Buitenland. In het Feitenhof ie Elburg had tusschen twee hoogbejaarde verpleegden, een ernstige twist plaats, die zóó hoog liep, dat zekere B. zijn tegenstander S. eene gevaarlijke wond met een mes aan de hand toebracht, terwijl B., met een stoel gewapend, zich verdedigde, en S. daarmede aan hoofd en hand kneu zingen veroorzaakte. Voor beiden moest geneeskundige hulp ingeroepen worden. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Tot straf worden beiden uit de inrichting verwijderd. In de gevangenis van Tongeren zit een kerel, die in zijne cel valsehe tnunt maakt en uitgeeftHij heeft het middel gevonden om met een mede-gevangene in betrekking te komen en hem de voordeelen van dat bedrijf te doen kennen. De twee deugnieten sloten een verbond, en met vereenigde werkzaamheden slaagden zij er in, een aantal geldstukken te vervaardigen, welke zij behendig in de beurzen der andere gevan genen wisten te doen overgaan, om er de goede stukken, die zij er uithaalden, te vervangen. Hoe ongelooflijk ook, schijnt het tocli waar te zijn. F i* a 11 k X' ij li- De gezant van Haïti te Parijs heeft het volgende officieel bericht aan de Fransche dagbladen gezonden: Verscheidene dagbladen hebben aangekondigd, dat de Engelsche en Fransche gezanten het zenden van oorlogsschepen naar Port-au-Prince gevraagd hebben, tengevolge der slechte handelingen van het gouvernement van Haïti, ten opzichte van de vreemde koloniën. Welnu, de vreemdelingen in Haïti verblijvende, zijn het voorwerp van geen enkele slechte behandeling geweest. Een aanzienlijke diefstal werd in de bank van Haïti gepleegdziedaar de waarheid. Inboorlingen uit Haïti, Franschen, Engelschen en Amerikanen werden voor dit feit voor de correctioneele rechtbank gedaagd, en twee der betichten werden door de jury schuldig verklaard. Het gouvernement van Haïti heeft dus enkel die mannen aan het gerecht overgeleverd, welke door het onderzoek schuldig verklaard of ten minste met veel grond verdacht werden. De toestand in Tongkin wordt in een brief in de Dóbats, d. d. '19 Sept., door een tot het expeditie corps behoorenden officier aldus geschetst: »De toestand wordt alleringewikkeldst. Niet alleen is geheel Annam in opstand, maar wij zijn er thans ook zeker van, dat de geheele streek der Roode Rivier bezet, versterkt en ter dege van alles voorzien is. Drie of vier dagen geleden wilde eene kanonneerboot eene verkenning doen en voer op eenige kilometers afstands van Hong- Iloa de Roode Rivier op. Zij heeft met volle kracht den terugtocht moeten aannemen, in weerwil van hare draaikanonnen, met 3 dooden en 7 gekwetsten. Al de versterkingen in den omtrek van Tuyen-Quay zijn bezet; in één woord, eene bende van tusschen de zes- en zevenhonderd man is voor vier dagen dorpen komen aanvallen en plunderen op 3ya kilometer van onze verschansingen. Wij hebben de wapenen moeten opvatten. Op onze aankomst zijn zij teruggetrokken, maar, ik verzeker het u, zonder zich te haasten; ik heb hen op een afstand van '1200 of '1500 meters onder het heengaan nog vier dorpen in brand zien steken. Voor het overige hadden wij in last, ons slechts te vertoonen en zonder volstrekte noodzakelijk heid niet te schieten. Ik heb op de plaats, waar zij hadden gevuurd, patroonhulzen opgeraapt van Reming- ton-, Winchester- en Mauser-geweren. Ja, er is nog meer, en dit te midden van de Delta: in de streek tusschen Haï-Dzuong, Bac-Ninh en Hanoi' zijn de door ons aangestelde mandarijnen verjaagd en door andere vervangen, ondersteund door de benden, welke deze geheele streek bezet houden en den gouverneur van Bac-Ninh bedreigen. Wij benoemen een koning