Men schrijft van 't Loo Met genoegen kan ik vermelden, dat de gezondheid van Z. M. den Koning weder zoo flink is, dat tegen heden op het paleis Het Loo eenige heeren genoodigd zijn, waaronder baron Werner van Palland van Angere- stein, baron Van Hardenbroek van Bergambacht en anderen, om eenige dagen met Z. M. den Koning groote jachtpartijen te houden. Het schoone weder dei- laatste dagen is dan ook uiterst aanlokkelijk. De boeren hier in den omtrek zijn zeer in hun schik met deze groote jacht; zij klaagden reeds lang over den schromelijken overlast, dien zij van het wild hadden, dat zij toch niet jagen of vangen mochten en hadden zich reeds bij herhaling tot den Koning gewend met verzoek om er hen van te verlossen. »De Unie", vereeniging tot opwekking van staat kundig leven te Amsterdam, gaat met een geheel nieuw program opnieuw de wereld in. Men herinnert zich, dat onlangs is gemeld, dat de vereeniging zelf tot de conclusie was gekomen, dat zij allengs inge slapen is. Ten einde niet zoo spoedig weder tot die conclusie te moeten komen, heeft zij thans haar program zoo breed mogelijk opgezet, arbeid biedende voor minstens deze geheele eeuw nog wel. Het omvat de volgende wenschen: 1. Algemeen stemrecht op den grondslag van piopor- tioneele vertegenwoordiging (alles volgens het hoofd bestuur bij de gewone wet te regelen.) 2. Leerplicht. 3. Eene progressieve inkomstenbelasting, met af schaffing van het patentrecht en van de accijnzen op eerste levensbehoeften. 4. Persoonlijke oefen- en weerpliclit. 5. Volledige scheiding van staat en kerk. 6. Wettelijke regeling van: a. den kinderarbeid; b. den arbeid der vrouw; c. het leerlingsstelsel d. den normalen arbeidsdag; e. het toezicht op werk plaatsen en fabrieken, gepaard met de benoeming van fabriekinspecteursf. aansprakelijkheid van den arbeid- gever voor ongelukken en gebreken, in en door den arbeid ontstaan; g. arbeiderspensioenen; h. scheids- en vredegerichten. Op het kerkhof van Neerlangbroek werd Vrijdag het stoffelijk overschot van mr. C. Th. graaf van Lynden van Sandenberg ter aarde besteld. Een talrijke schare had zich op de begraafplaats verzameld. Bij het lijk hield prof. Beets op den huize Sandenberg een treffende rede. Op het kerkhof werd het woord gevoerd door het lid der Eerste Kamer, jhr. Huyde- coper van Maarsseveen, jhr. mr. W. H. de Beaufort, lid van Gedep. Staten van Utrecht, den predikant dei- gemeente Langbroek en jhr. Van Weede van Dijkveld. In tegenwoordigheid van een aantal vrienden en vereerders van den overledene werd Vrijdag het lijk van den heer J. Kneppelhout te Katwijk aan Zee in het familiegraf bijgezet. De burgemeester van Amsterdam heeft Geel, Sauer en Heyer, behoorende tot de sociaal-democraten, ten stadhuize ontvangen. Daar Geel den burgemeester meer bepaald over een onderwerp moest spreken, dat den werknood niet raakte, werd hij in een bijzonder gehoor ontvangen. De burgemeester gaf hem daarin den uit- drukkelijken raad, zich voortaan te onthouden van een demonstratie, als door hem was bewerkt. Sauei' en Heyer vestigden de aandacht van den burgemeester op de heerschende werkeloosheid. Zij vroegen voor de werkeloozen raad en hulp. De burge meester antwoordde in gelijken geest als aan de bestuurders der vakvereenigingen, n.l. dat van gemeente wege in deze niet kan worden opgetreden, dat hij er als burgemeester weinig aan kon doen, maar wat hij kon doen, geschiedde reeds. Voorts gaf hij te kennen, dat optochten en volksverzamelingen een slecht middel waren om den werkeloozen arbeid te verschaffen. Naar gemeld wordt, zijn de hoogleeraren in het strafrecht aan de vier universiteiten, de hh. G. A. van Hamel, H. van der Hoeven, J. Domela Nieuwenhuis en M. S. Pols, voornemens om, met het oog op de a. s. invoering van het nieuwe Wetboek van Strafrecht, onder hunne gemeenschappelijke redactie een Tijdschrift voor Nederlandsch Strafrecht op te richten. Uit zekere bron meldt men aan het D. v. Z.