industrie, recht van bestaan hebben, achten wij dus aanvankelijk voldoende beantwoord. Hadden de leer lingen der kunstnaaldwerkklasse op dit oogenblik een dubbel $stel handen, er ware voor haar werk in over vloed te bekomen. Zij moeten echter ook zelfs haar vrijen tijd nog aan de studie wijden, zoodat bestellingen slechts gedeeltelijk kunnen worden uitgevoerd. Nu de groote firma's echter zien, dat men hier te lande, evengoed als in het buitenland, patronen kan ontwerpen en uitvoeren, en zij dit goed betalen, is dit eene aanleiding om jonge meisjes op te wekken, zich op deze kunst toe te leggen. Aanbod van werk en geen handen om het uit te voeren is jammer in een tijd, dat zooveel beschaafde vrouwen vragen: hoe zullen wij wat verdienen? Ook het leveren van grondstoffen, nu meest in den vreemde gekocht, kan voor menige winkel vrij goeden omzet geven, totdat wij wellicht eindelijk op onze beurt borduurwerk naar het buitenland zenden, in plaats van steeds van daar te ontvangen. liet toelatingsexamen voor de afd. kunstnaaldwerk aan de rijks-school voor kunstnijverheid te Amsterdam heeft plaats in de eerste dagen van Juli. Hospitant leerlingen, die zich in een of andere techniek van het naaldwerk willen bekwamen, worden ten allen tijde toegelaten, zoover de plaatsruimte zulks gedoogt. Inlichtingen worden gegeven door den directeur der school, de lieer de Kruijff en door jkvr. de Bosch Kemper, secretaresse van liet Dames-Comité, Amster dam, Heerengracht 573. Woensdag j.l. werd voor de rechtbank te Assen eene zaak behandeld, die een gebruik in Drente te aanschouwen gaf, dat met het oog op de omstandig heden, waaronder het feit plaats greep, eene barbaarsche mishandeling werd. Eene dienstbode van een boer te Zweeloo had de verkeering, die ze met een boerenknecht had, opgezegd, en de vrienden van dezen Jaatsten meenden nu. partij trekkende voor den aanstaanden bruigom, er toe te moeten overgaan, om wat men in Drente noemt: »de meid te laten trouwen." Eenige jongens, ongeveer 15 in getal, gingen op zekeren avond van de vorige maand naar den boer, waar de meid diende. Zij vonden haar bij het spinnewiel, en op het gezegde van een hunner: «aanpakken jongens!" grepen ze de meid beet en sleurden haar uit de keuken over de deel naar buiten, waar ze op een gereed staanden wagen geplaatst werd nevens een stroopop. In dien toestand trokken de jongens zelve den wagen vooit tot in eene naburige gemeente. Ouder rumoer en het lossen van schoten werd eindelijk halt gemaakt bij eene herberg. Na eenig oponthoud aldaar word de terugtocht aangenomen en na ongeveer 1 '/.2 uur de meid weder bij haar boer in huis gebracht, waar ze half bewusteloos van schrik en uitgestane koude, en dus in deerniswaardige!! toestand aankwam. De boei* bij vvien zij diende had zich, verwonderlijk genoeg, geenszins verzet tegen hetgeen in zijne woning plaats greep; integendeel, toen de jongens bij liet binnenkomen gezegd hadden, dat ze gekomen waren »om de meid te trouwen", had deze geantwoord: «nu daar kan ik niet aan doen." Tegen een tweetal der jongens, volgens mr. Moens, het wettig bewijs geleverd, en 't requisitoir luidde mitsdien schuldigverklaring aan mishandeling en ver oordeeling tot celstraf. Een geschil tusschen den burgemeester en den gemeenteraad van Zuidbroek, over de aanstelling van een veldwachter, beeft tengevolge, dat de bevolking in die gemeente met '1 Februari van openbare verlichting verstoken zal zijn. De burgemeester wilde, in plaats van één, twee veldwachters hebben; de commissaris des Konings steunt hem daarin, en daar de raad weigert daartoe mede te werken, hebben Gedep. Staten het geld voor den tweeden veldwachter ambtshalve op de begrooting gebracht, door den post voor de verlichting met f 450 te verlagen. Dientengevolge kunnen de lantaarns in Zuidbroek na '1 Februari niet meer branden. llooger op. De dagbladen vermelden nu en dan, dat voor kleine betrekkingen honderd of meer sol licitanten zich aanbieden. »Dat is ook een stuk sociale geschiedenis", meent de Haagsche briefschrijver in de Zactnl. C<t. Vroeger kon een burger-jongen, die zonder fouten de vier hoofdregels der rekenkunde kon toepassen en flinkweg zonder grove spel- en taalfouten een goeden brief schrijven, als een genie worden beschouwd; hij moest dan, op advies van den schoolmeester, hooger op; en hij werkte zich ook meermalen naar boven; maar tegenwoordig zijn er zooveel van die éénoogigen, dat zij op lange na niet meer allen koning in het land der blinden kunnen worden; zij worden er toch op afgestuurd; van daar hét aantal vruchteloos sol liciteerden, die wel zouden wenschen bij vaders ambacht te zijn gebleven, maar nu niet meer terug kunnen en de stof leveren voor de massa