yjFRIK ZKBiSflHFi C<H B A\T. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1885. No. 93. Woensdag 2 December. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden 1Franco per post ƒ1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Hu w e lij k s-Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN9IAN. ZIERIKZEE, 1 December 1 88 5. De laagste inschrijving voor de levering der spoor brug te Deventer is 400,000. Het werk was geraamd op 600,000. Voorwaar wel een bewijs van de crisis in de nijverheid als de inschrijvingen zoover beneden de raming blijven. Jammer, dat die laagste inschrijver weer een buitenlander is; de laagste Nederlandscbe inschrijving is nog f 70,000 hooger dan die van den vreemdeling. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat, tenzij onvoorziene omstandigheden het tegendeel vor deren, een examen voor leerling-telegrafist bij de Rijkstelegraaf in 1886 niet zal worden gehouden. Ter voorziening in de toenemende aanvraag naar drinkwater, ziet de Amsterdamsche Duinwatermaat schappij zich verplicht tot het graven van nieuwe kanalen, waartoe zij duingrond noodig heeft. Zij verzoekt der regeering om toepassing der ont- eigenings-wet voor de uitbreiding van het kanalennet. De hoofdbezwaren van belanghebbenden daartegen zijn ook thans weer, gelijk in 1870, dat de duingronden in Zandvoort door waterverarming nadeel zullen lijden en ongeschikt zullen worden voor aardappelteelt. Al meent de Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de duinwater maatschappij aan de bezwaren te gemoet komt, hij stelt tegenover de geopperde beden kingen bovendien het groote en onbetwistbare belang voor de volksgezondheid, gelegen in het voorzien van Amsterdam en Haarlem van goed drinkwater. Om deze redenen acht de regeering het werk van genoegzaam publiek belang om de onteigening van de perceelen te rechtvaardigen, waarvoor bij ontwerp aan de Tweede Kamer de toestemming gevraagd is. In de rijks-postspaarbank zijn gedurende de maand Oct. ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen: Bedrag der inlagen 403,032,95, der terugbetalingen 305,986,12, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 97,046,83. Aan het einde der maand Sept. was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 5,926,022,96, zoodat de som der inlagen op uit. Oct. 1885 bedroeg 6,023,069,79. In den loop der maand Oct. zijn 2336 nieuwe boekjes uitgegeven; 805 boekjes zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 108,685 in omloop waren. Het dept. Delft der Nederl. Maatschappij van Nijver heid heeft, op voorstel van dr. Gratama, besloten een voorstel te doen aan de algemeene vergadering der maatschappij, dat deze zich zou wenden tot de hooge regeering en tot de Tweede Kamer, met verzoek over te gaan tot het oprichten van een proefstation voor het onderzoek van bouwmaterialen. De andere departementen zullen door een circulaire met dit besluit in kennis worden gesteld. De Mer wede-kanaal werken, die als resultaat der onderhandelingen tusschen de regeering en Burgem. en Weth. van Amsterdam in en bij die gemeente zijn ontworpen, en waaromtrent thans in beginsel overeenstemming is verkregen, zijn de volgende: 1°. Een dubbele schutsluis bezuiden den Dienier- Zeedijk, waarvan elke sluis tusschen de sluishoofden eene doorvaartwijdte heeft van 14 M. en eene lengte van 120 M., met ophaalbruggen er over voor de gemeenschap tusschen de door het kanaal gescheiden deelen van den Diemer-Zeedijk. 2°. Een kanaal-gedeelte tusschen de sub 1 genoemde schutsluis en den sub 3 genoemden syphon, lang 300 M., breed in den op 3,70 A.P. gelegen bodem 65 M., begrensd: aan de oostzijde door een dijk (gedeeltelijk nieuwe afsluitdijk), waarvan het minimum profiel bedraagt 10 M. kruinsbreedte op 3.50 M. -\- A.P., taluds van 3 V2 op '1 aan de zeezijde en van 2 op i aan de kanaalzijdeen aan de westzijde door een dijk, waarvan het minimum-profiel bedraagt 2.5 M. kruinsbreedte op 3.50 M. -f- A.P. en taluds van 2 op '1 aan beide zijden. 3°. Een kanaal-gedeelte lang 120 M., breed .in den op 3.70 M. -f- A.P. gelegen bodem 20 M., waaronder (ten dienste der waterverversching van Amsterdam) een syphon met overbrugde keersluizen in de oostelijke en westelijke dijken. 4°. Eene voorhaven ten noorden van het sub 3 genoemde kanaal-gedeelte, breed in den op 3.70 M. A.P. gelegen bodem 107 M. (op de waterlijn van 0.50 M. -f- A.P., 120 M.), welke voorhaven aan de oost- en zeezijde begrensd wordt door een afsluitdijk, met het bovenvlak, breed 4 M., gelegen op 3.50 M. -|- A.P., met taluds aan de zeezijde van 3*/2 op 1 en aan de kanaalzijde van 2 op 1, en voorzien aan laatstgenoemde zijde van een berm, breed 12 M. op 1 M. -j- A.P., die eventueel tot 50 M. kan worden verbreed. De bestaande afsluitdijk langs de westzijde der voorhaven wordt over een lengte van 160 M. doorgegraven, ten einde de voorhaven in gemeenschap te brengen met het afgesloten IJ, terwijl het gedeelte er van, gelegen tusschen die doorgraving en de schut sluis der gemeente aan den mond der Nieuwe "Vaart, eventueel tot 100 M. kan worden verbreed. 