Heden avond zullen leden en donateurs der Vereeniging ter bevordering van animale koepokinenting te Middelburg vergaderen ter behandeling der statuten van die vereeniging. Met doel der vereeniging is de koepok inenting zooveel mogelijk te bevorderen. De heer Schaepman heeft van de iïaagsche socialisten eene uitnoodiging ontvangen om de door hem in »Diligentia" gehouden redevoering ook in hun ver gaderzaal «Walhalla" voor te dragen. «Want voegt het orgaan der sociaal democraten er bij »tofc bekeerden te spreken en door bekeerden toegejuicht te worden, dat is niets waard, maar onbekeerden tot boete te brengen en te overtuigen van de dwaling huns weegs, dat is mannenwerk, den mensch van beginsel waard." De heer Schaepman heeft op die uitnoodiging niet geantwoord. Het bezoek van dr. Londen aan Z. M. den Koning heeft, naar de Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. bericht, zeer bevredigende uitkomsten opgeleverd. Op dit oogenblik is Z. M. zeer wel. De kwaal des Konings is sedert verleden jaar niet verergerd en levert geen reden tot groote bezorgdheid op, mits Z. M. slechts wandelt en zich ook verder naar de voorgeschreven regelen gedrage. De eerstvolgende algemeene conferentie van af gevaardigden der verschillende voornaamste spoorweg- direct iën van Midden-Europa zal plaats hebben te Amsterdam, op '17 Juni a. s. Deze conferentie wordt gehouden tot regeling van den dienst der treinen gedurende den winter 1886/87. De administratie der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij zal belast zijn met de leiding der verhandelingen. De afdeeling Dordrecht der Vereeniging ter bevor dering van fabrieks- en handwerksnijvei beid heeft besloten in September van dit jaar gedurende 14 dagen eene tentoonstelling van gastoestellen te houden, wanneer het gelukt, het vermoedelijk nadeelig saldo te dekken door een waarborg-kapitaal van f 1000, verdeeld in aandeelen van f 10 of 25, enz. De tentoonstelling zal omvatten: 1°. toestellen, waarbij gas gebruikt wordt voor industriëele doeleinden; 2°. idem voor kamerverwarming; 3°. idem voor kamerverwarming en tevens voor koken; 4°. idem voor spijsbereiding; 5°. idem voor verlichting, mits die toestellen geregeld dienst kunnen doen voor de verlichting van het tentoonstellingslokaal; 6°. gaskracht-machines. Dezer dagen is eene buste van de Koningin, door den te Amsterdam wonendën beeldhouwer L. von Netzer geboetseerd. Daar de hoofdstad des rijks de gelegenheid mist om dergelijke kunstwerken te doen bakken, worden zij hiertoe in den regel naar Gouda verzonden. Zoo deed ook de heer von Netzer. Maar welk eene teleui stelling onder vond hij, toen hem bericht werd, dat de buste, die reeds op de Goudsche schuit, stond, in stukken gebroken en de wellicht maandenlange arbeid zoo goed als vruchteloos geworden was. Met het herstellen van het beeld zal ongeveer eene maand gemoeid zijn. De kunstenaar zal. tegenover het Goudsche veer, zijne rechten, op schadeloosstelling doen gelden, en heeft als raadsman den procureur Buas gekozen. malen van den hemels blauwen oceaan, is het steeds en voor altijd vastgesteld gebleven, dat de zee-„blauw" is en uitdrukkingen als de „blauwe zee" en de „blauwe oceaan", zijn vaste zinnen geworden in de taal. Toch trekt liet feit, dat het water der zee somtijds eene andere kleur schijnt te hebben, en vaak die ook heeft, de aandacht van zelfs den oppervlakkigstèn op'merker. Wanneer wij ons op liet strand plaatsen, nemen de golven, die op een' afstand, eene donkerblauwe tint hebben, bij nader komeneene groenachtige schakeering aan, totdat ten laatste, bevracht met zand- of slijkdeeltjes, door hare eigen beweging opgewerkt, zij aan onze voeten eene gele of