Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1885. No. 91. Woensdag 25 November. 88ste jaargang. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 4 November 188 5. Bij de alhier plaats gehad hebbende verkiezing van 5 leden in het College van Notabelen, zijn ingeleverd 143 stembiljetten; daarvan waren 2 van onwaarde en het getal geldige stemmen alzoo 141. Hiervan ver kregen de heeren S. üchtman Jz. 138, A. Buijze Mz. 135, Mr. H. van Manen 135, Jhr. Mr. A. R. P. van Kinschot 135 en Mr. J. P. Cau 134 stemmen, welke heeren alzoo zijn gekozen. Bij de door het Bestuur van den Vierbannen-polder op 23 November 1885 gehoudene openbare aanbe- ding van het leveren en verwerken van 1275 scheepston stortsteen tot verdediging van den onderzeeschen oever aan den Zuidbout van dien polder, bij inschrijving en opbod, is aannemer geworden Pieter Abraham van de Velde te Terneuzen voor f 2600. De directeur-generaal der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen heeft zich, ter zake van het aanhangig wetsontwerp betrekkelijk de exploitatie van den spoorweg Amersfoort-Kesteren-Nijmegen, tot de Eerste Kamer der Staten-Generaal gewend, waarin de zaak nog eens uitvoerig wordt toegelicht en ten slotte met den meesten aandrang tot de Kamer het verzoek gericht wordt om »door het verwerpen van deze voordracht een groote ramp, het volkomen be derven der spoorwegtoestanden voor jaren - het ver breken van het evenwicht ten nadeele der eigen Staatslijnen en ten bate der particuliere Maatschappijen - van ons reeds zoo zwakke landje af te wenden." Naar men uit Utrecht meldt, organiseert de wiel- rijdersclub «Seniores" aldaar een wedstrijd in het zaalrijden. Een zestal van de voornaamste wielrijders- vereenigingen uit ons land, welke ieder hoogstens acht rijders mogen afvaardigen, zijn tot deelneming toe gelaten. Voor de overwinnaars worden door de club «Seniores" driemalen acht medailles uitgeloofd. De wedstrijd, welke waarschijnlijk in de maand Januari a.s. zal plaats hebben, is de eerste van dien aard, welke in ons land gehouden wordt. De directie van het loodswezen heeft, naar aan leiding van in den laatsten tijd ingekomen klachten over de bijziendheid van enkele loodsen, besloten, het geheele loodspersoneel te Willemsoord aan een nieuwe keuring van het gezichtsvermogen te onderwerpen. Binnenkort zal eene nieuwe groote brouwerij van Hollandsch en Engelsch bier, genaamd »De Deli- Brouwerij, te Amsterdam worden opgericht. Het kapitaal der Naamlooze Vennootschap, welke deze brouwerij zal exploiteeren, is volteekend. Het terrein, waar zij zal worden opgericht, ligt, evenals de Koninklijk Nederlandsch Beiersch Bierbrouwerij, van voren aan den Amstel en van achter aan den Rijnspoorweg. Directeuren zijn de heeren H. E. Beuker en jhr. B. Engelen van Pijlsweert, en commissarissen de heeren jhr. Th. A. C. de Geer, Mr. K. Hazelhoff en J. K. Huyzinga. De N. R. Ct. wijst op het gewicht van de thans ter visie gelegde schalen van schatting, aanwijzende de belastbare opbrengst, waarin de ongebouwde eigen dommen zullen gerangschikt worden tot herziening van hunne belastbare opbrengst. Men heeft hier te doen met de grondslagen der herziening, met cijfers beslissend voor de verdere schatting. Daarom heeft de wetgever voorgeschreven, dat de grondbezitters in dit stadium van het werk over de voorloopige uitkomsten moeten worden gehoordalvorens het wordt voortgezet, dient vast te staan, dat zij, die de schatting doen, in het rechte en vooral in hetzelfde spoor zijn. Wie belang stelt in betere verdeeling der grondbe lasting, de eerste voorwaarde voor grondige verbetering in het samenstel van belastingen, hij getuige nu van zijne belangstelling, niet door de ter inzage gelegde cijfers zonder onderzoek, uit de hoogte veroordeelen, maar door kritische waardeering van de grondslagen van het werk. Dat onderzoek vordert eenige omzichtig heid, zal het aan zijn doel beantwoorden. Lofwaardig is het voornemen van sommige landbouw-maatschappijen om in het belang eener juiste schatting een onderzoek in te stellen, niet enkel voor eene provincie, maar voor het geheele