ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1885. No. 89. Woensdag 18 November. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD De dertigjarige oorlog. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTÉNTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. We komen niet verder! We hebben vele en zeer gegronde klachten over de wijze waarop we geregeerd worden. Onze regeering is als het gas te Amsterdam duur en slecht, en toch ook weer niet als het gas: men kan moeieiijk van leverancier ver anderen en petroleum gaan branden. Ze is als de kleeren uit een gemaakten kleer- winkelniet passend en gauw gebreken toonend en toch niet als die kleeren: gauw klaar en dol goedkoop. We weten nog maar altijd niet of we ons land inderdaad tegen den vijand kunnen ver dedigen, en zoo ja, op welke wijze; want we hebben ieder oogenblik een anderen minister van oorlog, en de eerste daad van den nieuwen minister is, alles te doen, wat zijn voorganger afkeurde. We voeren eene reeks van jaren een oorlog in Atjeh, die ons uitput, die ons doodarm maakt en er wordt niets aan gedaanwant men kan het niet eens worden. We sukkelen met onze belastingen, we tobben met de kieswet, we klagen over de kostbaarheid van ons lager-, de allesomvattendheid van het middelbaar- en de professorale internationaliteit van het hooger onderwijs en het blijft bij klagen. Maar toch wordt er in de Tweede Kamer in het oneindige geredeneerd en worden er moties en amendementen gesteld, gesteund en verworpen of aangenomen, maar we komen er niet verder mee. De Kamer zal weken debatteeren op hoop, dat een minister zijn ontslag neemt, terwijl 't zoo gemakkelijk was een motie aan te nemen «De Kamer «gehoord, gezien, gelet, overwegende, enzoo- voorts «spreekt als hare overtuiging uit, dat het «in het beiang des lands is, dat de minister vanzijn ontslag neemt." Maar dat gebeurt niet, 't is niet «in 't belang des lands", maar in 't belang van A, die minister wil worden, of van B, die bij een anderen minister gemakkelijker een ambt krijgt dan bij den tegen- woordigen, of in 't belang van eene partij, die kans heeft den boventoon te verkrijgen bij een minister van haar kleur. Dat heilloos partijgebeuzel belet, dat er zaken worden afgedaan, en dat zal voortduren zoolang er geen voorwerpen van strijd worden ter zijde gesteld. Br is nu een middel om aan éen strijd, aan den hevigsfcen, een einde te makende school strijd kan eindigen als de liberale partij zoo eerlijk is te erkennen, dat de school, waarmede zij is ingenomen, niet past voor hare tegenpartij en dat bet daarom plicht is de geiden voor het onderwijs te verdeelen in evenredigheid van de bevolking. De Staat blijft godsdienstlooze (dat is evenwel niet ongodsdienstige) scholen stichten, maar voor ieder nader te bepalen getal kinderen van 5 of 6 jaar, wier ouders ander onderwijs ver langen, sticht ze daarnaast scholen voor de behoeften van d i e kinderen. Zoo zullen er in Brabant en Limburg meer B..-C. scholen, op de Yeluwe meer Orthodox-Prot. scholen, in Amsterdam Israëlitische scholen zijn. Daardoor zal veel tijd worden gewonnen in de school, waar dan ook desnoods gecatechiseerd kan wor den, en in de Kamer, waar dan ook wat gewerkt en minder gekibbeld kan worden. De programma's voor de examens worden door den Staat vastgesteld en leerplicht en liefst kosteloos onderwijs voorgeschreven. In verband daarmede zullen algemeen stem recht en algemeene persoonlijke dienstplicht vanzelf volgen. Dat zijn in grijpende hervormingen, die den gang van zaken zullen bevorderen en veel getwist zullen doen eindigen. Daardoor zal nauwere aaneensluiting der partij zijn en zal er krachtig partijleven en eendrachtig samenwerken ontstaan. Dan komt er uitzicht op degelijke regeling van ons stelsel van verdediging, ons belastingstelsel en in ver band met de droogmaking van de Zuiderzee, van een gezond stelsel van werkverschaffing. Binnenland. ZIERIKZEE, 17 November 188 5. De raad van commissarissen der Ned. Stoomtramweg maatschappij (Vlissingen-Middelburg) heeft voor de benoeming tot directeur in alphabetische volgorde aanbevolen: de heeren J. R. II. de Jong, lijn-inspecteur bij de IJsel-Stoomtramweg-maatschappij te Utrecht, J. Lefêbre, gewezen chef van de afdeeling personen- en goederenvervoer bij de Gooische Stoomtramweg maatschappij te Nieuwer-Amstel, en A. Plomp, civiel- ingenieur te Avereest a/d. Dedemsvaart. "Van den Minister van Justitie zijn ingekomen de inlichtingen op het adres van het bestuur der naam- looze vennootschap »Gebouw Walhalla" betrekkelijk de niet-erkenning van die vereeniging. De