HEERENHUIS OPMERKINGEN, Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. TUIN li. KÖOLE ZOO A Herziening van de belastbare opbrengst ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN, Gemengd Buitenlandsch Nieuws. In het Engelsche leger in Birma komt het volgende onmenschelijke feit voor, dat door de Times wordt medegedeeld. De generaal-provoost is een bijzonder liefhebber van pholographiën en wil zich thans photo- graphiën verschaffen van personen, die gefusilleerd moeten worden, op het oogenblik dat zij dooi- de kogels getroffen zijn. Om dit doel te bereiken, maakt de generaal-provoost, wanneer het bevel »leg aan!" gegeven is, zijne camera obscnra gereed, en wanneer dit niet spoedig gelukt, worden de ongelukkigen gedu rende eenige minuten in deze positie gehouden, voor de schoten gelost worden, die een einde aan hun leven zullen maken. De officier, die aan het hoofd van het peloton staat, dat met de executie is belast, ontvangt het bevel van den generaal om vuur te laten geven, wanneer hij zijn toestel gericht heeft. Tot dusver heeft hij echter nog geene voldoende proef verkregen. Het is te wenschen dat de Engelsche regeering aan deze martelingen' der ter dood veroordeelden zoo spoedig mogelijk een einde maakt. Een correspondent van de Daily-News te Madrid brengt een gevallen grootheid, maarschalk Bazaine, in herinnering. Deze woont met zijne vrouw, een nog steeds schoone en levendige Mexicaansche, te Madrid en wel in vrij goede omstandigheden. Zijn vrouw heeft eenig vermogen, door de erfenis van haar móeder heeft zij thans een inkomen van 1400 pd. st. Mevrouw Bazaine is voor haar man in zijn ongeluk een ware steun geweest. De ex-maarschalk en zijne vrouw ver schijnen zeer dikwijls in de kringen der aristocratie van Madrid, vooral in het huis van den Mexicaanschen gezant, generaal Corona, denzelfden die te Queretaro uit handen van keizer Maximiliaan diens zwaard ontving. Toen admiraal Jaurès Frankrijks gezant aan het Spaan- sclie hof was, kwam het meermalen tot pijnlijke ontmoetingen, wanneer hij den ex-maarschalk aantrof. De admiraal verliet eiken kring, waarin ook Bazaine verscheen. Door de Bonapartisten en keizerin Eugénie is Bazaine overigens ook in den ban gedaan. Hij is zeer verouderd, corpulent geworden en ziet er opge blazen uit, daarbij is hij slordig op zijne kleeding, zoodat hij den indruk geeft, alsof hij in behoeftige omstandigheden verkeert. Hij heeft een werk over den Mexicaanschen veldtocht geschreven en zich jaren lang bezig gehouden met de verdediging van zijne houding te Metz. Een zijner zoons dient in een Spaansch regi ment jagers. Met het gerucht, dat voor eenigen tijd de ronde in de bladen deed, volgens hetwelk Bazaine zeer arm is, stemt bovenstaande mededeeling dus niet. Zondag werd in de kerk te Firies (graafschap Kerry) de binnentredende familie van den onlangs vermoorden pachter Curtin met een storm van gehuil, gesis en rumoer met banken en stoelen ontvangen. Waarschijnlijk zouden de Cürtins verpletterd zijn, wanneer de politie hen niet te hulp ware gekomen. Met haar staven dreef zij de belhamels uit het Godsgebouw, waardoor enkele personen kneuzingen en lichte verwondingen bekwamen. Toen de rust schijnbaar hersteld en de politie afge trokken was, drong een hoop vrouwen de kerk weer binnen, sleepte de bank, waarop de Curtin's gezeten hadden naar buiten, en sloeg de planken daar aan duizend spaanders. De Curtin's hebben zich dien haat op den hals gehaald, doordat zij zich een paar maanden geleden, bij een nachtelijken aanval en inbraak in hun huis door een bende «Moonlighters", met moed ver dedigden, waarbij de oudste dochters, nadat haar vader door de booswichten was doodgeschoten, dezen het masker afrukte, waardoor zij herkend en dientengevolge gearresteerd en gestraft werden. Vandaar de wraak op de familie. De Curtin's werden «geboycot" en moesten hun woning verlaten, waardoor zij in armoede vervielen. Van «loyale" zijde werd een inzameling voor hen gehouden, waardoor het volk, onder de vreeselijke pressie van de veemgerichten, nog meer op hen ver bitterd werd. In de Anthropogische Vereeniging te Moskou is den 21 