Buitenland. nijen en Stad Sloten, Waterschap de 30 gemeenschap pelijke Polders op Tessel. Handel, Scheepvaart en LandbouwKamers van Koophandel en Fabrieken: Sneek, Heerenveen, Kampen, Zwolle, Deventer, Groningen, Gorredijk, Vereeniging Ned. Steenfabrieken, Vereeniging «Schuttevaer", Maat schappij van Landbouw »de IJsseloever," Geld. Maatsch. van landbouw, afd. Overveluwe; Vereeniging Handel en Nijverheid te Bolsward, idem te Zwolle, Hollandsche maatsch. van landbouw. Dooi* den heer Jan Bom, oesterkweeker te Ierseke, is een toestel uitgedacht, waardoor het openen en sluiten der duikers in de oesterputten, wat anders bij hoogen waterstand veel kracht vordert, gemakkelijker wordt gemaakt. Eene enkele beweging der band is nu voldoende. Het werk van de commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen heeft ook in het schattings-district «Nijmegen" tal van bezwaarschriften in het leven geroepen. Algemeen is men van oordeel dat de typen-schalen gebaseerd op een verleden van voorspoed voor den werkelijken toestand, waarin de landbouwer tegenwoordig verkeert, niet meer kunnen gelden. In de laatste jaren toch zijn de opbrengsten der landerijen zoo sterk teruggegaan, dat de schatting naar vroegere jaren, thans op een onwaren grondslag rust. Ook werd veelvuldig geklaagd over wanverhouding, die men bevond te bestaan tusschen de schatting der verschillende typen vergeleken met die in andere gedeelten van Nederland en ook in het schattings-district zelf. Kunst, Wetenschap en Letteren. Wij ontvingen eene brochure van Louis Figuier getiteld: «Le theatre scientifique", waarin er op ge wezen wordt, dat het tooneel meer dienstbaar moet gemaakt worden aan de wetenschappelijke ontwikkeling van het volk. De schrijver wil in een tooneelstuk ge leerden en hun wetenschappelijken arbeid weergeven. In 1882 werd te Parijs in het «thé&tre de la Gaité" van hem opgevoerd Denis Papin ol de uitvinding van den stoom". Thans wil hij in Holland de eerste opvoe ring doen geven van «Gutenberg"; reeds is te Parijs een tooneeigezelschap daarvoor gevormd, geadministreerd door M. Widiam, die 10 jaar geleden ook Holland met een gezelschap bezocht. In genoemd stuk wordt Gutenberg voorgesteld als de leerling van Laurens Coster te Haarlem, die hem bet geheim der boekdruk kunst openbaart. Een derde historisch wetenschappelijk stuk van den zelfden schrijver zal getiteld zijn: «Keppler of de astrologie en astronomie." Zooals bekend is heeft Figuier een aantal werken ge schreven, om de resultaten der wetenschap onder de groote menigte bekend te makenhij wil zich thans geheel gaan wijden aan het wetenschappelijk tooneelstuk. Utr. D.bl. Een der werken van Raphael: «De drie Gratiën," dat tot de galerij van lord Dudley behoorde, is door den hertog van Aumale gekocht voor fr. 625,000. Dit schilderstuk gelijkt bijna een miniatuur, want het heeft eene oppervlakte van niet meer dan achttien centimeters. De jonge kunstenaar Pier Pander, de eerste beeld houwer, die naar den Nederlandsche «Prix de Rome" met succes meedong en door de jury van beoordeeling met warme overtuiging aan de regeering voor dien .prijs en het daaraan verbonden jaargeld werd voorge dragen, ligt, naar het D. vZ. H. bericht, bedenkelijk ziek in 't Binnengasthuis te Amsterdam. Daar zal hem de gouden medaille door de commissie uit het bestuur der rijks-academie plechtig worden overhandigd. De eerepenning draagt liet welgelijkend borstbeeld van Z. M. den Koning aan de eene zijde, en aan de keerzijde den naam «Pier Pander," omkranst door een lauwertak en het randschrift «Wedstrijd in de beeldhouwkunst aan de Rijks academie van beeldende kunsten, 1885." Naar de