van ontevredenen in de maatschappij. Zij, die met kleine kapitaaltjes eigen zaken, liefst groote zaken, willen doen, vermeerderen het aantal winkeliers enz. bovenmate en als zij dan nog vaak bij hun zoeken naar een middel van bestaan mislukken, leveren zij het tweede contingent ontevredenen niet de maatschappelijke toestanden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Voor eenigen tijd werd een stuk grond op den hoek van de straten Monge en Navarre te Parijs door den gemeenteraad voor 12,000 franken aangekocht, omdat daar de overblijfselen van het amphitheater van het oude Lutetia onder den grond verborgen lagen. Een ander perceel, eveneens boven de genoemde overblijfselen gelegen, is thans nog bezet niet de koetshuizen van de Algemeene Parijsche Omnibusmaatschappij, maar- zal weldra eveneens in handen van de stedelijke overheid overgaan. Op het reeds verworven gedeelte zijn intusschen de uitgravingen begonnen. Zij hebben eene arena voor den dag doen komen, die door een podium van ongeveer twee meter hoogte omringd is, waarboven zich de rijen zitplaatsen verheffen. Binnen dit podium en concentrisch daarmede vond men de overblijfselen van een tweeden lagen, doch zeer dikken en sterken muur, soortgelijk als die, waarover bij stierengevechten de toreadors springen, wanneer zij al te zeer in 't nauw gebracht worden. Hier diende echter deze muur om het amphitheater voor het vertoonen van zeegevechten geschikt te maken. Op deze bestemming wijst o. a ook een afvoer-kanaal, hetwelk zeer goed bewaard gebleven is. Onder de meest belangwekkende over blijfselen behooren eenige zitplaatsen, waarop de namen der eigenaars zijn vermeld. Voor deze opgravingen heeft de regeering fr. '15,000 en de gemeenteraad fr. 26,000 toegestaan, terwijl fr. '10,000 door particulieren bijeengebracht zijn. Een eeuw is voorbijgegaan sedert de eerste acade mische tentoonstelling voor beeldende kunsten te Berlijn werd gehouden. Ter herinnering aan dit gewichtig feit worden veel omvattende maatregelen genomen, met het doel om een luisterrijke kunsttentoonstelling voor te bereiden, die daarenboven geheel en al zal afwijken van alle tentoonstellingen, welke haar zijn voorafgegaan. Zoo zal er, om enkele bijzonderheden daarvan- kortelijk aan te duiden, een historische af- doeling worden georganiseerd, die zal kunnen strekken, en wel op breede schaal, om een levendig beeld te geven van de ontwikkeling der Duitsche kunst sedert liet begin der regeering van Frederik den Groote. Een andere karaktertrek dezer tentoonstelling zal bestaan in een afdeeling van voorwerpen van Grieksclie kunst, welke het museum te Berlijn bevat en tot opluistering der tentoonstelling tijdelijk zullen worden afgestaan. De tempel van Jupiter te Olympia, het altaar van Pergamun en een reeks kunstschatten, uit het klassieke land bij uitnemendheid herkomstig, zullen aldaar prijken en een krachtige getuigenis afleggen van den hoogen trap van volkomenheid, door de be oefenaars der beeldende kunst destijds bereikt. Op indrukwekkende schaal zal de beroemde tempel van Zeus weder verrijzen en als maatstaf ter beoordeeling hiervan deelen wij in 't voorbijgaan het volgende mede. Te rekenen van den kolossalen opgang, geleidende naar de voorhalle van dien tempel, tot aan de nike, welke de spits des voor-gevels kroont, is een verschil in hoogte van 29 meter. Hetgeen de waarde van zulk een herboren tempel zeer verhoogt is het volgende: een groot gedeelte der aloude kunstwerken van de grootste Grieksche beeldhouwers, welke bij dien bouw zullen worden gebezigd, bezit het museum te Berlijn, welks bestuur ze ten gebi'uike heeft afgestaan tot opluistering van de hier besproken feestviering. Met voorbijgang van een menigte belangrijke bij zonderheden, vermelden wij nog een paar karakteris tieke punten. In het park, tot het tentoonstellingsterrein behoorende, zal eene Egyptische tempel worden opge richt naar het model van het heiligdom van Dakieh. Om den indruk, door dit alles teweeggebracht, nog krachtiger te maken, zullen bij een schitterend kunst licht de firma Siemens en Halske leveren gloeilampen en booglichten om de zon te evenaren plechtige optochten van »Oude" Grieken zich begeven naar den tempel van Zeus, zal men talrijke karavanen, uit liet hart van Afr ika gekomen, met zwaar bepakte kameelen als 't ware Egypte zien doortrekken, waaraan de ge noemde tempel den toeschouwer herinnert. De kosten dezer tentoonstelling zijn geraamd op de kapitale som van 750,000 Mar k, welke uitgaaf zal worden gedekt door de volgende batenmen rekent op een toelage van 100,000 Mark van den Staat (van Pruisen); 100,000 Mark toelage uit de stedelijke kasde entreegelden door de bezoekers te offeren zullen, naar men hoopt, voldoende zijn om al het overige met glans af te doen. Als vermoedelijke basis strekt de ervaring, opgedaan bij de hygiënische tentoonstelling, waar ruim 700,000 M. door de bezoekers is geofferd. Deze tentoonstelling hoopt men even nuttig maar veel aantrekkelijker te maken dan gene, en al is in deze berekening de electrischo verlichting van het reusachtige tentoon stellingsgebouw en den nog oneindig uitgestrekter parkaanleg niet begrepen, toch mag de commissie, die aan het hoofd staat, niet van vermetelheid be schuldigd worden, omdat zij het groote feest op zoo waardige wijze wenscht te doen vieren. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Aan het etablissement Feijunoord werden Vrijdag weder '10 werklieden (timmerlieden) bedankt. Vrijdagavond werd door de waakzaamheid van den wegwachter Swelsen tusschen Bunde en Maastricht een ernstig ongeval voorkomen. Den goederentrein, die van Vetilo kwam, werd door hem eensklaps rood licht vertoond, waardoor de machinist dadelijk stopte om te zien wat er aan scheelde. Er waren aan den weg eenige vei bindingsschroeven losgedraaid en de bouten uitgenomen en een zwaar stuk hout was dwars over de rails gelegd. Onmiddellijk werd van bet gebeurde de politie te Meersen in kennis gesteld, doch de vermoedelijke daders heeft men tot heden nog niet kunnen vinden. De weg was weer spoedig hersteld en na een kwartier stoppens kon de trein zijn weg vervolgen. Het toppunt van onbeschaamdheid heeft wel een Londensche dief bereikt, die tegen den persoon, dien hij heeft willen bestelen, een aanklacht indiende. Den 5 Januari verliet Chapman, den stalmeester van den hertog van Cambridle, de opera, toen hij eensklaps een geweldigen ruk aan zijn horlogeketting voelde en spoedig daarop een man pijnlijk zag voortsnellen. Den 30sten klaagde de vluchteling Chapman aan wegens ernstige lichamelijke verwonding. Het horloge, dat de dief had willen stelen, was namelijk van een kunstig mechaniek voorzien en toen de dief het had willen grijpen, ging een haarfijne pen hem door de hand, hetgeen een wond veroorzaakte, die de ver lamming van de hanrtspier tengevolge had. Trotsch riep de dief uit: Men mag mij straffen, maar hem ook! Deze vrome wensch werd niet vervuld, Chapman had het recht zijn eigendom naar goedvinden te beschermen. De dief bekwam 6 maanden dwangarbeid. Zekere George McCabe, van Dakota, werd beticht zijne vier eerste vrouwen vergiftigd te hebben. Bij gebrek aan voldoende bewijzen werd hij vrijgesproken, ofschoon iedereen hem voor schuldig hield. Hij moest zijn land verlaten en trouwde eene vijfde vrouw. Op zekeren dag betrapte zij hem, toen hij bezig was een poeder in baar drinken te strooien. Zij deed, alsof zij van niets wist en verwisselde heimelijk de glazen. McCabe dronk zelf het vergif uit en stierf in de ijselijkste pijnen. Hij bekende nu eerst, dat hij zijne vier eerste vrouwen had vergiftigd. Op Curasao, waar soms maanden achtereen een verzengende droogte kan heerschen, die door geen enkelen regendruppel wordt verfrischt, hebben zich, volgens een particulier schrijven van daar, in de laatste dagen van December ontzettend zware regenbuien, gepaard met on weder, ontlast. De oudste menschén herinneren zich niet, ooit zulke stortregens te hebben beleefd. Regenbakken, die duizenden emmers kunnen bevatten en nog nooit vol waren geweest, liepen nu over; leege flesscben, die buiten geheel vrij stonden, werden boordevol door het water, dat den hals in- regende. Te Willemstad werd in sommige straten het plaveisel losgewoeld en storten muren en straatlan tarens omver. Ook buiten de stad werden door het van de bergen afstroomende water groote verwoestingen aan velden, wegen en waterkeeringen aangericht. Kortom, op het droge Curagao werd de vroegere ondenkbare en ongehoorde klacht vernomen over te veel water. Buitenland. Bulg-arije. De vorst van Bulgarije en de Porte zouden het volgens de Neue freie Pr esse over deze zes punten eens zijn: 1°. Vorst Alexander zal voor den tijd van vijf jaren tot vertegenwoordiger des Sultans in Oost- Ruemelië benoemd worden. 2°." Daar het den Vorst verboden zou zijn, zijne residentie te Philippopel te te vestigen, zou hij een algemeen stedehouder voor Roemelië benoemen, welke benoeming aan de goed keuring van den Sultan zou onderworpen worden. 3°. De vorst zou tot muchir benoemd worden en naar Konstantinopel komen om den Sultan hulde te brengen. Opdat de vorst niet gedwongen zou worden een fez te dragen, zal hij tot kavallerie-generaal benoemd worden en als zoodanig den kolbak mogen dragen. 4°. De vorst zal zich verbinden geregeld de schatting te betalen. 5°. Turkije zal de stad Boergas

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2