Buitenland. Naar wij vernemen, bestaat het plan om, als het aanhangig Zalmtractaat mocht worden aangenomen, in verband met een voor te stellen nieuw art. '10 der Jacht en Visscherijwet, een nieuwe verordening op de zalm en elftvangst, ter vervanging van de be staande, te vervaardigen. Ten einde daarmede tijdig gereed te kunnen zijn, is reeds een ontwerp opgemaakt. De kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, welke onlangs haar 'lGOjarig bestaan vierde, ontving dezer dagen van II. M. de Koningin eenige zeer belang rijke geschenken, bestaande in hulpmiddelen voor het aardrijkskundig-, natuurkundig- en teeken-onderwijs. Deze voorwerpen zijn afkomstig uit de nalatenschappen van wijlen JUL KK. HH. de Prinsen van Oranje. De welhaast aftredende secretaris-generaal bij het departement van justitie mr. Clant (die tot lid van den Hoogen Raad werd benoemd) zal volgens den residentie-briefschrijver van het Z. I)., worden vervangen door den referendaris jhr. mr. P. J. van Beijma. Eenige jaren geleden is voor het goud- en zilver magazijn der heeren Yan Kempen 8c Zn., in de Choor- straat te Utrecht, een ijzeren gordijn gemaakt, dat 's avonds door middel van katrollen neergelaten werd en dan het geheele onderste gedeelte van den voorgevel bedekte en zoodoende de kostbare schatten daar binnen volkomen buiten het bereik van buitenstaanden bracht. Langen tijd bleven de menschen bewonderend stilstaan bij het op- en neerlaten van die gordijn doch nu langzamerhand die belangstelling ophield, heeft het sluitmiddel zichzelven Dinsdagnacht reclame gemaakt om weer van zich te doen spreken, door zich uit zijn verband los te maken en daarbij meer verwoestingen aan te richten, dan eene baldadige hand wellicht had kunnen teweegbrengen. Op Woensdag '16 Dec. e.k. zal de ex-commissionair in effecten Visser, die vóór eenigen tijd uit de gevangenis te Haarlem ontvluchtte, doch onlangs te Parijs aan gehouden en aan de Nederl. regeering uitgeleverd werd, deswege voor het gerechtshof van Amsterdam ver schijnen. De justitie te Haarlem ziet belangstellend uit naar onthullingen omtrent de wijze der ontsnapping en cle hulp, daarbij aan Visser verleend, waaromtrent, zooals bekend is, een gerechtelijk onderzoek heeft plaats gehad, tengevolge waarvan een gevangenbewaarder eener lichte gevangenisstraf beliep, doch de directeur de, gevangenis te Haarlem, na verdediging door mr. S. Katz van rechtsvervolging werd ontslagen, terwijl over het al of niet eervol verleenen van ontslag uit zijne betrekking de procedure nog hangende is. De bekentenis van Vis ser zal natuurlijk van grooten invloed zijn op den gang van dit proces. Mr. Claasen zal Visser rechtskundigen bijstand verleenen. De kastelein uit de sociteit V. O. V. te Goes schijnt er in geslaagd te zijn, ten behoeve zijner stadgenooten een prijsverlaging van de directie der gasfabriek aldaar af te dwingen. Den gasprijs (14 ets.) acht men nl. veel te hoog en de kastelein, die 7000 kub. el 's jaars komende. Vele' groote witte en grijze meeuwen vliegen over het water. De zon gaat prachtig onder. De geheele hemel is in vuurgloed, zooals dit dan, in de tropen, bijna altijd het geval is. De maan komt wonderschoon uit de binnenlanden van Afrika op, en de avondster staat zoo schitterend aan den onbewolkten hemel, als ik nog nimmer te voren haar zagHeden legden wij 326 mijlen af. 22 Oct. Van daag is het nog warmer dan gisteren. Wij passeerden den Kreeftskeerkring en bevinden ons thans in de heete luchtstreek. Wij varen ook Kaap Blanco om, op de westkust van Afrika, en waarvan wij slechts 20 mijlen verwijderd zijn. Tal van meeuwen en huiszwaluwen strijken langs het water. Tegen den middag zien wij op de dood kalme zee vele plaatsen, waar het water woeliger is en waaruit aanhoudend iets opspringt. Wij varen er door (een uitwijken voor zoo'n massa zou tot de onmogelijkheden behooren) en tot onze verbazing worden wij gewaar, dat deze