Haarl. Ct. verneemt, is de heer R. D. M. Verbeek, de schrijver van «Krakatau", mijn-ingenieur in Ned-Indië, door de Universiteit te Breslau benoemd tot doctor «honoris causa", bijzonder wegens zijn verdiensten voor de geologische beschrijving van Sumatra's Westkust. (Bij de toekenning van dit eerbewijs was Verbeek's geschrift «Krakatau" te Breslau nog niet bekend.) Bij het jaarlijksche concours op het schilders-atelier Corman te Parijs, is de eerste prijs behaald door den heer A. J. P. Boudewijnse te 's-Gravenhage, die ruim een jaar op het atelier werkzaam is. Het atelier Corman is een der meest bezochte van Parijs; trouwens, het is niets minder dan de plaatsvervanger van het atelier-Bonnat. Behalve de heer Boudewijnse werken er onze landgenooten de hh. Niermans, Benjamin Prins en Vos, die echter niet aan den wedstrijd deelnamen. Ongelukken, Rampen, Nisdaden, enz. Een leerlooier uit een dorp nabij Koningsbergen ging met zijn zoon op de vossenjacht. Beide gingen verschillende richtingen uit en verloren elkander eindelijk uit het gezicht. De vader meende achter een boschje een vos te zien, legde zijn geweer aan en schoot. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij een door dringenden kreet en naderbij komende vond de vader zijn zoon badende in zijn bloed. Hij had zijn zoon aan het hoofd getroffen. Te Dresden trachtte een heer een bankier voor 15000 Mark op te lichten, door effecten te koopen, en deze te huis te laten brengen om ze dan, naar hij voorgaf, te betalen. De kassiersknecht, die de effecten bezorgen moest, kreeg argwaan en volgde den oplichter, die in een aangrenzend vertrek met de effecten wilde verdwijnen. Toen hij zich ontmaskerd zag, greep hij een revolver en schoot zich in tegenwoordigheid van den kassiersknecht dood. Deze oplichter, die zich architect Van Haren uit Rotterdam noemde, is dezelfde, die in Augustus een bankier te Munchen 18000 Mark afhandig heeft gemaakt. Daarna ging hij naar Genève onder den naam van Brand en vervolgens naar New- York, waar hij zich Charles Ullmann noemde. Het laatst was hij in Italië geweest en van daar naar Dresden gekomen. De door zijne soliditeit spreekwoordelijk geworden en omstreeks het jaar 1600 gebouwde Pont-Neuf te Parijs is tengevolge van den hoogen waterstand der Seine gedeeltelijk ingestort. Men zag de zei-ken van het trottoir kraken en gapen, de politie werd terstond gewaarschuwd, de brug werd afgezet en op deze wijze ernstige ongelukken verhoed. De reusachtige midden pijler zakte langzaam op zijde en de twee bogen, die er op rusten, zouden in de Seine gestort zijn, als niet de stads-ingenieurs een leger van werk lieden hadden bijeengebracht om steenen en aarde weg te ruimen, zoodnt de last, die er op drukte, minder werd. De meeste moeite had men met de gasleiding; twee werklieden waren bijna gestikt onder het afsluiten. Onder en bij de brug liggen vele schepen men berekent dat' als de bogen invielen, het water plotseling twee meters stijgen zou, zoodat de grootste voorzichtigheid in, aanbevolen. Bij Bridgend, in Wales, is weder eene groote hoeveelheid dynamiet uit een magazijn gestolen, waai de ontplofbare stof gebruikt werd voor de mijnen. JEgypte. Volgens het Arabische blad Ackbar heeft de opvolger van den Mahdi, Khalif Abdoellah, voordat zijne aan hangers tegen het eigenlijk Egypte op marsch gingen, de volgende proclamatie uitgevaardigd«Abdoellah, de dienaar des Almachtigen en de vorst der geloovigen, aan alle bewoners van Soedan, die oprecht gelooven aan den profeet en zijne geboden streng naleven, heil! Met u allen zij Gods zegen en bescherming! Gij weet, dat voordat de laatste door den profeet aan zijne ge loovigen gezonden