Zll HIkZI KSfJIi: COl lUVi. voor liet arromlis- semeiit Zierikzee. 1886. No. 3. Woensdag 13 Januari. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl'jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 12 Januari 188 6. Op verschillende plaatsen in Zeeland hebben de teelers van suikerbieten vergaderd, ten einde hunne belangen te bespreken tegenover de suikerpeen-fabri kanten. De bedoeling was om zich betere prijzen en conditiën te verschaffen door het gezamenlijk optreden. Zoo werd besloten niet onder een bepaalden prijs te leveren, op verschillende plaatsen varieerende van 10 tot f 11 per '100 Kg.; verder om contante betaling na elke levering te bedingen en geen contract te sluiten dan met den fabrikant zelf. Verder besloot men dat vóór '1 November de penen door den fabiikant moeten worden aanvaard en betaald en dat de fabrikant f 100 per heet. geven moet. Of de teelers hun zin krijgen hangt natuurlijk af van de houding der fabrikanten in deze. Ook de bewerking van de nieuwvervaardigde plak- zegels mag, volgens het DvZ.-H., als bijzonder net en doelmatig worden geroemd. Zij zijn veel kleiner dan de vroegere en wijzen nu ook van onderen de bepaalde plaats aan, waar de datum van gebruik making moet worden gesteld. Door de plaats daarvoor van onderen te kiezen, wordt nu voorkomen, dat gelijk dikwerf geschiedde de gebiuiker den datum voor het zegel tevens liet dienen als datum van het stuk. Zij zullen zeer spoedig aan de ont vangers worden toegezonden, doch die ambtenaren zullen eerst de oude modellen moeten opruimefi vóór zij de nieuwe mogen afleveren. Het bestuur van het Groningsche provinciale werk liedenverbond heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin gewezen wordt op de klacht, dat niet altijd de Ned. werklieden in het vak hunner keuze de vereischte bedrevenheid tentoonspreiden, en dat zij dikwijls hunne werkzaamheid niet beloond zien met gelijke uitkomsten als, bij meer algemeene en bijzondere kennis en ontwikkeling, even langdurige arbeid hun zou opleveren. De klacht is volgens het verbond gegrond; voor een zeer groot deel heeft zij haar oorsprong in gebrekkige opleiding van den jeugdigen werkman voor zijn aanstaand beroep of bedrijf. Alleen wanneer gezorgd wordt voor de ge legenheid tot het verkrijgen eener aan het doel beantwoordende opleiding, zal de klacht kunnen ver stommen. Aan deze zorg heeft het tot dusver in ons vaderland maar al te zeer ontbroken. De uitkomsten der wet op het middelbaar onderwijs voor zooveel deze aangelegenheid aangaat zijn bedroevend. Op grond van een en and. r richt het verbond aan de Kanier het dringend verzoek, zoodanige verbetering te brengen in den bestaanden toestand, dat niet langer naar waarheid kan worden getuigd, dat op dit gebied ten behoeve van den zoo talrijken hand- werksstand door den Staat te weinig wordt gedaan, in vergelijking met dat, hetwelk voor de meergegoeden wordt verricht. De vrijwillige dienstneming van Nederlanders in het leger hier te lande schijnt zoo groot te zijn, dat zonder vreemdelingen in het bepaalde aantal kan worden voorzien. Daarom heeft de minister van oorlog bepaald, dat de corpscommandanten in het vervolg, behalve voor de betrekking van muzikant en schrijver, niet dan bij hooge uitzondering vreemdelingen zullen aannemen. Vooral bij het wapen der artillerie zijn in de laatste jaren weinig vreemdelingen voor den dienst aangenomen, waarover de minister zijne tevredenheid heeft betuigd. Thans is ingediend het wetsontwerp tot onteigening voor den aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Merwede, gedeelte tusschen Nigtevecht en de sluis tot scheiding van Vecht en Vaartschen Rijn bewesten Utrecht. De onteigening wordt aangevraagd van de eigen dommen in de gemeenten Nigtevecht, Abcoude-Raam- brugge, Loenersloot, Loenen, Ruwiel, Breukelen-Nijen- rode, Maarsen, Zuylen, Vleuten en Utrecht, noodig voor het graven van een kanaal, aanvangende in den Aetsveldschen polder ten noorden van de groote schut sluis te Nigtevecht, in zuidelijke richting loopende naar de bocht in den Rijnspoorweg, ten nooi'den van het station Loenen, verder ten noorden van en even wijdig aan dien spoorweg, tot voorbij den stations weg te Maarsen, met eene kleine afwijking oostwaarts in de gemeente Breukelen-Nijenrode, verder in zuid oostelijke richting tot den Rijks grooten weg van Amsterdam naar Utrecht en ten westen van en even wijdig aan dien weg tot de bouwhoeve Het gekroonde Lam", van daar in zuidwaartsche richting en de Rijnspoorwegbaan van Utrecht naar Amsterdam snij dende, daarna zuidoostwaarts buigende en de Rijn spoorwegbaan van Utrecht naar Rotterdam en de Vleutsche vaart snijdende en eindigende bezuidoosten den Groenendijk in de gemeente Utrecht en voor het aanleggen van opritten naar de te bouwen kanaal- bruggen in den Rijnspoorweg. Dit gedeelte is lang 24,453 M., waarvan 2650 M. onder de gemeente Nigtevecht, 3090 M. onder de gemeente Abcoude-Raanibrugge, 645 M. onder de gemeente Loenersloot, 4555 M. ónder de gemeente Loenen, 960 M. onder de gemeente Ruwiel, 3850 M. onder de gemeente Breukelen-Nijenrode, 3567 M. onder de gemeente Maarsen, 2871 M. onder de ge meente Zuylen en 2256 M. onder de gemeente Utrecht. De talrijke ingebrachte bezwaren, waaronder vele van waterschaps- en gemeentebesturen, geven geen blijk van ingenomenheid in de betrokken landstreek met de richting van dat kanaalgedeelte. Toch zijn zij allen te zamen genomen niet van dien aard dat zij den Minister zouden moeten verhinderen de thans voorgestelde richting aan het oordeel der Vertegen woordiging te onderwerpen. Uit 's Gravenhage schrijft men aan de Zw. Ct. het volgende omtrent de jongste ongesteldheid van den Minister van Marine. Hij schijnt reeds vrij lang aan duizelingen te lijden, zóó zelfs, dat hij onlangs in de Eerste Kamer buiten staat zou geweest zijn te spreken, indien men vragen tot hem gericht had, hetgeen gelukkig niet gebeurde. Is hij bij het verlaten van het gebouw gevallen of niet? dit wordt beweerd, maar ook tegengesproken. Men zegt nu, dat hij morgen weder op het Departement verschijnen zal; maar men moet wenschen, dat hij zich een weinig matigen zal, wat zijn werkzaamheid betreft. Het is bekend, dat er maar zeer weinig officieren zijn, die in geleerdheid met den kolonel Gerieke kunnen wedijveren; speciaal op wiskundig en artilleristisch gebied staat hij zeer hoog aangeschreven, maar 't zou jammer zijn, als hij aan die abstracte studiën zich nog even vurig bleef wijden, nu hij als hoofd van het Departement nog zooveel andere gewichtige werkzaamheden te vervullen heeft, die hij ongetwijfeld op conscientieuse wijze vol brengen wil. Matigt hij zich niet, dan zou de heer Heemskerk misschien nog naar een 4en Marine-ambtgenoot moeten omzien. In eene Donderdagavond gehouden vergadering der afd. Zwolle en omstreken van de Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, deelde de heer H. Witte, directeur van 's rijks plantentuin te Leiden, belangwekkende bijzonderheden mede over den tuinbouw in en om Londen. De