HOOI GEVRAAGD. ADVERTENTIEN. PAARDEN- en KLAVERHOOI Wie op rijperen leeftijd Het FRANSCH zonder MEESTER, Het DUITSCH zonder MEESTER, Het ENGELSCH zonder MEESTER, ïee luis ider len. trof ter erst een mlio, een van egd iche ijke den ^las chfc, ■en der den, lank elpt niet zoo be- oote rois zoo niet ren root riek gen nde het ,naal It te Balkan -Schi er eil and. Aan de Köln. Zeit. wordt gemeld, dat de ver tegenwoordigers van Griekenland bij de Westersche mogendheden de bereidwilligheid der Grieksche regeering hebben betuigd om hare belangen aan het oordeel van Europa toe te vertrouwen, indien door eene nieuwe Conferentie wordt bspaald dat liet Berlijnsche verdrag, waarbij aan Griekenland 21,000 K.M. land wordt toegekend, door den afstand der tot dusver ontbrekende 800 K.M. moet worden uitgevoerd. Volgens een dépêche uit Belgrado aan de Standard zijn in die stad geruchten in omloop omtrent aan vullende bewegingen der Bulgarenzij zouden namelijk bij Tirnok de grenzen zijn overgetrokken en aan de Serviërs vee ontnomen hebben. Zuid-Afrika. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat de Kamer van Koophandel te Kaapstad bij koningin Victoria een adres heeft ingediend, houdende verzoek om de Brilsche grens tot aan de Zambesi uit te breiden. Te Kaapstad hebben onlusten onder de Maleiers plaats gehad, naar aanleiding van een bevel der plaatselijke overheid tot sluiting hunner oude begraafplaatsen. Het stedelijk bestuur heeft vrijwilligers opgeroepen om de muiters te bedwingen; de oproerwet is afgekondigd en men hoopt bloedige botsingen te voorkomen. Frankrijk. De Rêpublique francaise pleit sterk voor de invoering van het brandewijn-monopolie. In tegenoverstelling van het Duitsche plan, zouden alleen het tappen en de verkoop in het klein staatsmonopolie worden, maai de groothandel en het fabriceeren vrijblijven. Ieder zou dus kunnen voortgaan alkohol te maken, zooveel en waaruit hij goed vindt; hij kan ook boven zekere, nader vast te stellen hoeveelheid vrij aan een ieder verkoopen, maar de staat behoudt zich voor door tusschen- personen, per glas of per flesch te verkoopen. De staat koopt den drank op de vrije markt, als ieder ander groothandelaar, alleen niet dit onderscheid, dat hij alleen den besten neemt en dien contant betaalt. De gekochte alkuhol zal in daarvoor bestemde groote depóts worden bewaard en aan de tappers worden afgeleverd. Deze mogen een winst nemen van 10 tot 20 percent en behoeven den drank eerst te betalen, als hij ver bruikt is. Het Fransc.be volk gebruikt thans jaarlijks anderhalf millioen hektoliter absolute alkohol. De gewone brandewijn bevat hoogstens 40 pet. alkohol. Een liter brandewijn bevat 40 glaasjes, die den vasten prijs van twee sous (een stuiver) hebben. Het volk betaalt der halve 1000 fres. voor den hektoliter alkohol en 1500 millioen fres. voor de anderhalf millioen hectoliters, dat het jaarlijks gebruikt. Wanneer de staat het monopolie heeft van den verkoop, trekt het de volgende voordeelenTegenwoordig kost in den groothandel een hektoliter zuiveren alkohol 55 fres., maar de staat, die de allerbeste qualiteit wil hebben, zal licht 74 fres. moeten betalen. Dit geeft 112,500,000 fres. of rond 113 millioen. De administratiekosten, die ook tegenwoordig bestaan, omdat de hooge belasting (156 fres. per hektoliter) een even groot personeel vorderen als het monopolie zou doen, worden op 30 millioen fres. geraamd en wanneer den tappers 20 pet. winst wordt gelaten, zal dit 300 millioen kosten. De uitgaven van den staat zouden derhalve zijn 443 millioen en hij zou, daar de Franschen voor hun borrels 1500 millioen betalen, 1027 millioen fres. jaarlijks overhouden maar daar de belasting dan ophoudt, zou de staat 810 millioen meer ontvangen, zonder dat het volk een cent belasting meer opbracht en het daarbij nog het voor deel had, drank van de beste qualiteit te krijgen. De 400,000 tappers zouden dan geene schadevergoeding krijgen voor de winst, die zij tot nu toe hebben ge noten daarvoor zouden zij het monopolie van den verkoop hebben en geene nieuwe tapperijen mogen worden geopend. Een ontvangst van 810 millioen meer in het jaar, zou den toestand der Fransche financiën met een tooverslag verbeteren. Niet alleen zou er geen deficit meer zijn, niet alleen zouden de rechten op wijn, bier en cider, (176 millioen) de grondbelasting der hun eigen grond bebouwende boeren (80 millioen) en de belasting van het goederenvervoer per sneltrein (90 millioen) kunnen worden afgeschaft, maar er zou ook nog genoeg overblijven om openbare werken uit te voeren en tot de amortisatie der staatsschuld over te gaan. Dat de Rép. fr. de resultaten wat al te gunstig voorstelt, kan o. a. blijken uit de berekening van hetgeen het volk voor sterken drank betaalt; deze wordt toch niet uitsluitend per glaasje, maar ook per flesch verkocht. De minister van oorlog, na inzage genomen te hebben van de stukken betreffende de zaak van kolonel Her- binger, heeft het bijeenkomen van een raad van onder zoek bevolen. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. In de Ardennen is zooveel sneeuw gevallen, dat de communicatie tusschen verschillende dorpen onmogelijk is. Toen Paul Baudry, wiens overlijden wij vermeld hebben, het plafond der Pnrijsche opera geschilderd had, drong hij er op aan, dat een brandweerpost in het half voltooide gebouw werd gevestigd, om zijn arbeid tegen brandgevaar te beveiligen. Aan zijn wensch werd voldaan en hij verzocht den korporaal der wacht de grootste oplettendheid in acht te nemen. «liet zou vreeselijk zijn, als er brand kwam," zeide de schilder, »U hebt wel gelijk, mijnheer!" was het antwoord. »Die olieverf geeft een vreeselijk en stank, als ze brandt. Ik weet het bij ondervinding uit de oude opera." Van algemeene bekendheid is het, dat de platte landbewoners van het Schwarzwald zekere vermaardheid hebben verkregen wegens den eigenaardigen tak van nijverheid, die aldaar druk wordt beoefendhet ver vaar digen van kleine houten hangklokjes. Het stel raderen is van ijzer en de spilletjes van koper, het overige van hout. In het Russische gouvernement Wiatka heeft men aan dezen tak van huisnijverheid een hoogere volkomenheid gegeven. Nergens ter wereld, behalve in genoemde Russische provincie, vervaardigt men houten horloges. En liet vreemde van 't geval is, dat daarbij geen metaal hoegenaamd wordt aangewend. Naar een nrededeeling, voor-komende in het Duitsche Economische Journalzijn die producten niet te rangschikken onder de montres de précisionmaar wie de eischen niet te hoog stelt, kan met zulk een houten horloge heel lang doen. Ter eere van den tegenwoordigen president van Noord-Amerika, den heer Cleveland, zal vermoedelijk nog eens een gedenkteeken worden opgericht, dewijl hij de smet van het land heeft uitgewischt, door de Mormonen daarop geworpen. Dat de veelwijverij echter in een chr istenland, in Duitschlarrd namelijk, niet slechts is vergund geweest, maar zelfs door de hooge overheid is uitgelokt, heeft velen te recht verbaasd, toen het door historische bewijzen werd aangetoond. In een der eerste nummers van Schorer's Fami- lienblatt is het bewijs meegedeeld, dat op 14 Februari 1650, op den Frankischen Kreisdag, te Neurenberg op gemelden datum gehouden, het bestuit is uitge vaardigd, waarbij aan ieder man voortaan geoorloofd zal zijn twee vrouwen te huwen, onder voorwaarde, dat hij met zijn beide echtgenooten in vrede en in overeenstemming zal leven en alle twist en tweedracht tusschen zijn beide vrouwen zal weren." Tevens werd bij die wet voorgeschreven, dat de bevolking van den kansel gestatig moest worden vermaand, de voorge schreven plichten in acht le nemen. De aanleiding tot het nemen van dit zonderlinge besluit moet worden gezocht in den jammerlijken toestand, waarin een groot gedeelte van Duitschland en vooral ouk genoemde streken zich bevonden na het eindigen van den 30-jarigen oorlog. Mijlen ver kon men destijds reizen door provinciën, vroeger sterk bevolkt, zonder een nienschelijken bewoner te ontmoeten. Dorpen zonder tal en zelfs steden had men uitgemoord en platgebrande woonplaatsen toonden hier en daar van enkelen nog de plek aan, waar zij hadden gestaan. Tot heden is het nog niet gelukt, volgens genoemd tijdschrift, het jaar te ontdekken, waarin die zonder linge wet werd ingetrokken. Vergelijkende proeven met Westfaalsche steenkolen, Waleskolen en perskool (z. g. briquetten), die gedurende eenigen tijd vanwege de marine te Wilhelmshaven zijn genomen, hebben tot uitkomst gehad, dat de voorkeur aan deze laatste moet geschonken worden, ten behoeve van bijzondere doeleinden, Een groot voordeel van de perskool is, dat, als het vuur goed brandt, de ontwikkeling van rook haast nul is. Rij torpedobooten is dat een zeer groot vooideel. Ook laat de vorm van de perskool eene veel voordeeiiger berging toe. Zoo bleek, dat op de kleine Weser-torpedo's, wier bergruimte voor kolen op 8 ton berekend is, 10 ton briquets konden geborgen worden. Vanwege