AANKONDIGING. OPMERKINGEN, AANKONDIGING. Speelwerken van Heller. ADVERTENTIEN. VERGADERING Zierikzeesche Liberale Kiesvereeniging Herziening van de belastbare opbrengst ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN, de Ligger met de Kaart in zijn geheel; Ligger met de Kaart in zijn geheel li. KOOLE ZOON ingezonden, Het. kan zijn nut hebben, ook het navolgende te brengen onder de oogen van belangstellenden in de «quaestie van den dag" »de Graanrechten", te lezen in de «Beschouwingen over de herziening van de «belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, «door den Heer C. J. Geertsema, pag. 38 en 39. Wanneer we mogen aannemen wat ons in een Gids-artikel van Februari 1885, door den heer van der Heim, uit een werk getiteld Amerika en Europa van den heer Bosse wordt medegedeeld, dat n.l. het grondgebied der Vereenigde Staten, naar de laatste nauwkeurige opmetingen, een oppervlakte van 3,025,600 Engelsche mijlen bevat, eene uitgestrektheid bijna 4maal zoo groot als Oostenrijk, Duitschland, Frankrijk en Groot-Brittannië samen, van welke immense grootte niet veel meer dan de helft in exploitatie is; dat de gronden in Amerika uitermate vruchtbaar zijn, inzonderheid de prairie-staten, met een diepen alluvialen bodem ontzettend rijk aan humes, die daar sedert vele eeuwen door bosschen, planten en dierlijke overblijfselen is opeengestapeld,waardoor zich dan ook het verschijnsel verklaart, dat na 20 a 30 oogsten, de bodem meestal noch verarming, noch uitputting vertoont dat het land er zeer goedkoop, bijna te geef is, zoodat een kolonist, die burger der Unie is, of als immigrant de verklaring aflegt, dat hij burger der Unie wil worden, recht heeft, volgens de wet van 1869, als Homestead low bekend, van de Regeering kan aankoopen 100 acres tegen 2 a 3 dollars de acre, of 800 a 1200 voor ruim 64 hectare; terwijl de Spoorwegmaatschappijen aan de kolonisten nog voordeeliger voorwaarden aanbieden en betaling toe laten verdeeld over 5 a 6 jaren en daarbij het gebruik van landbouw-werktuigen aan de kolonisten afstaan tegen een huur van 6 a 7 percent; en eindelijk, dat de beste tarwe, b.v. die van Dakota, per bushel '1 dollar kost, alzoo bij eene gemiddelde opbrengst van 20 bushels per acre, 20 dollars en de kosten van productie en transport bedragen 8,50 dollars per acre, zoodat aan winst voor den ondernemer, of voor den Amerikaanschen boer 11,50 dollar per acre of 71,875 per hectare overblijft, om van te leven; terwijl de Amerikaansche producent de tarwe per hectoliter, des noods, wanneer hij daartoe door con currentie uit Europa gedwongen mocht worden, nog ƒ1,goedkooper zou kunnen geven en wel voor 6,50, om nog behoorlijke winsten te kunnen maken, dan is inderdaad de toestand der Amerikaansche landbouwers te benijden en ziet het er met den tarwe-bouw in de oude wereld niet rooskleurig uit. Geen wonder dan ook, dat hier nu, van alle zijden de kreet wordt vernomen: «de deuren toe!" sluit uwe grenzen voor den nieuwen vijand, beschermt den eigen landbouw en weert den vreemden indringer, dien ten slotte onzen ondergang zal veroorzaken Als het leven in gevaar is, wordt elke poging, om den dood te ontkomen, geoorloofd en gewettigd Reeds zijn Duitschland en Frankrijkvoorgegaan en zien we staatslieden van naam en vrijheidsmannen, die ook den landbouw liefhebben, ijverig in de weer om, onder deze gedrukte omstandigheden, het voor en tegen van retorsie-maatregelen en het sluiten der grenzen te betoogen. En hoewel Engeland niet licht zijn vrijhandelstelsel zal prijs geven, en het, sluit de deurendaar niet veel toekomst heeft, zoo mag toch niet voorbijgezien worden, dat men in Engeland freetrader is zoolang de belangen van de beurs dit meebrengen en dat de strenge verbodsbepalingen tegen den invoer van ver dacht longziek- en van klauwzeervee, niet anders dan door protectionistische partijgangers aan de Regeering opgedrongen worden. 