ADVERTENTIES ROETMAN SCHEFFERS A Co., SCHIEDAM. ZUIVERE JENEVER GIST, THEEHANDEL Wie op rijperen leeftijd Het FRANSCH zonder MEESTER, Het DUITSCH zonder MEESTER, Het ENGELSCH zonder MEESTER, B e 1 g i e. De Kamer heeft de behandeling aangevangen over een ontwerp tot regeling van het artistieken en lite- rairen eigendom. De minister Moreau deed uitkomen, dat het de regeering daarbij voornamelijk te doen was om het auteursrecht te bepalen. Dit recht kan volgens den minister worden afgestaan en overgedragen aan elk ander, maar is van tijdelijken aardhet verblijft vijftig jaren na den dood des schrijvers aan zijne erfgenamen. Ten aanzien van nagelaten werken wordt het auteursrecht vijftig jaar lang gehandhaafd, te rekenen van den dag der uitgave, mits deze afzonderlijk geschiedt. Omtrent werken, welke door meer dan één schrijver te zamen worden vervaardigd, wordt de duur van het recht berekend naar het leven van den laatstoverblijvende. Geen der medewerkers kan het recht afzonderlijk uitoefenen, tenzij krachtens rech terlijke beslissing in geval van oneenigheid. Ieder medewerker is echter vrij om eene schennis van het recht door anderen afzonderlijk te vervolgen. Uitvoeringen van muzikale werken kunnen nooit plaats hebben zonder toestemming des auteurs. Wanneer echter zoodanig werk gedrukt en in den handel gebracht is, wordt diens toestemming onderstelt in alle gevallen, waarin de executanten niet betaald worden, noch van de hoorders betaling geëischt wordt. Schilderijen, beeldhouwwerken enz. mogen niet zonder toestemming des makers worden verveelvoudigd en evenmin door dezen zeiven, wanneer de verveelvoudiging niet in den aard van het werk zelf gelegen is. Art. 1 is aan genomen gelijk het door de regeering was voorgesteld, bepalende, dat alleen de auteur van een literair of artistiek werk het recht heeft om het te reproduceeren, of vergunning te geven tot reproductie, op welke wijze en in welken vorm ook. Eene nieuwe, levendige beraadslaging ontstond over artikel 3, den duur be palende van het auteursrecht. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Uit Wladiwostik in Oost-Siberië wordt gemeld, dat in de haven Possjet het volgende voorval plaats had. De kruitmijnen aan den ingang van de haven, die, met het uitzicht op een oorlog met Engeland gelegd waren, waren nog niet verwijderd, toen het Duitsche stoomschip China", waarvan de kapitein niet wist, dat het vaarwater door zelf ontbrandende mijnen afgesloten was, Possjet naderde en het vaarwater binnenstuurde. Dit vaarwater loopt tusschen het eiland Tscherkawki en de rots Tschargado en op die plaats bevonden zich de mijnen. De bewoners van Possjet zagen nu, hoe de genoemde boot met volle kracht het vaarwater binnen stoomde, waar de ondergang haar wachtte. Men trachtte de bemanning door middel van vlaggen en seinen op het gevaar opmerkzaam te maken, doch tevergeefs. Slechts op eene kabellengte er van verwijderd, worden de vertwijfelde kreten mijnen! mijnen! gehoord. Een vrouw, die aan boord was, viel onmiddellijk in onmacht, de bemanning verloor hare bezinning, alleen de kapitein behield zijne tegenwoordigheid van geest. Stilhouden kon men de boot niet meer; hiertoe was de boot te dicht bij het gevaar. Een ander middel moest gewaagd worden. Onmiddellijk besloten, gaf de kapitein zijne bevelen en voor de oogen der menigte, die met ontzetting elk oogenblik de bijna onvermijdelijke catastrophe tegemoet zag, schoot de boot in een scherpen boog in volle vaart langs de mijnen, onmiddellijk op het eiland Tscherkawki toe en vervolgens dicht langs den oever aanhoudende de haven binnen. Allen haalden adem. Het schip was door een wonder gered. De kapitein had het gevaarlijke van den toestand met een oog opslag gezien en alleen hierop zijn hoop gesteld, dat langs den oever geene mijnen zich zouden bevinden. Op de terugreis koos de »China" natuurlijk een veiliger weg. De vele ongelukken, die voortdurend in kolenmijnen gebeuren, hebben den bezitters van de Ostrauer-kolen- mijnen aanleiding gegeven tot het uitloven van een prijs van duizend ducaten voor dengene, die eene doelmatige inrichting aangeeft, die het exploiteeren van kolenmijnen minder gevaarlijk kan