ZIERIKZEESCHfi COURANT. voor het arrondis- >«êrx sement Zierihzee. 1885. No. 90. Zaterdag 21 November. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 4,Franco per post ƒ4, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. 411e stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 20 November '1 8 8 5. Tot vader en moeder in het diaconie-weeshuis te Tholen zijn benoemd de heer A. Minnigh en echt- genoote te Dordrecht. Bij het te Middelburg garnizoen houdende bataillon infanterie is eene verbetering tot stand gebracht in de wijze, waarop het eten in de menage wordt uit gereikt. Uit het can tinefonds is voor eene belangrijke som keuken- en eetgereedschap aangeschaft, waardoor de soldaat voortaan in gewone tijden niet uit zijn eetketeltje (menageketeltje) behoeft te eten. Zag men vroeger ieder man uit dit onoogelijk blikken toestel zijn soep en middagmaal gebruiken, thans is ieder voorzien van een steenen bord, dat tegen het etensuur wordt gereed gezet. De spijzen worden in practische toestellen naar de kamers gebracht en daar opgeschept, waardoor het eten veel warmer en smakelijker kan worden toegediend dan vroeger. Na het etensuur worden deze voorwerpen door eene vrouwenhand behoorlijk gereinigd en op ordelijke wijze in de keuken Te Oud-Vosmeer heerscht de keelziekte in vrij hevige mate. In ongeveer eene maand zijn van de p. m. 350 schoolkinderen 45 aan genoemde ziekte overleden. Deze week is de uit de gevangenis te Haarlem ontvluchte makelaar Gerrit Visser per Rijnspoor te Amsterdam aangebracht. Hij werd onder geleide van 2 maréchaussees naar de cell, gevangenis gevoerd. Zooals men weet, werd Visser te Parijs ontdekt. Zooals uit het Pharm. Weékbl. blijkt, heeft het hoofdbestuur der Maatschappij ter bevordering der phavmacie, na zich te vergeefs tot de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht gewend te hebben met verzoek den steeds meer en meer toenemenden verkoop 1 van geneesmiddelen door onbevoegden te beteugelen, thans tot den minister van binnenlandsche zaken het i verzoek gericht, dat aan het verlangen worde tegemoet j gekomen. De maatschappij meent, dat, waar aan de wettelijke autoriteiten, op de meest beleefde wijze, een krachtige toepassing van de bestaande wetten ter wering van algemeen bekende en hare leden zoo zeer benadeelende misbruiken verzocht wordt, de maatschappij niet ge- j roepen is, in de plaats van het geneeskundig staats- toezicht als aanklaagster van bepaalde personen op te treden. Zooals gemeld is, heeft het comité voor het in 4886 vanwege het Ned. Zangersbond te Leeuwarden te houden nationaal zangersfeest besloten, wegens onvoldoende inschrijving voor het waarborgfonds, het hoofdbestuur van het bond in overweging te geven, het feest in dat jaar niet te doen doorgaan, maar tot 4887 uit te stellen. Het hoofdbestuur heeft nu de bereidverklaring van het comité om het zangersfeest in '1887 te Leeuwarden te geven, aanvaard. Naar men verneemt bestaat bij de regeering het plan om het nieuwe Centraal-station te Amsterdam electrisch te verlichten. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Sneek, waren uitgebracht 3727 stemmen. Gekozen is de heer B. H. Heldt met 2006 stemmen. Baron Schiramelpenninck had 1654 stemmen. Op het bericht, dat de heer Heldt was gekozen, is de Nederlandsche driekleur aan het gebouw van het Werklieden-verbond te Amsterdam uitgestoken. Des avonds prijkte het gebouw met een groot trans parant, waarop de naam der vereeniging»Algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond*' verlicht was. Hoog waren de gordijnen opgehaald eh lieten van binnen de banieren van verschillende vereenigingen zien. Het geheele gebouw was met lampions verlicht. Honderden belangstellenden verzamelden zich voor het gebouw en hieven van tijd tot tijd een daverend hoera aan. Jonge werklieden zongen: »Waar Heldt is, gaan wij nooit verloren", op de wijze van: Alle eendjes enz. Er heerschte algemeene tevredenheid en overal kon men opgewekte gesprekken hooren. De orde werd geen oogenblik verstoord. De heer Oldenhuis Gratama, lid der Tweede Kamer, is ernstig ongesteld, zoodat hij vermoedelijk geruimen tijd de zittingen niet zal kunnen bijwonen. Naar de N. Rott. Ct. meldt, hebben de heeren gebroeders Polak Daniels te 's Ilage te kennen gegeven, bij de invoering van de wet tot regeling der staats loterij, niet meer als collecteurs dier instelling in aan merking te willen komen, zoolang in den maatregel van uitvoering dier wet geene belangrijke wijzigingen zijn gebracht. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben vóór het einde dezer maand aan de gemeentebesturen eene opgaaf gevraagd van alle plaatselijke belastingen zonder onderscheid, die in de gemeente geheven worden, uitgezonderd alleen het vergunningsrecht tot verkoop van sterken drank in het klein, met ver melding van dagteekening en nummer van het raads besluit, en van het koninklijk besluit, waarbij de heffing laatstelijk is geregeld. De gemeenteraad van Dordrecht is omtrent het adres, waarin verzocht werd terug te komen op het besluit tot verhooging van den boofdelijken omslag van de opcenten op het personeel voor 4886, over gegaan tot de orde van den dag. Het adres was namelijk ongezegeld ingekomen. Door de heeren Regout te Maastricht zullen ten behoeve hunner vele werklieden gaarkeukens worden opgericht, waar tegen den prijs, dien het kost, warm voedsel zal worden verstrekt. Gedurende de ziekte en na het overlijden van den heer C. J. M. Jongkindt Coninck was het directoraat der Rijks-Landbouwschool opgedragen aan den heer D. J. Andrese. Namens leeraren dier inrichting ontving de heer Andrese thans als blijk van erkentelijkheid een keurig geschenk, bestaande in het prachtboek- werk Hellas und Rom". In het Schoolblad leest men: »Wij hebben nadere inlichtingen ingewonnen over het gebeurde te Beesd en kunnen thans met zekerheid mededeelen, dat het gebeurde zich bepaalt tot een verschil van gevoelen tusschen het hoofd van de school en den onderwijzer aldaar, over het brengen van wijziging in een versje, waarin van God en Schepper gesproken werd. Alles wat daarbij gesproken en gedaan werd, geschiedde onder vier oogen. De leerlingen zijn er geheel buiten. Men zal ons dus nu wel willen toegeven, dat er van schending van art. 33 door het hoofd van de school geen sprake kan zijn. Op ondevgeloopen land rijdt men hier en daar in de nabijheid van 's Hage reeds schaatsen. De twee personen, die Vrijdag der vorige week in hechtenis waren genomen, als verdacht van moord aanslag op het buiten »Crailo", zijn spoedig weder op vrije voeten gesteld. Volgens de Gooi- en Eemlander is het waarschijn lijk, dat de daders zich eerst des morgens vroeg na het plegen van den aanslag uit het bosch van Grailo verwijderd hebben. Door verschillende lieden zijn op dit tijdstip in en bij Laren twee personen gezien, die zeer haastig liepen, in de richting van Eemnes. Men meent, dat zij de daders moeten geweest zijn. Het toeval heeft gewild, dat er nogal veel tijd verloopen is eer de politie in kennis van het feit is gesteld, en daardoor hebben de boosdoeners waarschijnlijk op het oogenblik dat het onderzoek aanving, gelegenheid gehad een heel eind weg te komen. Het bestuur der Vereeniging van en voor Neder landsche industriëelen heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin het verzoekt de voordracht van wet betreffende het Indisch tarief te verwerpen en het, in gemeen overleg met Zr. Ms. Regeering, daarheen te willen leiden, dat het Nederl.-rndisch tarief van in- en uitvoerrechten met alle recht kunne genoemd worden »een fiscaal tarief", d. i. een tarief, dat ter wille van den fiscus geheven, geen enkelen invoer van de betaling van éénig recht verschoont, en tevens een tarief met differentiëele rechten voor allen invoer van elders dan rechtstreeks uit Nederland ingeklaard. Het bestuur van den Nederl. Scliaatsenrijdersbond heeft, overeenkomstig het op de algemeene vergadering- genomen besluit, naar Hamburg geschreven, om te verzoeken den afstand van de Internationale Hard rijderij, die het vorige jaar 3700 meter bedroeg, op 4600 meter te reduceeren, en heeft daarop antwoord ontvangen, dat te Hamburg een vergadering is belegd, waarop eenstemmig en met ingenomenheid is besloten, den Nederl. Schaatsenrijdersbond tegemoet te komen en de internationale hardrijderij om het Championship op den gewenschten afstand te bepalen. Hieraan zijn verbonden een medaille en een kunstvol geteekend diploma. Eenigen tijd geleden deed de kapitein S. der schutterij te 's Ilage zijn compagnie bij het marcheeren naar het Malieveld halt houden, toen de stoomtram aan kwam en het z. i. niet mogelijk was, de rails zonder gevaar te passeeren; voor deze handeling ontving hij van de bataillons-commandant een berisping. Thans is bedoelde kapitein door den kolonel-commandant, in wiens handen hij de zaak gesteld had, in het ongelijk gesteld, waarop de kapitein bij gemotiveerd adres aan Z. M. den Koning zijn ontslag als kapitein verzocht. Dat ontslag is hem eervol verleend, met bepaling, dat het hem vergund is, de uniform van kapitein dei- schutterij met de onderscheidingsteekenen, aan dien rang verbonden, te blijven dragen. In het onlangs verschenen werk van den Brusselschen hoogleeraar Prins: »Criminalité et Répression" wordt het volgende omtrent het Nederlandsche Strafwetboek van minister Modderman gezegd »Op het gebied van het strafrecht heeft zich in Holland, dus naast onze deur, eene omwenteling voorgedaan, die wij tot ons groot ongelijk niet kennen." »Na tachtig jaren studie en inspanning, zijn zij er in 4884 toe gekomen, eene wetgeving in te voeren, die, volgens de iritdrukking van eenen uitstekenden Franschen magistraat, tot de heerlijkste wetsgewrochten dezer tijden behoort. Er wordt zooveel mogelijk spoed gemaakt om de suikerbieten, welke nog op het land liggen, naar de

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1