Z1ERIKZEESCIIE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 8. Zaterdag 30 Januari. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD pbrengst MEN, chteA. tlbums sdoozen, wsfce en sta ik J'fs bij de istreerde te Zierikzee 9 URE VAN Ir i» sdistrict Goes. rag in post- Hfranco. EED AM pCt. 70'/j 103'/a 103'/,, 102'/, 101'/» 52'l.e 44'i. 1015/, 863/» 100'/,, 92"/, 85"/,, 1283/, 6B»/i. 66'3/la 93'/, 64'/, 973;, 1«"/i. «W/u 58'/, 95'/,6 97 9/„ 7"»/,. 585/, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMIAN. Binnenland. NS. R. f l,16Vt Hars - 2,44'/a te Zierikzee. ZIERIKZEE, 29 Januari 188 6. Het doet ons genoegen als bijna zeker te kunnen mededeelen, dat de heer Justus van Maurik op Vrijdag 5 Februari alhier eene lezing zal houden. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat de Goesschenaren geen 14 cent voor hun gas wilden be talen en daarom middelen beraamden om de fabriek te dwingen het gas goedkooper te leveren. De directie der gasfabriek was hiertoe niet gemakkelijk te bewegen, maar besloot toch aan gasverbruikers, die meer dan 100 M3. gas per maand verbranden, eene reductie in den prijs van 15 pCt. toe te staan, terwijl de anderen (het groote publiek) 14 cent bleven betalen. Om middelen te beramen, ten einde hierin verbetering te brengen, werd Dinsdagavond eene meeting gehouden Men kwam daar tot het besluit om zich schriftelijk tot de directie der gasfabriek te wenden met verzoek vóór 15 Februari te willen mededeelen, of zij bereid is aan den wensch der Goesschenaren te voldoen. Op Maandag '18 Januari j.l. zijny in tegenwoordigheid van het Bestuur der Noord- en Zuid-IIollandsche .Reddingsmaatschappij, proeven genomen met de dooi de H.Li. Landré en Glinderman te Amsterdam in den handel gebrachte »Brillant Fakkels". Deze fakkels komen voor in twee afmetingen: de kortste met een brandtijd van 7-, de langste met een van 14 minuten. Bij de beproeving bleek, dat die brand tijd werkelijk werd bereikt. Het onderzoek naar de lichtsterkte leverde het resultaat op, dat men op 30 M. afstand met het gewone normale oog duidelijk druk schrift kon lezen met lettertypen groot 4 a 1J/2 m.M. Het geheele terrein wordt met één fakkel zoodanig verlicht, dat men op het strand, gedurende den nacht, bij het gereed maken der reddingsmiddelen, van deze verlichting zeer goede diensten verwacht. Tot op circa 2500 M. afstands van de fakkel ver wijderd, bleef deze nog een krachtig wit licht vertoonen, zoodat zij ook als seinmiddel goede diensten doet. Dat men een gegeven paard niet in den bek moet zien, bleek onlangs bij de veiling van de nalatenschap van wijlen mevr. Kleine-Gartman. Onder de schitterende bewijzen van hulde en vereering, die weinige dagen later onder den hamei- zouden worden gebracht, bevond zich o. a. een kop en schotel, naar men meende van goud of minstens van verguld zilver. Toen de ambtenaren op den waarborg van edele metalen ook dit souvenir aan hun onderzoekenden blik onderwierpen, bleek bet, dat men te doen had met een voorwerp van onedel metaal, dat waarschijnlijk slechts eene waarde van weinige stuivers, het arbeidsloon niet medegerekend, vertegenwoordigde. Bastiaan Muis, oud 84 jaren, en Bastiaantje de Mik, oud 85 jaren, hopen op 31 Januari 1886 te Giessen- Nieuwkerk hun 60jarig huwelijk te vieren. Zij bezitten ruim 70 kinderen, klein- en achter-kleinkinderen, die echter met hun allen niet in staat schijnen hen te onderhouden. Althans de oudjes worden, na een zeer werkzaam leven, uit de diaconie-fondsen ondersteund. Het volgende vermakelijke bericht wordt