Binnenland. navolgers vinden, als zij, wantrouwen wat zij rondom zich zien optreden, bij benoemingen en verkiezingen niet alleen aan de vriendjes of aan de begunstigers denken, maar in de eerste plaats aan personen met een helder hoofd en een eerlijk hart, mannen, bij wie het algemeen belang hooger staat dan bijzondere belangen. Niet onmogelijk zal dan het karakter weder op den voorgrond treden. Niet onmogelijk zal dan ook meer en meer gevraagd worden »wat moet ik doen om deze zaak tot een goed einde te brengen?" Zonder dat er aan worde toege voegd, zoodat ik er wat aan verdien en den heer X een dienst bewijs, waarvoor die mij later dan weer wat laat verdienen. De persing der druiven geeft wijn en de slagen in den karnton geven boter. Zoo zullen ook de slagen, die den staat, den handel, het individu troffen, wellicht opwekken tot grooter werkzaamheid, grooter consequentie, tot het aankweeken van karakter. En gebeurt dat, zeer zeker zal er veel in de maatschappij veranderen en al wordt 't dan geen ideale staat, 't wordt er goed en men zal reden hebben tevreden te zijn. Moge '1886 ons dat brengen! Dat wenschen we van harte aan allen, en wordt dat vervuld dan voorzeker hebben we wat we voor onszelven en voor allen wenscheneen heerlijk, een ge lukkig nieuwjaar ZIERIKZEE, 29 December 188 5. liet reeds aangekondigd wetsontwerp, houdende wijzi ging van het tarief van invoerrechten, strekt om tot versterking van 's Rijks inkomsten een invoerrecht van gezaagd hout te heffen, en de rechten op aard- en steenolie, thee en eenige vruchten te verhoogen. Tevens bevat het eene bepaling ter verbetering der heffing van invoerrechten voor goederen die suiker bevatten. Het tarief wordt voorgesteld vooramandelen per 100 [kilogram op 8.citroen- en oranje schillen: geconfijte per '100 kilogram op 6. steenen. Toch wordt alles goed onderhouden, zoowel door blanke als zwarte tuinlieden. In Kaapstad is ook eene waterleiding en een goed rioolstelsel. De onzedelijkheid, ook zelfs tusschen beide rassen, is er misschien nog grooter dan elders, en dit schijnt in geheel Zuid-Afrika het geval te zijn. Er komen dan ook veel venerische ziekten voor. Om 12 uur des namiddags, begaf ik mij wederom aan boord van de «Norham Castle", om bij het overladen van mijne bagage te zijn. In plaats van om '10 uur zou de «Florence" eerst om 1 uur afvaren. Zij lag toen naast de «Norham Castle." Men was druk bezig met de goederen over te laden, die naar Natal moesten. Dit alles geschiedt met stoom, en de herrie aan boord is niet te beschrijven. Al mijne kisten kwamen heelshuids uit het ruim en gingen zonder beschadiging over. Men moet den hofmeester natuurlijk eene fooi geven om onder elkander te verdeelen. Die, van de eerste klasse, krijgt in den regel van eiken persoon één ponddie, van de tweede, een half pond of een drie-guldenstuk. Ik gaf hem 3, daar hij niet veel. voor mij had behoeven te doen, aan gezien ik haast niet zeeziek was geweest. Anders kwam hem ook wel wat meer toe. Even voor ééne, nam ik afscheid van allen, die ik aan boord had leeren kennen, en van het schip dat mij zoo veilig had overgebracht. Toen gingen de sluizen open, en wij lagen weder in de Tafelbaai, maar thans met de «Florence." "Wij stoomden verder weg, en voeren langs de kust naar de "Kaap de Goede Hoop, die wij des avonds om half zes passeerden. De geheele kust bestaat uit slechts kale rotsen, waarop letterlijk geen grasje wast. De eigenlijke Kaap is ook niets anders dan een zeer hooge rotsmassa. Bij dit voorgebergte staat een vuurtoren, daar de weg hier buitengewoon ge vaarlijk is, aangezien vóór de Kaap, de rotsen in zee, slechts door een handbreed water bedekt worden. Hier en daar zelfs, zag men de rotsen even boven uit het water steken, en de golven met geweld er over heen spatten. Honderden schepen zijn reeds hier vergaanWij gingen dan ook steeds meer en meer het zuiden in, daar men op grooten afstand van de Kaap moet blijven, ten einde niet op die rotsen te loopen. Tegen het donker zagen wij dan ook geen land meer. Zeer groote meeuwen en zwarte oneetbare eendvogels zwommen in het water en vlogen er over. Ook zag ik weer eene menigte springende visschen. 