1) De groote Bismarck ging voor! iTe c l a m e s. Reeds vroeger hadden wij het genoegen, in deze courant, een woord van lof te plaatsen over de voortreffelijke eigenschappen der Speelwerken uit de fabriek van den Heer J. H. Heller te Bern in Zwitser land. Niet alleen naar aanleiding, dat de Speelwerken van Heller op bijna alle tentoonstellingen bekroond werden, zooals het laatst nog met den eersten prijs te Melbourne, Zurich, Nizza, Krems en Antwerpen, vestigen wij de aandacht onzer lezers op bovengenoemde fabriek, maar hoofdzakelijk door de overtuiging, dat men voor gelegenheids-cadeau geen voorwerp vinden kan dat beter geschikt is, dan een Heller's Speelwerk, daar, waar voorwerpen van waarde en artikelen van nut onze vindingrijkheid in den steek laten, zich het Speelwerk op voortreffelijke wijze eigent. Ja, het mag met recht staande worden gehouden, dat er niemand is, die zulk een voorwerp niet de innigste vreugde bereidt! Kan er een' beteren troost in de onaan gename uren des levens, als men zich eenzaam of verbitterd gevoelt, zijn, dan de muziek? Zijn er niet, helaas! oneindig veel menschen, die door ziekte aan hun kamer verbonden zijn en deze algemeene taal des harten moeten ontberen? Hierbij komen nog allen, die zelf geen instrument bespelen en door hun beroep of door te verren afstand van de stad verhinderd zijn, concerten en soirees te bezoeken en zich op grond daarvan het zoo dikwijls begeerde genot van goede muziek moeten ontzeggen. Deze allen, alsmede ook heeren geestelijken, kan het niet genoeg aanbevolen worden, zich een Speelwerk van Heller aan te schaffen, te meer, daar de fabrikant de kunst verstaat, het repertoire van elk, ook het kleinste werk, met zeld- zamen smaak te rangschikken en op deze wijze zijne afnemers steeds met de nieuwste verschijningen der muzieklitteratuur op het gebied der opéra's, operettes en dansmuziek, alsmede volksliederen der beroemdste componisten, bekend- maakt. Hierbij mogen wij tot besluit niet vergeten op te merken, dat het groote aantal getuigschriften van particulieren, logementhouders, restaurateurs enz. juist voor laatstgenoemden een' goeden wenk moeten zijn, met het plaatsen van een Muziekwerk van Heller in hun lokaal niet langer te wachten, daar de onder vinding in de meeste gevallen geleerd heeft, dat het bezoek in zulke zaken, alleen tengevolge der plaatsing van zulk een prachtwerk, juist verdubbeld, ja zelfs driemaal vermeerderd werd en de kosten van aan schaffing - gemakkelijke betaling wordt toegestaan - in korten tijd vereffend waren. Tengevolge der beduidende achteruitgang in de prijzen der ruwe materialen, staat de firma op hare tegenwoordige prijzen een rabat toe van 20 °/0 en zelfs ook bij de kleinste bestellingen. Daardoor is nu ook de minder bemiddelde de gelegenheid aan geboden in het bezit van een Speeldoos te geraken. Uitgebreide met platen voorziene prijslijsten, benevens ontwerpen worden op verlangen franco toegezonden. Wij raden echter aan, iedere bestelling direct aan de fabriek te Bern te richten, daar deze, behalve te Nizzanergens depóts heeft en dikwijls vreemde fabrikaten als echte Hellersche aanbevolen worden. Verder moet men er wel op letten, dat ieder werk den naam van den fabrikant (J. H. HELLER) draagt, die ook leverancier van alle Hoven en Hoogheden is. Onze lezers worden opmerkzaam gemaakt op de in dit nummer voorkomende advertentie van de firma G. Daubert Jun. te Braunschweig (Duitschland). der op Woensdag 30 December 1885, des avonds te acht uur, ten huize van den Heer W. KANAAR. Te behandelen punten 1°. Verkiezing van een candidaat voor de vacature in den Gemeenteraad. 