Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- senient Zierihzee. 1886. No. 6. Zaterdag- 23 Januari. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXMAN. ZIE RIK ZEE, 2 2 Januari 1 8 8 6. Het Venl. Weekbl. schrijft eene prijsvraag uit, luidende: Wat middel is er om bet ministerie Heems kerk te behouden, al komt er niets van de grondwets herziening? Het laatste is zoo goed als zeker. Doch het fatale van de historie is, dat wij niet alleen staan voor den val der grondwetsherziening, maar ook voor den val van het kabinet. Dit verband is allernoodlottigst, en de premier heeft zeker niet bedacht, in hoe moeielijke positie hij de leden der Kamer bracht, toen hij te dezer zake de kabinets-quaestie stelde. De kunst is nu, er een mouw aan te passen. »Hoe maken wij den premier los van zijne verklaring en vrij om te blijven? Zietdaar eene quaestie, waardig om zijn vernuft op te spitsen. Wij bevelen ze allen politici in den lande aan, en zullen hem prijzen, die er iets op vindt." De kerkeraad der herv. gemeente te Middelburg heeft besloten tegenover de bekende circulaire van dr. Ph. J. Hoedemaker, inhoudende verzoek om be tuiging van sympathie aan den Amsterdamschen kerkeraad, eene afwachtende houding aan te nemen. Men weet dat Het Nieuws v. d. Dag een genees kundige wilde uitzenden, ervaren in de bacteriologie, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de pathologisch-hygienische onderzoekingen van professor Pasteur, te Parijs. In die zaak is thans een beslissing genomen. De professoren, die het toezicht op die uitzending hebben aanvaard, kozen uit de sollicitanten dr. R. H. Saltet, arts en privaat-docent in de gezond heidsleer en adsitent aan het hygiënisch laboratorium te Amsterdam. De directie van Het Nieuws v. d. Dag heeft zich met de keus vereenigd. Dr. Saltet hoopt weldra aan de bedoelde zending te voldoen. Het onderzoek, dat onder de leiding van het hoofd bestuur der Fr. Maatschappij van Landbouw door eene commissie is ingesteld naar de geschatte waarde van de tot typen gekozen eigendommen in andere provinciën, heeft f 816,80 gekost. Men heeft nog besloten, ook aan Groningen een bezoek te brengen, wanneer de gegevens ter inzage zijn nedergelegd. Ook zou een onderzoek in Zeeland aanbeveling verdienen. Verder wordt het noodig geoor deeld na het laatste onderzoek een onderhoud te hebben met de hoofdcommissie, ten einde aan haar mee te deelen welke bezwaren de commissie meent dat er tegen de vaste typen bestaan, en zoo noodig de door de commissie bevonden grieven toe te lichten en hare denkbeelden uiteen te zetten. Daarvoor wordt nog een beroep gedaan op hen, die belang stellen in en belang hebben bij het vast stellen der typenf 500 is daarvoor nog noodig. Dagelijks bedanken te Amsterdam tientallen gasver- bruikers om langer van den zwaren druk der Imperial Gas-Association Company te genieten zij laten hun leidingen afsluiten en nemen hun toevlucht tot petroleum. Soms komen veertig verzoeken tot afsnijding op één dag bij genoemde Maatschappij in. Het bericht, als zou binnenkort een nieuw dagblad, onder den naam Courrier de Maestricht verschijnen, wordt door de Tijd tegengesproken. Naar de Gelderlander mededeelt, hebben opgravingen in den Eversberg onder Milligen den pastoor de over tuiging geschonken, niet slechts, dat daar een blokhuis van de Romeinen moet geweest zijn, door Drusus gebouwd, maar ook dat Claudius Civilis hier moet begraven zijn. Hij twijfelt niet, of de plaats, waar deze ligt, zal nog kunnen gevonden worden en zijne asch zal dan naar Leiden of Nijmegen kunnen over gebracht worden. Burger Van Helsdingen van Rotterdam trad Zondag als voorganger op in het Volkspark te Amsterdam, voor eene vergadering van Sociaal-democraten. Hij