December jl. eene belangwekkende mededeeling gedaan over kleurenblindheid. De keizerl. maatschappij tot bevordering van het zeewezen te Moskou heeft namelijk in Mei 1885 eene circulaire gezonden aan alle 42 zeevaartscholen en besturen van havens in Rusland, houdende de aanwijzing om kleurenblinde leerlingen op genoemde scholen tot het examen niet toe te laten, en om maatregelen te beramen, dat ook in Rusland het onderzoek van loodsen, matrozen, enz. op kleurenblindheid worde toegepast. Uit de onder zoekingen van Ljabinski, betreffende de kleurenblindheid sedert '1879 onder,de voor de oorlogsvloot bestemde matrozen enz. naar de methode van Holmgreen bewerk stelligd, is gebleken, dat b. v. onder de recruten van het woudrijke gouvernement Wologda niet minder dan 7.7 pet. kleurenblinden voorkomt, terwijl het cijfer voor het aangrenzende gouvernement Onega slechts 3.2 pet. bedraagt. Met het oog op het feit, dat de kleurenblindheid enkel met betrekking tot het roode en groene licht voorkomt, en dus feitelijk tot de kleuren, die op spoorwegen, stoombooten, lichttorens vooral gebezigd worden zich hoofdzakelijk beperkt, heeft de Moskouer maatsch. tot bevord. van het handelszeewezen voorgesteld, die beide lichtkleuren op schepen en spoorwegen af te schaffen en door blauw en geel licht te vervangen. Prof. Sternow is het met dit voorstel eens. Intusschen is die zaak evenmin eenvoudig uit te voeren, als zij voorshands in het reine is. Nieuwe onderzoekingen zullen noodig zijn, om practisch uit te maken, of blauw en geel voor het doel inderdaad even goed zijn als groen en rood, welke laatste kleuren niet zonder grond tot dusver alom zijn aangenomen. Na den dood van Fritz Reuter in '1874 vormde zich in Mecklenburg, zijn geboorteland, twee comités voor het inzamelen van gelden voor een gedenktoeken van Reuter. Een comité wilde het oprichten te Staven hagen, de geboorteplaats van den schrijver, de andere te NeuBrandenburg, omdat hij daar zijne meeste werken heeft geschreven. In 1876 vereenigden zich de beide comités en werd een centraal-comité benoemd, waarvan de zetel te Schwerin, de hoofdstad van Mecklenburg, gevestigd is. De secretaris van het comité heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat het Reu ter-fonds in 't geheel 18000 Mark bedraagt, welke som in 4 pet. Pruisische staatspapieren is belegd. Volgens een telegram uit New-York heeft O'Donovan Rossa, het hoofd der dynamiet-mannen, verklaard, dat hij niet zou beginnen voor hij .overtuigd was dat het Engelsche parlement en de regeering niets voor Ierland willen doen. Hij zegt een nieuwe ont plofbare stof ontdekt en een belangrijke som gelds in kas te hebben. Nieuw scheepvaartkanaal. La Science pour Tous deelt in zijn jongstverschenen nummer een en ander mede, betreffende het gewichtige plan, opgevat door de Russische regeering, om de beide groote rivieren, de Wolga en de Don, met elkander te vereenigen door middel van een scheepvaartkanaal. De eerstgenoemde rivier ontlast zich in de Caspisclie Zee, die tot heden van het rechtstreeksche wereldverkeer is afgesloten. Door het openen van genoemd kanaal zal een water weg in het leven worden geroepen, die de gemelde binnenzee in verband brengt met de Zee van Azof en tegelijkertijd met de Zwarte Zee, waardoor de toegang wordt verzekerd tot alle oorden ter wereld. Het verbindingskanaal zal zijn oostelijke invaart hebben bij de havenstad Kamychin, gelegen aan de Wolga. Tusschen deze rivier en de Don verheft zich de bergketen van Ergeni, die dooi sneden moet worden vervolgens zal gebruik worden gemaakt van een rivier, ontspringende aan de westelijke helling van genoemd gebergte en behoorende tot het stroomgebied van de Don, welke men zal verbreeden en uitdiepen, in een woord kanaliseeren. Voor den handel der bewoners van de oostwaarts der Caspische Zee gelegen landen, aan Rusland onder worpen, zoomede van Perzië, den Caucasus, enz., zal de opening van dezen weg naar de Oceaan een zegen zijn. Opmerking verdient het, dat de tegenwoordige Russische regeering slechts het voorbeeld volgt in vroegeren tijd gegeven. De eerste poging ter verbin ding van de Wolga met de Don, is