Z1EM1ZËESCHE COURANT. voor liet arrondis- JA*a sement Zierikzee. I ERDAM 1886. No. 2. Zaterdag 9 Januari. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. 80 cent PJES. 9 t u i. I'd ter Snelpers- rikzee, alsmede ■001 J. laatschappij. 1 en 2. L. FATSEN. MET •shaven. lo Rotterdam: fm org. 9,u, 9,~» 9, 9,— 9,— 9,- <10, 40,— •10, - 10,-» b en Rotterdam jit f 1,50, Voor- usschenveeren ééne maand. Maaden Co. G. Vos. |UMAN. LIVIEB. AND. AATSEN. [MET shaven. net 8 Jan. IENST, imorg. 9.30. Rotterdam: 9 sm. 9.30 u. 2 9.30 4 9.30 6 s 9.30 9 9.30 1 9.30 3 9.30 6 9.30 8 9.30 0 9.30 9 II EP. letonr. f 3— ajuit. 2.50 it 1.50 P. Kievits. A. V. D. SCHUIJT, loek Pauwensteeg. Rouman. GASTEL. te Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. L4KMMA1V. Binnenland. ZIERIKZEE, 8 Januari 1 8 8 6. Bij den Burgerlijken Stand der gemeente Ouwerkerk werden in 1885 aangegeven: de geboorte van 25 kinderen't overlijden van 13 personen, terwijl 8 huwe lijken werden voltrokken. De sterfte beliep nog geen 16%0. Op u°. December was de bevolking der gemeente 422 M. en 414 V. Samen 836 zielen. Naar het Vad. verneemt, heeft de gouverneur der Koninklijke Militaire Academie zich dezer dagen tot den Minister van Oorlog' gewend, met een krachtig protest tegen hetgeen hij in de Tweede Kamer, naar aanleiding van het ontslag van prof. de Hollander, heeft mede gedeeld. De gouverneur heeft daarin aangetoond, dat hij niet heeft gedaan wat hij niet verantwoorden kon hij heeft dit kunnen aantoonen door overlegging eener schriftelijke opdracht van den inspecteur van het militair onderwijs, welke opdracht gegeven werd »ook uit naam van den Minister, dié over de geheele zaak zeer ontstemd is." Het nieuwe Centraal-spoorwegstation te Amsterdam zal door vijf en twintig booglampen, elk ter sterkte van 2000 kaarsen, electrisch verlicht worden. De in richting is in concurrentie met buitenlandsche fabrieken opgedragen aan de firma Willem Smit en Co. te Slikkerveer. De »Vereeniging van Weesvaders" heeft, wegens de bestaande werkeloosheid, welke zich ook vooral in groote gestichten doet gevoelen, besloten eene tentoon stelling te doen houden van voorwerpen van kunst en smaak, door weezen vervaardigd, en daartoe eene aanzienlijke sóm beschikbaar te stellen tot den aankoop van materiaal en arbeidsloon. De aldus vervaardigde voorwerpen zullen tegen vastgestelde prijzen ten ver koop worden aangeboden. De onverkocht geblevp,n voor werpen wil men vervolgens vei loten de geheele opbrengst zal ten goede komen aan het fonds, dat bestemd is tot verzorging en opvoeding van weezen, wier lot in vele opzichten nog veel te wenschen overlaat. Naar het Dagblad bericht, bestaat er sedert 1 Jan. bij het Ministei'ie van Waterstaat enz, geen afdeeling Telegrafie meer en is die tak van dienst bij de Pos terijen ingesmolten. Met het rekenpfchtig beheer der Rijkstelegraaf blijft echter de inspecteur, de heer A. H. van Thiel, belast. Welken slechten indruk men in het het buitenland van onze Nederlandsche boter heeft, blijkt zonneklaar uit het Weekblad tegen vervalsching van levensmiddelen dat de volgende zinsnede mededeelt uit een brief, door een lid van de Friesche Maatschappij van Landbouw uit Londen ontvangen: «Zend nooit boter over Amsterdam of Vlissingen, want dan wordt het hier voor kunstboter aangemerkt; zend over Harlingen, al is dit duurder, want dan is het natuurboter!" Mag het classicaal bestuur de hulp der politie in roepen om den toegang tot de kosterij eener kerk te beletten en mag de politie die hulp'Verleenen? Die vraag is thans aan de orde, naar aanleiding van het gebeurde te Amsterdam. De heer Hovy heeft zich daarover .bij den burge meester als hoofd der politie beklaagd en o. a. aan gevoerd, dat de uitoefening van bezitsrechten ten aanzien van kerkgebouwen, uitsluitend toekomt aan kerkvoogden en geenszins aan het classicaal