MÏIIZKKSffllK Ml IB A M voor liet arrondis- sement lierikzee. 1885. No. 92. Zaterdag 28 November. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie m aanden f 1Franc o per post f 1 ,- Afzonderlijke nomraers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Pei' gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1-6 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk eeu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. 1AKEVJ1AN. ZIE RIK ZEE, 2 7 November 1 8 8 5. Door de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank is »een roep- en smeekstem tot het Nederlandsche volk" gericht. Zij zegt daarin hoe zij in gehoorzalen, in tal van geschriften, samen allengs een boekdeel van geschikte volkslectuur vormende, vroeger in haar maand-, thans in haar weekblad, als Volksvriend bestempeld, tracht op den volksgeest te werken, om zoodoende het Nederlandsche volk van een rampzalig, diep ingeworteld kwaad te bevrijden en richt ten slotte een opwekking tot financiëelen steun tot allen, die voor het welzijn van het Neder landsche volk iets over hebben. »Het penningske der weduwe en de gift der meergegoeden" zal gaarne in ontvangst genomen worden door den penningmeester prof. dr. J. P. Th. van der Lith te Utrecht. De heer Heldt, die Dinsdag in de Tweede Kamer beëedigd werd en zitting nam op de plaats, die vroeger door zijn voorganger, den heer Van Blom, placht ingenomen te worden, werd door de leden der linker zijde met hartelijkheid begroet. Volgens de heerschende gewoonte werd het nieuwe lid der Tweede Kamer in de afdeeling, waarbij het lot hem indeelde, tot lid van de commissie voor de verzoekschriften benoemd. De voorzitter van Patrimonium, K. Kater, heeft in een schrijven aan de Stand, zijne gedachten over de verkiezing van Heldt medegedeeld. Den geest van dit schrijven leert men voldoende kennen uit het slot: »Vrage dus: Wat is er van dezen nieuwen Hoog- EdelGestrengen Heer? Antwoord: Dat hij »als vertegenwoordiger der werklieden" hoogstens op naam van een vierhonderdste deel der werklieden in Nederland spreken mag." De Etoile Beige meldt, dat de heeren Otlet en Wilmart den Nederlandschen Staat een proces zouden aandoen om de f 400,000 van het bekende waarborg kapitaal te vorderen. Dezer dagen zijn op last van een der ontvangers der directe belastingen te Amsterdam, in het hótel »de Oude Graaf", in de Kal verstraat, de goederen van den hótelhouder bij executie verkocht. Mag men de geruchten gelooven, dan heeft de deurwaarder, met de executie belast, op eigen gezag en in strijd met de wet den publieken verkoop voort gezet, niettegenstaande de opbrengst reeds verre de som der belastingschuld met de kosten overtrof. Of schoon de wet uitdrukkelijk voorschrijft, dat de goederen aan de hoogstbiedenden behooren toegewezen te worden, moet de verkoop zoo overijld en onregelmatig zijn gegaan, dat o. a. eene nieuwe pianino, nieuwe over gordijnen met toebehooren. voor slechts enkele guldens zijn verkocht. De officier van justitie is met een en ander in kennis gesteld. Te Aardenburg worden aan de schoolkinderen prijzen uitgereikt wegens getrouw schoolbezoek. Hoe goed deze maatregel werkt, blijke uit de volgende cijfers: 111 leerlingen werden Maandag beloond, waaronder geen enkele die gedurende het afgeloopen jaar meer dan 5 schooltijden verzuimd had54 leerlingen ver zuimden geen enkelen schooltijd (uitgezonderd 27 wegens ziekte). In het geheel hadden slechts 9 leer lingen meer dan 6 schooltijden verzuimd. Van de zangschool ontvingen geschenken 43 leerlingen, die geen één schooltijd verzuimd hadden. Uit Amsterdam meldt men d.d. 24 November aan de N. R. Ct. »Eene bijeenkomst van een 300-tal sociaal-democraten, met inbegrip van nieuwsgierigen, is heden avond door eene sterke politiemacht uiteen gedreven. Ziehier de toedrachttegen half acht was er eene vergadering uitgeschreven in het oude Café Zincken, aan de westzijde van de De Ruyterkade, waar Fortuijn het woord zou voeren over het onderwerp: wie zijn de moordenaars in aansluiting aan de bekende rede van F. Domela Nieuwenhuis: wie zijn de dieven Penning, de kastelein van »de Leeuw" op het Water- looplein, opende de vergadering en zeide dat bedel- optochten waren afgekeurd, en dat de werkman, die niet stelen mag, toch genoodzaakt is te bedelen. Deze vergadering was belegd om de middelen te bespreken, op welke wijze de optochten het best zouden kunnen worden georganiseerd, om aan de burgerij een duidelijk denkbeeld te geven, hoe hoog de nood der arbeiders ge stegen is. Fortuijn zou het onderwerp inleiden. Deze begon met er op te wijzen, dat de sociaal-democraten geenszins met geweld hun doel trachten te bereiken; maar dat daarentegen de politie overal pressie uitoefende, waar men trachtte propaganda voor de partij te maken. Kwam men hier of daar eene zaal huren, dan was het: »Ja, wij willen wel zeer gaarne wat ver dienen, maar wij worden bedreigd met intrékking der vergunning", en allerlei fraaiigheden meer. Ook het petitionneeren bij den burgemeester gaf niets, want de burgemeester zond allen met een kluitje in 't riet weg, of weigerde eenvoudig gehoor te geven. En werd dit verleend, dan werd daarvan eene onjuiste voorstelling gegeven in de dagbladen. Wij worden zeide Fortuijn