de groote hoeveelheid overschot, die van de verbrande perskool overblijft, moet de vuurhaard bijzonder goed trekken. Voor groote schepen en groote reizen schijnt die kool niet aan te raden te zijn. Intusschen zal dat nader door proeven uitgemaakt worden. In den strijd om het meesterschap in het schaakspel, die reeds geruimen tijd te New-York tusschen Zuckertort en Steinitz wordt gestieden, is Steinitz niet gelukkig. Hij won de eerste partij, maar heeft nu reeds vier partijen verloren. Vooral de vierde partij maakte grooten indruk op de vele schaakspelers, die den grooten strijd bijwoonden. Zuckertort speelde buitengewoon snel en zeker, terwijl Steinitz zich bij eiken zet lang bedacht en nooit zeker scheen te zijn wat hij eigenlijk moest doen. Zeer dikwijls had hij het maximum van den tijd, dat voor eiken zet is bepaald, noodig, voordat hij wist wat hij doen moest. Zoo deed Zuckertort zeven zetten in een half uur, terwijl Steinitz daarvoor een uur noodig had. Zuckertort maakte van den tijd, dien zijn tegen stander noodig had om te wikken en te wegen, gebruik om de kamer door te wandelen. Toen men hem vroeg, of hij dan den stand van het spel onthield, antwoordde hij: «Neen ik onthoud het niet, en begin, als ik weer voor het bord teiugkeer, geheel opnieuw. Dit is de eenige manier om goed te schaken. Men moet zijne hersens zooveel mogelijk sparen en zich niet met het spel bemoeien, wanneer de tegenpartij bezig is." Steinitz had echter geen enkel oogenblik verpoozing, want nauwelijks had hij na lang beraad een zet gedaan, of bijna onmiddellijk werd deze door Zuckertort beant woord. Mackenzie, de grootste schaakspeler te New-York, die het spel bijwoonde, verklaarde, dat Zuckertort meesterlijk speelde. Van het begin tot het eind gaf hij zijne tegenpartij niet de minste kans. De vijfde partij werd eveneens door Steinitz verloren. Zuckertort bood een koningin-gambit aan, maar Steinitz weigerde en moest met den twee-en-dertigsten zet het spel opgeven, De partijen, welke te New-York moeten gespeeld worden, zijn nu gedaan. De beide beroemde spelers trekken van stad tot stad. Aan de beurt is nu St. Louis, waar den 29 Januari de strijd zal worden voortgezet. De Grieksche regeering heeft aan een fabrikant te Verviers i 00,000 Meter laken besteld om in Maart te leveren. Een bewoner van Namen heeft uit Nederlandsch- Indië zijn doodacte volkomen in orde ontvangen. Hij is in België soldaat geweest en het is waarschijnlijk dat een deserteur zich van zijn livret bediend heeft om voor Indië dienst te nemen en dat hij aldaar is gestorven. In de Belgische kamer heeft de heer Coremans zich beklaagd over de officiëele vertalingen van Vlaamsche stukken in het Fransch, waarvan hij merkwaardige voorbeelden aanhaalde. Zoo was ergens de volzin «Het overige na aftrek van de reparatiën en de beden (contributions) wordt gebruikt, enz." door den officiëelen vertaler aldus weergegeven. «Les surplus, après deduction des repa rations et des prières (beden) sera affecté a, etc." Een andermaal heeft de vertaler: «De gemoederen waren zeer opgehitst" overgezet: «Les comméres (moedertjes) étaient trés excitées. In de Costumen van Ukkel leest men: «Die verliest het geding, verliest tot Ukkel de kost." «De juiste vertaling is: «Qui perd le procés perd aussi les frais (kost) a Uccle." Welnu, de officiëele vertaling luidt aldus; «Qui perd le procés, perd la nourriture (kost) a Uccle." ZEETIJDINGKN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 26 Nov. «Jasper", kapt. Battershill, van Liverpool naar Zierikzee. Door C. J. AJDIEaiL\.iY van DELFT wordt TJB KOOiP gevraagd: tegen contante betaling; prijsopgave met hoe veelheid worden franco door hem ingewacht. Ook lEMAW® gevraagd, welke tegen vergoeding zijn zaken in ZEELAND wil waarnemen; zij die als zoodanig werkzaam waren, genieten de voorkeur. gemakkelijk vreemde talen wil leeren, schaffe zich aan Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Practische methode om door zelfoefeningin korten tijdFransch.Duitsch en Engelsch te leeren lezen, spreken en schrijven door H. C. Spruyt en E. S c heffer, leeraren bij het Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs. Uitgave van NOORDHOFF SMIT te Groningen, Men teekent in bij alle Boeklian delaren en (iop plaatsen xvaar deze niet zijn) ook bij de Post kantoren of tegen inzending van een Postwissel a f 12,50 voor elke taal bij de Uitgevers. Prospectus alom verkrijgbaar.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3