bestuur. We weten niet wat de burgemeester geantwoord heeft. Als curiositeit wordt gemeld dat er in een van de kleinste dorpen van Zuid-Beveland van 15 October tot 34 December door twee jagers zonder akte 99 hazen, 2 eenden, 2 wulpen en 1 watersnip zijn geschoten, zonder door de jachtopzieners of politie achtervolgd te zijn. Dezer dagen is verschenen het eerste nommer van den zesden jaargang van het Maandblad der Ver- eeniging tegen de Kwakzalverij, Dit nommer wordt gratis toegezonden aan elk die het aanvraagt bij den uitgever H. van Bellium Kz. te Leeuwarden. De inhoud van dit nommer is als volgt: Aan de leden der Vereeniging. - Homeriana. - Hy- pophosphiten van Churchill. - Advertenties in vak bladen. - Guyot's dwaze reclame. - Een kwakzalver uit Oost-Stellingwerf. - Beslissing van den Hoogen Raad in zake het Boertje van Nieuw-Buinen. - ld. in zake H. S. te Wageningen. - Veroordeelingen door de rechtbanken te Maastricht, te 's Gravenhage en te Rotterdam. - Aanhouding van H. R. te Zwolle. - De kwakzalverij op groote schaal ongestraft. - Pastilles Géraudel, het nieuwste product op de kwakzalvers- markt. - De haarmiddeltjes van Theophile. - F. C. Bauer, een uit velen. - Een raad voor hen, die van somnambules heil verwachten. -Kwakzalvers-alphabet. - Teercapsules van Guyot. - Zwitsersche pillen. Waar de uitstooting van den heer Heldt uit het Bond voor Algemeen Stemrecht al niet goed voor was! Dank zij de noodzakelijkheid voor alle afdeelingen van het Bond om die zaak te bespreken, zijn we thans te weten gekomen, dat er zelfs eene afdeeling van het Bond gevestigd is in Stiens en dat men daar die uitstooting heel goed vindt. Nu is het pleit beslecht! Nu Stiens de houding van Heldt afkeurt, is hij natuurlijk veroordeeld Weder is een belangrijke steun gegeven aan alles wat reeds gedaan is om de a. s. feesten der universiteit, en tevens den bloei dier instelling te verzekeren. Een aantal oud-studenten der Utrechtsche hoogeschool zijn Woensdag te Utrecht bijeen geweest, en hebben het besluit genomen, tot oprichting van een «oud-studen- tenfonds" ter bevordering van den bloei dezer univer siteit. Oud-studenten zullen dit fonds beheeren, waaraan zij zoo ruim en algemeen mogelijk uitbreiding zullen trachten te geven. Verhaal van mijne reis Zuid-Af rika. naar y e k y o l g. Van D'Urban gaat de trein slechts door tot Pieter Marits- burg, ofschoon de geheele spoorweg klaar is tot Ladysmith doch daar Natal voor het oogenblik ook al weer geen geld heeft om den boedel van de aandeelhouders over te nemen, en dezen de lijn niet willen exploiteeren, zoo kan het nog geruimen tijd duren eer deze geopend wordt. Het station te D'Urban is, evenals al de stations, die wij passeerden en tot Pieter Maritsburg waren het er 21 niet bijzonder mooi. De waggons zijn iets kleiner dan bij ons. Zij zijn geheel bekleed met leder, wat niet zoo warm is als stof. Aan beide zijden zijn drie ramen, die alle open kunnen;, het ziet er dan uit alsof men in een open tramwagen zit. De locomotieven zijn ook iets kleiner dan de onze. Zij hebben van voren ijzeren schoffels, gelijk in Amerika, ten einde het vee, zoo het op de rails mocht liggen of loopen, er af te gooien, en te voorkomen dat het onderraakt of met het overige van den trein in aanraking komt. De vier pooten worden natuurlijk bij deze gelegenheid gebroken. Iedereen, die een beetje fatsoen heeft, reist in Zuid-Afrika eerste klasse, hetgeen, wat aangaat den prijs, slechts een klein verschil uitmaakt, waarvoor men dan ook niet met Kaffers samenzit. Voor. mijn persoon had ik 10 te betalen en voor al mijn bagage 9, hetgeen, den afstand in aanmerking ge nomen, niet zeer duur is. De stationschef is altijd een blanke. De machinisten zijn ook blanken. Kaffers worden altijd voor ondergeschikte rollen gebruikt, en onder het opzicht van blanken. De baanwachters