plekken, soms zoo groot als geheel Zierikzee, enkel en alleen, niet uit millioenen, maar uit duizenden millioenen vischjes bestaan. De lucht riekt duidelijk naar de visch, hetgeen men haast niet kan gelooven, wanneer men het zelf niet heeft waargenomen. Tusschen deze vischscholen in, zwemmen verscheidene potvisschen, die het water telkens wel 2 meter hoog uit hunne neusgaten spuiten. Eenige naderen betrekkelijk dicht ons schip. Het zijn geduchte zeemonsters, zoo'n 25 pas lang, en na den walvisch de grootste zoogdieren. Overigens ziet men in de onmiddellijke nabijheid van de boot, weinig visschen, daar zij reeds op grooten afstand, de schroef in het water hooren en dan hang worden. Heden avond is er bal voor de passagiers der eerste klasse. Over het geheele schip is zeildoek gespannen, ten einde de brandende werking der zon tegen te houden. Wij zijn in den noordoost-passaat gekomen, hebben den wind dus van achteren en zetten thans alle zeilen bij. 23 Oct. Thans 86 graden aan boord. Al het scheepsvolk loopt op bloote voeten. De kapitein, de stuurlui en de machinisten hebben witte jassen, broeken en schoenen aan. Alle passagiers liggen in hunne stoelen op het dek. Het pik in de naden hiervan, begint te smelten. Ik kan mij slechts met moeite voorstellen, dat men in Holland thans bij een gezellig vuurtje zitWij bevinden ons niet V6r van den vasten bodem, want er vliegen gierzwaluwen, gele Afrikaansche kwikstaartjes en nog andere kleine vogeltjes, op roodborstjes gelijkend. Af en toe komen er kwikstaartjes verstookt en dus een der grootste verbruikers is, heeft nu gedreigd met terugkeer naar de petroleum als de gasfabriek niet schappelijker wordt. Deze wordt nu inderdaad schappelijker. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings de volgende aanschrijving gericht Naar aanleiding eener klacht van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde over gebrekkige gelegenheid tot verpleging van zieken in verschillende gemeenten des Rijks, wensch ik na te gaan, wat op dit gebied in elke gemeente bestaat en daarvan een overzicht samen te stellen. Ik heb alzoo de eer U H. E. G. te verzoeken de gemeentebesturen in uwe provincie aan te schrijven, mij door uwe tusschenkomst in den loop der maand Januari a. s. eene opgaaf te doen toekomen van de in hunne gemeente aanwezige ziekeninrichtingen, met vermelding 1°. of de inrichtingen staan onder het bestuur der gemeente, der provincie, des rijks of van bijzondere personen of besturen van zedelijke lichamen 2°. of de inrichtingen zijn bestemd tot opneming van lijders aan ziekten in het algemeen, of slechts tot opneming van lijders van bepaalde ziektenals a. besmettelijke ziekten (Art. 7 der wet 4 Dec. '1872, Stbl. No. '134)b. oogziektenc. krankzinnigen cl. zenuwziektene. kraam-inrichtingenf. venerische ziekten 3°. of de inrichtingen uitsluitend zijn bestemd voor: a. eene sekse; b. eene bepaalde godsdienstige gezinte; c. een leeftijd, bijv. kinderen; en 4°. van het aantal bedden in iedere inrichting aanwezig. Ongelukkeu, Kampen, Misdaden, enz. Te Turijn is eene poging gedaan om het standbeeld van Victor Emanuel te vernielen. Een dynamietpatroon is op een der trappen van het voetstuk gelegd en de ontploffing werd veroorzaakt door een lont. Het standbeeld werd niet erg beschadigd. Verscheidene arrestatiën zijn gedaan. Onder de arrestanten bevindt zich een professor in de scheikunde. De Seine is in de laatste dagen sterk gewassen, zoodat de scheepvaart reeds gestaakt is moeten worden. De kleine stoombootjes varen nog, doch wanneer de Seine nog 20 c.M. stijgt, moeten ook deze uit de vaart. De stuurman van een klein stoombootje is Maandag in- 't water gevallen en werd door de schroef gegrepen en verpletterd. Op het perron te Hildesheim heeft een Duitsch onderofficier een soldaat doodgeschoten. De onderofficier moest den soldaat, die gedeserteerd was, naar zijn garnizoen transporteeren. Toen deze beproefde te