maken. Aan het congres voor het gevangeniswezen te Rome is eene zeer eigenaardige tentoonstelling verbonden. Zoo wordt tentoongesteld eene kaart van de ver spreiding van het politieke misdrijf in Europa, een aantal portretten der beruchte politieke misdadigers, benevens schedels van verschillende roovers en moorde naars, die naam gemaakt hebben. Naar de Ind. Mercuur mededeelt, is de tabak het gewone ruilmiddel en de munt der Liberia'sche rassen op de westkust van Afrika, zelfs van de Mohame- daansche negers, die zelf de tabak niet gebruiken, maar er slechts mede handelen. - Naar dit invoer artikel is steeds vraag; daarom zou een depót aldaar een voordeelige onderneming zijn. Voor assistent-postambtenaar niet bruikbaar. Naar Keulen, de vroegere hoogeschool der postambtenaren, werd voor jaren geleden een jongen post-assistent gezonden, die na korten tijd door den hoofd-directeur voor geheel ongeschikt voor den postdienst verklaard werd. Toen de postmeester-generaal Nagler eens door Keulen kwam op zijn reis naar Londen, waar hij een post-conventie moest sluiten en een secretaris ver langde, die met vreemde talen bekend was, gaf de directeur hem den onbruikbaren assistent mede. De postmeester-generaal was echter eene andere meening toegedaan. Hij behield den jongen man bij zich en plaatste hem op zijn bureau te Berlijn. Thans is hij staats-secretaris der rijkspost en zijn naam als die van den stichter der Wereld-postvereeniging op de geheele aarde bekend. De vorige week is de heer de Lesseps tachtig jaar geworden. Naar men verneemt, zal hij eerlang naar Panama vertrekken, om den stand der kanaal werken in oogenschouw te nemen. Hoe weinig opgang ten allen tijde en in onderscheiden landen van Europa de socialistische organen hebben gemaakt, mag blijken uit de volgende opgaven, loopende over bijna eene eeuw. Men houde bij eene verge lijkende gevolgtrekking in het oog, dat bijna al deze bladen gedirigeerd werden door mannen van buiten gewone geleerdheid, kennis en beschaving. Het aller oudste socialistenblad in gansch Europa was de «Volkstribuun" Tribun du Peuple), in '1794 gesticht door den Franschman Baboeuf. De onthoofding van den directeur, in Mei 4797, maakte ook een eind aan de «Volkstribuun". Omtrent 4830 verscheen «De Volksman" (Le Populaire) van Cabet, die spoedig daarop naar Londen de wijk moest nemen, wegens hoon in zijn blad den koning aangedaan. «De Voort brenger" (Le Producteur) stierf in embryo op het doodbed van den ontwerper Saint-Simon in 4825. «Het Gezond Verstand" (Le Bon Sens), waarvan een man als Louis Blanc de ziel en het leven werd in 4834, hoofdredacteur in 4837, werd door dezen scherpzinnigen socialist in het volgende jaar reeds prijs gegeven. «Noch God, noch meester" (Ni Lieu ni Maitre), het orgaan der zoogenaamde Blanquisten Blanqui (Auguste, niet Adolphe) stierf in 4884 heeft sedert 5 jaren opgehouden te verschijnen «bij gebrek aan ondersteuning". De gezamenlijke Russische en Fransche anarchisten hebben twee organen van hunne kleine partij gehad. «De Opstandeling" (Le Révolte), verscheen in 4879 te Genève, «De Volkskreet" (Le Cri du Peuple) te Verviers. Beide blaadjes zijn bezweken aan verval van krachten. Karl Marx stichtte omstreeks 4848 de «Nieuwe Rijnbode" (Neue Rheinische Zeitung), die het volgende jaar werd opgeheven. De Duitsche Sociaal-democraten hadden slechts korten tijd een eigen orgaan in «De Arme Koenraad", waarvan zelfs de titel aan weinigen bekend gebleven is. Die Freiheitvan Most, en Justice beide in Londen (of New-York?) verschijnende, over leven al deze socialistisch-journalistische ondernemingen als de eenige blaadjes, waarvan de socialisten in Europa nog notitie nemen. Het is zeer te betwijfelen of zulke blaadjes in Londen of ten onzent zouden mogen gedrukt worden. Tegen Most werd indertijd slechts als drukker de vervolging ingesteld, die hem een jaar gevangenisstraf bezorgde en tot eene tweede land verhuizing noodzaakte. De Schotsche reiziger Forbes verhaalt in een door hem uitgegeven boek eene belangrijke ontmoeting, die hij met een tijger had. Hij bevond zich in een dorp, aan de Balingrivier op Sumatra, waarvan de bewoners vaak van tijgers te lijden hadden