van Annam. Zeer fraai; maar men zou den reeds be- staanden koning moeten afschaffen, benevens de man darijnen en vooral de troepen, die hem erkennen, en dit juist kunnen wij niet. Nu, misschien zullen wij tegen het einde van den winter althans meester zijn van de Delta." De handelwijs van den Czaar tegen den vorst van Bulgarije heeft in Engeland een slechten indruk gemaakt en de hoop op een bevredigend resultaat der conferentie is daardoor veel verzwakt. De Standard zegt»Hoe meer de Czaar toont, dat hij boos is op de Bulgaren en op hun vorst, des te duidelijker moet het hun van onzen kant worden gemaakt, dat zij in dezelfde mate Engelands welwillendheid winnen, als zij die van Rusland verliezen." De Daily News verlangt, dat Engeland de conferentie zal verlaten, omdat zij niet meer de samenwerking van Europa, maar een nieuwen vorm der Heilige Alliantie ver tegenwoordigt en alleen de sanctie van een geheime overeenkomst ten doel heeft. B e 1 g i e. In de Moniteur leest men, aan het hoofd van hot niet-ofliciëel gedeelte, omtrent de zalmvangst: »Men weet, dat de zalm de zoete wateren opzwemt gedurende den legtijd, die plaats heeft in den winter. Dewijl het tijdstip, tusschen 1 November en '15 Februari, gedurende welken tijd bij koninklijk besluit van 20 Januari 1883 de zahnvangst is verboden, over eenkomt met het oogenblik, waarop de visch zich over het algemeen in onze wateren vertoont, zoo maakte dit verbod de opofferingen, welke het gouver nement zich oplegt om den zalm voort te planten in onze wateren, nutteloos. Om deze redenen geeft een koninklijk besluit van 20 October j.l. vergunning om voortaan den zalm te vangen van '1 November tot 15 Februari en op Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag van elke -week, door middel van netten, waarvan de mazen slechts 5 centimeters groot zijn. Diensvolgens zal liet verzenden en verkoopen van zalm voortaan te allen tijde mogen geschieden. Deze beslissing geeft voldoening aan de verbruikers en liefhebbers van den zalm, terwijl zij tevens aan deze visch een redelijke bescherming verleent." Gri'ieXvenltincl- Wat de toestand in Griekenland betreft, wordt uit Athene gemeld, dat de spanning eenigszins minder begint te worden. Echter blijft men toch nog aan de meening vasthouden, dat de wapenen ter hand genomen zullen moeten worden, wanneer de conferentie niet de bezwaren en de wenschen der Grieken in acht mocht nemen. De nieuwe Turksche gezant heeft zijne geloofsbrieven den koning overhandigd. In het onderhoud, dat de vorst bij deze gelegenheid met den Turkschen diplomaat had, werd van beide kanten de wensch geuit, dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide rijken bestendigd mochten blijven. T tx r Is: ij e. Dezer' dagen, nog voordat de conferentie te Konstan- tinopel was bijeengekomen, schreef de Pester Lloyd: Feitelijk heerscht onder de mogendheden de aller grootste verwarring. In de eerste plaats is het de houding van Engeland, die tot levendige bezorgdheid over den afloop der conferentie aanleiding geeft. Deze houding is evenwel gemakkelijk te begrijpen en zij volgt uit de traditiën der Tory-regeering. Voor lord Salisbury - en voor de meerderheid van alle menschen, die noch willen bedriegen, nocli verlangen te worden bedrogen - is het uitgemaakt, dat de verwijdering van vorst Alexander en de uitvoering der Unie door Rusland binnen korten tijd, wordt voorbereid. Rusland heeft den eersten stoot tot den opstand in Oost- Rumelie gegeven, zijne agenten hebben de revolutie en alles wat gebeurd is, ambtshalve als het ware, willen uitvoeren en zullen het bij eene volgende ge legenheid zeker