land. Hoe zorgvuldig en onpartijdig dat onderzoek ook zijn moge, men zal wèl doen zich daarop niet geheel te verlaten, maar ook zelfs de cijfers in de verschillende streken van het land, waar men locaal bekend is, met elkander te vergelijken. De bezwaren, die dan mochten rijzen, heeft men binnen 30 dagen na de afkondiging van het ter visie leggen schriftelijk op te geven bij den burgemeester der gemeente, waar de eigendommen gelegen zijn. De bevoegdheid om dergelyke bezwaren in te dienen is aan ieder gegeven. Ieder heeft het recht om in alle gemeenten van de uitkomsten der schatting kennis te nemen, en zijne opmerkingen mede te deelen, ook ten opzichte van eigendommen, die aan anderen toe- behooren. Er zullen, volgens het Staatsblad No. 192, worden uitgegeven één millioen muntbiljetten van tien gulden, vertegenwoordigende een kapitaal van tien millioen gulden; en één honderd duizend muntbiljetten van vijftig gulden, vertegenwoordigende een kapitaal van vijf millioen gulden. De directeur der rijks-postspaarbank, de heer Arm. Sassen, die er steeds op uit is, om de nuttige instel ling, waaraan hij zijne krachten wijdt, in wijden kring bekend te maken en te doen waardeeren, heeft nu weder een uittreksel uit het jaarverslag over 1884 in de Fransche taal doen drukken. Hierdoor kan men in het buitenland, waar men onze taal niet kent, nu ook kennis nemen van de goede vruchten, die hier te lande de postspaarbank schenkt. Daar aan den landbouw door de vele knoeierijen, welke in den boterhandel plaats hebben, groot nadeel wordt toegebracht, heeft de 11e afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw onlangs aan een commissie, bestaande uit de heeren H. Veen, S. Starkenburg, F. R. v. d. Ley en H. Halbertsma, opgedragen, maat regelen aan te wijzen om dit misbruik tegen te gaan. Uit het thans uitgebracht rapport dezer commissie blijkt, dat zij in de eerste plaats noodig acht goede wetten, om te verhinderen dat de kooper, die natuur boter vraagt, een ander product daarvoor ontvangt, en voorts dat bij de Friesche botervaten een identiteits bewijs worde gevoegd, waaruit de kooper kan zien, waar en door wien de boter gemaakt is, terwijl eindelijk het denkbeeld in overweging wordt gegeven, om b.v. elk vat, waarin de boter wordt verpakt, te voorzien van een bewijs, onderteekend en gedateerd door den maker. In de Zondag 29 Nov. te Utrecht te houden alge- meene vergadering van het Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht zullen o. a. worden behandeld de volgende quaesties en voorstellen a. Van het hoofdbestuur. Een centrale propa- ganda-kas. b. Van het hoofdbestuur en van de afdeeling Rotterdam. Een volkspetitionnement. c. Van de afdeeling Blesse en omstreken. In art. 1 van de statuten ook kiesplicht op te nemen. d. Van de sociaal-democratische vereeniging en van de kleermakersvereeniging «Voor allen door allen" te 's Gravenhage, van de meubelmakersvereeniging »de Toekomst" te Rotterdam en van de sigarenmakers- vereeniging te AmsterdamHet kiezen van een Volks- parlement. e. Van de afdeelingen Middelburg en Haarlem: 1. De verschillende afdeelingen van het bond aan te schrijven, dat het wenschelijk is, dat de leden, die in de eene of andere belasting mochten zijn aange slagen, tegen die belasting protesteeren. 2. De namen van de patroons, die hun werklieden verbieden lid te worden van het bond, en van hen, die hun werk lieden, die reeds lid zijn, ontslaan, in het orgaan van het bond openbaar te maken. 3. Den afdeelingen kenbaar te maken, dat er gelegenheid behoort te bestaan om als geheim lid toe te treden. f. Van de afdeeling DelftshavenBehoeft het volk nog langer plichten te vervullen, als de Regeering blijft weigeren om het volk zijne rechten te geven? En wat moet er gedaan worden indien deze vraag toestemmend beantwoord wordt? g. Van de afdeeling Assen: Terug te komen op het besluit om niet meer op dezelfde wijze bij de Regee ring op invoering van algemeen stemrecht aan te dringen. Aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te 's Hage is door leden der gemeente een schrijven gericht met klacht over «de