toepassing van den tuinbouw, wat aangaat het kolossale, do orde, de nauwgezetheid en de geheele toewijding der vak mannen aan het door hen gekozen vak, noemde spr. geheel Engelsch. De kweekerij der firma Vietsch Sons, onder directie van den heer llarry, heeft, naar hij mededeelde, 6000 meter verwarmingsbuizen en betaalt per week pl. m. f 6000 arbeidsloon. Voor de kweekerij van Sanders Co, worden permanent door 14 reizigers in Centiaal-Amerika orchideeën opgekocht, die uit de kweekerij, waarin voortdurend 3 temperaturen worden onderhouden, bij duizenden door Europa verspreid worden. De groote Botanische Tuin te Kievv, die tot 1838 van wege de Engelsche Regeering werd onder steund, heeft kassen ter hoogte van 18 meter, waarin o. a. alle palmsoorten in hare natuurlijke grootte voorkomen; een museum van houtsoorten en een museum, waarin van de hand van miss Nord eene dame, die dooi' bijna de geheele wereld reisde naar de natuur vervaardigde teekeningen voorkomen. Die tuin en de musea zijn eiken dag van 12 tot 5 ure kosteloos te bezichtigen. Verschillende predikanten te Amsterdam, niet tot de geestverwanten van dr. Kuyper behoorende, hebben zulke ernstige bedreigingen ontvangendat de politie het noodig geoordeeld heeft hen onder hare bijzondere bescherming te nemen. Als zij hunne woning vei laten, worden zij door een agent in burgerkleeding gevolgd. Maar behalve voor de predikanten, is de tegenwoordige toestand ook voor anderen allertreurigst. Het zijn de kerkbeambten, en zij die gewoonlijk met Januari uitkeeringen uit de kerkelijke kas ontvangen. De directie van het Grootboek namelijk maakt bezwaar in den gespannen toestand, waarin de kerk thans verkeert, de renten van het daarvoor bestemde kapitaal uit te betalen. Ook de gemeentelijke traktementen der predikanten zijn hieronder begrepen. Vele der bovenbedoelde personen verkeeren hierdoor in geen geringe verlegenheid en in groote onzekerheid hoelang die nog kan duren. Dit alles hebben zij, die het conflict hebben uitgelokt, niet slechts geweten, maar men heeft er hen nog uitdrukkelijk op opmerkzaam gemaakt, en toch zijn zij doorgegaan met hun heilloos opzet! De Spectator beeldt de paneelzagers der Nieuwe Kerk af, bezig de consistoriekamer open te breken. Kuyper natuurlijk haantje de voorste, met grimmig gelaat een bout tusschen de deur stekend, dan Lobman met een sleutelbos en een derde met een enorme zaag. Daaronder de woorden uit de Gijsbrecht Zij schieten derwaert aan Als tijgers, die bij nacht van honger uitgejneght Gebeten zijn op roof. Zij stormen onversaeght Met boomen op de deur, om 't al voor Godt te [waegen. Door het hoofdbestuur der »Friesche Maatschappij van Landbouw" is besloten, een adres in te dienen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inhoudende het verzoek, om het wetsontwerp tot het heffen van een invoerrecht op gezaagd hout, duigen, petroleum, enz., niet in gunstige overweging te nemen. Het Zondagsbladbehoorende bij bet Rott. JS'bl. van eergisterenbevat een goedgelijkend portret van D. Haspels, met eene autobiographic als bijschrift, waarin hij vele bijzonderheden uit zijne tooneeJJoopbaan mededeelt. Hij zegt daarin o. a. dat het realistische hem het meest aantrekt: voor het romantische of de tragedie ontbreken hem de vereisclite »tnoyens." Hij is sedert '13 jaar gehuwd en heeft drie dochters »wij hebben zoo schrijft hij met ons vijven nog hoegenaamd geen spijt, met elkander kennis gemaakt te hebben."

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1