van Waterstaat, medailles en diploma op het paleis »Het Loo" aan Z. M. den Koning te doen aanbieden. Zooals men weet, bestaat die belangstelling van L. M. in het tentoonstellen der prachtige geschenken, welke Z. M. bij gelegenheid van H. Ds. huwelijk van de natie ten geschenke heeft gekregen. Daar deze ge schenken allen in de fabriek van de heeren Van Kempen te Voorschoten vervaardigd zijn, straalt deze hulde ook over op die firma. Naar het Vad. uit goede bron voor eenigen tijd vernam, lag bij de Rekenkamer meer dan één be langrijk goedgekeurd mandaat van ettelijke duizenden guldens, dat niet mocht worden afgegeven, omdat daarvoor bij den betrokken betaalmeester geen geld in kas wasdeze mandaten betroffen betalingen voor werken, die de Staat reeds lang in gebruik heeft. De aannemers moeten thans langer, dan billijk is, rente betalen van de door hen opgenomen gelden, omdat er geen behoorlijke orde op de betaling is gesteld. Blijkens eene aan de Tweede Kamer overgelegde gedetailleerde opgave der herstellingen in de jaren 1881 tot en met 1884 aan Zr. Ms. ramtorenschip «Koning der Nederlanden" verricht, bedroegen de gezamenlijke kosten daarvan f 381,585. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Op Oudejaarsavond zal in heel Amsterdam geen enkele moderne predikant gelegenheid hebben een godsdienstoefening te leiden. De kerkeraad, naar de reden daarvan ondervraagd en uitgenoodigd om ten minste ééne kerk voor een modern predikant beschikbaar te stellen, antwoordt dat zij geen andere richting mag erkennen, dan die in overeenstemming is met Gods woord en daarom met de Formulieren van Eenigheid der Gereformeerde kerken dezer Janden. De kerkeraad laat dus liever een kerk gesloten, dan haar voor een godsdienstoefening in modernen geest beschikbaar te stellen. Omtrent den brand te Plymouth blijkt nader het volgende. Het huis waar het vuur uitbrak was gelegen in de Lovestraat, en bewoond door één en dertig personen. Het was een der oudste gebouwen van Plymouth en zeer bouwvallig. Vooral daar het be timmerd was met hout vond de vlam veel voedsel. De brand werd om 1 uur 's nachts ontdekt in een kruidenierswinkel, gelijkvloers gelegen en van daaruit breidde hij zich verwonderlijk snel uit. Het eerste werk der spoedig aanrukkende brandweer was natuurlijk te beproeven om de bewoners te redden. De trap was reeds verbrand, zoodat zij met een ladder de boven verdiepingen bereikten. Reeds dadelijk in de eerste kamer wachtte hen een vreeselijk schouwspel, daar vonden zij het lijk eener vrouw. Zoo in ieder der kamers, op de eerste verdieping vond men lijken. Met moeite beklom men de tweede verdiepingwaar twee gezinnen woonden, wier leden, behalve één der echt- genooten, allen door den rook gestikt waren, terwijl ook enkelen geheel onkenbaar waren door de brand wonden. De man die niet verbrandde beproefde zijn leven te redden door uit het raam te springenhij werd van de 30 voet lager liggende straat opgenomen met gebroken beenen, armen en ribben. Waarschijnlijk zal ook hij sterven. Een bewoner slaagde er met moeite in zich zelf en een meisje te redden, het laatste echter brak een been en hij zelf werd ook ernstig gewond. Achttien bewoners waren zoo gelukkig zich met behulp van een ladder te kunnen redden, maar de rest, 13 in getal, kwamen in de vlammen om. Na tien uren was men den brand meester. Er zijn reeds dadelijk inschrijvingen geopend om de overgeblevenen, die zonder woning en have zijn, te helpen. De aardschuddingen in Algeriö houden steeds aan. De vorige Zaterdag werden de plaatsen Setif, Bordj- Boi-Arreridj en M'Sila geteisterd. De nieuwe landweg van de tweede plaats werd door eene bergstorting vernield. De steepen brug van L' Qued-Ivsod, die 100,000 francs heeft gekost, is zwaar beschadigd en het stationsgebouw te Chamma moest ontruimd