ont vluchten en hij na herhaalde waarschuwing niet staan bleef, gaf de onderofficier vuur en raakte den soldaat in den rug, waarna hij onmiddellijk dood nederstortte. de kruimeltjes van het dek opeten. Ook zag ik een groote I duif overkomen. Rondom het schip vliegen glazenmakers, I juffertjes in 't groen en kleine vlindertjes. In de zee, die spiegelglad is, ziet men ook hooi drijven. Wij zijn slechts '18 mijlen van de kust. Ver westwaarts liggen de Kaap Verdische Eilanden, waarvan wij niets zullen zien, daar zulks ons wel een halven dag stoomens zou kosten. De zon gaat weer even luisterrijk onder, als ik haar van morgen, nog vóór zes, van uit mijne hut, zag opkomen. Steeds zit en ligt alles nog op het dek, daar liet beneden niet is om uit te houden. Die arme stokers hebben het thans te kwaad. Het water loopt hun niet met druppels, maar met 'stralen langs het lijf. Des avonds, te tien uur, krijgen wij den vuurtoren van Kaap Verd in het gezicht, een draailicht en vlak er naast, maar. lager, een rood stilstaand licht. Toen ik te elf uur mij ter rust begaf, zonder eenig deksel, was het alsof ik in een stoombad lag. Dit heete klimaat doet mij ontzettend goed. In langen gevoelde ik mij zoo lekker niet als thans. Sedert wij Madeira verlaten hebben, had ik niet den minsten last meer van de rheumatiek, die lastige kwaal. 11c gebruik nu iederen dag een bad van zee water. Er zijn twee badkamers voor onze tweede klasse, waarvan men gratis gebruik kan maken. Deze baden doen zeer goed en prikkelen de huid uitstekend, daar het water nog veel zouter is dan dat uit de Noordzee. Waaraan zulks is toe te schrijven, laat zich niet zoo licht verklaren. Even min, hoe het komt, dat het zeewater, hetwelk tot Madeira blauw, ja, zelfs donkerblauw was, thans lichtgroen is. Waar schijnlijk staat dit alles in verband met de verschillende bestanddeelen van den zeebodem. 24 Oct. Het weer is heel wat afgekoeld, de thermometer gedaald tot op 72 graden. De wind is gedraaid. Wij hebben tegenwind. De zeilen worden dus ingehaald. Toch is de zee zeer kalm. Wij liepen heden morgen weer eene groote stoomboot voorbij en zooeven passeéren wij een viermast- zeilschip. Anders ziet men hier geene zeilschepen. Zij nemen een anderen koers, daar zij van wind afhangen, waaraan stoombooten zich niet laten gelegen liggen en steeds dén koristen' weg nemen. In den middag hoorden wij op eens de brandklok luiden en de stoomfluit blazen. Er heette brand te z\jn uitgebroken. Al het volk was in een oogen- bli'k present. De kapitein op de brug. De brandspuit werd geprobeerd, de booten geïnspecteerd en neergelaten. Dit alles gaf eene kolossale drukte aan boord. Men kon zich De Lesseps is Zondagmiddag, toen hij van een tochtje door de Champs Elysées terugkeerde, kort voordat hij zijn huis weder bereikte, met zijn paard gevallen. Hij bezeerde zich echter weinig en kon te voet naar huis gaan. Ook den volgenden dag bleek het dat zijn val geen ernstige gevolgen had gehad. De winkel van den hofjuwelier Granichstatfcen te Weenen werd Zaterdagnacht geheel geplunderd. De waarde der gestolen voorwerpen wórdt op 400.000 florijnen geschat. Op een jachtpartij, waaraan door het Duitsche hof werd deelgenomen, had een avontuur plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een aangeschoten wild zwijn viel den landraad Von Heyden, die in zijn weg stond, aan en wierp hem op den grond. De toe gesnelde jagers slaagden er niet in zich van het dier, dat zijn prooi niet losliet, onmiddellijk meester te maken, zoodat ten slotte niets overbleef dan door het zwijn dood te schieten een einde aan den strijd te maken. De landraad, die onder het zwijn lag, werd daarna licht gewond van de op hem liggende last bevrijd. Zondag had in het stadje Sarstedt, nabij Hanover, vóór het begin van de godsdienstoefening een ver schrikkelijke misdaad plaats. Een candidaat in de physiologie, die zich voor zijn staats-exameu voor