aan het volk onverschillig, niet lang zal duren. De toekomst behoort aan de conservatieve republiek, die niet door eene omwenteling, maar. door een wettig besluit der Cortes zal worden bevestigd. Dat is eerst van de nieuwe Cortes te verwachten, die in 1886 zullen worden gekozen. Ook van carlistische complotten wordt gesproken; de generaals der Carlisten in verschillende provinciën zouden reeds zijn benoemd. De decreten, waarbij amnestie wordt verleend voor drukpers- en politieke delicten, zullen heden door koningin Christina onderteekend en morgen in het officiëele blad openbaar gemaakt worden. Van deze amnestie zijn uitgesloten de militairen, die in militaire oproeren betrokken zijn geweest, tenzij zij zelf om gratie verzoeken. Onitsoliland. De Nat.-Zeitung zegt, dat het Oostenrijks taak is een hervatting der vijandelijkheden te voorkomen het zal zijn vollen invloed moeten aanwenden om Servië tot bezonnenheid en toegeven te stemmen. Dienzelfden plicht heeft Rusland met betrekking tot Bulgarije weder vrijwillig op zich genomen; en het zal dien plicht het best kunnen vervullen, indien op de eene of andere wijze vorst Alexander door den Czaar in zijne eer wordt hersteld. Naar men algemeen gelooft, zouden de tegenstellingen tusschen Oostenrijk en Rusland het best worden vereffend, indien de verdere internationale behandeling der Oostersche quaestie onder de rechtstreeksche medewerking van den «eerlijken makelaar" kon plaats vinden. Of intussclien de voor bereidende stappen voor zulk een streven in het belang des vredes reeds gedaan zijn, valt moeielijk te zeggen. De pogingen om de gröoté mogendheden weder eensgezind te maken, moeten onder den eenen of anderen vorm weder opgenomen worden. De afgezonderde stelling, door Engeland tot dusver ingenomen, zal tengevolge van den loop der Engelsche verkiezingen ook voor het vervolg in gelijke mate als tot nu toe zich doen gelden; maar dan ook zal de Por te moeielijk hare lijdelijke houding kunnen laten varen. Onder dergelijke omstandigheden, meent het blad, zou het houden van een conferentie of congres overal elders beter zijn dan te Konstantinopel. Vereenigde Staten. De opening der zitting van het Congres heeft Dinsdag plaats gehad met een boodschap van den president Cleveland, waarin melding gemaakt wordt van den dood van den vice-president Hendricks en gewezen wordt op de noodzakelijkheid van een wet, waarbij de opvolging van de hoofden van den Staat geregeld wordt, ingeval de president of de vice-president tijdens de uitoefening van hun ambt komen te overlijden. De betrekkingen met het buitenland worden van vriendschappelijken aard genoemd. Het verzoek van Oosten rij k-Hongarije om de benoeming van den heer Keeley tot gezant der Vereedigde Staten te Weenen te vernietigen, heeft de Amerikaansche regeering niet kunnen inwilligen omdat dit in strijd zou zijn met de Grondwet. Vervolgens wordt in de boodschap gezegd, dat het ontwerp-verdrag, waarbij aan de Vereenigde Staten een gedeelte van het gebied van Nicaragua wordt afgestaan, in ruft voor de medewerking van de Ver eenigde Staten tot het maken van het Nicaragua- kanaal, niet aan de goedkeuring van den Senaat onderworpen zal worden. Over de Congo-quaestie wordt in de boodschap gezegd, dat, ofschoon de Amerikaansche gedelegeerden de generale acte op de Congo-conferentie te Berlijn geteekend hebben, de regeering der Vereenigde Staten toch meent hare vrijheid van handelen behouden te hebben. De verbintenis tot handhaving der neutraliteit in het verwijderde Congo-gebied zou gelijk staan met een verbond, waarvan men niet de verantwoordelijkheid op zich zou kunnen nemen, 't Is daarom dat de president den Senaat niet verzoekt de generale acte te sanctionneeren. De president is, aangezien de staats-ontvangsten de behoefte van den openbaren dienst overschrijden, voor eene vermindering van het invoerrecht op voor werpen van noodzakelijk gebruik. Hij verklaart zich nadrukkelijk voor eene schorsing der verplichte zilver aanmunting, voorgeschreven bij de wet van Februari 1878. Voorts wijst de president op de noodzakelijkheid van de uitbreiding der zeemacht en ten slotte ver oordeelt hij ten sterkste de polygamie en dringt hij aan op het tot standkomen eener wet, waarbij de Mormonen uit het land worden geweerd. De minister van financiën raamt deStaats-ontvangsten voor het loopende jaar op 315 millioen dollars, de uitgaven op 290,750,000 dollars. Voor het dienstjaar 1887 worden de ontvangsten evenzeer geschat op 315 millioen, en de uitgaven op 339,500,000 dollars, daaronder de amortisatiekas begrepen. De minister deelt de denkbeelden van den President, betreffende de slechte uitwerking der voortdurende aanmunting van zilver. Frankrijk. Men