leeraar en aanvoerder, Mahomed Achnied (vrede zij met hem dit huis (déze wereld) verliet en tot hem was teruggekeerd, die hem had gezonden, hij mij, den onwaardigsten zijner dienaren, en den minsten der geloovigen, tot zijn opvolger heeft benoemd met de opdracht, den strijd tegen de onge- loovigen zoolang vooit te zetten, totdat zij geheel zijn verdelgd en geen enkele in Soedan en Egypte is over gebleven. Welnu, de tijd is gekomen, dat ik deze opdracht getrouw fcal uitvoeren, opdat God, zijn profeet en diens bode (de Mahdi), zich over hun onwaardigen dienaar verheugen en hem met hunne genade kronen Welaan dan, geloovigen, gordt u aan met het geloof en het zwaardverlaat uwe huizen, velden en kudden, die gij toch voor eeuwig hebt ontvangen en trekt uit tot den strijd tegen de ongeloovigen en hunne bond- genootenAan uwe zijde zal de profeet met tienduizend engelen kampen en bij duizenden zullen uwe vijanden vallen. En wie uwer sneuvelt, hem zal Gods paradijs opnemen en de profeet zal hem daar begroeten. Op dan, ten strijd tegen de ongeloovigen en vreest noch hen, noch hunne geweren, noch hunne kanonnen, want wat vermogen deze tegen God en den profeetMet ons is God, met hen de satan, die hen zoo lang in hunne blindheid laat, totdat hij hen geheel zal hebben vernietigd." Er zijn op dit oogenblik 15000 Engelsch soldaten in Egypte, waarvan 8000 ten zuiden, 7000 ten noorden van Assoean; de meeste der laatstbedoelden liggen te Caïro of in den omtrek der hoofdstad. Deze 7000 man kunnen spoedig per spoorweg of stoomboot naar liet zuiden worden overgebracht, maar dan liggen de wegen door de woestijn naar Beneden Egypte voor de Mahdisten open, welker getalsterkte en bewegingen tamelijk onbe kend zijn. Behalve die Britsche troepen zijn in het zuiden nog 8000 man Egyptische soldaten onder En- gelsche officieren. Op deze strijdkrachten echter valt blijkens de ondervinding niet veel te bouwen. De Mahdisten geven blijken van moed niet^alleen dien hebben de Engelschen reeds meermalen leeren kennen maar ook van betere aanvoering. Zij schijnen de strate gische kunst van de Engelschen afgekeken te hebben; misschien ook hebben zij veel geleerd van de gewezen Egyptische soldaten en officieren, die zich in groot aantal in hunne gelederen moeten bevinden. liemengd Ruiteulaudstii Nieuws. Stanley is Donderdag j. 1. te Brussel aangekomen en aan het koninklijk paleis afgestapt. Na door Z. M. den Koning ontvangen te zijn, heeft de reiziger aan het groot diplomatiek diner deelgenomen, dat ter eere van het Chineesche gezantschap werd gegeven. Stanley werd voor den volgenden dag op het koninklijk slot te Laeken aan een familiediner genoodigd. In Italië is het vreeselijk winter weer geweest. Woensdag j.l. was alle verkeer in de provincie Campo- basso gestremd. Elf reizigers en alle beambten zijn in het slation van de stad Campo-basso ingesneeuwd, en daar zij volkomen gebrek aan voedsel hebben, spant men alle krachten in hen te bereiken. Dinsdag j.l. was te Rome de thermometer 6 gr. Celsius beneden het vriespunt. INGIKZONBIilIV. PROTEST tegen de door den Heer Bauduin en anderen gehouden Redevoeringen in de Algem eene Vergadering der Maatschappij van Landbouw te Purmerende17 September 1885. Wat ieder had voorzien en verwacht, is geschied. Met bijna eenparige stemmen werd een motie aange nomen van den volgenden inhoud »De vergadering van oordeel dat de heffing van be schermende rechten bij invoer van Landbouw-producten den toestand verergeren en niet verbeteren zaldraagt aan het Hoofdbestuur op, al zijn invloed aan te wenden om die ramp voor ons land te keer te gaan, als onze Regeering ooit voorstellen van dien aard mocht