ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Ztarikzee. 1885. No. 99. Woensdag 23 December. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met BijbJad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave In te zenden aan den uitgever II. I.AKI'.MIAA'. Uithoofde van liet KERSTFEEST aal de Courant van aanstaande Vrijdag; niet verschijnen. ZIE RIK ZEE, 2 2 December 188 5. In de heden gehouden raadsvergadering is eervol ontslag verleend aan Mej. E. B. E. Rappard als onderwijzeres aan de Meisjesschool. Tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie zijn benoemd de H.H. Jhr. C. C. T. Six en Mr. D. N. van Hoytema. Herbenoemd zijn, tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelb. Onderw., de heer J. Borghstijntot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, de heer Mr. J. M. Isebvee Moens en tot regent van het Burgerweeshuis de heer Mr. C. J. Fokker. Aangenomen is een voorstel van de Commissie voor de strafverordeningen om art. 4 van het Reglement voor de Haven aldus te wijzigen: «Het is verboden den afstand tusschen den muur van het Bolwerk en den ingang der Haven met stoombooten in minder dan 20 minuten af te leggen." Vastgesteld zijn nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van een vergunningsrecht voor het verkoopen van sterken drank in het klein. Het recht, thans bedragende f 17,50 per f 100 huurwaarde, is daarbij bepaald op f 10 per 50 huurwaarde. Mej. C. R. Nardten is tijdelijk, gedurende den loopenden cursus, aangesteld als onderwijzeres aan de Meisjesschool. Blijkens het L. D. zal de commissie voor de ge schiedenis der Waalsche kerken in Nederland, op kosten van eenige afstammelingen van refugés, een medaille laten slaan ter herinnering aan den tweehonderdsten verjaardag van de herroeping van het Edict van Nantes, of liever aan de goede ontvangst die den refugés 200 jaar geleden in de Vereenigde Prov. ten deel viel. De medaille zal aan de voorzijde vertoonen de vrijheidsleus der Zeven Vereenigde Provinciën, waar omheen de woorden: «Revocation, Reluge, Reconnais sance". Aan de keerzijde staan in een doornenkrans de jaartallen 1685 en 1885, om de krans het opschrift: »Aux Provinces Unies, terre de refuge de nos ancêtres." De medaille, kostende in zilver f 12, in brons f 8, zal worden vervaardigd door den heer Elion te Amsterdam. Zij die een exemplaar dezer medaille wenschen te ontvangen, moeten voor 1 Fe'or. a. s. daarvan opgave doen bij den heer dr. W. N. Du Rieu, te Leiden. Aan een particulier schrijven uit Curasao ontleenen we, dat zich boven dat eiland, in de eerste dagen van November, een ontzaglijk zware onweersbui ontlast heeft, vergezeld van een storm, die velen met schrik om het hart aan dien van '77 deed denken, waardoor toen zulke verwoestingen werden aangericht. Op twee plaatsen sloeg de bliksem in, die echter geen brand veroorzaaktetrouwens brand is iets zeer ongewoons op dat eiland, naar men algemeen zegt, wegens de zoutdeelen, waarvan alles doortrokken is. De bui duurde 3 uren lang en in dien tijd viel er meer regen dan in een geheel jaar. Naar wij vernemen heeft de maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen, zoodra haar bekend werd, dat tengevolge eener uitspraak van den Hoogen Raad er geen bezwaar bestaat, om enkele lijnen als lokaal spoorweg te exploiteeren, aan den minister van water staat enz. een conferentie voorgesteld met gedelegeerden der regeering, om de definitieve inrichting van het lokaal materieel te bepalen. Tevens bestaat het plan te trachten op enkele lijnen, door het inleggen van lokaaltreinen, het aantal reisgelegenheden te vermeer deren en zal vermoedelijk reeds in den aanstaanden zomer de tijdelijk gestaakte lokaaldienst Nijmegen ArnhemZutphen weder worden hersteld. Men leest in het Dagbl. v. Z.