door de Gazette de wereld ingezonden: Dokter Metzger, te Amsterdam, die uitgenoodigd was rfaar Rome te komen om Paus Leo XIII te behandelen, heeft voor die eer bedankt, omdat hij als regel aangenomen heeft, geen patiënten te behandelen, die ouder dan 60 jaar zijn." De heer Hugenholtz deelde Zondag in de bijeenkomst der Vrije Gemeente te Amsterdam mede, dat er geen officiëele aanvrage was gedaan om bijbellezingen in het gebouw te houden. Zulk eene aanvrage zou deelde de heer Hugenholtz verder mede ook niet kunnen worden ingewilligd, daar het bestuur in het vorig jaar den Gemeenteraad geschreven heeft, dat het gebouw niet meer zou worden verhuurd, maar alleen aan geestverwanten kosteloos vwor vergaderingen zou worden De werkkring van den directeur der Staatsloterij en eenige daarmede samenhangende onderwerpen, zijn, met het oog op de nieii-.ve wet betreffende deze in stelling, opnieuw geregeld bij Koninklijk besluit van '10 Januari, jl. Daarin komen de volj ende bepalingen voorDe Directeur moet een borg ocht van f 50.000 stellen; ontvangt eene jaarlijksch- toelage van f 5710 voor beloöning van zijn person -el, uitkeeringen en bureel- kosten; hij mag in of te zake van zijne betrekking tot de loterij geenerlei oordeel boven hetgeen hem is toegelegd, bedingen o: genieten en geen loterij- handel uitoefenen of daari-j deelnemen. Vóór de trekking eerste klasse van iedere loterij'zendt de Directeur aan den Minister van Financiën een staat van het getal en de nommers der loten, door hem aan iederen collecteur of aan ieder ander uitgegeven. De benoemingen van collecteurs en debitanten zijn doorloopend en gelden dus tot wederopzeggings toe voor alle loterijen. Aanbevelingen voor de collecteursbenoemingen ge schieden na raadpleging van den burgemeester hunner woonplaats, zoo ook de benoeming van debitanten. Van handelingen der collecteurs, onbestaanbaar met het belang van het spelend publiek of met de handhaving van het crediet der loterij, moet de Directeur kennis geven aan den Minister van Financiën, die ook onderricht moet worden van elke verkeerde handeling der debitanten door de collecteurs aan den Directeur medegedeeld. Zoolang de collecteur het hem verleende crediet niet heeft aangezuiverd, kunnen prijzen en premiën, van geringer bedrag dan f 5000, gevallen op loten, waarvoor dat crediet verleend is, niet aan hem worden uitbetaald of door hem in eene assignatie worden betaald, maar moeten zij tot aanzuivering van dat crediet worden aangewend. Deze regeling treedt in werking op den 1" Maart a. s. Het plan der 321e Nederlandsche Staatsloterij de eerste gehouden overeenkomstig de nieuwe wettelijke bepalingen is thans vastgesteld. Deze loterij bestaat uit 21000 loten en 10.500 prijzen en 2 premiën. De eerste helft van 't geheel aantal loten wordt voor alle klassen, de tweede helft van klasse tot klasse uitgegeven. In de vier eerste klassen worden 1600 nummers en evenzooveel prijzen getrokken, in de vijfde klasse 4100 prijzen, de twee premiën en 10.500 nieten. De collecte wordt geopend den 3 Maart 1886. De trekking der le klasse heeft plaats op 29, 30, 31 Maart en 1 April en de trekking der vier volgende klassen telkens veertien dagen de een na de andere, terwijl de laatste 100 nummers op Zaterdag 19 Juni 1886 zullen getrokken worden. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, aan het hoofd bestuur der algemeene Nederlandsche vrouwenvereni ging «Arbeid Adelt", onder bescherming van H. M. de Koningin, de bijzondere eer te bewijzen, de Scheve- ningsche school voor vrouwelijke handwerken, ten behoeve van meisjes uit de visschersbevolking, als «onderdeel aan die vereeniging toe te voegen." Deze school werd in 1830 door wijlen H. M. Anna Paulowna, Koningin-moeder der Nederlanden (toen nog kroonprinses) gesticht, en is steeds door de familie Maas bestuurd, volgens de eigenhandig geschreven reglementen van H. M., en staat sedert '1855 onder de uitnemende directie van Mevrouw Maas, geboren van Renesse. De Friesche volkstaal is eene uitdrukking rijker geworden: «Fy Lutsen!" (Foei Lutsenf) die op de lippen van het volk bestorven ligt. Als een driftig paardje wat al te dartel huppelt en springt, dan klopt de menner het beest aan den hals en zegt dan zacht en teeder: Fy Lutsen! Voert een kwajongen eenig kattekwaad uit, dan roept moeder hem toe: Fy Lutsen! Is er iemand, die een mispunt maakt op het biljart, dan klinkt het alweder uit den mond der toeschouwers Fy Lutsen! Hoe men aan die uitdrukking komt? Lutsen is de naam van een predikant, die de eerste onderteekenaar was van het bekende anti-revolutionair verkiezings manifest tegen Heldt. Dit manifest Jokte een vlugschrift uit, dat «Fy Lutsen tot titel voerde en deze uitdruk king zoo populair maakte. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, brengt ter kennis van alle inschrijvers bij aanbestedingen, uitgeschreven door zijn departement, dat tenzij bij de aankondiging dier aanbestedingen in eenig bijzonder geval daaromtrent uitdrukkelijk iets anders wordt bepaald aan de aannemers voor advertentiekosten te dier zake geen andere zullen of mogen in rekening gebracht worden, dan die dei- plaatsing in de Nederlandsche Staatscourant. Van liet bericht over de vergadering van sociaal democraten te Wormerveer geeft de N. _R. Ct. thans een andere lezing. De vergadering van de afdeeling van het soc.-dem. bond heette bij aanplakbiljet «Leden-vergadering met introductie. Introductie-biljeten gratis aan 't locaal verkrijgbaar." In naam dus be sloten vergadering. Daar echter de introductie aan elkeen werd gegeven eiken binnentredende werd een introductie-kaartje in de hand gestopt ver klaarde de burgemeester de vergadering voor feitelijk publiek. De politie verzocht er toegang, doch deze werd haar geweigerd. Daarna verscheen de burge meester zelf aan 't hoofd der politiemacht. Ook hij werd geweigerd. De burgemeester stond er op, als hoofd der politie, tegenwoordig te zijn, verklaarde hij. Of de burgemeester dan de vergadering verbieden zou luidde daarop hunne vraag. Gansch niet, antwoordde de burgemeester, ik verbied uwe vergadering niet, maar eisch alleen mijne tegenwoordigheid, die ik mij desnoods met geweld zal verschaffen. De voorzitter verklaarde daarop de vergadering uiteen te laten gaan. De Nederlandsche Evangelische Protestantsche Ver eeniging, te 's-Hage gevestigd, heeft, blijkens het thans verschenen jaarverslag over 188485, in ons land reeds 19 evangelisten gevestigd, die overal met veel vrucht werkzaam zijn. De financiëele toestand was niet zeer gunstig, want bij een onvangst ^an f 14,000 stegen de uitgaven tot ongeveer f 16,000, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 2000. De voorgenomen internationale bakkers-tentoonstelling zal in Augustus van dit jaar in het paleis van Volksvlijt te Amsterdam gehouden worden. Op het waarborgfonds is voor f 12000 geteekend. De heeren Simons, Heu velman, Van Effen, Van Zwaneveld, Huber, allen uit Amsterdam, en Van Marken, uit Delft, zijn tot leden van het uitvoerend comité gekozen, met recht van assumtie.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1