BOTTERDAM. ADVERTENTIEN. Een Woonhuis en Erve, Een Woonhuis en Erve, Een Woonhuis en Erve, VAN ÏÏOUWENINGE EN VISSER, in EFFECTEN, OPEN RIJSTUIN No. 3, THEEHANBÊL, lering in ■paalden, par men net 193 jenoemd. van den jaanschen tocht te ■entschap ident en :t opper- le krijgs- aan den sluiten, verleend hunnen toen kort was i toen in ling werd ef tot in I van den logramma .partij, November Re Parijs jggekeerd Igen zijns in de tot aan r Annam kosten splaatsen, lister van Ik werden |e soldaten en hun net 2000 Inlandsche stelde in indien Chineezen -cherming iksdag zijn De socia listen verlangen beperking in het vrije werkverdrag; vaststelling van den werktijd op hoogstens '10 uren daagsverbod op den arbeid van kinderen beneden de 44 jaar; bepaling van den werktijd der jongelieden van 14 tot 16 jaar op hoogstens 7 uren daags; ver bod van werk op Zon- en feestdagenbeperking van nachtwerk verbod op arbeid van vrouwen bij sommige bouwwerken; afschaffing der verplichting, dat werklie den beneden de 24 jaar een dienstboekje er op na moeten houdeninvoering van werkbureau's, scheids rechterlijke colleges, kamers van arbeid, enz. en deze lichamen, samengesteld door middel van verkiezingen, te belasten met de uitvoering der wetten en besluiten, ter zake van arbeid, de genoemde kamers ook met de vaststelling van een maximum bedrag van loon voorts afschaffing van het recht tot uittreding uit eene zoo genaamde coalitie. Ten slotte verlangen zij, dat alle beperkende bepalingen in de wet op het recht van vereeniging en vergadering voortaan niet meer toepas selijk zullen zijn op vereenigingen tot regeling van loon en werk, tot oprichting van vakscholen of van bibliotheken, alsook niet meer op ondersteuningskassen en werkgenootschappen. De leden van het centrum verlangen: verbod van Zondagsarbeid in fabrieken, in werkplaatsen en op bouwterreinenbeperkingen in de vrijheid van werkverdrag ongeveer in den geest van het voorstel dei' socialisten (werktijd van 11 uren daagsverbod van fabriekavbied door kinderen beneden de 14 jaar; groote beperking in den arbeid van vrou wen, enz.) De voorstellers willen echter meer acht geven op gevallen, voor welke het nuttig of noodig zou zijn, aan de autoriteiten de bevoegdheid te geven, om geheele of gedeeltelijke vrijstelling te verleenen. Bij dit ontwerp is nog een afzonderlijk ontwerp gevoegd van den afgevaardigde Hitze, uitsluitend aangaande den werktijd in weverijen en spinnerijen. Een ont werp van conservatieven en clericalen te zamen (voorstel Ackermann c. s.), heeft ten doelde bevoegdheid tot optreding als zelfstandig handwerksman afhankelijk te stellen van een verplicht bewijs van bekwaamheid. In hun vorig ontwerp hadden de voorstellers alle handwerk ten dien opzichte onder vooogdijschap der openbare autoriteit geplaatst. Wegens de vele protesten, juist van handwerkslieden, tegen dat denkbeeld, is dit nu zoodanig gewijzigd, dat hetgeen toen in het ontwerp aan de overheid was opgedragen, thans is overgebracht op vakcommissiën. Servië- Het bericht, dezer dagen gedaan dat vorst Alexander van Bulgarije eerst geneigd is over een wapenstilstand te onderhandelen, wanneer hij met zijne troepen op Servisch grondgebied den voet gezet zal hebben, schijnt gegrond te zijn geweest. Hij trekt althans steeds voort op Servisch grondgebied en heeft reeds een aanval op de vijandelijke stellingen gedaan, welke de Serviërs bij Pirot hadden ingenomen. Zelfs werd gemeld, dat de Bulgaarsche troepen Pirot hadden ingenomen, na eerst tweemaal te zijn teruggeslagen. In de officiëele kringen te Weenen wordt ontkend dat koning Milan voornemens is afstand van den troon te doen. Griekenland. De minister Delyannis heeft met de buitenlandsche gezanten een onderhoud gehad, waarin hij gewezen heeft op de correcte houding van Griekenland in af wachting van de door de conferentie te nemen besluiten. Hij heeft de hoop te kennen gegeven, dat de mogend heden het eens zouden worden over de verlangde garantiën tot waarborg van den vrede. Wanneer echter de conferentie hare werkzaamheden bepaalde tot de Rumelische queastie en tot het Servisch-Bulgaarsche conflict, verbindt de heer Delyannis zich niet voor de houding van Griekenland voor het vervolg. De gezanten vestigden de aandacht des ministers op de gevaren, die voor Griekenland zouden kunnen voortvloeien uit de ongelijkheid van zijne