ZIER1KZMOTE COURANT. voor liet arrondis- smient Zierikzee. 1886. No. 7. Woensdag 27 Januari. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. ONTEVREDENHEID. Verhaal van mijne reis naar Zuid-Af rika. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAREWIAN. De sociaal-demokraten, van wie de vromen eenvoudig getuigen, dat er geen goed haar aan is, dat ze schurken en gauwdieven zijn, houden vol dat de maatschappij hen besteelt. Ze hebben niets en de maatschappij kan hun dus niets afnemen, maar de maatschappij heeft, wat zij óok konden, of aithans graag wilden hebben en daarom meenen ze bestolen te* zijn. En de vromen klagen eveneens. Niet alleen noemen ze de sociaal-demokraten goddelooze lui, maar de heele vromen be tuigen, dat zij alleen recht hebben op de dub beltjes, op het geld van kerk of' gemeente, en de gewone vromen beweren, dat beide helften van de gemeente er evenveel recht op hebben. En de iui, die geen sociaal-demokraten of vromen zijn, klagen ook. Ze zeggen, waarom moet dat mooie kranten papier bedrukt worden met al die babbelarijen, die ons geen stap vooruitbrengenwaarom geen belangrijke en onderhoudende stukken dan al dat gesnater over Burger X en Burger Y, die schrikkelijk hard schreeuwen om een soort naampje te krijgen, zoo'n soort armzalige kranten-reputatie, en waarom dat gehakketak van Broeder W tegen Broeder Z over de kerkelijke reglementen en het geloof en meer van dat slag. En dan, zonderling genoeg, ze vechten nu eindelijk alleen om het geld of wel om het beheer van het geld, maar het woord geld wordt niet genoemd. Geen wonderz e schreeuwen kruis, maar ze meenen munt, zooals ik voor een jaar of tien eens in de Goesche Courant las. Maar de Broeders maken het erger dan de Burgers. Burger Nieuwenhuys en Burger Fortuin schreeuwen wel hard, maar ze doen nog niets, ze praten van moorden en branden en stelen alsof 't zoo niets was, maar ze hebben het nog niet gedaan. Maar de Broeders in den Heere hebben deuren opengeloopen en brandkasten opengebroken en paneelen uitgezaagd I En waarom dat alles? Omdat de eene partij (die der demok. soc.) stoffelijk en de andere (die der kerkelijken) geestelijk in een toestand verkeeren, die hun niet behaagt. Waar de geestelijke behoeften stoffelijke middelen vragen, die tot dat doel voorhanden zijn, kan, mag en moet de wereld lijke rechter, desnoods de machtige band der Regeering dwingen tot verdeeling van den buit, opdat de vrede in het land hersteld worde. Maar overigens bij alle ontevredenheid in zake bevoordeeling is elke verandering onmo gelijk zoolang de menschen onderling niet beter verdraagzaam zijn. Waarom vertreedt gij een brandnetel en bewaart zorgvuldig een roosje? Kan de brand netel helpen, dat hij geen roos is en moet hj daarom miskend en veracht worden? En waarom streelt en liefkoost gij uw hazewindhond en uw paard en waarom uw varken en uw koe niet? Zijn die dieren minder waard, dat gij ze met zoo weinig waardeering behandelt? En is het eerlijk, dat uw ploegpaarden op éen dag meer werken dan uw rijpaard in een heele week? En waarom is liet lekkerste eten goed genoeg voor Mignon, uw vrouws lieflingshond, die in de kamer bij de kachel ligt, en is het grofste eten goed genoeg voor Karo, die in alle weer en wind aan een ketting buiten ligt? En waarom maakt men meer werk van een blonden krullebol met mooie blauwe kijkers, dan van een klierachtig sukkeltje met een zeer hoofd En waarom kan een mooi nichtje van achttien jaar duizendmaal meer gedaan krijgen dan een pokdalige, gebochelde, manke tante van vijftig O, gij die van geijkheid droomt en de maat- schappj van onrechtvaardigheid beschuldigt, zie zelf eens hoe partjdig gj zijt. Kunt gj de ongelijkheid wegredeneerendie schoonheid jeugd of toevallige omstandigheden doen ontstaan, dan zuilen we gaarne van uwe geijkheid hooren en een volledig beeld krijgen van uwe maatschappij. We weten, wat gij niet wilt, maar zeg ons ook, wat gij wèl wilt. Het zal toch niet uwe leus zijnseten zonder werken", want gj wilt immers niet, dat gij zoudt moeten werken om anderen te doen eten. Uwe ontevredenheid is even gegrond als die van een appel, die boos is omdat hj geen peer was of van een mossel, die woedend is dat men zooveel geld voor een oester betaalt. Binnenland. ZIERIKZEE, 25 Januari 1886. Zooals wij verwachten, schijnt de maatregel door een aantal landbouwers in Zeeland genomen, om de suikerbieten voor niet minder dan f 10,50 a 11 per 1000 kg. af te staan, weinig te helpen. Er zijn nog veel suikerbieten-telers overgebleven, die niet toetraden en nu voor f 10 gaarne contracteeren, terwijl ook enkele, die wel toetraden, eieren voor hun geld kozen en ook tot f 10 met de agenten der fabrieken contracteerden. Naar aanleiding van het feit, dat deze week bij de opvoering van »La fille du Tambour-major", alle be schikbare manschappen van het le bataljon regiment grenadiers en jagers gecommandeerd zijn tot figureeren