schrijft uit Parijs: De regeering en hare vrienden onder de Gambettisten doen hun best om de openbare meening tegen de ontruiming van Tongkin te laten getuigen. Van generaal de Courcy heeft men een telegram laten komen om er tegen te protesteeren. Aan de prefecten werd bevolen te melden, wat de bevolking er van dacht en eenparig hebben zij verzekerd, dat iedereen er tegen was. Op een wenk uit Parijs trachten de Gambettistische comités demonstratiën tegen de ontruiming uit te lokken en met ingenomenheid maakt de Rép. fr. melding van vergaderingen te Brive la Gaillarde of te Fouilly les Oies, waar besloten werd aan de Kamer adressen te richten, waarin van «schande en verraad", van «de eer der roemrijke Fransche vlag", van «den heldenmoed onzer onver gelijkelijke soldaten" wordt gesproken. De Gambettisten laten er zich op voorstaan, dat zij «het land de gelegenheid geven zijn wil te doen kennen." Duidelijk genoeg, zou men meenen, heeft het land dit reeds gedaan bij de verkiezingen, doch van die uitspraak komen zij thans in hooger beroep bij ambtenaren en partijgenooten. B e 1 g i e. De onafhankelijke staat Congo wordt voor de eerste maal in den Almanack de Gotha vermeld. Het centraal gouvernement bestaat uit drie personenVan Eetvelde, voor buitenlandsche zaken en justitie; Van Neuss, voor financiën en Strach voor binnenlandsche zaken. In Congo fungeert als algemeen bestuurder Sir Francis de Winton; als onderbestuurder Janssen. Er zijn 78 blanke agenten op verschillende punten verspreid; de Staat bezit eene legermacht van 2000 zwartenverder vier stoomers en vijf stoomsloepen. Het diplomatisch korps bestaat uit één agent, namelijk die van de Vereenigde Staten. De oppervlakte van het grond gebied wordt geschat op 2,732,400 vieikante kilometers; er zijn 27 millioen inwoners. De jaarlijksche begrooting bestaat uit eene dotatie, bepaald door den koning der Belgen, ten beloope van 1 millioen. De plaatselijke ontvangsten worden ook op 1 millioen geschat. De handel is vrij in Congode geheven rechten mogen niet meer beloopen dan het onderhoud der onmisbare agenten en gestichten kosten. De uitvoer-artikels zijn amandelen, palmkool, aardnotenpalmolie, koffie, seramzaadcaoutchouc, verfhout, rijst, copal, was, verfmos, ivoor en huiden. De artikels van invoer zijn; geweren, kruit, spiritus, weefsel, glaswerk enz. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. De stoomboot «Canada", die Dinsdag van New-York moest vertrekken, zal vier kinderen uit Newack (New- Jersey) naar Frankrijk overbrengen, die door dolle honden gebeten zijn en aan de zorgen van Pasteur te Parijs worden toevertrouwd. De onkosten der reis zullen door eene openbare inschrijving worden gedekt. Zondagmorgen liet de communist Lisbonne, de eigenaar van den restaurant «Du Bagno" te Parijs, in zijn etablissement 3000 Parijsche armen eten. 600 personen werden tegelijk toegelaten. Het eten begon 's morgens te 8 uur en was om half twaalf afgeloopen. Ieder ontving soep, rundvleesch met witte boonen, kaas, wijn, koffie met cognac en ten slotte een glas bier. De gasten van Lisbonne bestonden grootendeels uit mannen en kinderen, slechts weinig vrouwen hadden zich aangemeld. De politie had voorzorgsmaatregelen genomen om de orde te handhaven. De rechtbank van Charleroi heeft den burgemeester van Bersillies-l'Abbaye tot 3 jaren en zijn secretaris tot tweemaal 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld voor de volgende feiten: De secretaris had namelijk bij afwezigheid van den burgemeester de huwelijken vol trokken en tot de huwelijksparen gezegd«In naam der wet, gij zijt vereenigd", en de burgemeester had de stukken geteekend, ofschoon hij bij de voltrekking van de huwelijken niet tegenwoordig was geweest. Het ergste van alles is, dat het huwelijk van hen, die meenden reeds 3 of 4 jaren gehuwd te zijn, nu nietig verklaard is. In Hygiène en Industrie, bijblad van het Maand blad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelennommer van '1 Dec. 11., leest men «Onder den naam van eikelcacao wordt tegenwoordig een product in den handel gebracht, dat blijkens proefnemingen door prof. Liebreich en prof. Senator te Berlijn gedaan, zeer uitmuntende eigenschappen bezit en als dagelijksche drank uit een gezondheids oogpunt boven thee en koffie verreweg de voorkeur te verdienen. Het preparaat wordt vervaardigd door cacao met een sterk aftreksel van gebrande eikels te be handelen en bezit dus, behalve de voedende eigen schappen van cacao, de adstringeerende werking van de eikels. Het ware zeer wenschelijk, indien in dit eikelprodukt inderdaad eene toekomst zit, dat ook ons land zich met de vervaardiging ging bezig houden, daar het hier weer een grondstof