zijn steeds Kaffers. Ook aan de sluitboomen staan altijd Kaffers, met een wit vlaggetje. Er wordt hier niet, zooals in Europa, van den eenen sluitboom naar den anderen getelegrapheerd, maar de trein fluit altijd eenige minuten voordat hij een sluitboom pas seert; dan komt de Kaffer uit zijn huisje geloopen, en vergewist zich van de veiligheid van den weg. Het spoor is een zoogenaamd «smalspoor", zoodat de treinen nog al eens op elkaar moeten wachten. Even '12 uur zette onze trein zich in beweging. Reeds spiedig begonnen wij te stijgen en'verdwenen tusschen de heuvelen. Nauwelijks bevonden wij ons er echter tusschen, of het begon te regenen, en dit hield aan totdat wij te Pieter Maritsburg arriveerden. Steeds werden de heuvelen hooger en begonnen langzamerhand op bergen te gelijken. Alles is, zonder uitzondering, met gras begroeid. Slechts hier en daar staan er wat andere planten en boompjes tusschen. Bouwland ziet men in het geheel niet, tenzij vlak bij de kleine dorpjes, die wij eerder «gehuchten" zouden noemen. Op verschillende afstanden steekt nog een kale rotsmassa uit. Overigens is, zooals ik zeide, alles, alles met gras bedekt, waarop veel vee graast. De trein maakt geweldige krommingen. Soms moet hij een geheelen berg omrijden, nu in vliegende vaart tegen een berg oploopen, dan weer langzaam en steeds remmende, dalenvervolgens gaat men weer door eene tunnel of over eene rivierbrug. Het was dus eene interessante reis, en ik heb inderdaad den aanleg van dezen spoorweg zitten te bewonderen. Al die kronkelingen en omwegen maken, dat het traject van D'Urban naar Pieter Maritsburg zes uur duurt, want hemelsbreed liggen beide steden zóó ver niet van elkander verwijderd. De gezichten, die men van uit den trein heeft, zijn zeer mooi, vooral voor iemand die nog nooit bergen heeft gezien. Ik vond ze ook wel zeer schoon, maar ik moet toch zeggen dat ik in Duitschland soms nog bekoorlijker panorama's heb genoten. Er is hier ook te weinig afwisseling in de natuur. Na ongeveer drie uur gespoord te hebben, kwamen wij aan een betrekkelijk groot station, Botha Hill" genaamd. Hier stopten wij een kwartier. Alle passagiers gingen naar binnen, waar boterhammen gereed stonden, met vleesch, eieren enz. Spoedig was iedereen aan het eten, daar wij het middagmaal gemist hadden. Daar wijn en bier hier te duur zijn, wordt er steeds koffie of thee gedronken. Alles zag er vrij goed uit, ofschoon het dorpje slechts 300 zielen telt. Al de overige dorpen zijn nog kleiner. Enkele hebben zeer nette villa's, door blanken bewoond. Te 6.10 kwamen wij te Pieter Maritsburg aan. Wij namen een wagen om onze goederen naar ons hotel te brengen, Hotel «Hannover" van «Winterboer", een Duitscher uit Emden. Er wordt Engelsch, Duitsch en Hollandsch gesproken. Na ons maar weer wat opgeknapt en verzadigd te hebben, lazen wij het hier verschijnende Afrikaansche blad »de Boerenvriend", en legden ons toen ter rust. Des nachts regende het er goed op los. 13 Nov. De lucht zwaar bewolkt en niet bijzonder warm. Wij maakten eene wandeling door de stad. Pieter Maritsburg ligt op een berg, 2000 voet boven de oppervlakte der zee. Het is de hoofdstad van Natal en heeft 8000 inwoners. Er ligt veel krijgsvolk. De huizen zijn over het algemeen kleiner dan in de vorige plaatsen, doch overigëns heel aardig. Zonder uitzondering, zijn zij voorzien van een bliksemafleider, daar het hier vreeselijk moet kunnen onweeren, zóó zelfs dat een ieder bang 'wordt. Er zijn zeer nette winkels, zoowel aan blanken, als aan koelies (Hindoes) toebehoorende. Des avonds sluiten zij alle. De straten zijn zeer breed. Overigens als de andere plaatsen, die ik bezocht. Zij worden verlicht door lantarens met petroleum. Er is een mooi stadhuis, waarin ook het post- en het telegraafkantoor zijn.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1