ZIERMZEESCME COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1886. No. 9. Woensdag 3 Februari. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VER TEN TIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiteiTik een da<f voor de uitgave in te zenden aan den nitgever II. l.AKEMIAV Binnenland. ZIE RIK ZEE, 2 Februari 1 8 8 6. De heer mr. D. van der Vliet, advocaat en procureur te Middelburg, is, namens J. den Outer, in cassatie gekomen van het op 29 Januari 1.1. door de rechtbank gewezen vonnis in zake de bekende aanvaring. Naar het Hdl. verneemt, is er ten aanzien der Soerabayasche Handelsbank, die met groote crédieten van Lens en Bergsma werkte en daardoor in moeilijk heden was geraakt, eene regeling getroffen, door welke het voortbestaan dezer instelling verzekerd is. In het Nutsgebouw te Amsterdam werd Zaterdag middag de jaarsvergadering gehouden van de Amster- damsche afdeeling der »Nederl. Pensioenvereeniging voor werklieden." Dooi- den secretaris, den heer M. F. de Monchy, werd het verslag over het afgeloopen jaar voorgelezen, resumeerende verschillende gebeurtenissen, in en naar aanleiding van gehouden vergaderingen voorgevallen. Het verslag zal gedrukt en den leden toegezonden worden. Volgens mededeeling van den penningmeester, den heer Ketjen, was er bij het begin van 'tjaar een nadeelig saldo van 7,64 en bedraagt thans het saldo in kas 36,85 Va- De drie aftredende bestuursleden, de heeren Van de Wall Bake, Hansen en Heldt werden herkozen. Bij den landbouwer G. te Pietersbierum werd dezer dagen een haas, die zich aan kool vergastte, door een paar katten verrast, welke jagers zonder akte echter de vangst aan den eigenaar van de kool moesten afstaan. Het beeld in gips, eene verkleinde, maar toch nog tamelijk groote reproductie van het fraaieLuxemburgsche standbeeld van Willem II, dat op de Antwerpsclie tentoonstelling algemeen werd bewonderd, is op last van den Koning naar het paleis te Amsterdam ge zonden. Daar zal het in de troonzaal geplaatst worden, onder de roemrijke vlag van Chassé. De kroonprins van Zweden wordt in den loop der volgende week uit Stokholm te Amsterdam verwacht, om zich weer voor geruimen tijd onder behandeling van dr. Mezger te begeven. In de Zaterdagmiddag gehouden bijeenkomst van vertegenwoordigers der verschillende Nederlandsche spoorwegen, in het nieuwe administratie-gebouw der Boll. IJzeren Spoorweg-Maatschappij te Amsterdam, hebben, naar het Hdbl. verneemt, aileen besprekingen plaats gehad betreffende de verwarming der rijtuigen derde klasse. Besloten is, daarmede de volgende winter een aanvang te maken. Volgens de Amst. Ct. heeft de recherche nog twee personen opgebracht als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op L'Amblée, n.l. den kellner Johannus Hendrik Eising, oud 31 jaar, wonende in de Tullingstraat te 's Gravenhage, en Simon Jochems, katoendrukker uit Antwerpen, 28 jaar oud. Eising stond, volgens het Vad., bij de politie te 's Hnge, op wier aanwijzing hij gevangen werd genomen, ongunstig bekend. Hij had in de residentie vroeger een klein bierhuis. Ten dienste van prinses Wilhelmina zal, naar het Hacigsche Dagblad meldt, eerstdaags een Engelsche gouvernante ten ilove benoemd worden. Men kent het verhaal van den beroemden schilder Apelles aan het hof van Alexander. Gewoon zijn schildetijen publiek ten toon te stellen, smaakte hij op zekeren dag de voldoening, dat de vogelen op een stilleven kwamen aanvliegen, dat hij op de markt plaats had uitgestald. Door de bedriegelijke voorstelling van de (huiven verlokt, pikten de vogels in het doek. Wij dachten aan dit tooneeltje, dat ons uit de klassieke oudheid is overgeleverd, schrijft het D. v. Z-H., toeri wij Vrijdag de ongeziene getuigen waren van een meesterstuk, door een gewoon schildersknecht uitgevoerd. In het schaftuur zich verpoozende van zijn werk in een onbewoond huis, neemt de man kwast en verfpot en smeert in weinige oogen blik ken op den achtermuur van een tuin de beeltenis van twee kippen, de een in de lucht kijkende, de tweede graanpikkende. Kleur en vooral houding van de vogels waren inderdaad verwonderlijk juist getroffen. Toen het tafereel klaar was, namen de schilder en zijn kameraad een proef door de kippen, die de aanstaande bewoners van het huis reeds in de ren hadden overgebracht, in den tuin te laten. Het was werkelijk een hoogst vermakelijk gezicht, de sensatie van de kakelaars gade te slaan, toen zij eensklaps die vermeerdering hunner familie ontwaarden. Zij liepen met groot misbaar langs den muur op en neer en toen de kippen allengs tot be daren waren gekomen, bleef de haan er nog het langst de dupe van. Wij, die wel eens van artisten van beroep vernamen hoe moeilijk het is om een zoo bewegelijk dier als een kip juist op zijn plaats te zetten, waren verbaasd over de gemakkelijkheid, waarmede deze schildersknecht zijn smeren juist daar aanbracht, waar zij wezen moesten. Misschien weet de man zelf niet, welk een decoratief talent er in hem schuilt. De voor ruim twee jaren te Oldenzaal afgebrande stoomkatoenspinnerij van de heeren H. P. Gelderman en Zonen, is thans vervangen door een nieuwe fabriek, een veel grooter en .doelmatiger ingelicht gebouw. Dezer dagen werd de fabriek voor een groot gedeelte in werking gesteld. De weduwe Cox, het oud moedertje op den Kamp te Wel, heeft haar honderdsten verjaardag niet mogen beleven. Sterk tot aan het einde en geen gevaren kennende, had zij zich in de laatste dagen te veel in de koude en in de sneeuw gewaagd. Hierdoor haalde zij zich eene verkoudheid op den hals, welke haar den 28 Januari, in den ouderdom van 99 jaren, 9 maanden en 1 dag ten grave sleepte. Haar dood baart rouw en teleurstelling in het geheele dorp, dat binnen drie maanden een ongekend feest hoopte te vieren. Venl. W.bl. Hoe vele belangen er betrokken en zooveel mogelijk in onderling verband te houden zijn bij de dienstrege lingen der spoorwegen, kan men o. a. eenigszins opmaken uit de omstandigheid, dat niet minder dan 93 ver tegenwoordigers van de meeste spoorwegen van Middel- Europa en van eenige stoomvaartmaatschappijen deel namen aan de vergadering, welke dezer dagen te Hamburg plaats vond, om te beraadslagen over den aanstaanden zomerdienst, die men besloten heeft den '1 Juni ek. te doen aanvangen. De vergadering over den winterdienst van 1886/87 zal den 16 Juni a.s. te Amsterdam gehouden worden. Dr. van Koetsveld deelt mede, dat de inschrijving voor de te bouwen zesde kerk van de Ned. herv. gemeente te 's Gravenbage, door bijgevoegde giften, tot ongeveer 10,000 is geklommen. Diakenen der herv. gemeente te 's Hage ontvingen van ruevr. en mej. J. aldaar, 2300, voor een aangewezen doel. Het geslacht van het woordje «Bond" schijnt eene zaak van persoonlijke opvatting te zijn immers terwijl de een voortdurend van het bond spreekt, zal een ander altijd de bond zeggen. Afwisseling nu is wel heel goed, maar op taalkundig gebied minder gewenscht de of het Bakkersbond besloot daarom het advies in te winnen van prof. M. de Vries te Leiden, die het volgende antwoordde: »llet geslacht van het woord bond nu is altijd twijfelachtig geweest. Vondel b. v. gebruikte het man lijk, Cats onzijdig en in nieuweren tijd nam Bilderdijk het manlijk, Tollens onzijdig. In het dagelijksch spraakgebruik wordt het woord, buiten samenstelling, weinig gebezigd. Toen wij dus onze woordenlijst uit gaven, was het moeielijk eene keuze te duen. Wij verklaarden ons voor het onzijdig geslacht, omdat wij ons overtuigd hielden, dat dit destijds (1866) het meest gewone was, ofschoon wij er bijvoegden, dat de Duitsche Bond, een aan 't Hoogduitsch ontleende naam, manlijk was, evenals in het Duitsch, omdat iedereen altijd de D. bond zegt, niemand ooit het D. bond. «Sedert de uitgave van onze woordenlijst is echter de staat van zaken veranderd. Door de oprichting van vei scheiden bonden (een naam die vroeger niet zoo gebruikt werd) is het woord meer en meer in zwang gekomen, en heeft de meerderheid der sprekenden zich allengs en onwillekeurig voor «den Bond" ver klaard, Dien wenk mogen wij niet veronachtzamen, want ten slotte behoort toch de «spraakmakende ge meente", niet de taalkenner, het geslacht te bepalen. Daar komt bij, dat de vereeniging van protestanten zich genoemd heeft: De Protestantenbond, en door dien algemeen bekenden naam is het manlijk geslacht nu alom meer in zwang gekomen. Daar nu de bepaling van het geslacht des woords, dat vroeger altijd twijfel achtig was, alleen door eene opzettelijke keuze kan worden vastgesteld daar het manlijk geslacht, ondanks onze woordenlijst, sedert 1866 meer en meer gebruikelijk is geworden, en het niet wenschelijk schijnt dat nevens den (eenmaal gevestigden) Protestantenbond nu andere vereenigingen zich het bond zouden noemen, zoo geloof ik zonder aarzelen voor het vervolg het manlijk ge slacht te moeten aanbevelen. Mijn advies is derhalve, uwe vereeniging den Bakkersbond te noemen, en ik voor mij zal in eene volgende uitgave der woordenlijst het artikeltje, dat nu luidt: ««Bond, onzijdig; Duitsche Bond, manlijk." ver anderen in ««Bond, manlijk, (meervoud bonden)." «Nu er zoovele vereenigingen met dien naam worden opgericht, kunnen wij natuurlijk het meervoud niet langer missen. »»Ik merk nog even op, dat het manlijk geslacht ook volkomen in overeenstemming is met dat van dronk, sprong en vond, die op dezelfde wijze gevormd zijn." Men schrijft uit Amsterdam: Bij de voorkeur, die men, op het gebied van kunstnijverheid, nog zoo dik wijls geeft aan artikelen, afkomstig uit den vreemde, is het een verblijdend verschijnsel te kunnen wijzen op belangrijke bestellirgen, onlangs opgedragen aan de vereenigingen Arbeid Adelt en Tesselschade, die nu in staat zijn die uit te doen voeren door de leer lingen der kunstnaaldwerk-klasse, in hare vrije uren. Een onzer eerste modemagazijnen bestelde een kost baar garneersel voor een datneskleed bij de aflevering voldeed het zoozeer, dat er terstond aan een tweede werd begonnen, terwijl meerdere dergelijke borduursels stellig goeden afr.rek zouden vinden. Andere firma's en particulieren gaven familiewapens te borduuren op laken en fluweel. De betaling van dat soort werk is bijna het driedubbele van 't gewone naai- en bor duurwerk. De vraag: zal het kunstnaaldwerk, als vak van

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1