geldt, welke als nagenoeg waardeloos beschouwd wordt." De beroemde violoncelle van Stradivarius, die behoord heeft aan de beroemde violoncellisten Servais vader en zoon, is gekocht door een industriëel te Brussel voor de som van 50.000 francs. Volgens de laatste volkstelling heeft Berlijn 1.316.302 inwonersdus eene vermeerdering van 200.000 in woners sedert 1880. Men vertelt, dat zich onder de juweelen die koning Alfonso van Spanje aan zijn eerste verloofde, donna Mercedès van Orleans, bij zijn huwelijk ten geschenke gaf, een ring bevond, die met een kostbare zwarte parel, door diamanten is bezet. Koningin Mercedès droeg dien ring tot aan haar dood. Na haar dood schonk koning Alfonso den ring aan zijne zuster, die hem eveneens tot aan haar dood aan den vinger had. Thans nam de koning zelf den ring, droeg hem en stierf er mede. De ring is nu het eigendom van koningin Christina. Deze weigert echter den ring te dragen, en na lang aarzelen is zij besloten hem voor altijd weg te sluiten. Het bijgeloof heeft dus hier de over hand behaald. Tegen dr. Blanche te Parijs, den bekenden alienist (specialiteit in het krankzinnigenwezen), is dezer dagen eene vordering ingesteld door een persoon, die in het gesticht van dr. B. was verpleegd en daaruit ontslagen, maar beweert dat nog altijd door een oppasser van dat gesticht op hem een electro-magnetischen invloed wordt geoefend, welke hem zelfs op verre reizen tot in Egypte vervolgt, naar hij meent, langs de spoor staven Daarom vorderde de ongelukkige, dat den dokter zou worden bevolen, aan dien invloed van zijn ondergeschikte een einde te maken. Als getuigen liet hij o. a. zijn vrienden Emile Augier en de schilder Bonnat hooren, die enkel konden verklaren, dat de eischer soms plotseling erg vreemd werd, maar tevens met groote omzichtigheid te verstaan gaven, dat zij van andere verschijnselen, als electrische vonken, en het veranderen van het hoofd des eischers in een ossen- of ezelskop, nooit iets bemerkt hadden. De eisch werd natuurlijk ontzegd. Willem Henry Vanderbilt die deze week te New-York plotseling overleed was de tweede zoon van Cornelis Vanderbilt. In 1821 werd hij op Staten Island geboren. Hij ontving slechts eene zeer gewone opvoeding en toonde weinig vlugheid vóór zijn derstigste jaar. Zijn vader achtte hem eerst geheel ongeschikt om hem op te volgen, maar anderen vonden den zoon lang niet dom, alhoewel hij niet vlug van bevatting was. Hij huwde mej. Kissum, eene Hollandsche van geboorte, die zijn eerzucht prikkelde, en toen zijn vader aan verschillende Amerikaansche spoorwegen verbonden werd, gaf hij daaraan zijn zoon Willem Henry eene betrekking. Onder leiding van zijn vader ontwikkelde hij zich langzamerhand tot een bekwaam operator. Men strooide echter ook wel het gerucht uit dat zijn vader hem slechts als een blind werktuig gebruikte en dat hij kocht of verkocht om het publiek te misleiden. Dat zijn vader hem echter hooger schatte, bewijst dat hij hem de beschikking liet over 4/5 van zijn kapitaal van f 20,000,000. Dat de broeders en zusters van Willem Ilenry daarmede geen genoegen namen, toonden zij door hunne pogingen om het testament voor ongeldig verklaard te krijgen, wat hun evenwel niet gelukte. Men zag den spoorwegkoning weinig in het publiek, en hij mengde zich weinig in publieke zaken, nooit in de politiek, hoewel hij toch op verschillende wijzen getoond heeft «public-spirit" te bezitten. De Yanderbilt-universiteit in de staat Kentucky zal zijn naam in eere doen voortleven. Op den morgen van zijn dood bevond hij zich aan het ontbijt zeer goed. Den voormiddag bracht hij door in 't atelier van den beeldhouwer Ward, die bezig is eene buste van hem te maken. Hij lunchte te huis en ging daarna naar het kantoor van den president der spoor wegen Garet. Ongeveer een uur had hij daar vertoefd, toen hij plotseling van zijn stoel viel en na drie minuten een lijk was. Men gelooft dat zijn oudste zoon Cornelius het grootste deel van zijn vermogen zal erven. Het bedrag van dit vermogen is natuurlijk niet nauwkeurig bekend, maar men gelooft algemeen dat hij de erfenis van zijn vader, bedragende zestien millioen p. st., sedert diens dood verdubbelde. Zeker is het echter dat hij de vermogendste man van de wereld was. Toen hij ophield president van de New- York Central-spoorwegmaatschappij te, zijn, plaatste hij 10,000,000 pond in de bank der Vereenigde Staten, voor mogelijk komende donkere dagen. Het is niet waar schijnlijk dat zijn dood, zooals aanvankelijk gevreesd werd, moeielijkheden zal veroorzaken in de financiëele wereld, omdat de zorgvuldigste voorzorgen genomen waren tegen den tijd dat hij zou sterven.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3