ergerlijke en onbehoorlijke tooneelen, die in het Diaconie-weeshuis der Herv. Gom. aldaar hebben plaats gehad." Onder de weezen bestaat n.l. eene vereeniging, die o. a. onlangs bij een 121/1-jarig huwelijksfeest van den vader en de moeder eene voorstelling heeft gegeven, waardoor - zoo luidt de klacht - niet alleen de nachtrust werd gestoord, maar ook de dag des Heeren werd ontheiligd. De onder teekenaars dringen er op aan, dat hierin verandering kome. De Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust heeft een circulaire aan het Nederlandsche volk verspreid, waarin men o. a. leest: «Tenzij het volstrekt noodzakelijk is, werk op Zondag niet! Daardoor toch benadeelt gij u zeiven meer dan gij vermoedt, en verzwakt gij bij anderen de overtuiging, dat zondagsrust noodzakelijk is. Koop niet, reis niet, doe een ander niet buiten noodzaak op den Zondag voor u werken! Gij wilt toch geen onrecht tegenover anderen begaan! Een mensch zonder zondagsrust wordt óf een machine, óf het dierlijke in hem wordt overheerschend. Een volk zonder zondagsrust verteert zijn eigen krachten en is op den weg van zedelijken en stoffelijken achteruitgang. Doen wij, wat wij kunnen, spanne ieder zijne krachten in, opdat wij de verloren Zondagsrust terug bekomen, tot heil van het Nederlandsche volk in 't algemeen en voor ieder in 't bijzonder. Eenige vischvrouwen, die met de Leeuwarder boot de weekmarkt te Dokkum gingen bezoeken, waar schuwden den kapitein, dat hij de versleten kachel op de terugreis niet meer moest gebruiken. Toen bij het naar huis gaan bleek, dat de gezagvoerder op die waarschuwing geen acht had geslagen, werd het bedoelde voorwerp door de «dames" eenvoudig over boord geworpen. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij Kon. Besl. is aan den heer J. J. van Kerkwijk te 's Gravenhage vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van de versierselen van commandeur der Leopolds-orde van België. Kunst, Wetenschap en Letteren. De eerste tentoonstelling der Internationale Kunst- vereeniging is te Amsterdam geopend. De vereeniging heeft haren zetel gevestigd in het vroegere Blinden-instituut, Heerengracht 270, waarvan de fraaie achterzaal door hare artistieke betimmering en plafond reeds eene waardige omlijsting voor eene verzameling kunstwerken vormt. Door het aanbrengen van portieres en groen ontvangt men reeds bij het binnentreden van het gebouw een aangenamen indruk. Eene fraaie verzameling van 28 doeken van Mesdag vormt in de eerste plaats de groote aantrekkingskracht voor deze tentoonstelling. Met eene frischheid en getrouwheid, die van ernstige studie getuigt, geeft deze kunstenaar ons de zee in al hare verhevenheid, het leven der strandbewoners in al hun eenvoud en waarheid terug, en reeds deze schoone collectie schil derijen zou een druk bezoek van kunstvereerders volkomen rechtvaardigen. Maar ook de bezichtiging van een zevental schilder stukken dei- ten onzent nog weinig bekende Fransche schilderes mej. Louise Abbema, wier marmeren buste, door Sarah Bernhardt gebeiteld, mede geëxposeerd is, zal den bezoeker overtuigen, dat het bestuur der jonge vereeniging hare taak met energie heeft aangevat, In de vier levensgroot?, vrouwenfiguren, de jaargetijden voorstellende, vindt men de portretten der Parijsche kunstenaressen Sarah Bernhardt, Baretta, Saraary en Reichemberg terug. Drie verdienstelijke portret-medaillons (pleister) en een keurig groepje (terra cotta) van den beeldhouwer E. von Boncke, alsmede eenige aquarellen van F. von Echenbrecher verdienen eveneens de aandacht. Verschillende voortbrengselen op het gebied van kunstnijverheid, antieke meubelen en afgietsels van beeldjes en groepen, in den laatsten tijd in Griekenland gevonden, luisteren de tentoonstelling op aangename wijze op. Zij werd Vrijdag vereerd met een bezoek van den groot-hertog en de groot-hertogin van Baden-Baden, de kroonprinses van Zweden en Noorwegen, de bur gemeester van Tien hoven en verschillende autoriteiten op kunstgebied. Door het arrangeeren van artistieke soirée's, waarbij

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3