Uit Indië schijnen weer ongunstige financiëele be richten te zijn gekomen. Men schrijft uit Amsterdam n.l., dat de Soerabaiasche handelsbank eene onder- handsche leening tracht te sluiten van f 1,500,000, en dat de firma Lens Bergsma bij een Indisch huis voor f 1,200,000 moet betrokken zijn, waarop groot nadeel staat geleden te worden, zoodat eene definitieve surséance van betaling mogelijk niet zou worden verleend, wat financiers mede gronden op de omstandigheid, dat niet meer al de directeuren als solidair aansprakelijk in eene commanditaire vennoot schap als deze binnen de landpalen vertoeven. Kunst, Wetenschap en Letteren. Eerstdaags zal in Van Lier's" »Grand Théê,tre" te Amsterdam een drama in 7 tafereelen worden op gevoerd, getiteld: «Blanke Slavinnen", naar de actueele Londensche toestanden beschreven. In Philadelphia werden onlangs proefnemingen gedaan met een nieuw telefoon-stelsel, de zoogenaamde Knudson-telefoon, waarover wij het .volgende in de Amerikaansche bladen lezen: Deze telefoon heeft met de electrieke telefoon niets gemeens; het is eenvoudig een klankenleidend stelsel. Ook zal hij nevens deze niet in het strijdperk durven optreden, want hij is slechts voor kleine afstanden dienstig. Uit dit oogpunt beschouwd, zal hij het electriek systeem verre over treffen. Uitwendig heeft deze nieuwe telefoon het voorkomen eener horlogekast. In plaats van het cijferblad bevindt zich eene doorboorde nickelen schijf van ongeveer 2V2 duim diameter, en welke uiterst gevoelig is. In het midden der schijf is een draad aangebracht, die, evenals in de vroegere systeems, tot een ander gebouw voert. Wanneer men het toestel wenscht te gebruiken, klopt men met den vinger op de kast, en zoodra men antwoord krijgt, kan men op gewone wijze met elkander spreken, liet is zelfs niet noodig dicht bij de schijf te staan, men mag er zich op eenige stappen vandaan bevinden. De woorden zijn langs beide zijden voor allen hoorbaar, die zich in eenen omtrek van circa20 voet bevinden. Wil men ver trouwelijk een gesprek voeren, zoo hoeft men slechts te fluisteren, en niemand kan u dan verstaan; tot het tikken van een uurwerk kan men duidelijk hooren. Dit stelsel kan slechts gebruikt worden op afstanden, die minder dan 4 Eng. mijlen bedragendoch dit is in de steden voldoende. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Met de Duitsche stoomboot «Feronia", die veertien dagen geleden bij de kust van Terschelling schipbreuk leed, zijn o. a. vijf duizend millioen naalden verloren gegaan, die door vier firma's te Iserloiin op een bestelling uit China geleverd waren. De schade is groot, daar er zeer veel fijne soorten bij waren. Alles was echter bij verschillende maatschappijen verzekerd. Sedert eenigen tijd spreken de Amerikaansche bladen slechts van schade door het slechte weder in de Vereenigde Staten toegebracht. Er hebben 203 schipbreuken plaats gehad, terwijl 30 matrozen be vroren zijn. Alleen bij de schipbreuk van de «Crissie- Wright" zijn alle leden der equipage, op één na, van koude omgekomen. In de zuidelijke staten vriest het sterk en de sneeuw is er zoo overvloedig, dat de treinenloop op sommige lijnen gestaakt is. Te Gent wordt nog veel gesproken over den woekeraar, die aan officieren geld leende en orde- teekenen in pand nam. Hij hield een boekhouder, die met een bijzondere behendigheid de zaken regelde. Men zegt dat er ontdekkingen gedaan zijn van sommen, die tegen intresten van 30, 40 en zelfs 50 0/0 geleend zijn. Ook werden er voor eiken dag vertraging in het afbetalen zware boeten toegepast. Te Agen (Frankrijk) heeft een notaris van Pamiers getracht zich het leven te benemen. Hij was in een hotel afgestapt en had zich in zijn kamer opgesloten. Toen men hem 's morgens badende in zijn bloed vond, werd onmiddellijk geneeskundige hul]) alsmede de justitie gehaald, aan welke de ongelukkige verklaarde, dat hij sedert tien jaren te Pamiers als notaris was gevestigd, en dat de zaken steeds waren vooruitgegaan. Hij had zich echter in den laats ten verkiezingsstrijd gemengd, waarvan het gevolg was geweest, dat een gedeelte zijner clientèle hem verlaten had. Uit vrees dat hij later te kort zou komen, had de notaris zich van het leven willen berooven. Eeii luchtballon, »Le Fugitif", is, aan zijn naam getrouw, op de vlucht. In het schuitje zaten 3 heeren. Het laatst zag men hen boven Brest, toen echter konden de reizigers door den sterken wind niet landen. Zij lichtten den ballon zooveel mogelijk, die daarop snel in de hoogte ging, doch daar medegevoerd werd naar volle zee, door een oogenschijnlijk zeei snelle luchtstrooming. Na dien tijd heeft men niets