voor liet arrondis- Aiètx sement Zierikzee. 1886. No. 5. Woensdag 20 Januari. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ziKHikzirscm: courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelyks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men ulterl'jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMA1V, Binnenland. ZIERIKZEE, 19 Januari 188 6. Als een niet onbelangrijke zaak voor polderbesturen en andere belanghebbenden bij verpachtingen van mosselzaad vermelden wij het volgende: Het gerechtshof te 's Hertogenbosch behandelde de zaken van J. F. v. U. en P. v. U. en van Ch. B. en P. B., visschers te Philippine, die eerst door de rechtbank te Middelburg en daarna in hooger beroep door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld waren tot één maand celstraf en de kosten ter zake van diefstal van mosselzaad, hetwelk zich aan de paalhoofden te West-Kapelle had vastgehecht en tegen welk arrest namens de beklaagden door hun verdediger Mr. D. van der Vliet, advukaat te Middelburg, cassatie werd aangeteekend. De llooge Raad, een der bij memorie aangevoerde cassatie-middelen gegrond verklarende, vernietigde be doeld arrest en verwees de zaak ter afdoening naar het gerechtshof te 's Hertogenbosch. Dit Hof nu deed Donderdag 1.1. uitspraak, waarbij de beklaagden werden vrijgesproken met veroordeeling van den Staat in de kosten, op grond dat mosselzaad, ook al heeft het zich vastgehecht en al is het recht tot weghalen verpacht, res nullius (nieinands eigendom) is. Ook voor dit Hof werden beklaagden door voor noemden verdediger bijgestaan. Men verzekert, dat Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meer- voort voornemens is wegens menigvuldige bezigheden binnen eenigen tijd ontslag als Kamerlid (voor Goes) te nemen. Uit Amsterdam wordt ons geschrevenIn eene circulaire deelen de heeren Ellerman, Harms en Co. mede, dat zij de uitgave van de Amst. zullen moeten staken, wanneer er niet f 200,000 nieuw kapitaal komt. Het blad heeft dus, met de f 150,000 van velleden jaar, gedurende zijn driejarig bestaan nu reeds f 650,000 gekost. U. D. Naar men meldt, zal te Maastricht een nieuw dagblad worden opgericht, getiteld: Courrier de Maes- tricht, dat gedeeltelijk in het Nederlandse!), gedeeltelijk in het Fiansch zal verschijnen. Verschillende aanzien lijke personen zouden voor dit doei voor eene belangrijke som geteekend hebben. De hoofdredactie zal aan den afgetreden redacteur van den Courrier de la Meuse, den heer Richard Quaedvlieg, worden opgedragen. Bij vonnis van de arrondissements-rechtbank te Maastricht van Zaterdag is, in kort geding, ongegrond verklaard de eisch van den heer van den Eerenbeemt, administrateur van den Courrier de la Meuse, om in zijne functie te worden gehandhaafd totdat in hooger beroep tusschen hem en den eigenaar van dat blad, de lieer Maickx, uitspraak zal zijn gedaan. Jhr. H. Hora Siccama heeft, op zijn nader adres in zake concessie voor den aanleg van eene haven te Scheveningen, van den Minister van Waterstaat enz. een antwoord ontvangen, waarbij de vroeger gestelde hooge eischen omtrent defensiekosten en waarborgsom in hoofdzaak worden gehandhaafd. Het openbaar ministerie heeft bij uitvoerige repliek zijne geuite opinie in de zaak-Bulkley volgehouden, waarna in 't breede dupliek van de drie verdedigers volgde. Uitspraak Donderdag over acht dagen, des namiddags te twee ure. Door den gemeenteraad van Schiedam is besloten om, evenals het vorige jaar, ook dit jaar als plaatselijke directe belasting Si/2 van het belastbaar bedrag te heffen. Van den heer P. J. van der Keilen, die evenals de heer L. J. Goddefroy deel uitgemaakt heeft der expeditie van wijlen den heer Veth, maar te Mossamedes achterbleef, is, naar het L. D. meldt, bericht ontvangen, tegelijk met eene kist en een pak ethnologische voor werpen voor den heer Goddefroy, die te Amsterdam tegenwoordig zeer veel bezoek ontvangt van belang stellenden in zijne verzameling van ethnologische merkwaardigheden, welke bovendien zóó uitgebreid wordt, dat het hem aan ruimte gaat ontbreken en hij weldra naar eene andere gelegenheid moet omzien, waar hij zijne tentoonstelling kan plaatsen. De heer Van der Keilen schrijft o. a. dat hij bijna zonder ruilgoed zit en dat het overal oorlog is, zoodat de negers niet rneer komen afzakken naar de plaatsen der blanken. Waarschijnlijk gaat hij deze maand, Januari, naar de Cunea. In 't geheel hebben de goederen uit de nalatenschap van mevrouw Kleine slechts f 4500 opgebracht. De verkoop is zéér tegengevallen. De spooiweglijn DjokjokartaTjilatjap zal in het begin van 1887 voor de expluitatie gereed zijn, dus ongeveer anderhalf jaar vroeger dan bij den aanvang van het werk verwacht werd. De kosten van het geheele werk, geraamd op 16 millioen, zullen ver moedelijk niet meer dan 14 rnillioen bedragen. Terecht heeft men (in de afdeelingen der Eerste Kamer) hierin een vooi beeld gezien, dat, naar men hoopt, navolging moge vinden bij hen, die met den aanleg van Staatsspoorwegen in Nederland belast