had tot tekst gekozen: »Geen vrede, maar strijd." Zondag avond werd te Delfzijl eene sociaal-demo- cratisehe vergadering gehouden. E. J. Urban, uit Groningen, sprak over de vraag: »Wat willen de socialisten?" Het antwoord op die vraag gaf de bur gemeester, die hem waarschuwde om de zaal te doen ontruimen en de lichten uit te laten doen, De door de gansche wereld bekende prestidigitateur Stot-Tai zal, naar wij vernemen, in Maart a. s. voor goed ons land verlaten en zich metterwoon in Duitschland vestigen oin zich daar geheel aan de letteren te wijden. In het openbaar zal hij niet meer optreden, zooals hij thans '15 jaren aaneen gedaan heeft, met het doel overal te leeren en te zien om zoodoende stof voor zijn aanstaanden letterkundigen arbeid te verzamelen. In Nederland gaf Stot-Tai reeds meer dan duizend voorstellingen. Heel wat vrienden heeft hij zich hier te lande gemaakt en velen zullen dezen goeden en ouden bekende slechts ongaarne voor goed van Nederland, dat ook hem lief was geworden, afscheid zien nemen. Hebben talloos velen aangename herinneringen aan Stot-Tai behouden, omgekeerd vertrouwen wij, dat het Nederlandsch publiek bij Stot-Tai in aangenaam aandenken blijven zal. Dagelijks worden nieuwe gevallen geconstateerd van hersenontsteking onder manschappen van het reg. grenadiers en jagers. Reeds enkele lijders zijn bezweken aan deze, een spoedig verloop nemende ziekte. In de verschillende wachtlokalen van het garnizoen zijn schriftelijke raadgevingen opgehangen, in acht te nemen tot behoud der gezondheid. De reeds vermelde ontvluchting van Wedemeijer uit de cellulaire gevangenis te Amsterdam heeft op de volgende wijze plaats gehad. Verhaal van mijne reis naar Zuid-Af rika. V E K V O L G. De Kaffers zijn de eigenlijke inboorlingen van Zuid-Afrika. De Koelies zijn afkomstig uit Britsch-Indië. Het Kaffervolk is een groot, sterk ras. Zij zijn de krachtigste stam onder de zwarten, zooals de Duitschers dat onder ons zijn. Hun geheele lichaam is mooi en regelmatig ge bouwd. Zij zijn eer dik dan mager. De kleur hunner huid is van donkerbruin tot koolzwart. De voetzolen en de hand vlakte zijn veel lichter. Onder hunne nagels zit geen zwart pig- I ment. Door hun veel sterker transpireeren dan wij, blanken, en doordat zij van tijd tot tijd zich de huid insmeren met olie of vet, om de poriën open te houden, blinken zij als een spiegel en lijken wel gekoolteerd. Zoowel de mannen als de vrouwen hebben kort, gitzwart r kroeshaar, dat op bosjes groeit en zich dan tot mooie, fijne krulletjes vereenigt, juist zooals de wol bij de schapen. Het lichaam van den Kafferman is bijna niet behaard. Zijne huid, die zeer zacht op 't aanvoelen is, gelijkt eerder op die der vrouwen. Ik heb slechts enkele mannen gezien, wier lichaam op deze en gene plaats wat behaard was, doch ook dit haar is, gelijk dat van hun hoofd, gekruld haar. De meeste mannen krijgen ook geen' baard, soms slechts hier en daar een haartje. De schedel der Kaffers behoort tot de smalkoppen. Hun voorhoofd is iets lager dan het onze en het springt ook wat meer terug. Allen hebben donkerbruine oogen. Hun neus is erg breed en de neusgaten staan soms een weinig meer naar voren dan de onze. Sommigen hebben zeer breede, omgekrulde lippen. Bij anderen is dit veel minder het. geval, en het minst komt het bij de vrouwen voor. Hunne tanden zijn prachtig. Zij bestaan uit zuiver ivoor. Misvormde lui vindt men slechts zeer zelden onder hen. Zij zouden liefst geheel naakt loopen, doch dit is in alle staten van Zuid-Afrika verboden. Voorschrift is, dat bij het mannelijk geslacht de pubes, en bij de vrouwen ook nog de borst, bedekt moeten zijn. Aldus loopen zij echter rnaar alleen op 't land. Komen zij de steden binnen of