-H., dat de Nordd. Lloyd nog niet definitief heeft besloten, hoe 't met den gesubsidieerden Duitschen maildienst naar Australië en Azië gaan zal. Ofschoon door den Duitschen bondsraad Vlissingen als aanleghaven ge kozen is, schijnen er nu toch nog weer onderhandelingen gaande te zijn en wel met de Belgische regeering. In Zuid-Duitschland en Rijnland is men nl. niet voor Vlissingen gestemd en te Bremen daarentegen is een gedeelte der belanghebbenden tegen het aandoen van eenige Nederlandsche of Belgische haven. De Minister van Waterstaat heeft aan Gedep. Staten der provinciën de volgende aanschrijving ge richt: »Van tijd tot tijd blijkt het, dat aan mijn Departement de noodige gegevens ontbreken, betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering van de spoorwegen, tengevolge van min nauwkeurige naleving der bepalingen van artt. 2 en 3 dei- wet van 23 April '1880 Staatsblad No. 07). Ik heb de eer u te verzoeken, aan de gemeentebesturen in uw gewest een aanschrijving te willen richten, waarbij deze worden uitgenoodigd, de handhaving van bedoelde wettelijke voorschriften zooveel mogelijk te willen be vorderen en daartoe ook onmiddellijk uwerzijds het mogelijke te verrichten." Met het metselen der fundeeringen voor het nieuwe badhotel te Vlissingen is een begin gemaakt. De Jcivabode voegt bij zijne bladen, onder dag- teekening van 8 October, de volgende kennisgeving: »Aan de abonné's van den Javabode deelen wij mede, dat heden morgen, op last van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, onze drukkerij gesloten werd. In de eerbiedige hoop evenwel, dat Z. E. ons spoedig het recht van drukken zal willen hergeven, vertrouwen wij, dat de abonnementen en advertentiën niet dadelijk zullen worden opgezegd." Z. M. de Koning, begaan met het lot der werke- looze boerenarbeiders op de Veluwe, tracht thans hierin te voorzien. Nadat eerst de arbeiders van Wiessel aan verdiensten werden geholpen met graaf werk in de bij het paleis Het Loo gelegen velden, heeft Z. M. thans ook voor de arbeiders van Uddel bezigheid weten te vinden, en zijn Woensdag zeven en twintig van hen aan werk geholpen. Hunne taak is, den bouwgrond van de bekende, maar sedert den aanvang dezes jaars gesloopte uitspanning en bouw plaats »Het Aardgat", aan den grindweg van Apel doorn naar het Uddelermeer gelegen, met de bijliggende velden om te spitten en voor de houtcultuur geschikt te maken. Men hoopt nu, dat voortdurend zacht winter weder de werkzaamheden moge begunstigen. Sneeuw en vorst zouden de goede bedoelingen des Konings en de beurzen der werklui zeer benadeelen. Een vijftal timmerlieden te Amsterdam, die, bij gemis aan werk bij hunne patroons, bij particulieren met goed gevolg om werk aanklopten, ondervonden dezer dagen een loffelijk blijk van belangstelling. Toen name lijk de karwijtjes dermate toenamen, dat nog een paal man aangezet kon worden en het zoldertje, waarop zij zich behielpen, te klein werd, stond de heer Wolt- man Elpers hun voor den geheelen winter kosteloos een zolder af van zijn pakhuis »Westphalen" aan den N. Z. Voorburgwal 27, aldaar. Een belangrijk rapport is verschenen van het hoofd bestuur der vereeniging voor Fabrieks- en Handwerks- nijverheid omtrent de middelen tot bestrijding dei- tijdelijke werkeloosheid. Het constateert dat tot dusver de werkeloosheid nog geen algemeene kwaal is, maar dat met bezorgdheid de winter wordt tegemoet gezien en concludeert, dat tijdelijke werkverschaffing in aard en belooning moet achterstaan bij geregelden arbeid dat het onverantwoordelijk is werkverschaffing toe te passen zoo niet met de uiterste zorg misbruiken worden vermeden en dat het noodzakelijk is voor groote steden te voorkomen, dat daardoor toevloed of voortdurend verblijf van niet-stedelingen worde bevorderd. Voor Amerikaansche rekening worden in de meest veerijke streken van Gelderland en Overijsel veel drach tige pinken van de 'le kwaliteit opgekocht. Men meldt uit Bergen op Zoom aan het N, v. d. D. aangaande den tramweg van daar naar Antwerpen, dat de provinciale weg tot aan de Belgische grenzen niet breed genoeg is, zoodat over de geheele lengte eene strook grond onteigend zal moeten worden. In België zal de weg worden aangelegd door de aldaar bestaande maatschappij van tramwegen, welke evenwel de benoodigde gelden nog niet bijeen moet hebben, zoodat zij rekent op den steun der belanghebbende gemeenten. De heeren I. C. de Bruin en J. van Dixhoorn te Bergen op Zoom, W. Lasme te Roozendaal en C. Da- verveldt te Wouw hebben het leggen van de lijn van Bergen op Zoom tot aan de Belgische grenzen, benevens de exploitatie van de geheele lijn, op zich genomen. Zij moeten het gedeelte der lijn van de Belgische grenzen tot Antwerpen huren van boven genoemde Belgische maatschappij, en tot waarborg eene som van 100,000 francs storten. De rechtbank te Roermond heeft P. D. te Nijmegen, die op jacht te Reuver bij Venlo bij ongeluk een boerenknaap doodschoot, veroordeeld tot 45 dagen celstraf. De onderofficiers-schutterij-club »0. C. A. S.", te Arnhem, wenscht de oprichting van een bond van schutterij-onderofficieren van Nederland, en roept daartoe de medewerking in van de onderofficieren der schutterijen in andere gemeenten. Het bond zal ten doel moeten hebben '1. Een band van kameraadschap te doen ontstaan, die aan de onderofficieren de vervulling hunner plichten lichter en het zelfbewustzijn zwaarder doet wegen. 