in die sopéra-comique", heeft de commandant van het regiment in herinnering gebracht, dat alleen die personen daarvoor mogen worden aangewezen, die zich vrijwillig aanbieden of die geen bezwaren daartegen hebben. Misbruik van gezag in deze zal gestraft worden. V E K V O X. G. 18 Dec. In plaats van de reis in tienhoogstens veertien dagen af te leggen, kwamen wij eerst na twintig dagen te Harrismith aan. Onmogelijk was het mij om op den transportwagen een geregelden brief te schrijven. Wanneer men het verhaal van mijne landreis zal gelezen hebben, zal men dit nog gemakkelijker kunnen begrijpen. Ik heb alles slechts in 't kort aangeteekend. Op Zaterdag, den 12den December, arriveerden wij te Harrismith. De post voor Europa ging juist dien dag, des avonds te 5 uur, van hier. Ik was dus niet in staat met dezé gelegenheid berichten mede te geven, en moest acht dagen wachten. Op aanraden van Killoch ging ik naar een privaat hotel. Ik kon daar echter geen intrek bekomen. Alle kamers waren bezet. Toen ging ik naar het groote Hotel, wat zeer mooi, fijn en net is. Vandaar ging ik naar een landgenoot, een vroegeren bewoner van ons eilandje nog wel. Door hem werd ik in kennis gebracht met den vrederechter, wiens vrouw evenals nog 5 andere patiënten reeds onder mijne behandeling is, daar zij lijdende is aan de rheuinatiek. Door deze familie kwam ik weer in aanraking met andere lui, zoodat ik spoedig alles van Harrismith wist, wat ik weten wilde. »Ik moest er maar blijven, daar ik er mijn' kost wel zou verdienen". Rheumatiek kunnen de beide Engelsche dokters, die hier zijn, nog in het geheel niet genezen. Dat moet maar weer uit zichzelf weggaan, en 't komt hier haast nog rneer voor dan in ons land, daar het verschil tusschen dag- en nacht-temperatuur zoo groot is. Koorts komt hier zelden voor. Er is hier ook een tandarts. Die Duitsche dokter, die hier vroeger ook stond, is sedert Mei 85 vertrokken. Hij moet zeer knap zijn en zijn heen gaan wordt nog steeds algemeen betreurd. Er zijn hier al eens vier dokters te gelijk geweest, die allen toch hun brood hadden. De meerderheid is hier Hollandschgezind en heeft het land aan de Engelschen. Harrismith is een mooi, rijk dorp. Het geheele district wordt door rijke boeren bewoond. Op het dorp wordt veel Engelseh gesproken, doch bijna iedereen verstaat ook Hollandsch.' Buiten het dorp en vandaar komt al het geld naar binnen spreekt men niets dan Hollandsch. Van óók een land- of liever eilandgenoot van mij, heb ik in een leeg huis eene kamer gekregen, opdat ik zou kunnen uitpakken. Dit vertrek heeft nog geen andere meube len dan mijne vijf kisten. De rust geniet ik evenals in den ossenwagen. Eten doe ik nog in het hotel. Ik kan namelijk eerst niet Januari een paar flinke kamers krijgen, met kost en ook stalling. Ik neem dan ook een' Kafferbediende voor in mijne apotheek. Iedere dokter moet hier eigen apotheek houden. Men wil gaarne dat ik geheel en al Hollandschen dokter blijf, en met Hol land sche medicijnen praktizeer. Door tusschenkomst van den Procureur »Van Zutphen", zqn mijne papieren naar den Staatssecretaris opgezonden, zoodat mijne toelating en aanstelling als dokter te Harri smith, waarschijnlijk de volgende week in de Gouvernements courant zal worden afgekondigd. Voordat mijne stukken van Bloemfontein, hoofdstad van den Vrijstaat, terug zijn, kan ik mijne advertentie natuurlijk ook niet in de bladen plaatsen. Het is dus nog weinig bekend dat ik hier ben. Met Nieuwjaar moet ik ook een patent nemen, hetgeen mij 20 pond, dus ongeveer f 240 kost. Dit pleit wel voor de zaken, dunkt mij. Alles is hier echter vreeselijk duur. 'tls hier nu heerlijk warm weer. Ik kan mij maar moeilijk voorstellen dat men thans in Holland zit te bibberen van de koude, 's Nachts is het hier echter altijd frischin den winter dan zelfs koud. Het is voor mij een vreemd gezicht de zon en de maan hier in 't noorden te zien staan. Ik ben telkens bijna in de war met de hemelstreken. Om twaalf uur staat de zon vrij hoog aan den hemel. Zij komt tegenwoordig, met de langste dagen, des morgens even vóór vijven op en gaat 's avonds even na zevenen onder. In de maand Juni, dus in wintertijd, komt zij des morgens even na zevenen op en gaat des avonds even vóór vijven onder. De dagen kunnen hier nooit zoo lang of zoo kort zijn als bij ons. Tusschen Holland en Harrismith is een tijdsverschil van bijna anderhalf uur, vroeger. Van Zierikzee zit ik nu circa 7500 mijlen verwijderd. Uittreksel van de Times of Natal", verschijnende te Pieter Maritzburg. De kleur van de zee. Een onderzoek naar zoo'n gemeenzaam onderwerp als het aanzien, en meer in 't bijzonder, de kleur van de zee, schijnt, oppervlakkig beschouwd, weinig nieuws, belang wekkends of nuttigs te beloven. Sedert de dichter de «donkerblauwe zee" bezong, en de schilder het penseel opnam, om de bekoorlijkheden af te

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1