gedaan door Selim II. Reeds had men ijverig gearbeid aan de verwezenlijking van dit plan, toen een oorlog tusschen Turkije en Rusland den sultan dwong het reeds aan merkelijk gevorderde werk te staken. In later jaren werd het hervat door Peter den Groote. De nederlaag door hem in den oorlog tegen Turkije bij Narva ge leden, noodzaakte nu den keizer van Rusland de zaak op te geven, waarvan in de omstreken van de vroeger genoemde stad Kamychin, nog vele sporen aanwezig zijn. Als een bijzonderheid, in verband met de werk zaamheden aan dit scheepvaartkanaal, zij hier nog vermeld, dat Ilollandsche waterbouwkundigen het ter rein destijds hebben onderzocht en de vereischte plannen, enz. voor het bedoelde kanaal hebben ontworpen. De photographie overtreft alle telescopen. Sedert lang bouwt men kijkers, telescopen en refractors, de een al gvootev dan de andere, zoodat er werktuigen van dien aard bestaan van reusachtige afmetingen, die niet gehandhaafd kunnen worden zonder toestellen van nog veel grooter omvang. Waartoe ze dienen weet ieder onzer lezers: om ondernemingen en ont dekkingen te doen in het ruimste gebied, dat ter wereld wordt gevonden, in het onbegrensde uitspansel. Sedert eenige dagen is het gebleken, dat de sterre- kundigen zich tot heden hebben moeten behelpen met hoogst onvoldoende hulpmiddelen, 't Geen voor het oog, gewapend met den krachtigsten kijker of refractor, nog volkomen onzichtbaar was gebleven, is ontdekt door middel van de photographie. De Astro nomische Nachrichten hebben dezer dagen gemeld, dat door Paul en Prosper Henry aan het'observatorium te Parijs o. a. een sterrennevel is waargenomen en afgebeeld door middel van de photographie. Deze zoogenaamde nevel bevindt zich in het sterrenbeeld de «Plyaden", heeft den spiraalvorm en is betrekkelijker- wijze helder lichtend. En toch heeft de krachtigste telescoop ons geen kondschap kunnen brengen van de honderden sterren en zonnen, die daarginds schijnbaar zijn opeengehoopt. Aan onze lezers is het bekend, dat door middel der photographie, een hemel kaart zal worden ver vaardigd, die het groote voordeel zal bezitten van volkomen juist te zijn. Elke hemelbol zal op die kaart niet slechts op zijn ware plaats worden aan getroffen, maar tevens zal zijn rang onder zijn ge- nooten of hij is van de 1ste of van de zooveelste grootte daarbij kenbaar wezen. Aan de genoemde photografen Paul en Prosper Henry is de wetenschap de ontdekking van het middel verschuldigd om de zoo uiterst gevoelige platen te vervaardigen, welke de astronoom bij der- gelijken arbeid behoeft. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 26 Jan. «Pride of the South", kapt. Pealar, van Liverpool naar Zierikzee. Van 22—29 Jan. 1886. Geboren: Een zoon van M. van de Voorde en C. Bakker. H. Koevoets en A. Plaum. M. Tuijnman en J. Sinke. dochter R. Ornée en M. van Dijke. zoon W. Huson en A. Holm. Overleden: M. A. van de Zande, 12 d., d. A. Koopman, bijna 6 m., z. W. F. Noordwijk, 4 m., d. ïfi-fSï— De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zalop Vrijdag, 5 Februari 1886, des avonds 7 ure, in de Sociteit van den Heer H. C. Boudier te Zierikzeekrachtens Art. 1223 van het B. W.publielt verltoopen EEN FLINK MODERN met nieuw aangelegden en voorzien van GASLEIDINGEN enz., staande in de Nieuwe Boogerdstraat te Zierikzee, Wijk C No. 195, Sectie B No. '1072, groot 01 Aren 75 Centiaren. Te bezichtigen des Dinsdags en Vrijdags van 12-1 */2 op vertoon van een toegangbewijsafgegeven door voornoemden Notaris. berichtendat van af 1 Juni de renten der déposito's worden gesteld als volgt: op 5 dagen zicht 2'/2%, 1 maand opzeggens 3%, d 3 maanden dato 3%, 1 jaar dato 3y2%, terwijl tevens gelden tegen solied onderpand op billijke voorwaarden zijn te bekomen. Bij den Boekhandelaar H. LAKENMAN te Zierikzee is verkrijgbaar: NAAR AANLEIDING VAN DE BROCHURE VAN DEN HEER C. J. GEERTSEMA over de der gemaakt door Mr. J. mOOLEXUllRGH, Oud-Voorzitter der commissie in het schattingsdistrict Goes. PRIJS SO CENT. Tegen overmaking van het bedrag in post zegels, geschiedt de toezending franco.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3