2. Het verspreiden van geschriften, w..aiin alle belangen, de schutterij betreffende, zullen besproken worden, om daardoor de kennis voor den onderofficiers graad vereischt, te doen vermeerderen en dien naar waarde te leeren schatten. 3. Gezamenlijk optreden om te trachten in 't oog loopende fouten, langs officiëelen weg te doen ver beteren, en overal, waar zulks mogelijk is, veranderingen ten goede te doen ontstaan. 4. Gezamenlijke bijeenkomsten te houden tot het bespreken van de algemeene belangen der onderofficieren en tot het doen plaats hebben van schiet- of scherm- wedstrijden. 5. Elkanders steun en raad te zijn in dienstzaken en pogingen aan te wenden, dat het gehalte der onderofficieren in overeenstemming zij en blijve met hun graad, zoomede door den band te versterken, die leger en schutterij te zamen moet houden. Door zich tot deelneming aan te melden, verbindt men zich voorloopig tot niets, aangezien nadere voorstellen zullen gedaan worden, zoodra een voldoend aantal medewerkers zijne toezegging gedaan heeft. Het blijspel Recht voor Allen" zal niet meer te Amsterdam opgevoerd worden. De oorzaak is, dat door eenige bezoekers er op aangedrongen werd, dat men de melodie van het »Wien Neerlandsch bloed" om ergernis te vermijden Donderdagavond weggelaten weder zou spelen, terwijl anderen zich daartegen ver zetten. Ongeregeldheden hadden echter niet plaats. Het maandblad Het Gas geeft een beschrijving van de gasontploffing, die te Helmond op 23 October j.l. plaats had. Daaruit blijkt, dat, hetgeen verder over de oorzaak van het ongeval bericht werd, grootendeels onjuist is. De toedracht der zaak komt op het volgende neer De gasmeter der fabriek, die zich met den regulateur in één gebouwtje bevindt, was sedert eenige dagen wegens reparatie van den trommel buiten gebruik en daarom was de verbinding met den gashouder afgesloten. Om deze reparatie te kunnen uitvoeren, had men het deksel er afgenomen en dit er den morgen vóór de ontploffing weer voorgezet. Daar de directeur het noodig oordeelde, dat de meter weer zoo spoedig mogelijk in gebruik genomen werd, is men 's avonds begonnen om het telwerk weer in het deksel te plaatsen. Onder gewone omstandigheden loopt men niet het minste gevaar, indien men bij dit werk eene lamp gebruikt. Door een noodlottigen samenloop van omstandigheden echter had bij deze operatie het ongeluk plaats. Waarschijnlijk door de naphtalinelucht in den meter had men niet bemerkt, dat de afsluiting niet goed sloot, en zoo kon er gas uit den gashouder in den meter komen. Dit vermengde zich met de aan wezige lucht, en het nu ontstane ontplofbare mengsel vond gedeeltelijk een uitweg door eene opening in het deksel, die zich bij het sluiten toevallig gevormd had. Toen de stoker met de lamp aan deze ondichte plaats kwam, had de explosie plaats. Het deksel (verticaal geplaatst) werd afgerukt, en dit doodde den directeur en wondde den fitter. Door den hevigen slag ontstond er een lek in de buis, die den gashouder met den meter verbindt, en brak de afvoerbuis. Het daardoor ontwijkende gas ontwikkelde een hevige vlam, waardoor het dak van het gebouwtje geheel verbrandde en de redding van den stoker onmogelijk werd. Kunst, Wetenschap en letteren. In een boekwinkel in het »Strand" te Londen ligt uitgestald een zeer merkwaardig en oud Hollansch testament. Het boek is gebonden in schildpad, het is versierd met groote zilveren ornamenten en sluiting, en wordt beschouwd als een hoogst merkwaardig en eenig voorbeeld van boekbinderskunst. De heer A. A. Vorsterman van Oyen, te 's Hage, heeft van den hertog van Nassau de groote gouden medaille ontvangen voor kunsten en wetenschappen. Mme. Judic, die van '1 Oct.25 Oct. te New-York in Wallack's Theatre optrad, bezorgde aan dien schouw burg in dien tijd eene recette van 2,949,783 dollars. Zij maakt nu eene reis naar Boston. Philadelphia, Chicago, San-Francisco, Mexico, Cuba, New-Orleans, St. Louis, Baltimore en Washington, om op 5 April weder voor 3 weken in 't Star-Theatre te New-York op te treden.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2