-H. en 's Gr. d. d. 21 Dec. j.l. het volgende: Een professorale theorie. Mijnheer de Redacteur In de Arnh. Ct. van 17 Dec. j.l. vindt men iets overgenomen uit een opstel van den hoogleeraar Beaujon, voorkomende in het Handelsbladover het heffen van graanrechten. Deze professor zegt, dat de ondervinding in Duitschland heeft geleerd, dat de belasting op granen den landbouwer heeft gebaat, maar dat het voordeel ten slotte terecht komt in de kas van de grondeigenaren, en deze overweging doet ten slotte den professor uitroepen: »Nu "wil men ontnemen aan den arme, om te geven aan den rijke. Het brood belasten ten bate van de landheeren. Er is inderdaad iets ergerlijks in." Naar aanleiding van dit beweren, zou men dus moeten aannemen dat in landen als bv. Duitschland, de wetgevers, in verstand-staathuishoudkundigen zin en barmhartigheid jegens de armen, zoo laag staan, dat zij rechten heffen in strijd met het algemeen belang. Wij willen ons niet beroepen op onze eigen ervaring, sedert meer dan veertig jaren, als koopman en grond eigenaar, noch als landbouwer, ofschoon wij dit misschien zouden mogen doen, maar wenschen alleen elk practisch man te vragen, of niet het welvaren van den land bouwer en den grondeigenaar de oorzaak is van het algemeen vertier in handel en nijverheid? Zal een land kunnen bloeien waar »l>oer" en »heer" een al te schraal inkomen genieten? Immers ondenk baar. De ervaring leert dat de landbouwer en de rijke de motoven zijn van de maatschappelijke welvaart; dat als zij lijden, alles lijdt. Ook is, vinden wij, het in dezen tijd niet zonder gevaar, ooi-zaken te bedenken die staven zouden kunnen het denkbeeld als leefde de rijke enkel op aarde om den arme »uit te zuigen" en dat zich tot zulk een onzinnigheid de wetgever zou leenen. Handelsbetrekking met andere landen heeft ons geleerd, dat in Duitschland sedert de heffing van rechten het welvaren van den zoogenaamden kleinen burgerstand beduidend is toegenomen. Elk koopman en winkelier kan weten, dat in tijden als de landbouwproducten duur zijn, de algemeene welvaart tot den hoogsten graad van leven wordt gebracht. Men mag zelfs aannemen, dat de duurte van die voortbrengselen een maatstaf oplevert tot het beoordeelen van het vertier in zaken. Dat men tengevolge van afgetrokken bespiegelingen tot een meening kan komen als de heer B. te lezen gaf, kunnen wij ons voorstellen, maar dat een kundig man van zaken zulk een ondoordachte meening als juist zou kunnen huldigen, beschouwen wij als een ernstig misverstand. Hoogachtend, Uw dw. A., 18 Dec. 1885. T. V. S. De besturen der spoorwegmaatschappijen hier te lande zijn door den Raad van Toezicht op de spoor wegdiensten uitgenoodigd, voor lo. Febr. e.k. aan dien Raad voorstellen te doen nopens het, ingevolge koninklijk besluit van 25 November 1. 1., binnen een jaar na de uitvaardiging van dat besluit in te voeren gemeen schapsmiddel tusschen de reizigers en het treinpersoneel (noodsein), bij welke uitnoodiging eenvormigheid dooi den Raad is aanbevolen. Op den Rijnspoorweg zijn met zulk een seinmiddel reeds belangrijke en goed geslaagde proeven genomen. Omtrent de vergadering van 4 Jan. 1886, waarin de afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee aan de orde is gesteld, deelt de Zie. Ct. mede, dat de hh. Burria en Van Diggelen, ter bevordering van een gere gelde bespreking en