krachten tegenover die van Turkije, waarop de heer Delyannis antwoordde, dat de werkelijke ongelijkheid niet zoo groot is, als men denkt. Oorlogsmateriëel, munitie enz. worden in groote hoeveelheden aangevoerd. Zaxid-.A-fril£a. Het vernieuwde kerkgebouw der gereformeerde ge meente te Pretoria is op 16 October plechtig ingewijd. Het gebouw bevat 500 zitplaatsen. Den geheelen her bouw is in zeven maanden tijds en voor 2900 pd. st. (f 34,800) tot stand gebracht. Deze som is, op 500 pd. st. na, geheel door vrijwillige bijdragen door de gemeente leden bijeengebracht; de commissie hoopt het ontbrekende ook nog wel te vinden. Dit is nu in korten tijd het tweede nieuwe kerkgebouw, dat te Pretoria is verrezen, zoodat nu elke godsdienstige richting een uitstekend bedehuis heeft. De Roomsch-Katholieken hebben nog bovendien, behalve hunne kerk, een school, waar ook vele kinderen van andersdenkenden onderwijs genieten. De Zuid-Afrikaan schrijft van 9 Sept: »Naar bericht wordt, zal een Belgisch-Fransche Maatschappij Transvaal misschien aan een spoorweg helpen naar Delagoa-baai. Het huis Rothschild moet bijna al de kwikzilvermijnen, die thans bewerkt worden, in eigen dom bezitten, geheel of gedeeltelijk, en nu laten onder zoeken of er in Transvaal kwikzilver is, genoeg om mijnwerken te openen. Indien dit het geval is, dan zou Rothschild het geld voorschieten om den zoo zeer begeerden spoorweg aan te leggen." IX oord-Amerika. Thomas Andrews Hendricks, vice-president der Ver- eenigde Staten, wiens onverwacht overlijden per telegraaf gemeld werd, was den 7 Sept. 1819 in de nabijheid van Zanesville (Ohio) geboren. Spoedig na zijn geboorte verplaatste zijn vader zich naar Indiana en deed zijn zoon in Hannover-College, een der grootste en degelijkste ouder wijs-inrichtingen in het oosten, een grondige opleiding genieten. Hendricks bestudeerde de rechts geleerdheid en nam sinds 1848 aan het politieke leven deel. Van 1851 tot '1855 was hij lid van het Congres, in '1863 werd hij lid van den Senaat en van 1872 tot 1877 bekleedde hij de betrekking van gouverneur van Indiana. Reeds toen had hij zich van zoodanige zijde doen kennen, dat de democratische (conservatieve) partij in '1868 er aan dacht zijn candidatuur te plaatsen tegenover die van Grant voor het praesidiummaar de keuze van Hendricks stuitte af op den tegenstand van Ohio. In 1876 werd hij voor de eerste maal candidaat gesteld voor het vice-presidium der Unie. Toen president Cleveland het officieel bericht ontving van het heengaan van vice-president Hendricks, riep hij een kabinetsraads bijeen en gaf last de gebruikelijke militaire honneurs aan het lijk van den afgestorvene te bewijzen en de noodige toebereidselen te maken voor den rouw. De Senaat zal te Washington bijeen komen om de door de omstandigheden geboden maat regelen te nemen. De ontstane vacature moet door den Senaat worden aangevuld door de benoeming van een president, die dan vice-president der Yereenigde Staten wordt. Bulgarije. Aan de vijandelijkheden tusschen de Bulgaren en de Serviërs is voorloopig een einde gemaakt. Vorst Alexander heeft aan het verzoek van de mogendheden dat door den Oostenrijkschen zaakgelastige te Belgrado aan den Bulgaarschen vorst is overgebracht, gehoor gegeven, en zich bereid verklaard tot het sluiten van een wapenstilstand. Wegens den zegevierenden intocht van het Bulgaarsche leger in Pirot, blijven de roem en de eer van Bulgarije gewaarborgd. Het schijnt een wijs besluit te zijn geweest van vorst Alexander om in een wapenstilstand te berusten, daar anders Oostenrijk de Serviërs te hulp zou zijn gekomen. Volgens de Times was in den Oostenrijkschen ministerraad onder voorzitterschap van den Keizer het besluit hiertoe reeds genomen. In de kathedraal te Sofia is Zondag een Te Deum gezongen wegens de inneming van Pirot. Sofia is met vlaggen versierd, terwijl Zondagavond eene algemeene illuminatie zou plaats hebben. Grr oot-Brittan j e. De laatste telegrammen uit Birma melden, dat de Britsche expeditie minder tegenstand ontmoet dan zij had verwacht. Te Pagan, waar fortivicatie-werken bestaan, zijn de Birmeezen bij het naderen der Engel- schen op de vlucht gegaan. Te Myengyany hebben zij zich gedurende twee uren zwak verdedigd. Beide genoemde plaatsen zijn thans in het bezit der Engel- schen, die volgens het oordeel van generaal Prendergast, Vrijdag Ava, de vroegere hoofdstad van Birma, die aan de Irawaddy is gelegen, bereikt moeten hebben. Volgens de bewoners in de omstreken van Mandaly, zullen de Engelschen door de bevolking der hoofdstad goed ontvangen worden, daar zij de heerschappij van koning Thebaw moede zijn. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Axel Paulsen heeft een nieuwe soort van schaatsen bedacht, waarvan hij zich veel voorstelt. Een goed geslepen, dikke glazen schijf is in het schaatsijzer gevat, welks onderste gedeelte dus een glazen opper vlakte uitmaakt, waarop hij, vooral bij sterke koude, meent, gemakkelijker vooruit te kunnen komen dan op staal, dat zich in het ijs als 'tware vastzuigt. De onlangs overleden chef van het handelshuis Dickson te Gothenburg heeft aan verschillende liefdadige en wetenschappelijke instellingen eene som van 630,000 kronen vermaakt. Onder de talrijke processen wegens beleediging, die steeds tegen de Poolsche pers moeten gevoerd worden, kwam deze week voor de rechtbank te Posen een in behandeling, dat meer dan gewoonlijk de aandacht trok, omdat prins Bismarck de beleedigde persoon was. Het blad Wielkopolanin had den Duitschen rijks kanselier op een lijn met Katkow gesteld en gezegd, dat hij het voornemen had de lijfeigenen, de knecht schap der heeren weder in te voeren. Een der redac teuren van genoemd blad moet wegens deze en nog enkele andere beleedigingen eene gevangenisstraf van vier maanden ondergaan. Deze straffen hebben overigens weinig te beteekenen, daar elk Poolsch blad van eenige beteekenis zijn bijzonderen uzitredacteur" er op nahoudt. De schoenmaker Saladin te Bazel, bij wien de socialist Lieske gewerkt heeft, die zooals men weet dezer dagen onthoofd is, omdat hij beschuldigd wordt van den politieraad Rumpff te Frankfort a/M. vermoord te hebben, heeft twee dreigbrieven van de anarchisten ontvangen. De eerste is gedagteekend van den 19den en de tweede van den 20sten der vorige maand. In den eersten brief wordt Saladin beschuldigd, mede schuldig aan Lieske's dood te zijn, omdat hij in het proces tegen laatstgenoemde niet als getuige is verschenen. Om deze reden heeft het comité van wrekers den dood van Saladin beslist. Dezelfde bedreigingen worden in den tweeden brief herhaald en er bijgevoegd, dat Saladin zich in zijn lot moet schikken, aan het besluit is niets te veranderen. Saladin heeft de politie kennis gegeven van de ontvangst der beide brieven en hare bescherming ingeroepen. Don Carlos heeft zijne kostbare verzameling wapenen en krijgsuitrustingen, die te Parijs zijn, aan den heer Brett te Londen te koop aangeboden voor 150000 pd. sterling. De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zal, ten verzoeke van zijn principalen, fySop Zaterdag- December des middags JL3 ure, in de Sociteit van den heer W. Kanaar te Zierikzee, PUBIilEK VEKKOOPEI: staande in de Ravenstraat te Zierikzee, Wijk C No. 419, Sectie B No. 1178, groot 77 Centiaren. Bewoond door de Wed. J. K. Barbier. in de Venkelstraat aldaar, Wijk D No. 145, Sectie B Nos. 514 en 515, groot 01 Are 12 Centiaren. Verhuurd aan J. Blanker en P. Stiphout, voor f 1,25 's weeks. aan het Karsteil aldaarWijk D No. 290Sectie B No. 360, groot 69 Centiaren. Verhuurd aan J. Janse, voor f 0,85 's weeks. THEE-SOORTEN uit het magazijn van welke zich zoowel door goede kwaliteitals lagen prijs bijzonder aanbevelen, zijn: Afgewogen in verzegelde Pakjes van vijftwee en een half en een Onswaarop het Nummer en de Prijs van af f 0,90 tot f 3,00 per 5 ons zijn vermeld. Bij hoeveelheden van minstens 15 Ned. ponden worden dezelve desverkiezende in met lood bekleede kistjes afgeleverd. Prijs-Couranten zijn gratis verkrijgbaar: St. Annaland P. Kuiper Axel Wed. Joh. Veenhuizen. Brouwershaven Wed. J. W. v. Braband. Hontenisse C. Fassaert. Middelburg Mej. M. L. J. Goethals. Neuzen J. C. van Sprang. Sluis Mej. J. C. A. Mets. Vlissingen Mej. M. M. de Bruge, Lepelstraat, F 64. Zierikzee M. F. de Vos Cz. Zonnemaire Wed. J. Ever- wijn. J A.IV VAN REES&ZOON, THEEHANDELAREN te Zwolle, stellen hunne TH.EEËIV5 uitmuntend door kracht, geur en waterhoudendheidin verzegelde pakjes van 1, 2% en 5 ons, voorzien van stempel, prijs en nommers verkrijgbaar bij J. 13AL te Zierikzee (St. Domus- straat, naast de Bewaarschool), alwaar gratis prijscouranten te bekomen zijn.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3