7. Nov. Weder niet te best. Er staan nog al golven. Temperatuur koel. Hoeveel graden weet ik niet precies, daar hier aan boord geen thermometer hangt; maar zeker toch niet meer dan 60. Wij zijn bezuiden Afrika, een heel eind van de kust, aan de grensscheiding van den Atlantischen en den Indischen Oceaan. Wij passeerden twee zeilschepen en eene stoomboot. De «Florence" is een boot van 700 ton, tamelijk lang, doch bijzonder smal. 't Is al een oud beestje, dat na Nieuw jaar naar Engeland gaat om als kustboot te worden ingericht Er komt dan eene nieuwe voor in de plaats. De boot vaart anders zeer snel, daar dat betrekkelijk kleine ding, bij goed weer, toch nog 240 mijlen in de 24 uren aflegt. Aan boord is bet nog al vuil. De hutten bevallen inij echter veel beter dan die op de «Norham Castle." Zij zijn veel andere per 400 kilogram op 1.50: hout: gezaagd scheepsbouw- en timmerhout, ter zee met ongebroken last aangevoerd, de kubieke meter 0.30; ander hout, met uitzondering van ongezaagd scheepsbouw-en timmer hout en van ruwe duigen op 3 percent der waarde; houtwerk (behalve holsblokken), vaat- en kuip werk en duigen, geschaafd en geschikt om voor vaat- en kuipwerk :gebruikt te worden, op 5 percent der waarde; korinten of krenten op f 3,olie: aard- en steenolie op f 4.olie niet afzonderlijk belast op f 0 55 rozijnen, niet afzonderlijk belast op f 4 korent- of zwar'trozijn, Samos- en Dewiarozijnen op 0.25; sukade op ƒ6; thee op f 40; vijgen op 2; vruchten: (alle versche of gedroogde boomvruchten niet afzonder lijk belast) op: sinaasappelen op f 4.25; citroenen en limoenen op f 4.20; dadels op f 4.40; kastanjes op 4.20; Oranjeappelen op f 4, alles per 400 kilo gram andere vruchten op 5 pet. der waarde gezouten of ingemaakte in brandewijn, azijn of pekel op 40 pet. der waarde; in stroop of suiker ingemaakt per 100 kilogram op 48. De vermeerdering der inkomsten van den Staat door de voorgestelde maatregelen wordt geraamd voor invoerrechten op hout op 200,000; verhooging van het invoerrecht op aard- en steenolie op f 300,000]; verhooging van het invoerrecht op thee op f 300,000 verhooging der invoerrechten op vruchten op ƒ200,000; totaal f 4.000,000. Geen freetrade. Nederland moet geen inkomende rechten heffen, beweren velen, want daardoor worden de prijzen der artikelen verhoogd. Aangenomen dat dit het geval is, dan kan toch niet volgehouden worden, dat dit in het nadeel zou zijn van den consument. Heft Nederland geen inkomende rechten en het buitenland wel, dan kunnen de artikelen hier wat goedkooper verkocht worden, maar het volk zal koopkracht verliezen, omdat de meeste arbeid naar het buitenland gaat. Een volk, dat wel invoert, maar niet uitvoert, mist de gelegenheid om tot rijkdom te komenhet wordt van jaar tot jaar armer. Bovendien is het nadeel, dat de individuen zouden lijden door de met inkomend recht verhoogde prijzen, geen nadeelwant die rechten komen in de schatkist en de uitgaven, welke met die gelden bestreden worden, zou het volk anders tóch moeten opbrengen. grooter en maar voor twee personen ingericht. Mijn Trans valer ligt natuurlijk weer bovenin. Het eten is vrij slecht en van tijd tot tijd is er nog al eens een luchtje aan het vleesch, dat ook niet zoo smakelijk wordt bereid als op de «Norham Castle." De bediening is er echter beten Er zijn 36 passagiers aan boord, en ook een scheeps dokter. Wegens den overvloed van dokters is er thans een op ieder stoombootje. Deze collega is 30 jaar. Hij is een aardige vent, met wien ik rnij, zoo goed en zoo kwaad als 't gaat, nog al eens onderhoud. Hij raadt mij aan naar den Vrij staat te gaan. Daar, over het geheel genomen, de «Florence" mij niet bijzonder medevalt, zoo zou ik iedereen, die naar Natal gaat, den raad gevqn om altijd diè gelegenheid waar te nemen, dat de groote boot daarheen doorvaart. Dit geschiedt gewoonlijk eens in de 40 weken. 