meer van de luchtreizigers gehoord. Een Russisch schip heeft op den Oceaan de overblijfselen van een ballon gezien, zoodat alle hoop vervlogen is. liet armenhuis te Jackson (Michigan) is door brand geheel vernield. Veertig personen, waaronder blinden, idioten en doofstommen, zijn in de vlammen omgekomen anderen wierpen zich uit de vensters en hebben zich zwaar gekwetst. Buitenland. Groot-Brittaa j e. Een nieuwe maatregel van de regeering staat Ierland weder te wachten, welke in hoofdzaak ten doel heeft j om de Nationale Liga en andere gevaarlijke ver- eenigingen van Ierland te onderdrukken. De indiening I van dit wetsontwerp werd Donderdag verwacht en volgens de mededeeling van den heer Hicks Beach in het Lagerhuis zal door de regeering de urgentie voor dit ontwerp gevraagd worden. Op dit wets ontwerp zal een ander volgen, waarbij de wet op den aankoop van Iersche pachtgoederen wordt uitgebreid. De aankondiging van deze wetsontwerpen werd door de conservatieve leden van liet Lagerhuis met gejuich ontvangen, terwijl de Parnellisten ze met gelach begroetten. Bij de voortzetting van het debat over het adres van antwoord op de troonrede stelde de heer Collins als amendement voor, het leedwezen van het Huis uit te drukken, dat aan de boeren het verkrijgen van kleine pachtgoederen niet werd vergemakkelijkt. De heer Chaplin bestreed dit amendement en ver klaarde de aanneming er van als een votum van wantrouwen te zullen beschouwen. De heer Gladstone ondersteunde het amendement en hoopte dat het met groote meerderheid zou aangenomen worden. Het -Lagerhuis heeft met 329 tegen 250 stemmen het amendement van Collins ten gunste van het verkrijgen van kleine hoeven door de pachters aan genomen. De regeering heeft derhalve een nederlaag geleden. De Morning Post en de Standard zeggen, dat het aftreden van het ministerie onmiddellijk op handen is. De Daily News verneemt, dat lord Salisbury van eene parlements-ontbinding heeft afgezien. De heer Gladstone heeft van een aantal Grieken het verzoek ontvangen om de zaak van Griekenland te steunen, waarop de grijze staatsman per depêche geantwoord heeft, dat hij de hoop koestert, dat Griekenland zich nog bijtijds zal bedenken, alvorens in botsing met de weloverwogen en vereennigde aan bevelingen der mogendheden te komen. Volgens inlichtingen door de admiraliteit verstrekt, bestaat het Engelsche eskader in de Middellandsche Zee, dat gereed is in de Grieksche wateren op te' treden, uit 20 schepen met 5000 koppen bemand en met '125 kanonnen gewapend. De Grieksche marine telt slechts '16 schepen met 3000 koppen. Naar men verzekert zal het Engelsche eskader, dat thans in de nabijheid der Grieksche wateren ligt, zich bij de eskaders der andere mogendheden voegen, doch zal dit eerst over eenige dagen kunnen geschieden. Zoodra de internationale vloot bijeen is, zal een groote demonstratie ter zee plaats hebben. Balkan-Schiereiland. De Porte heeft eene ciculaire rondgezonden, waarin wordt gewezen op de territoriale offers, die zij op verzoek van de Eüropeesche mogendheden reeds heeft gebracht en waarmede hare concessies de uiterste grens hebben bereikt. Zij verklaart dat de bescherming harer rechten en de zorg- voor hare belangen thans gebiedend eischen, dat zij zich - ondanks hare vredelievende gezindheid - verzette tegen elke uitclaging van Grieksche zijde. De Porte stelt Griekenland aansprakelijk voor de gevolgen, die hieruit kunnen voortvloeien, alsmede voor het ernstige nadeel, dat Griekenland haar berokkent, en waarvoor later vergoeding zal worden geëischt. De circulaire besluit met de mededeeling dat Turkije., alvorens- tot het uiterste zijne toevlucht te nemen,- een beroep wil doen op de mogendheden, ten einde Griekenland tot ontwapening te brengen. Uit Athene wordt bericht, dat de minister Delyannis Maandag langen tijd met den koning heeft geconfereerd, die verklaard heeft dat hij de gevoelens der natie deelt en dat hij zich zal regelen naar het gouvernement, daar hij even als de ministers Helleen is. De collectieve nota der mogendheden heeft groote verontwaardiging in Griekenland gewekt, daar de be volking de bedreiging in bedoelde nota vervat, beschouwt als een aanranding van Griekenlands onafhankelijkheid. Deze beleediging neemt Griekenland niet aan en het zal alleen zijn waardigheid en belangen raadplegen. De bevolking van Pireus heeft in een meeting besloten, een adres van gelukwensching te zenden aan den heer Delyannis met zijne houding tegenover Engeland. j De. onderhandelingen over den vrede tusschen Bul- j garije en Servië, waaraan van Turksch-Bulgaarsche zijde Djamil-pacha en Zanow en voor Servië Mijalovich