geleidelijke behandeling der zaak, vooraf eenige voorstellen hebben ontworpen, welke door hen aan de belanghebbenden zijn medegedeeld. Die voorstellen komen op het volgende neer: «De.; vergadering besluite: 1. dat er een vereeniging worde opgericht, die ten doel heeft: het doen instellen van een volledig en grondig (technisch en financieel) onderzoek naar de wijze waarop en de middelen waardoor een afsluiting (mede ter voorbereiding eener latere geleidelijke drooglegging) van de geheele Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee wenschelijk en uitvoerbaar is; 2. dat de kosten van dit onderzoek zullen worden gedragen door die vereeniging; 3. dat tot deze vereeniging alle belanghebbende en belangstellende corporatiën en personen, volgens regelen daaromtrent vast te stellen, zullen kunnen toetreden; 4. dat aan een commissie, bestaande uit een vrij ruim aantal leden voor het einde der vergadering uit haar midden te benoemen worden opgedragen alle voorloopige werkzaamheden, die aan de definitieve oprichting der vereeniging moeten voorafgaan en waar toe in de eerste plaats behoorena. het ontwerpen en vaststellen der statuten, die de grondslagen, den werkkring, de financieele middelen en de verdere rege len der vereeniging zullen aanwijzenb. het op die grondslagen bevorderen van de toetreding van leden tot. de vereeniging; c. het aan 's Konings goedkeuring onderwerpen dei- statuten 5. dat dezelfde commissie als bestuur der vereeniging zal optreden, alsdan, zoodra het benoodigde kapitaal is toegezegd, met de leiding van het onderzoek belast wordt en verslag van den stand der zaak geeft of een algemeene vergadering belegt, zoodra en zoo dik wijls het dit noodig en wenschelijk oordeelt." De kosten aan 't opmaken van een deugdelijk avant- projet verbonden, worden geraamd op f 30.000. De volledige lijst der corporatiën, die bericht hebben gezonden zich op de vergadering te doen vertegen woordigen, luidt als volgt: Provinciale besturen: Noordholland, Friesland, Drente, Overijsel, Gelderland, Utrecht. Gemeentebesturen: Amsterdam, Enkhuizen, Medem- blik, Sneek, Wonseradeel, Bolsward, Hem. Oldeph. en Noordwolde, Hindelopen, Harlingen, Meppel, Staphorst, Steenwijk, Steenwijkerwold, Kampen, Zwolle, Kamper veen en Zalk, Hasselt, Avereest, Kuinro, Blankenham, Blokzijl, Elburg, Nijkerk, Harderwijk, Doornspijk, Olde- broek, Hattem, Amersfoort, Groningen, Oldemark, Putten, Vollenboven, Westdongeradeel, Deventer, Fra- neker, Edam, Menaldumadeel, Kollumerland, Opsterland, Zvvollerkeispel, Utrecht, Naaiden, Nijeveen, Broek eri Waterland, Hoorn, Het Bilt, Wanneperveen, Ermelo, Giethoorn, Tessel. Waterschapsbesturen: Waard en Groet, Amstelland, Waard-Nieuwland, Noorder IJ en Zeedijk, Wieringer- waard, Zeeburg en Diemerdijk, Waterland, Schager- en Niedorper Koggen, Uitwaterende Sluizen en Kenne- merland en West-Friesland, Anna Paulowna Polder, Hemelutner Oldephaert e. a. Zeedijken, Kamperveen, Mastenbroek, le District Overijsel, Hasselt en Zwart sluis, Dronthen, Broek en Maten, Bedijking langs Dronlhen, Polderdistrict Hattem, Zalk, Arkenveen, Bunschoterveen en Veldendijk, rivier de Eems, district Hattem, Venhuizen en Hem., Salland 7e district Over ijsel, Ambacht Geestmeer, Vier Noorder Koggen, Ferwerderadeel, Kollumerland en Nieuw-Kruisland, Oosterpolder en Drechterland, Drechterland, Nieuw-Bilt, Zwartewater en Vechtdijken, Vijf deelen Zeedijk (Buiten dijks), Beoosten Muiden, Wonseradeel Zuiderzeedijken- Ambacht West Friesland, Houter Polder, Zeven Griete,

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1