5°. Een vaargeul, evenwijdig aan den dijk naar Schellingwoude, tusschen de voorhaven en de Oranje sluizen, met den bodem breed 20 M. op 3.70 M. A.P. De sociaal-democraat Fortuyn, die te Amsterdam verhinderd werd te vertellen wie »de moordenaars" zijn, omdat hij niet op gepaste wijze zijne denkbeelden wist uiteen te zetten, en zijne toehoorders zich niet ordelijk wisten te gedragen, heeft, volgens de N. R. Ct te IJmuiden eene rede over dat onderwerp gehouden. Het weesmeisje uit Ooltgensplaat, van wie wij onlangs mededeeldendat het wegens zenuwoverprikkeling te Ooltgensplaat zeide men, dat zij »betooverd" was! in het Academisch Ziekenhuis te Leiden was opgenomen, is, na een verpleging van slechts weinige weken, volkomen hersteld weergekeerd. De voorspelling der bijgeloovige Platenaars dat de «betooverde" in Leiden niet genezen zou, omdat men daar niet aan »tooveven" gelooft, is dus niet uitgekomen. Het is nu te hopen, dat de omgeving zoo wijs zal zijn om haar zenuwen opnieuw niet te prikkelen met malle vertelseltjes. Naar de N. R. Ct. verneemt, zou bij de directie der maatschappij de Schelde te Vlissingen het voornemen bestaan om, tenzij spoedig bestellingen van eenigen omvang door haar mochten worden ontvangen, aan het etablissement der maatschappij en voor eigen reke ning van deze, eene zeestoomboot (general trader) van ongeveer 150 voet lengte te doen bouwen, ten einde op die wijze en in afwachting van ander werk, voorloopig eenigszins te voorzien in de tegenwoordig aan de fabriek heerschende slapte. Door dat weer veel werk op handen is, zal de Maat schappij »de Schelde" te Vlissingen in de gelegenheid zijn hare werklieden dezen winter werk te verschaffen. Tegenwoordig worden nog 160 man bezig gehouden. Het bestuur der naamlooze Vennootschap «Maatschappij tot bevordering der handelsbetrekkingen tusschen Neder land en Zuid-Afrika", die in 1882 te Amsterdam is opgericht met een aandeelenkapitaal van 50,000, is door een besluit der laatste algemeene vergadering gemachtigd, dat kapitaal uit te breiden tot 5 ton, waarvan het thans 2% ton in aandeelen op naam van 500 wenscht te plaatsen. Bij den Raad van State is aanhangig de algemeene maatregel van inwendig bestuur tot uitvoering der wet op de Staatsloterij, welke maatregel in concept aan de Staten-Generaal is medegedeeld bij de behan deling van genoemde wet. In genoemd concept is, naar het Vad. mededeelt, voorgesteld, dat het aantal collecteurs in iedere gemeente en het aantal loten, dat aan ieder collecteur kan toegedeeld worden, ge regeld zal worden naar het debiet der loten in iedere gemeente, en het maximum der toe te deelen loten voor iederen collecteur of firma niet meer dan 1000 mag bedragen. Naar aanleiding dezer bepaling is door den directeur der Staatsloterij aan de collecteurs en gedelegeerden gevraagd, hoeveel loten zij verkoopen in de gemeente, waar zij kantoor houden. De directeur heeft die opgave dezer dagen aan den Minister van Financiën gezonden. In strijd met genoemde bepaling heeft nu de Minister van Financiën in de memorie van antwoord op hoofdstuk VIIB der staatsbegrooting verklaard, dat hij voornemens is aan geen der bestaande collecteurs een kleiner aantal loten te verstrekken, dan zij tot dusverre ontvingen, met toepassing van het maximum van 1000. Inhoud van No. 12 der Vijfde Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij: HoofdartikelGelijkheid voor de wet, niet voor alle wetten. Berichten: De omvang van den handel in Kwak zalverswaren. - Hartzema's Haematon. - Een ernstig voorval in Beijeren. - Hypophosphiten van Churchill. - Een haarkunstenaar gearresteerd. Rechtszaken: De zaak van het boertje van Nieuw- Buinen voor den Hoogen Raad. - Die van H. S. uit Wageningen idem. - Procesverbaal tegen twee personen uit Limburg. Grootere Artikelen: Gevaarlijke en walgelijke huis middeltjes en hun oorsprong. - Een droevige ge schiedenis. Kleine MededeelingenSpécifiques Mattei. - Aan kondiging van een Amerikaansch Kwakzalversmiddel. Correspondentie. Herhaalde Waarschuwingen: Teerkapsules van Guyot. - Zwitserscbe pillen. - Hypophosphiten van Churchill. - Antimiasmatiek van Koene. - Moeder Seigel's stroop. - IJzer van Bravais. - Biscuits Olivier. Een werkman haalde deze week de door vier zijner kinderen in de «spaarkas voor kinderen uit den arbei dersstand" te Leeuwarden ingebrachte gelden, ten bedrage van ongeveer 40 terug, om daarvoor kleeren voor hen te koopen. Bij de opmerking van een der bestuurderessen: «dat is een aardig sommetje," zeide de man: »ja, juffrouw, door dagelijks een dubbeltje voor borrels te sparen, heb ik dit bij elkaar gekregen." Historisch! Een aannemer te Amsterdam, die een werk onder handen heeft, waarbij haast was, liet vóór eenige dagen een paar werklieden bij zich komen, omdat zij zonder reden een geheelen dag waren weggebleven. Op zijne vraag, waarom zij waren weggebleven, kreeg hij tot antwoord«Wij hadden beloofd mee te doen in den optocht der werke- loozenl"

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1