uitgemaakt voor dieven, en alle scheld namen in het woordenboek zijn op ons van toepassing doch niet wij zijn de dieven; maar de regeering en de regeerende klassen." Tot zoover was het nu nog vrij kalm, maar na deze voor de wettige macht beleedigende woorden stond de commissaris van politie, de heer Stork, op, die met eenige rechercheurs in sprekers onmiddellijke nabijheid zat. Hij zeide: Ik verzoek den spreker kalm te blijven en geen beleedigingen tegen de regeering te gebruiken." Hierop volgde een onbeschrijfelijk tumult: gefluit, gesis, gegons, te midden waarvan gehoord werd: »gooi hem (den commissaris namelijk) er uit!" Penning maande schreeuwende tot kalmte aan, wat niet dan met groote moeite gelukte. Fortuijn begon nu aan de menigte mede te deelen, dat deze bijeenkomst de eerste was, die door een commissaris van politie werd bijgewoond, waarop alweder een groot tumult volgde, dat noch door Penning, noch door Fortuijn kon bezworen worden. De heer Stork riep nu den inleider toe, dat, indien deze de orde niet wist te handhaven, hij dit zou doen als commissaris van politie, en nauwelijks waren deze woorden gesproken, of een aantal agenten drongen uit eene weranda rechts de zaal binnen, en deden met getrokken sabel of stok in een oogenblik de zaal ontruimen, wat niet geschiedde dan over omvergevallen stoelen, tafels, kachel en wat alzoo meer de zaal stoflëerde. Geen ruit bleef er heel, en zoowel door deuren als door vensters zocht de verschrikte menigte (socialisten en nieuwsgierigen) een uitweg. Te half acht was de vergadering aangevangen en te half negen was er geen mensch meer in de om geving te zien, daar het geheele gebouw door ruim honderd agenten werd omsingeld. Slechts één persoon werd gearresteerd, omdat hij zich met een stoel tegen de politie verweerde. Fortuijn vluchtte niet, maar bleef op den katheder, waa,r hij veilig wasde vluchtelingen kalm nakijken." De Amstdie van het gebeurde in de zaal eene met het bovenstaande vrij wel overeenkomende be schrijving geeft, vernam verder het volgende: »De politie had zich opgesteld in een loods der Ilollandsche Spoorweg-maatschappij, terwijl een brigade van ongeveer 25 man in de wachtkamer der 3e klasse van het Centraal-station had post gevat. Van iedere sectie waren 20 man van den vrijen ploeg opgeroepen, dus 100 man, behalve de brigadiers en inspecteurs. Het politie-telegraafbureau aan het Cen traal-station deed de berichten aan het hoofdbureau van politie toekomen. De recherche der verschillende sectiën en van het hoofdbureau was bovendien in de zaal tegenwoordig. De inval geschiedde van de goederen- loods uit, terwijl de agenten, die in de wachtkamer 3e klasse waren ondergebracht, voor den dienst op de straat zorgden. Niettegenstaande de groote verwarring, die door den inval der politie ontstond, zijn er gelukkig niet veel ongelukken gebeurd. Vier personen geraakten in het IJ, maar werden gered. De heer van Ledden Hulsebos, apotheker, heeft het eerste verband gelegd bij iemand die een hoofdwonde had bekomen. Een der bezoekers, die een vriend, voor het eerst de hoofdstad bezoekende, de bijzonderheden van Amsterdam wilde laten zien en hem daarom naar een socialisten-vergadering bracht, stelde zich onder de hoede der politie. De eigenaar van de zaal was van wege de politie gewaarschuwd om de vergadering niet te laten door gaan. De zaal was echter verhuurd, en de verhuurder hield zich aan zijne afspraak." De beruchte socialisten-aanvoerder Fortuijn, die naar aanleiding van bovenbedoeld tumult, Woensdag bij den burgemeester van Amsterdam was ontboden, heeft schriftelijk te kennen gegeven niet te zullen komen dan op last van den officier van justitie. Na afloop der uiteengedreven vergadering hield Fortuijn nog eene redevoering voor zijn huis in de Tuinstraat. Woensdag avond werd het blaadje Recht voor allen te Amsterdam niet langs de straat verkocht. Volgens het N. v. d. D. van heden is dit laatste bericht ten eenenmale onwaar. De Texelsche garnalen-kokerijen hebben allen de werkzaamheden hervat onder bepaling, dat de visschers dagelijks niet meer dan 3 manden garnalen per schuit mogen aanbrengen, waarvoor hun f 1,50 per mand wordt uitbetaald. Nog nooit heeft men aldaar zooveel garnalen kunnen visschen als tegenwoordig. Met gemak kan een schuit '10 a 15 manden per dag vangen. Aan de suikerfabriek der firma Meeus Co. te Standdaarbuiten (N.-Br.) is de suikercampagne reeds afgeloopen. Het kind, dat onlangs te Finsterwolde plotseling blind werd, is nu weer ziende gewerden. Het bestuur van het Ned. brood-, koek- en banket- bakkersbond heeft zich tot den Minister van Binnen- landsche Zaken gewend met het verzoek dat voor brood-, koek- en banket- bakkersleerlingen bij het middelbaar onderwijs de gelegenheid worde open gesteld tot het gratis bijwonen van lessen in de scheikunde. Van dit adres is, naar de Bakkers-Ct. meldt, ook afschrift gezonden aan de leden der Tweede Kamer. De Haagsche rechtbank heeft C. J. van Raaij schuldig verklaard aan de verspreiding van het bekende, voor de openbare macht beleedigend stemrechtlied, en hem deswege veroordeeld tot f 25 boete, bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van 5 dagen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1