doen." Wie de debatten heeft gevolgd en met aandacht heeft nagegaan, zal zich verbazen, dat in een vergadering als de2e, waar men moet veronderstellen, mannen van de praktijk en ervaring aanwezig waren, niet met kracht is opgekomen tegen de drogredenen, die daar aan den man zijn gebracht; en dat niet méér stemmen zich hebben verzet tegen de onjuiste cijfers van den heer Bauduin, is alleen daaraan toe te schrijven, dat de voorstanders der Freetrade zich zoozeer meester maakten van het debat, dat het slechts aan een enkelen voorstander van het stelsel mogelijk was, het woord te bekomen, terwijl verder van andere zijde zoo werd aangedrongen op sluiting der discussie, dat van een grondige bespreking van het onJerwerp eigenlijk geen kwestie is geweest, en ik dan ook eenigszins gewijzigd met Peris uitroep, «nog een dergelijke overwinning en gij zijt verloren." Het debat werd geopend door den heer Bauduin, die op zeer talentvolle en handige wijze de vaan der vrij handelaren omhoog hield. Ik zeg op zeer handige wijze, of het wel een direct eerlijke was, laat ik in het midden, en laat dit aan de beoordeeling van den lezer over. De heer Bauduin begon na meer met de landbouwers in twee categoriën te verdeeien, n.I. in graan- en zuivel- producenten, en mitsdien in Noord- en Zuid-Holland 313,0ÜÜ Hectaren weiland tegen slechts 43,500 Hectaren bouwland zijn gelegen, betoogde de heer Bauduin, dat de belangen der zuivel-producenten zwaarder wogen dan die der graanbouwers, en daar lijnrecht tegenover staan, een stelling die door de aanwezigen, meest veehouders, gretig werd beaamd. Ik zal hierop nader terug komen en U trachten aan te toonen beider belangen dezelfde zijn, en derhalve invoer rechten op granen den zuivel-producent evenzeer te stade komen als den graanproducent. Wanneer men niet verder ziet dan zijn neus lang is en alleen het oog richt op de beperkte omgeving, waarin wij ons bewegen, dan lijkt het inderdaad dat de belangen van graanverbouvvers en zuivel-producenten niet dezelfde zijn, en goedkoope granen in het voordeel van laatstgenoemden. Nederland is echter grooter dan de elf provinciën waaruit het bestaat, want Nederland bezit Koloniën met een be volking van 24 millioen en meer zielen. Nu wenschte ik Nederland te maken zoo niet tot den eenigen dan toch tot den hoofdleverancier van dat rijke Insulinde. Ik wenschte Indië aan Nederland terug te geven. Volgens mijn bescheiden meening houdt men geen Koloniën voor zijn genoegen of uit weelde, maar hebben onze voorvaderen er goed en bloed voor opgeofferd, om die voor Neèrlands handel te veroveren. Zij zijn echter langzamerhand, dank zij onze vrijzinnige handels-politiek, een lastpost geworden voor Nederland. De strijd tegen Atehin heeft reeds honderd en zooveel millioenen gekost, en vraagt niet wat die geschiedenis nog zal kosten. Van Indische baten is geen sprake meer, integendeel, Indië neemt tegenwoordig meer dan het geeft. Als goed geaarde Nederlanders berusten wij daarinalleen wenschte ik tegenover de offers, die het in de laatste jaren van ons heeft gevraagd, meerdere voordeelen van dat rijke land te genieten, want inderdaad ik herhaal, men houdt geen Koloniën uit weelde. Wanneer gij wat minder kort zichtig waart, mijne heeren Freetraders, en uw oog richtet op dat veld dat voor Nederland ter exploitatie als aan gewezen ligt, dan zoudt gij niet meer spreken van tegen strijdige belangen van graan- en zuivel-producenten. Dan zoudt gij met ons er op aandringen dat de deuren van Neèrland en Neèrlands Indië voor den vreemdeling werden gesloten en dat deze slechts tegen entrée werd binnen gelaten

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2