8 Nov. Weder goed en warmer. Zee kalm. Om '10 uur in den morgen kregen wij weer land in het gezicht, en een oogenblik later werden wij den Francis-vuurtoren gewaar. Oin 42 uur liepen wij de Algoabaai binnen en wierpen het anker op de reede van Port Elisabeth. De Algoabaai is eene zeer veilige. Aan beide zijden vindt men naakte duinen, en in het binnenste, rotsen, waarop en aan den voet waarvan, de stad Port Elisabeth ligt. Zoo ver mijn oog reikt, was er geen plantenleven te be speuren. Op de reede lagen veel stoom- en zeilschepen, daar Port Elisabeth, wegens den wolhandel, van nog meer gewicht is dan Kaapstad. Na het eten, dat thans om 42 uur plaats vindt, begaf ik mij met meer andere passagiers, op een klein schroef- bootje, naar wal. Aan land gekomen, werden onze zakken weer even onderzocht] waarna wij de stad ingingen. Deze heeft pl.m. 25,000 inwoners. Hollandsch wordt hier bijna niet gesproken; doch tamelijk veel Duitsch. De stad is juist zoo gebouwd als Kaapstad. Er staan zeer mooie huizen en villa's; deze laatsten zijn nog schooner dan die te Kaap stad. Over de winkefs kan ik niet oordeelen, daar het Zondag is, en deze dus gesloten zijn. Er is een mooi stadhuis en fraai park; ook eene gasfabriek. Tramwagens doorsnijden de stad. De straten zijn iets gelijker dan in Kaapstad, doch ook zonder keien. Het trottoir bestaat in slechts een aarden pad. Midden in de stad vindt men nog rotsstukken staan. Het kerkhof, in de stad gelegen, is een boseh van bloeiende cactussen. Er staat letterlijk niets anders op. Er is hier een Duitsche dokter, die weinig praktijk heeft. De overige zijn Engelschen. Hollanders wonen hier haast niet. Om 5 uur gingen wij weer met-ons stoombootje naar boord terug. Wij namen toen nog eenige nieuwe passagiers mede, waaronder ook een Kaffer-opperhoofd met tien minderen, die per spoor van Kaapstad waren gekomen. Deze elf personen vormden eene deputatie uit Pondoland, ten zuiden van Natal gelegen. Zij gingen mede tot D'Urban, orn van daar te paard naar hun vaderland te gaan. Het opperhoofd kreeg eene hut in de eerste klasse. Vier van het gevolg kregen er eene in de derde klasse, en daar er verder geen plaats meer aan boord was, moesten de zes overige Kaffers in de tweede klasse, onder de tafel slapen. Ik had het op hen niets begrepen. Ik ken het volk hier nog niet. Des avonds maakte ik de deur van onze hut dan ook secuur dicht. Zij gedroegen zich evenwel nog al Nu andere Staten inkomende rechten heffen, is er alles vóór, dat Nederland het ook doet, en niets is er tegen. Ons Noorden. Recht voor allen deelt mede: Onze paitijgenoot Domela Nieuwenhuis doet eene propaganda-reis door het «Noorden des lands." Hij heeft tien dagen gewijd aan het arbeidsveld benoorden Leeuwarden. De mededeeling der giften, welke voor het doel der Sociaal-democraten gestort worden, is leerrijk. Wij halen ei' enkele van aan «Omdat er eene juffrouw is die onder den schijn van godsdienst gaarne iemand die zich met die dom heid niet inlaat, wil belasteren, 5 cents. «Omdat zij zulk in het oogloopend haar heeft, waardoor men haar spoedig kent, 5 cents. «Omdat zij niet wil weten dat zij tweede meid geweest is, 5 cents. «Als die Stork niet oprukt dan zal ik eens komen met den, nu ja, met den knod, en drijf hem door de ruiten, 40 cents. Voor twee mitraileuses No. 44, 5 cents. De heer W. G. Boele heeft op «Jacoba-hoeve," onder Wapenvelde, boter laten karnen van melk van koeien op zijne boerderij uitsluitend