2°. Voorstel Bestuur omtrent de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Zierikzee. 3°. Voorstel Bestuur tot eene wijziging van het reglement. 4°. Verdere mededeelingen. Namens het Bestuur, C. VAN DER VLIET, Voorzitter. Mr. A. J. F. FOKKER, Secretaris. Bij dén Boekhandelaar H. LAKENMAN te Zierikzee is verkrijgbaar: NAAR AANLEIDING VAN DE BROCHURE VAN DEN HEER C. J. GEERTSEMA, over ee der gemaakt door Mr. J. »OOLEVISURGH, Oud-Voorzitter der commissie in het schattingsdistrict Goes. PRIJS SO CENT. Tegen overmaking van het bedrag in post zegels, geschiedt de toezending franco. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Kerkwerve brengen ter kennis van belanghebbenden dat, overeenkomslig 1 van Art. 44 van het Regle ment op de wegen en voetpaden in ZeelandProvinciaal blad No. 85 van 1881, gedurende een maand, en wel van 30 December 1885 tot en met 30 Januari 1886 dagelijks op de werkuren, ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt alsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Raad. Kerkwerve, 24 December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. C. BOOGERD. De Secretaris, J. G. BE THE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zonnemaire brengen ter kennis van belanghebbenden dat door hen is opgemaakt de ligger van de wegen en voetpaden in de gemeente en dat overeenkomstig 1 van Art. 14 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad No. 85 van 1881, gedurende eene maand, en wel van 30 December 1885 tot en met 30 Januari 1886, die dagelijks op de werkuren ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt; alsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Raad. Zonnemaire, den 29 December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. HOCKE HOOGENBOOM, Burgemeester. K. P. VERSEPUT, Wethouder. berichten, dat van af 1 Juni de renten der déposito's worden gesteld als volgt: op 5 dagen zicht 2V2%, 1 maand opzeggens 3 3 maanden dato 3 1 jaar dato 3V2%, terwijl tevens gelden tegen solied onderpand op billijke voorwaarden zijn te bekomen. Pijnlooze genezing. Zweren, wonden, veretteringen en andere kwalen die de huid aandoen, kunnen geheeld worden door deze verkoelende en genezende Zalf. Zij heeft den grootsten lof ingeoogst bij menschen, die jaren lang geleden hebben aan kwade beenen, ver zweringen en oude veretteringen, nadat elke hoop om ooit weder te genezen reeds vervlogen was. Slechts zij, die de verzachtende werking dezer Zalf ondervonden hebben, kunnen zich een denkbeeld vormen van de verlichting, die zij bezorgt door de ontsteking te ver drijven en alle pijn te doen ophouden. Telkens wanneer deze Zalf eenmaal gebruikt is geworden, heeft zij hare hooge waarde geopenbaard, en is zij daarom gretig gezocht geworden als het gemakkelijkste en veiligste middel voor alle zweven. Bij zenuwpijnen, rheumatiek en jicht geeft hetzelfde middel, indien het goed wordt aangewend, wonderlijke verzachting. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0,80, 1,85, ƒ3. 6,75, 13,50, 20,50 zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij alle apothekers in Holland, alsmede in Holloway's Etablissement te Londen, 533 Oxford Street.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3