worden, daar het dreigde in te storten. Buitenland. T arkij e. Volgens den correspondent der Daily News te Konstantinopel zou de verhouding tusschen Turkije en Griekenland zeer gespannen zijn. In de Turksche hoofdstad zijn geruchten in omloop, volgens welke de quaestie tusschen beide staten aan een scheids rechterlijke uitspraak zou onderworpen worden. Daar door zou aan de wederzijdsche troepen gelegenheid worden gegeven, de Grieltsche grens te verlaten. Indien zulk een voorstel door Engeland werd onder steund, zou het stellig door beide partijen aangenomen worden, want thans putten zij zich uit in uitgaven zonder eenig nut. In eene andere dépêche uit Kon stantinopel aan hetzelfde blad wordt gemeld, dat de maarschalksraad was bijeengekomen, en tot een onmiddellijk handelend optreden in de quaestie tusschen Servië en Bulgarije adviseerde. Men gelooft echter niet, dat de Sultan hierin zal toestemmen. Spanje. De Statist zegt, dat de nieuwe minister van financiën Camacho, zijn reputatie heeft verworven door zijne goed geslaagde conversie der Spaansche schuld in 1882. Hij is te practisch en te doortastend voor den smaak van velen, die meenen, dat halve maatregelen kunnen baten, wanneer het crediet van het land op het spel staat. Dit is gebleken toen hij had voorgesteld de landerijen en bosschen, die aan het rijk behooren, te verkoopen. Hij wordt door alle mannen van zaken gehouden voor een eerlijk, bekwaam en stoutmoedig financier en de koers der fondsen stemt met die opinie in. Dadelijk nadat hij weder de portefeuille van financiën had aanvaard, heeft hij opgaven van de overige departementen gevraagd om een juist oordeel te kunnen vormen van den staat van de schatkist. Voor het eerst sedert eenige jaren is de staat der vlottende schuld bekend gemaakt. Zij be draagt 1.800,000 p. st.. veel minder dan men had verwacht, 's Ministers plannen zullen zeker veel oppositie uitlokken. Maar er zijn krasse maatregelen noodig, indien er orde zal komen in de Spaansche financiën en daarvoor is niemand beter geschikt dan Camacho. In ieder geval kan men er op rekenen, dat de ware staat vari zaken niet zal worden verborgen gehouden en dit alleen zal er veel toe bijdragen om het ver trouwen te herstellen. if rank i* y k De Kamer heeft een wetsvoorstel behandeld van den heer Ballue strekkende om iedere bevelhebber, hetzij van de land- of zeemacht, die eene vesting aan den vijand overgeeft of ontruimt,of ambulances, geschut, ammunitie of levensmiddelen in het bezit laat van den vijand, voor een krijgsraad te stellen. Indien be vonden wordt, dat de officier niet alle middelen van verdediging, waarover hij te beschikken had, heeft uitgeput, niet alles heeft gedaan, wat de plicht en de eer geboden, dan zullen de straffen, bepaald bij art. 209 van het militair wetboek, op hem toepasselijk zijn. De heer Ballue vroeg de urgentie voor zijn voorstel. Zij werd door twee leden der rechterzijde, de heeren de Ia Ferronays en de Martimprey, oud-officieren, bestreden. Zij verklaarden niet te willen medewerken tot een ondoordachten maatregel, die eene blaam kun nende werpen op verdienstelijke officieren, blijkbaar is ingegeven door de smartelijke overwegingen van het oogenblik, en waarbij de militaire discipline zoozeer betrokken is. De heer Ballue antwoordde, dat zijn voorstel juist strekte om het leger te vrijwaren voor verdenking. De minister van ooi-log was niet tegen woordig. Ten slotte is de urgentie van het voorstel aangenomen met 308 stemmen tegen 208. Het ontwerp dient om de officieren van de landmacht in alle opzichten gelijk te stellen met die van de zeemacht, voor zoover de verantwoordelijkheid van het kommandement betreft. John Lemoinne vermaant in de Débats, de Tongkin- quaestie niet langer in het partijbelang te exploiteeren. Het was eene ware besmettelijke .ziekte, zegt hij. Een officier begint, met zich in een toestand van ontoe rekenbaarheid te brengen, maakt eene overwinning tot een nederlaag, en zendt onzinnige dépêches. De gene raal, tot wien deze dépêches komen, ontvangt er den electrischen schok van, dien hij zich haast aan het gouvernement in het moederland mede te deelen. Dit gouvernement, in het volle bezit eener aanzienlijke meerderheid, had zeer goed tijd kunnen nemen, om zich te bedenken en nadere inlichtingen af te wachten; integendeel, het werpt de dépêches zonder verwijl of beraad in eene Kamer, aan welke het den alge- meenen aanval van dronkenschap mededeelt, en die ook terstond, zonder te weten wat zij doet, de regeering, welke zij liever had willen houden, omver werpt." John Lemoinne verwacht van de nieuwe afge vaardigden, dat zij althans nu de Tongkin-commissie zich ook al door die opgewondenheid heeft laten meeslepen, de stem van het gezond verstand zullen laten opgaan en Frankrijk voor de schande eener ontruiming van Tongkin bewaren. En de regeering moest, zegt de Débats, indien men haar tot het volvoeren van zulk een besluit wilde dwingen, geen andere overweging laten gelden, dan die der vaderlandsliefde, en zeggen »van zulk een stap wil ik de verantwoordelijkheid niet dragen; belast er mede, wien ge wilt!" Engeland. Op de vergadering der P. and O. Steam navigation company deelde de heer Sutherland o. a. mede, dat van 1880 tot en met 1884 de inhoud der nieuw ge bouwde stoomschepen niet minder dan 3,400,000 tonnen had bedragen, terwijl de stoomschepen, die in dien tijd uit de vaart waren geraakt, slechts 900,000 tonnen hadden gemeten. Hij gaf verder te kennen, dat alle verbeteringen, die de maatschappij invoerde, waar schijnlijk geen winst zouden opleveren, doch slechts alle mogelijke goederen. Wij namen ook versch water in, dat in een schip naar onze boot werd gebracht. Er werd ook versch water gedaan in de vaten der tien roeibooten, die ieder twaalf pas lang zijn, en te recht meer gelijken op reddings- dan op roeibooten. In elke, moeten steeds gereed liggen, twee vaten zoet water en een groote tinnen bus met scheepskaak. Gelukkig hij, die nooit van deze goede voorzorgsmaatregelen, behoeft gebruik te maken I Verscheidene passagiers, waaronder ook ik, roeiden naar wal, daar wij drie uren tijd hadden. Na een paar honderd meter geroeid te hebben, kwamen wij aan een stadje, St. James-town geheètên, dat zeer veel heeft van een Duitsch dorp, zooals die tusschen de bergen liggen. De huizen zijn precies in denzelfden trant gebouwd. In plaats van straatsteenen, vindt men er ook stukjes kei gestrooid. Dit stadje ligt geheel en al tusschen de rotsen, slechts aan één kant open naar zee. Het bestaat uit slechts ééne straat, die echter wel een kwartier lang is, en aan beide zijden met huizen bezet. Er is een nette groentemarkt, met Europeesche en Afrikaansche groenten, een zeer nette kerk, en een lief klein park, hetgeen voor de helft vol stond met bloeiende olianders, die heerlijk roken. Wij ontbeten er allen te zamen in een hotel. Wij kregen twee sneden brood, gebakken visch met één ei, en een kopje thee, voor maar eens eventjes '1,80, per persoon. Er zijn ook nog een paar nette toko's. Sommigen wilden er nog wat gaan kpopen, maar daaraan viel niet te denken, 't Was alles peperduur! St. James-town telt pl.m. '1500 zielen. De bewoners van het geheele eiland, zijn 6000 in getal, deels blanken, deels zwarten, deels kleurlingen, en naar het mij toescheen, zeer zacht van aard. De geheele bevolking spreekt Engelsch. Het graf van den vermaarden Napoleon I, kon ik niet be zoeken. Het ligt één uur rijdens ver op het eiland. Middenop St. Helena moet men zeer aardige streken hebben ten minste, te oordeelen naar de photographieën en de ver gezichten, die ik van de rotsen had; doch