zijn. Volgens de i4sser Ct. zijn de cipier in het huis van arrest en bewaring te Assen, de heer A. J. Oudijk, en de bewaarders G. Hommes en H. Lunshof, naar aanleiding van de ontvluchting uit de gevangenis van den kok Dittmer, met ingang van 15 dezer voor onbepaalden tijd door den minister van justitie in hunne betrekkingen geschorst. Hunne functiën zullen werden waargenomen door den eersten bewaarder uit de gevangenis te Rotterdam, en door G. Bosman en A. Martijn te Assen. De Minister van W., H. en N. heeft voorloopig afwijzend beschikt op de concessie-aanvrage van den heer P. J. Gerritzen voor den aanleg van een algemeen telephoonnet te Zutfen, Arnhem, Nijmegen en tusschen- gelegen plaatsen, omdat binnenkort een wetsontwerp op de telephonie bij de Sla ten-Generaal zal worden ingediend. Uit de vele en velerlei aanbiedingen, door houders of eigenaren van paarden te Winschoten aan de remonte- commissie gedaan, zijn 18 exemplaren aangekocht. Volgens De Tijd heeft de door De Sta7id. gesig naleerde en bij de politie aangegeven poging om in de Nieuwe Kerk te dringen allen schijn van te zijn uitgegaan van een grappenmaker, die eens een proef heeft willen nemen, of het garnizoen waaksch was. Men meldt uit Hamburg aan de Amst. Er is kans dat de wedstrijd doorgaat. Zaterdag bracht ik een bezoek aan het Heiligengeistfeld, waarvan een deel onder water is gezet. De langwerpige baan, die ik ongeveer op de dubbele grootte van het llaagsche Malieveld schat, heeft weinig van den dooi geleden en kan, als de vorst aanhoudt, uitstekend zijn. Werner is hier sedert Donderdag en Axel Paulsen is Vrijdag aangekomen. Laatstgenoemde heeft Zaterdag ochtend op de baan gereden. Alle bekende Noorsche en Deensche. hardrijders zijn aanwezig. Er viel gister sneeuw, bij geringe vorst. Dinsdag is de internationale wedstrijd, en Woensdag de kampstrijd. Een Burgervader van een der Zuid-Hollandsche dorpen was boven in den toren der dorpskerk, om met de werklieden eenigo heistellingen te bespreken, toen zijne dienstbode hem kwam melden, dat professor Mullens hem wenschte te spreken. Hij haastte zich, den hoog geleerde, die door de dienstbode misschien wel in het salon was gelaten, te woord te staan. Maar in torens is het nog al stofferig. De burgemeester kwam daarom zijne woning door de achterdeur binnen, kleedde zich eerst wat beter aan om den heer professor te spi eken. En deze? Deze vroeg toen oin in de dorpshei berg een voorstelling te mogen geven in de edele goochelkunst!! Of de burgemeester ook schik had Op de Swijnsweide bij Sittard is Vrijdag en Zaterdag een buitengewoon groot wild varken gezien. Men heeft er jacht op gemaakt, doch het mocht niet gelukken het dier onder schot te krijgen. Men herinnert zich geen jaar, dat er in den IJsel en in de poelen en plassen tusschen Zwolle en Deventer zooveel eendvogels waren als thans. De jagers komen dan ook eiken dag met een ruime vangst thuis. Te Dordrecht verkeerde de vorige week iemand in groote ongerustheid door het niet te huis komen van zijn dertienjarigen zoon, die 's namiddags te l*/4 ure uitgegaan zijnde, des avonds te 10 ure nog niet was teruggekeerd. Men begon te zoeken, en zelfs was de politie met het wegblijven van den jongen in kennis gesteld, toen men op de gedachte kwam, eene in de nabijheid der woning liggende onbewoonde schuit na te zien. In de kajuit vond men den vermiste, die in goeden welstand met twee makkers zat te keuvelen. De drie vrienden hadden door het aangename van elkanders bijzijn het voortsnellen van den tijd vergeten. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In het afgeloopen jaar 1885 zijn de volgende schouwburgen verbrand: De stadsschouwburg te Exeter (Engeland), het nationale theater te Washington (een schade van 750000 francs veroorzakende), het concert gebouw te Petersburg (de schoonste concertzaal der wereld), het opera-gebouw te Maskara (Algerië), het Renaissance-theaier te Nimes, de nieuwe-schouwburg te Szegedin, de Music Hall te Buffalo (Vereenigde Staten), de schouwburg van den heer Paiadies te Moskau, de circus Bloseberg te Richmond (Vereenigde Staten). In deze brand, die gedurende een voorstelling plaats had, kwamen meer dan 100 menschen, 50 paarden, 5 leeuwen en vele andere dieren om; de schade bedroeg 3 millioen dollars. In den nacht van 28 op 29 December is, tusschen Lenie en San Gavino, op Corsica, de bandiet Cecco Mattei in een hinderlaag gevallen en gedood. Hij was het open veld ingevlucht ten gevolge van een vendetta tusschen zijn familie en die der Chiavarini. In het tijdvak van twee jaien, te beginnen met'29 December 1883, waren drie broeders Chiavarini, door de kogels van Cecco Mattei neergeveld en drie leden der familie waren uit weerwraak door de Chiavarini gedood. Een eigenaardigheid is, dat de Mattei en de Chiavarini volle neven zijn. Men hoopt nu, tengevolge van den dood van Cecco Mattei de beide familiën te verzoenen, als er ten minste, na al dat wederzijdsche doodschieten, nog familieleden over zijn.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1