gevoederd met groen voeder (ingekuilde maïs en rogge). Door deskundigen is verklaard dat het product heerlijk van smaak en uitstekend van qualiteit is, en dat de bewering, als zou zulke boter eenigszins sterk smaken, blijkbaar ongegrond is. Als een bewijs welk een aanzienlijk reizigersvervoer gedurende de feestdagen over den Rijnspoorweg plaats had, kan dienen, dat op de gezamenlijke kantoren der maatschappij den dag vóór Kerstmis en den 4sten Kerstdag niet minder dan 41584, of 4000 meer dan het vorig jaar ontvangen werd. Uit Vlissingen wordt ons bericht dat de directeur der Maatschappij «De Schelde" aldaar, dezer dagen naar Spanje is vertrokken, ten einde van de Spaansche regeering eenige werken ter uitvoering te verkrijgen. Schoolnieu w s. De heer T. Visser, leeraar aan de Hoogere Burger school alhier, is geslaagd voor acte B Fransch. fatsoenlijk, trokken echter, zoodra zij op het schip waren, hunne schoenen uit, die hun te lastig waren, en liepen toen, zooals ieder Kaffer dat doet, op bloote voeten. Het zijn flinke, stevige, koolzwarte kerels, geheel Euro- peesch gekleedzij dragen groote, witte manchetknoopen in de ooren. Zij spreken allen Engelsch. Het opperhoofd eet aan tafel in de eerste klassede anderen eten in de tweede, doch vooruit, daar de dames zulks verzocht hebben. Om 5 uur stoomden wij weer verder en spoedig hadden wij ook Port Elisabeth weer uit het gezicht verloren. Daar de wind in tusschen gedraaid was, en van achteren kwam, zoo werden direct alle zeilen bijgezet. Des avonds passeerden wij den vuurtoren van Port Alfred en staken voor de aardigheid een paar vuurpijlen af, die onmiddellijk van uit den vuurtoren beantwoord werden. Wij stoomen nu reeds op korten afstand langs de kust, tot D'Urban toe. Hier bestaat de kust deels uit begroeide, deels uit naakte duinen, en deels uit groene, deels uit kale rotsen, waartegen eene ferme branding is. 9 Nov. Des morgens om halfzeven, kwamen wij te East London, om dadelijk weer te vertrekken, na slechts de post te hebben afgegeven. Daar het een onbeduidend plaatsje is, zoo bleef ik rustig in mijne kooi en heb er dus niets van gezien. Het weer was heden prachtig; de zee kalm. Des avonds passeerden wij een even groote boot als de «Norham Castle", eene van de «Union Line". Wij begroetten elkaar met vuurpijlen. Wij stoomen steeds op een kwartieruurs afstand van de kust. 40 Nov. Zeer warm. Prachtige zee. Wij zagen veel vlie gende visschen. Er liepen groote kudden koeien en schapen op de heuvelen der kust. Deze zijn thans alle met gras en laag hout begroeid, doch de aardlaag is slechts één voet dik; daaronder vindt men direct weer rotsen. Talrijke kleine riviertjes stroomen tusschen de heuvelen door, naar zee. Hier en daar tusschen die hoogten doorkijkende, zagen wij Kafferdorpen liggen, «kralen" geheeten. Ook liepen ei- Kaffers langs het strand. Wij zagen verscheidene zeilschepenook haaien, die op geringen afstand van de boot zwommen. Het zeewater is op verscheidene plekken prachtig groen, in plaats van blauw. Even na elven kregen wij den vuurtoren van D'Urban in het gezicht. Omstreeks twaalf liepen wij de baai binnen en ankerden op de reede. Van hier uit heeft men een heerlijk gezicht op de groene bergen en de stad. Dadelijk kwam een stoombootje naar ons en begon men de passagiers goederen uit te laden. Na in dien tijd gegeten .te Hebben, stoomden wij met onze bagage, om één uur, door de baai, omringd van haaien en springende visschen, en met eene zeer groote branding tegen het strand. De «Florence" zelve kwam eerst om 3 uur, met den vloed, binnen, om in het dok te gaan liggen. Óns bootje landde vlak voor het douane-gebouw. Onze goederen werden onmiddellijk door Kaffers ontscheept en naar binnen gebracht, waarmede ik mijne zeereis als geëindigd beschouw.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2