de dorpen op, dan trekken zij van te voren nog andere, zeer ver schillende kleedingstukken aan. De onder de blanken wonende Kaffers zijn dus altijd in meerdere of mindere mate gekleed. Vele mannen hebben öf een rooden of een witten doek om 't hoofd, of wel een kransje. Eenige hebben vederen in het haar. De meesten dragen echter niets. In hunne ooren hebben zij gaarne ringen of witte, beenen manchetknoopen, waartoe zij geweldige gaten in de oorlel maken. Over het lijf dragen zij alleen een wit of gekleurd hemd, of slechts eene jas. Zij nemen ook wel een gewonen koren- zak, snijden er drie openingen in, voor het hoofd en de armen, en trekken dien dan ook aan, zonder iets meer. Dit is een zeer vreemd en belachelijk gezichtOok wanneer de Kaffer een hemd aan heeft, scheurt hij er meestal de mouwen uit, zoodat het grootste gedeelte met bloote armen loopt. Eenigen hebben ook korte broekjes aan, die tot de knieën reiken. Anderen een gekregen heerenbroek. Zij, die een lang bovenkleed aan hebben, dragen nimmer een broek. Als het koud is of dat het regent, trekt de Kaffer eene dikke, lange jas aan, van gewoonlijk donkergrijze stof. Het hoofd blijft dan meestal toch ongedekt. Aan schoeisel heeft hij erg het land. Hij loopt dan ook te allen tijde barrevoets. Hij trekt alles aan, wat men hem geeft, en hij is daar zeer dankbaar voor. Doet men hem een boord cadeau, dan doet hij het om den hals. Geeft men hem eene mouw van eene jas, zoo trekt hij doodbedaard deze ééne mouw aan. Kortom, hij draagt van alles, zoo bespottelijk kan het niet zijn. Bovendien schikt hij zich gaarne op met roode, blauwe, gele kleedingstukken en linten. Verzot is hij op een rood soldatenrokje der Engelschen. Verreweg de meeste vrouwen loopen blootshoofds. Eenigen dragen roode doeken, in den vorm van een' tulband, om het hoofd gewikkeld. In de ooren dragen zij meestal niets. Om haar bovenlijf dragen de armste ook alleen een' graanzak. De anderen hebben een' rok en een lijfje aan, veelal van fijne kleuren, wit, licht rood, zacht blauw, hetgeen zeer goed staat bij dat zwarte gelaat en die donkere handen en voeten. Dezen hebben ook een' doek om de schouders geslagen. Alle Kafferinnen gaan ook steeds blootsvoets. Evenals de mannen tooien zij zich gaarne met metalen voorwerpen. Soms hebben zij zilveren banden aan armen en beenen. Als boven uitgedost, ziet eene jeugdige, stevige, wel gebouwde Kafferin er niet onaardig uit. 't Is slechts het andere type, het zwarte gelaat hetwelk er vaak zeer goed uitziet dat eerst wat vreemd staat; doch men gewent er zich spoedig aan. Ik heb reeds verscheidene Kafferinnetjes gezien, die wat lichaamsschoonheid aangaat, best zouden kunnen concurreeren met onze 't schoonst gevormde Europeesche dames. Ontwikkeld is het Kaffervolk gelukkig nog geenszins. Zeer enkelen kunnen lezen of schrijven of beide. Onder elkaar spreken zij steeds hunne eigen taal; met de blanken gebroken Engelsch, en in de Republieken, Hollandsch. Al hun doen en laten is speelsch, ondoordacht, kinderlijk. Schaamte hebben zij nog niet. Zij gaan gekleed omdat zij moeten, maar met plezier doen zij geheel naakt een dansje voor een' blanke. Liefst doen ze niets. De Kaffer gevoelt zeer zijne minderheid tegenover den blanke. Hij ziet hem naar de oogen, bedient hem op zijne wenken, vliegt voor hem uit den weg; in één woord, hij is hem geheel en al ondergeschikt. Hij is goed en zacht van aard. Niet gaarne zou hij een' blanke bestelen of kwaad doen, tenzij de kennismaking met het Christendom waarvoor hij nog niet genoeg ontwikkeld is hem heeft verdorven. Getrouwer kindermeisje dan een Kafferjongen is er niet te vinden. Hij leeft, om zoo te zeggen, voor de kleinen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1