44 jaar. Zierikzee, J. C. BAL 29 Januari 1886. en Familie. Algemeene kennisgeving. van den heer in de Concertzaal te Zierikzee, 's avonds te 8 ure. Toegangkaarten a f 1, te verkrijgen aan de Concertzaal. Plaatsbespreking van 12-2 ure. EEN GROOTE PARTIJ Te bevragen bij J. M. MARIS Pz. te Heijningen bij Fijnaart. en één gulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers drukkerij van II. LARENMAN te Zierikzee, alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ. Gnimauve p. stuk 15 ct. doosjes van 3st. 40ct. Chinois 25 70 Mede verkrijgbaar bij de Ileeren A. M. E, VAN DISHOECK en A. C. DE MOOIJ, Zierikzee. te blijven onderhoudenis de beste maatregel een abonnement te nemen op een Fransch tijdschrift, dat door vorm en inhoud tot lezen dringt. Dit vindt men in. Wekelijks verschijnt hiervan een nummer met 4 of 5 platen. De tekst wordt gevormd door romans, novellencauseries over letterkundewetenschap of kunstgedichtenenz. De nieuwste romanwelke er in verschijnt: MABIAGE ET FATALITffi trekt algemeen de aandacht; het verhaal blijft voort durend en in klimmende mate boeien. Men abonneert zich voor een geheelen jaargang a f 5,(franco per post f 5,50); de betaling geschiedt per kwartaal. Bureau: Kerkstraat 35, te Amsterdam. JOe ZierrkzeescJhe Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden èL cléposito. 1 jaar dato 4y2 8 dagen zicht 3l/2 6 maanden 4 1 maand 4 3 -3% KOOPT en VERKOOPT EffectenCouponsbuiten- landsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 10 tot 2 en van 6 Y2 tot 8 uur. berichten, dat van af 1 Juni de renten der deposito's worden gesteld als volgt: op 5 dagen zicht 2 Va 1 maand opzeggens 3 3 maanden dato 3 1 jaar dato 31/2%, terwijl tevens gelden tegen solied onderpand op billijke voorwaarden zijn te bekomen. OPEN RIJSTUIN No. 3,

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3