vergadering van afgevaardigden, ter constitueering van het Zuiderzee-comité, zal op Maandag 4 Jan. 1886, 's nam. te één ure, worden gehouden in het locaal »Frascati" te Amsterdam. De oud-wethouder F. C. Tromp, lid van den ge meenteraad, zal Amsterdam vertegenwoordigen in die vergadering. Aan den gemeenteraad van Dordrecht is een adres gezonden, voorzien van 229 handteekeningen, houdende verzoek om, met het oog op den algemeen kwijnenden toestand, de besluiten tot verhooging van den hoofde- lijken omslag en de opcenten op de personeele belasting te vernietigen. Naar de Zw. Ct. verneemt, heeft mr. D. Z. van Duijl, advocaat en procureur te Amsterdam, die in 1881 een zeer belangrijke dissertatie geschreven heeft over «de voorwaardelijke invrijheidstelling in verband met de heerschende gevangenisstelsels", eene speciale uitnoodiging ontvangen om het internationale congres over het gevangeniswezen te Rome bij te wonen. Hij zal aan die uitnoodiging gevolg geven. De heeren Penn en Baudin te Dordrecht zijn voor de som van f 10.850 minste inschrijvers geworden voor de vervaardiging en levering van metalen en rood koperen bouten ten dienste der maritieme directie te Willemsoord. Het Nbl. v. Nederland bevat de volgende bijzonder heden omtrent den heer B. H. Meldt, den veelbesproken candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Sneek Heldt werd den 1 Sept. 1841 geboren en is dus ruim 44 jaar oud. Op 7jarigen leeftijd had hij het ongeluk zijn vader te verliezen,, en moest, wijl de weduwe met 3 kinderen achterbleef, reeds met zijn elfde jaar de school verlaten, om eenigszins in de behoeften te helpen voorzien. Hij begon zijn loopbaan als bediende in een boek winkel, welke betrekking hij echter een paar jaar later verliet om bij het meubelmakersvak te gaan. Toen hij 19 jaar oud was, trad hij als lid toe bij het Meubelmakers-ondersteuningsfonds, waarbij hij spoedig in het bestuur werd opgenomen en van af dien tijd kan men rekenen, dat Heldt zich aan de werkliedenzaak of arbeidersbeweging wijdde. Ten minste als men zijn werkzaamheden nagaat, dan vindt men hem onophoudelijk terug als bestuurslid van onderscheidene vereenigingen, of lid van verschillende commissiën. Zoo was hij o. a. jarenlang secretaris van het Meubelmakersbond, lid van het bestuur der vereeniging Volksonderwijs, secretaris der coöperatieve voorschot- vereeniging en spaarbank, vice-president der Bouw maatschappij tot het verkrijgen van woningen, en ook heelt hij in het bestuur gezeten van het Multa- patiorsbond en van het Anti-Dienstvervangingsbond, terwijl hij in het vorige jaar nog deel uitmaakte van de commissie voor Werkverschaffing. De invloedrijkste functie echter bekleedde hij als president van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond, waarvan hij reeds van af de oprichting, dus 14 jaren, voor zitter is. Toen men voor ruim 9 jaar de Werkmansbode oprichtte of liever het blad de Werkman van titel en redactie deed veranderen werd Heldt aangezocht daar redacteur van te worden, welk aanbod hij aannam, maar waarvoor hij dan ook zijn meubel makersvak moest vaarwel zeggen. Heldt is thans ontegenzeggelijk het hoofd der Nederlandsche werklieden, en weet die partij uitstekend te leiden en voor te gaan. Zijn uiterlijk toont aan, dat hij in de goede beteekenis van het woord een man uit het volk is; zijne manieren en kleeding zijn steeds zeer eenvouding maar net, en in zijn gelaat, dat omlijst is met donkerblonden baard en dito haren, kan men een paar denkende oogen aan schouwen, die spreken van ernst en bezadigdheid. Deze eigenschappen vindt men dan ook steeds in zijne gesprekken en redevoeringen, welke hij meermalen voor een groote menigte toehoorders heeft gehouden en die steeds gunstig afsteken bij de groote woorden en holle phrasen van de zoogenaamde volksvrienden de sociaal-democraten. Heldt is een ernstig man, die zijn studie van de volkszaak gemaakt heeft, en die de positie, welke hij thans inneemt, geheel te danken heeft aan eigen kracht en werkzaamheid. Daarbij, hij is een werkman! Hij kent door ondervinding de gevoelens en behoeften van de werklieden, en bezit hun ver trouwen. De beetwortelsuikerfabriek »De Phoenix" te Zeven bergen zal eerstdaags in openbare veiling worden gebracht. Die fabriek verwerkte nog laatstelijk ruim 1.000.000 K.G. wortelen per week. De nieuwe raderstoomboot «Maatje" van de maat schappij «Nederland" hield Donderdag een proeftocht nabij Ierseke. De oesterv^sscherij werd uitgeoefend met 6 korren. De uitkomst was alleszins bevredigend.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1