bereidde, geraakte met zijn stiefvader te huis in twist, loste op dezen een revolverschot, dat het doel miste, en vervolgde toen den vluchtende op de straat, waar hij hem met tien messteken in de borst doodde. De reden dezer gruwelijke daad is de veeljarige wan verhouding, die tusschen beiden bestond. Zijn eigen vader had de moordenaar zeer lief gehad, doch door zijn stiefvader meende hij achteruitgezet te zijn. De misdadiger had na het plegen van den moord geen berouw. Spanje. De dood van Alfonso XII heeft alle Spaansche partijen in beweging gebracht. Onder de conservatieven heerscht verdeeldheid. De dynastieke linkerzijde dreigt oppositie te voeren tegen de regeering. Haar leider, generaal Lopez Dominguez heeft bedankt voor den post van ambassadeur te Parijs, die hem was aan geboden. Verleden Zaterdag had hij een onderhoud met Sagaszahij verklaarde zich bereid het ministerie te ondersteunen, maar hij wilde trouw blijven aan de beginselen van 1869 en zijne vrijheid van handelen behouden. In het Zuiden van Frankrijk en in het noorden van Spanje meent men eene buitengewone beweging onder de aanhangers van Zorilla op te merken. Deze hield zich te Bayonne op, totdat de Fransche regeering hem verwittigde, dat zijn verblijf dicht bij de Spaansche grenzen niet kon worden geduld. Castelar zegt in een brief, die de Figaro meedeelt, dat het regentschap, belaagd door de koninklijke familie, zonder aanhang bij den adel en zoo duidelijk voorstellen, hoe het er zou toegaan, wanneer men eens werkelijk het onheil had, aan boord brand te krijgen. Alle zaken werden in orde bevonden. Het is voor schrift, dat op elke reis, minstens éénmaal, en geheel onverwachts, brandalarm worde gemaakt. Wij zagen zeer veel vliegende visschen en zeevogels, zeer gelijkend op onze zee-eksters. Het zeewater is nu weer donkerblauw geworden. Van avond is er weer bal voor de eerste klasse. De muziek wordt gemaakt door twee hof meesters, de een op de viool, de ander op de gitaar. 25 Oct. Lucht zwaar bewolkt. Toch goed warm. Zee glad en kalm. Deining echter zeer groot, zoodat het schip nogal sterk in beweging is. Wij wijken meer en meer af van de Afrikaansche kust, daar wij nu regelrecht op St. Helena aanloopen. Vogels zie ik niet meer, maar enorm veel vlie gende visschen, die, van uit de verte, sprekend gelijken op zwaluwen langs het water strijkend. Wij ontmoeten ook groote scholen springende visschen. Deze springen telkens wel een hal ven meter hoog, en een meter ver, uit het water. Zij zijn bruinachtig van kleur; grootte van een schelvisch. Men weet ternauwernood wat men ziet van op een afstand. Honderden wippen er te gelijk op, terwijl er op hetzelfde oogëriblik' weer even zooveel nedervallen. Van morgen werd de kerkklok geluid. De kapitein zou preek en. Een volgenden keer hoop ik daar ook eens te gaan kijken. De Zondag is een akelige dag voor de Engelschen. Zij mogen dan bijna niets anders doen dan wat lezen; muziek maken of een deuntje fluiten, is voor den geheelen dag verboden, zelfs het schrijven. Slechts weinigen zondigen tegen dezen 'regel, zooals ik doe. Van middag zag ik een grooten haai naast het schip zwemmen, doch door al het leven was hij spoedig ver dwenen. Tegen den avond begon het sterk te regenen. De regen was bepaald lauw. Toen de lucht later opklaarde, zaten wij nog laat boven. Temperatuur 80 graden. Wij liepen 317 mijlen. 26 Oct. Weder helderder. Er staan kleine golven, toch is de deining verminderd. Wij zijn tot op twee 'graden na de Linie genaderd. De zon staat reeds vlak boven onze hersenpan. Wij allen beginnen er al heel aardig verbrand uit te zien. 't Is heden inspectie der geweren en sabels, om in tijd van oproer aan boord er gewapenderhand te kunnen op ingaan. Daar er voor het oogenblik niets te vermelden is, ga ik nog eens het een en ander nader vertellen, omtrent ons schip en mijne verschillende reisgenooten.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2