gehad, en Forbes begreep, dat hij dus op zijne hoede moest zijn. Toen hij op zekeren avond met eenige inboorlingen uit de bosschen terugkeerde, kwam op een smal pad een tijger uit het struikgewas te voorschijn en sloeg een jongen man neder. De vader van den gewonde snelde dadelijk te hulp en stak met zijn lans naai den tijger, die daardoor, en ook door het geschreeuw der andere mannen, verschrok en weder in de struiken verdween. De gewonde bezweek korten tijd daarna. De tijger bleek echter niet van zijn buit at te zien en kwam des nachts in het dorp, maar werd opgemerkt en verjaagd. De inboorlingen waren nu overtuigd, dat in het dier een booze geest huisde, die met alle geweld het lijk wilde hebbenmen begroef dit daarom dieper dan de gewoonte was, en bedekte het graf met zware steenen. Werkelijk vond men den volgenden dag sporen van den tijger bij het graf, en Forbes ging thans op de loer liggenhet dier wist hem echter zeer behendig te ontwijken en kwam eerst terug, wanneer hij zich verwijderd had. Men maakte thans een tijgerval; rondom het graf richtte men eene liooge schutting op, waarin slechts eene opening gelaten werd; daarop werd een bamboesriet op zoodanige wijze gespannen en bevestigd, dat het, zoodra een in de opening ge spannen touw werd aangeraakt, moest losspringen en een lans door de opening slingeren. Zes avonden achtereen werd de val gesteld, maar zonder eenig resultaat, waarom men het den volgenden avond naliet; den daarop volgenden morgen ontdekte men echter wederom sporen en nu meende men zeker te zullen slagen. Werkelijk vond men op den negenden morgen den tijger op eenigen afstand van het graf dood liggen de lans had zijn geheele lichaam doorboord, maar toch had hij nog kracht genoeg gehad om die lans te breken en met een reuzensprong over de schutting te springen. Toen het doodsbericht van den menscheneter in het dorp kwam, was het gejubel onbeschrijflijkoud en jong snelde met allerlei mogelijke wapenen uit, om wraak op het doode lichaam te nemende bloedver wanten der slachtoffers en daaronder eene vrouw, die eerst haar eigen zoon en daarna haar man door den tijger had zien wegsleuren, liepen vooraan. Forbes moest de wrekers met geladen revolver in toom houden, omdat hij de tijgerhuid voor zijne ver zameling wilde redden. Het lichaam werd later in stukken gehakt en ieder doopte zijne wapens in het bloed, om op die wijze een deel van den moed en de kracht van den «Matjan" te verkrijgen. Het hart en de hersenen verdeelden de bloedver wanten der slachtoffers onder elkander; zij aten die deelen op, ten einde zich over het verlies hunner be trekkingen te wreken. ZEETIJ D1JV GrJSlV, VERTROKKEN. ZIERIKZEE. 24 Nov. «Elize Patience", kapt Herod, van Dordrecht naar Londen. WELDADIGHEID, DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat door hen in de avond-godsdienstoefening op Zondag 22 dezer, ten behoeve hunner Armen is gecollecteerd een tien g-u.ld.enstills. Zierikzee23 November 4885. Diakenen voornoemd, VAN KINSCHOT, Voorzitter H. LAKENMAN, Secretaris. Vereeniging van Gistfabrikanten. Bekroond met de Zilveren Medaille op de Wereld- Tentoonstelling Amsterdam 4 883 LEVEREN UITSLUITEND in alle hoeveelhedentot de laagste prijzen. J AJV VAN KEES ZOON, THEEHANDELAREN te Zwolle, stellen hunne THEEËN, uitmuntend door krachtgeur en waterhoudendheidin verzegelde pakjes van 1/1 4, 2V2 en 5 ons, voorzien van stempel, prijs en nommers verkrijgbaar bij JBAL te Zierikzee (St. Domus- straat, naast de Bewaarschool), alwaar gratis prijscouranten te bekomen zijn. gemakkelijk vreemde talen wil leeren, schaffe zich aan Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Practise he methode om door zelfoefeningin korten tijd, FranschDuitsch en Engelsch te leeren lezen, spreken en schrijven door II. C. Spruyt en E. Scheffer, leeraren bij het Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs. Uitgave van NOORDHOFF SMIT te Groningen. Men teekent in bij alle Boekhandelaren en (op plaatsen waar deze niet zijn) ook bij de Post kantoren of tegen inzending van een Postwissel a f 12,50 voor elke taal bij de Uitgevers. Prospectus alom verkrijgbaar.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 5