bruine massa water verspreiden. Zoo ook wanneer wij van de eene of andere hooge rots steilte op de zee nederzien, schijnt zij dikwijls verdeeld te zijn in licht- en donkergekleurde strooken, eene verschijning, die wij dadelijk geneigd zijn toe te schrijven aan den aard van den zeebodem, hier samengesteld uit wit of geel zand, daar uit eene donkere rots, met zeegras bedekt. Een blik op de kaart, waar wij namen lezen als „de „Roode de „Gele de „Zwarte de „Witte Zee", toont óók dat andere kleuren, behalve blauw, de aandacht hebben getrokken der eerste bezoekers dezer zeeën en zich in hun geheugen hebben geprent. Bij eenige der juist aan gehaalde voorbeelden evenwel, heeft de naam waarschijnlijk zijn' oorsprong, niet in de werkelijke kleur van het water, maar in den indruk van het omringende land, zooals bij voorbeeld, de sombere en onherbergzaam toeschijnende kusten der „Zwarte zee", en de in sneeuwgedoste, met ijs omzoomde oevers der „Witte zee". De wijze, waarop de oppervlakte der zee, de verschillende kleuren van het daglicht weerkaatst van het parelgrijs van den dageraad, tot het karmozijn en het goud van zonsondergang of van tint verandert overeenkomstig de weergesteldheid van hemelsblauw tot inktzwart is ook genoeg bekend aan alle kustbewoners. Een klein 300tal ingezetenen der gem. Ulrum, Leeris en Klooster huren, prov. Groningen, allen ambachts lieden, winkeliers en landbouwers, zien met zorg de toekomst tegemoet, wegens den treuiigen toestand waai in hunne takken van bestaan verkeeren, en deelen dat in een adres aan den minister van financiën mede. Zij zeggen wel te gevoelen, dat het der hooge regeering niet mogelijk is, de tegenwoordige malaise, welke al onze takken van volkswelvaart doordringt, weg te nemen, maar toch meenen zij, mag het niet onbeproefd worden gelaten, op het voetspoor van naburige staten, om te trachten door eene beschermende handelswetgeving daaraan tegemoet te komen. Men zegt somwijlen, dat het Necjerlandsche volk geene bescherming wil, maar men vergeet, zoo zeggen de adressanten, dat de groothandel en onze koopvaardij vloot reeds een tweetal eeuwen bescherming en staats zorg in ruime mate hebben genoten en nog genieten, en niemand heeft het recht, aan landbouw en nijverheid, die meer clan hun evenredig aandeel in 's rijks be lastingen bijdiagen, te betwisten, om in deze tegen woordige bijzondere crisis van staatswege bescherming te vragen. Adressanten verzoeken den min., om matige invoer rechten van vreemde landbouw- en nijverheids-producten te heffen, ten einde zoo mogelijk de meest drukkende belastingen te verlagen. Aangezien verscheiden Nederlandsche paardenfokkers het voornemen hebben te kennen gegeven om de a. s. groote paardenmaikt te Aurich in Oost-Friesland te bezoeken tot clen aankoop van hengsten, zoo heeft de minister van oorlog den paardenarts le kl. Laméris, van het 3e reg. huz. te 's liage, aangewezen zich ook naar Aurich te begeven om onze kooplieden aldaar zooveel noudig ter zijde te staan bij de keuze van hengsten, van welke te verwachten is, dat geschikte remonte-paarden voor het leger zuilen af sta in men. Tengevolge van genomen proeven bij de verschillende regimenten cavallerie hier te lande omtrent het beslag zonder kalkoenen is het resultaat: «dat de kalkoenen worden afgeschaft": een maatregel zegt onze deskundige berichtgever die Werkelijk in het belang van het paard is en navolging verdient. D. v. Ned. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het eerste noramer Is verschenen, bij den uitgever M. J; H. Iiessels, te Heerlen, van de Muziekbode, maandblad voor tdonkunstenaars en vrienden der muziek. Deze bode beoogt de bevordering van den bloei der toonkunst en van de belangen der ver- eenigingen, aan hare beoefening gewijd. Het blad, dat in populairen trant over muziek en musici zal handelen, hoopt te voorzien in de behoefte aan een geschikt orgaan voor de harmonie-, fanfare- en zariggezelschappen, de militaire- en schutterijmuziekcorpsen, dat is voor de muziek, die oprijst uit of weerklank vindt in den boezem van ons volk. Te Keulen is dezer dagen een zeer merkwaardige ontdekking gedaan, die een doorslaand bewijs levert van den hoogen trap, waartoe de kunstnijverheid bij de oude Romeinen vóór minstens een paar duizend jaar reeds was geklommen, 't Is vermoedelijk niet te veel gezegd, indien wordt beweerd, dat wij ons Het is echter niet met deze voorbijgaande en dadelijk verklaarde lichteffecten, dat wij voornemens zijn, ons thans bezig te houden, maar veeleer met de oorzaken, die de kleur van het zeewater bepalen, waarónder het met langeren of korteren duur, op verschillende gedeelten van den oceaan, zich vertoont. De kleui-veranderingen der zee hebben de aandacht ge trokken van de zeevaarders der vroegste tijden. Zij troffen de Feniciërs toen zij voor 't eerst zich waagden uit de Middellaudsche zee in den Atlantischen Oceaan. Zij wekten de verbazing op van Columbus, en ontstelden zijne met gezellen, toen hij ter ontdekking uit was van de vermaarde Iudiën. Niet minder frappeeren zij den hedendaagschen zeeman, voor wien de ontdekkiugsgeest weinig voorraad meer van onbekende streken heeft gelaten. Talrijke bespiegelingen zijri er gemaakt om deze verande ringen uit te leggen. Eenigen schreven haar toe aan de verschillende kleur van den zeebodem; sommigen aan onder scheid van diepte; anderen aan de aanwezigheid van zekere, kleurende bestanddeëlènnog anderen aan de scheikundige samenstelling van het water. De meeste dezer wenken bevatten een beginsel van waarheid, ofschoon geen van alle, op ziohzelven genomen, voldoende was om rekenschap te geven van de veranderingen van kleur, die men dikwijls had waargenomen in een tijds verloop van weinige uren varens, en op een' afstand van nog minder dan eene scheepslengte. Zooals den lezer bekend is, zijn er in de laatste jaren, door de Engelsohe, Noorweegsche, Duitsche en Amerikaan- sehe Regeering, tal van schepen uitgerust om wetenschap pelijke tochten te ondernemen, met het bepaalde doel om de geheimen der zee na te vorschen. Van de vraagstukken, die nu voor de eerste maal, eene voldoende oplossing hebben verkregen, heeft er ook één, nieuw licht geworpen over het punt, betredende de kleur daaraan kunnen spiegelen en er ons voordeel mee kunnen doen. Bij het blootleggen der grondslagen van een huis in genoemde stad werd, eenige voeten diep onder den beganen bodem, een Romeinsch graf gevonden. Behalve eenige munten en andere voorwerpen, trof men in den sarkofaag een ovale broche aan, ter lengte van iels meer dan 4 centimeter. In een uiterst keurig bewerkten rand van gouden cantille was een half-edelgesteente gevat, een sardouix, mot ren intaglio, voorstellende een mannelijk beeld, leunende tegen een boomstam, met een lier in de hand. Deze zijde van den sardouix was naar achteren gekeerd en belegd met een dun gouden plaatje. Bezag men nu de broche aan de voorzijde, dan scheen het op oogbedriegelijke wijze - ten gevolge van de doorzichtigheid van den sardouix dat men een haut-relief-beeld, met glas bedekt, in de hand had. De werking, door genoemd middel teweeggebracht, wordt ter zeerste geroemd. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Uit Groningen wordt aan het Dgbl. geschreven elk oogenblik kunnen de faillissementen van acht der grootste firma's te Groningen tegemoet gezien worden, terwijl men beeft voor nog vier anderen. De Rechtbank heeft handen vol werk, de rechtsgeleerden zijn overstelpt met bezigheden. Algemeen beweert men, dat er niet meer dan 10 pCt. zal terecht komen. Mocht dit zoo zijn, dan zullen ook vele neringdoenden hunne be talingen moeten staken of schikkingen aanbieden. Vrijdag, ongeveer half vijf ure, is in de groote frabriek van den heer Leprince, in de Rue des Trois Couronnes te Parijs, een brand uitgebarsten, die zoo snel voortwoedde, dat spoedig a an blusschen niet meer te denken viel. Meer dan 400 werklieden waren op dat oogenblik aan den arbeid; ondanks dit groot aantal kwamen er echter slechts twee om. De fabriek is geheel vernield. Buitenland. Belgie. In de Kamer werd Woensdag j.I. met 45 tegen 27 stemmen het wetsvoorstel aangenomen, strekkende tot het heffen van invoerrechten op vreemde granen en vee. Duitschla n d. Eenige leden der commissie, in wier handen het wetsontwerp tot aanleg van het Noord-Oost zee-kanaal is gesteld, hebben bezwaar gemaakt tegen het te groot aandeel, dat Pruisen in de kosten zal dragen. Zooals men weet bedraagt het aandeel 50 millioen Mark. Men achtte het billijk dat Mecklenburg, Oldenburg, Hamburg en Bremen ook in evenredige mate in de uitgaven zullen bijdragen. De staatssecretaris Von Boetticher erkende dat van Pruisen een groot offer werd gevorderdmaar men moest niet voorbijzien, dat het ook het langste kustgebied bezit en voor 88 pCt. betrokken is bij de scheepvaart. In den Bondsraad hield men de som van 50 millioen nog te laag; mocht de Rijksdag dat bedrag daarentegen willen verminderen, het zou Pruisen natuurlijk slechts aangenaam kunnen wezen. van het water op alle gedeelten van den oceaan. Daardoor zijn dus de inlichtingen volledig gemaakt, welke wij te danken hebben aan vorige reizigers, die niet genoeg waren ingericht om deze ontdekkingen te maken. Eene der merkwaardigste en meest uiteenlonpende tegen stellingen van kleur, is die, welke bestaat tusschen het hardblauwe water, gelegen tusschen de keerkringen, en het groene water van hoogere breedten. Volgons de laatste waarnemingen, en meer in 't bijzonder, naar eene reeks van proefnemingen gedaan aan boord van het Duitsche fregat, de „Gazelle" schijnt het, dat er een nauw verband bestaat tusschen de kleur van het zeewater en de verhouding zout, die er in is opgelost. Toen men liet soortelijk gewicht van het groene water vergeleek met dat van 't blauwe, werd er bevonden, dat het laatste altijd zwaarder is dan het eerste, en bijgevolg ook zouter; het verschillend gekleurde water werd verondersteld denzelfden warmtegraad te hebben. Met andere woorden, het sterker of zwakker blauw van 't zeewater, kan beschouwd worden als eene rechtstreeksche aanwijzing van zijne zoutheid en van zijne specifieke zwaarte; zoodat, wanneer wij de kleur van het water achtereenvolgens zien veranderen, van een donkerblauw tot een blauwachtig - en een donkergroen, wij kunnen afleiden, dat. het water terzelfder tijd, minder zout en minder zwaar is geworden. Deze uitkomst stemt overeen met de ervaring van zeelieden, op alle punten van den oceaan, want, wanneer een schip van het dichte en zoute water van de keerkringsstreken, naar het lichtere en zoetere water van hoogere breedten en van de poolstreken, vaart, ziet men de kleur van de zee van een hoog blauw in een groenachtig blauw en in eene groene kleur veranderen. Er zijn evenwel talrijke uitzonderingen. Men ontmoet groen water tusschen de keerkringen, en blauw water in de gematigde streken, en zelfs binnen den noordpoolcirkel; maar deze uitzonderingen, verre van bovengemelden regel tegen te spreken, strekken slechts om hem te bevestigen-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2