aan den zoom van het eiland, groeit geen plantje, veel minder een boom. Het klimaat is er natuurlijk zeer aangenaam. Op de reede lagen verscheidene zeilschepen. De beide negers, die ons aan land brachten, vertelden ons, dat er in de laatste jaren, lang zooveel schepen niet aanleggen, als vroeger, daar het proviand-innemen te duur valt. Ons uitstapje kostte ons ƒ1,'20 per persoon, aan roeigeld. Onder de negertjes vond ik zeer aardige gezichten, doch vooral ook onder de kleurlingen. Oude negers, met grijze baarden, en vooral oude negerinnen, zien er verschrikkelijk leeltjk uit! Toen wij weer aan boord waren, betrok de lucht, en de zee werd geweldig onstuimig. Tegen den avond werd de deining zóó groot, dat onze Goliath als een notedopje, door het water werd geslingerd. Er stonden golven zoo lang, dat men het einde er niet van zien kon, en 6 a 7 meter hoog. Wanneer een bijzonder groote baar aankwam, liep de boot vlak met den kop er op in, zoodat het water tot over een derde van het schip stroomde. Toch voelde men dat de vaart der boot nu lang zoo groot niet was, want om de reuzenkrachten van zulke golven te trotseeren, behoort heel wat stoomkracht. Met een niet te volle maag, begaven wij ons maar vroeg te bed, daar men in de kajuit, slechts met moeite zitten kon, en wij een lichten graad van zeeziekte begonnen te gevoelen. 1 Nov. Eerst nu begint alles te bedaren. Temperatuur 62 graden. Met dat slechte weer van gisteren, liepen wij 61 mijlen te kort, en heden 26. Dezen Zondag passeerden wij den Steenbokskeerkring, en bevinden ons nu in de zuidelijk gematigde luchtstreek. Daar er, wegens het slechte weer, geen kerk werd ge- gehouden, kon ik mijn plan, om er heen te gaan, niet ten uitvoer brengen. Die godsdienstoefeningen bestaan hierin, dat de kapitein wat voorleest, en dan wordt er gebeden, gedankt en bij het orgel gezongen. 2 Nov. Prachtig weer. Geen wolkje is aan de lucht te bespeuren. Ik zie weer meeuwen over het water vliegen, waaruit ik nu opmaak, dat deze vogels wel over de geheele wereld zullen voorkomen, daar ik er nog onder alie wind streken heb gezien. Er vloog ook langs het water, een zeevogel, die wat groote vlucht en kleur betreft, veel geleek op een Hinken valk. De Engelschen noemen hem »seagall." Van visschen heb ik de laatste dagen niets meer gemerkt. De dagen duren reeds van 's morgens 5, tot 's avonds 7 uur. De zon ging wel zeer schoon onder, maar miste toch al dien gloed,' die haar tusschen de Keerkringen, eigen is. 4 Nov. Evenals gisteren goecl weer en 64 graden. Wij liepen heden 320 mijlen. Nog 265, dus komen wij morgen vroeg, te Kaapstad aan. De reis heeft dan van Dartmouth uit, juist 20 dagen geduurd, zijnde één dag langer dan gewoonlijk, omdat wij St. Helena moesten aandoen. De afstand tusschen beide steden, over St. Helena, bedraagt 5983 mijlen. Tegen den middag zagen wij verscheidene albatrossen op liet water zwemmen, zoo ook allerlei zeevogels, waar van ik de meeste niet kende. 5 Nov. Des nachts om drie uur, werd het zóó mistig, dat wij twee uren, midden op zee, moesten blijven stil liggen. Voortdurend lieten wij de stoomfluit hooren. Des morgens om 9 uur kregen wij den Tafelberg in het gezicht, en om half II, lagen wij in de Tafelbaai, vlak voor de stad, voor anker. Om 12 uur, met den vloed, kwamen wij het dok binnen, en zijn dus behouden en wel, te Kaapstad aangekomen Van de mooie aankomst te «Capetown" heb ik niet veel gezien, daar het toen nog altijd vrij mistig was, en wij voor de stad lagen, eer ik het eigenlijk wist. Straks ga ik aan wal, en doe mijn brief op de post. Morgen, te tien uur, gaan wij per «Florence steamer" weder van hier, en hopen dan, na 5 a 6 dagen, te D'Urban (Port Natal) te arriveeren. Deze kwam den 3dcn December te Zierikzee aan.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2