j en Leschanin zullen deelnemen, zullen den 6 Februari te Bukarest een aanvang nemen. De correspondent van de Köln. Zeit. weet reeds, dat Servië het betalen eener oorlogsschatting of den afstand van grondgebied volstrekt zal weigeren. Evenmin zal het toestemmen in eenige verandering, welke het evenwicht op het Balkan-schiereiland ten gunste van een enkelen staat verbreekt. Het zal verder vragen den afstand van Bregovo aan den Timok (een dorp dat reeds sedert verscheidene jaren -een onderwerp van twist tusschen Servië en Bulgarije is), en de opheffing van zekere verbodsrechten, waardoor de handel aan de Servische grens zeer benadeeld wordt. Zuid-Afrika. De heer J. II. Janson Jr. is in 1883 met eenige landbouwers en handswerklieden, naar de Zuid- Afrikaansche republiek vertrokken, om de grondslagen te leggen voor eene nederzetting van Hollanders, en heeft zich in Mei 1884 gevestigd op de plaatsen Groot-Suikerbischkop en Elandslaagte in Lijdenburg. Die onderneming had hoofdzakelijk ten doel, aan immigranten uit Nederland grondbezit in de Zuid- Afrikaansche republiek op weinig bezwarende voor waarden te verschaffen en hen in staat te stellen, er met het land en de zeden bekend en met den land bouw en veeteelt vertrouwd te worden, alvoren zeiven plaatsen in huur of eigendom te nemen. Uit brieven van den heer Janson Jr. blijkt, dat de onderneming zich voorspoedig ontwikkelt. Toen hij zich eene nieuwe woning had laten bouwen hebben de kolonisten den '13 November '1885 een merkwaardig feest gevierd. Uitnoodigingen waren aan de meest bevriende Trans- valers rondgezonden door de feestcommissie, bestaande uit de heeren: Van Achterbergh, voorzitter; Brenkman, secretarisW. C. Janson, Diepraam, van Sonsbeek en de Vries. Hartelijke woorden werden daar gesproken, door Transvalere en Hollanders. De Nederlandscbe drie kleur, de Transvaalsche vierkleur en ook de geliefde Oranjekleur werden door Hollanders en Transvalere luide toegejuicht, terwijl het Wien Neerlands bloed, De Transvaalsche vierkleur, het Wilhelmus en het Feestlied door mannen en vrouwen, oud en jong, Transvalere en Hollanders, werden aangeheven. Diep getroffen betuigde de heer Janson voor de ovatie zijn dank. Daarop volgden verschillende spelen, als: schijf schieten, hardloopen, prijsknippen, zakloopen, enz. door mannen en vrouwen, oud en jong. Aan den avond- disch werd door den heer Janson een dronk ingesteld op het nieuwe vaderland en den staats-president Kruger en herdacht de heer F. J. Maré in warme bewoordingen Nederland en het huis van Oranje. Tot het aanbreken van den volgenden dag was men alleraangenaamst bijeen. Toen trok ieder weer huis waarts. De bij het feest aanwezige kinderen, 18 Hol- landsch.e en 6 Transvaalsche, hebben behoefte aan onderwijs. Reeds van den aanvang af is er besloten op de plaatsen een terrein af te zonderen voor de stichting van een gebouw, bestemd voor kerk en school, voor de oprichting van dat gebouw, waarvan de kosten zijn geraamd op f 6000, zijn bijdragen gevraagd aan belangstellenden in Nederland. Een gedeelte dier som, ongeveer f 1200, is reeds toegezegd. In de kolonie is men begonnen met bouwmateriaal te verzamelen. De kolonisten zeiven, die groote olfers voor uitrusting en vestiging hebben moeten brengen, zijn vooralsnog niet bij machte om dien bouw te bekostigen, zoodat hulp uit Nederland, om tot het gcwenschte doel te geraken, zeer welkom blijft. Omtrent den stand der veldgewassen luiden de berichten van den heer Janson gunstig. Evenals alle boeren, heeft hij in het afgeloopen winter- getijde verlies geleden op het vee, hetwelk, naar 's lands wijze, met het vee van den heer S. J. Maré naar diens winterplaats was gezonden. Eenige ossen en een paar koeien had hij echter bij wijze van proefneming gehouden. Terwijl op de plaatsen slechts 2 kalveren verongelukten, door onachtzaamheid van den Kaffer, die ze in de kraal niet goed had vastgebonden, kwamen in het zoogenaamde wintervefd 2 koeien, 3 kalveren en eenige schapen om, door de aldaar heerschende koude, vergezeld van sneeuwstorm en gebrek aan gras. De geest onder de kolonisten, zegt de heer Janson, is uitmuntend. Alom heers® eene tevredene stemming. De werklieden, in de- kolonie woonachtig, een timmerman en een wagenmaker, hebben volop werk. IV oord-Amerika. Uit New- York wordt gemeld, dat twee heeren uit Australië, van welke de eene reeds te San Francisco is aangekomen en de ander onder weg is, zich naar Engeland zullen begeven om het plan tot het leggen van een telegraafkabel tusschen San Francisco en Australië tot rijpheid te brengen. in h 21

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2