met succes doen. Zoo derhalve de Engelsche diplomatie, met dit vooruitzicht, liever de wenschen der Bulgaren onder de regeering van vorst Alexander willen vervullen, dan zou dit plan ook van het standpunt der rust van Europa niet absoluut te verwerpen zijn. De omstandigheid, dat een vertegen woordiger van Engeland voortdurend in de omgeving- van vorst Alexander is, kan er ook niet toe bijdragen, de Bulgaren groot gewicht te doen hechten aan de conferentie en aan den wil der mogendheden, de con ferentie-besluiten door dwang-maatregelen uit te voeren. - Het schijnt, dat de conferentie is aange vangen zonder dat eene schikking tusschen Engeland en Rusland is gemaakt. Dit wordt nog bevestigd door de beleediging, die de Czaar vorst Alexander heeft aangedaan door hem van zijn rang in het Russische leger vervallen te verklaren. Dat eerst zeven weken na den aanvang der Bulgaarsche beweging en juist op den dag van de opening der conferentie tot dien maatregel, die eene verzoening met den vorst onmogelijk moet maken, werd overgegaan, geeft grond te ver onderstellen, dat hij bedoeld is tegen de mogendheden, die zich verzetten tegen de Russische plannen. De conferentie komt bijeen om den vrede te redden en op hetzelfde oogenblik doet Rusland wat het kan, om dat moeielijker te maken. Span j e. De verhouding tusschen Spanje en Duitschland is in den laatsten tijd van dien aard geworden, dat er reeds sprake is van het afbreken der diplomatieke betrekkingen. Het schijnt, dat Bismarck ongeduldig wordt door de aanmatiging en de onvertrouwbaarheid van het Spaansche kabinet. Misschien is dat de oorzaak van eene vermaning aan de ministeriëele bladen zich gematigder uit te laten over Duitschland. De regeering heeft naar Manilla geseind, om in lichtingen over de ongeregeldheden, waarvan de Madridsche bladen melding maakten. De kapitein- generaal Terreros antwoordde, dat er niets bijzonders was voorgevallen. Alleen had den 24 October een lievige brand gewoed, waardoor twee huizen vernield werden. De regeering zal nu een vervolging instellen tegen de zes liberale en republikeinsche bladen, welke het bericht mededeelden. Servië. Uit Belgrado wordt aan de Küln. Ztg. over Sorvic's verhouding tot de L&nderbank het volgende geschreven: De Landerbank, verbonden met hare zusterbank, de comptoire d'escompte, heeft Servië in staat gesteld zijn leger op voet van oorlog te brengen, door het 25 millioen frs. te leenen. De helft werd dadelijk uitbetaald, maar niet voordat het laatste was genomen, wat Servië nog had te verpanden. Dit was echter niet voldoende en er moest haastig con wetsontwerp worden aangenomen, om aan de bank het tabaks monopolie te verschaffen. Dit treedt reeds in December in werking. Van de winst krijgt de bank eerst 2,6 millioen frs. en van de rest twee derden, terwijl een derde voor den staat is. Verder is aan de bank de levering opgedragen van '10,000 soldatenmantels van de slechtste qualiteit tegen 34 frs. per stuk, ofschoon andere leveranciers dezelfde soort voor 17 frs. hadden aangeboden. Daarenboven zijn nog andere overeen komsten onder voor Servië zeer lastige voorwaarden gesloten, zoodat het van de leening slechts weinig in handen heeft gekregen, dat waarschijnlijk op het oogenblik al is uitgegeven. De staat heeft een jaar- lijkschen last van 2millioen frs. opgenomen, de laatste hulpbronnen, waarover hij uit de inkomende rechten en monopoliën kon beschikken aan de Lander bank afgestaan. Men herinnert er aan, dat art. 42 van het tractaat van Berlijn nog onuitgevoerd is gebleven. Dit artikel luidt: «Daar Servië een gedeelte der openbare Otto- manische schuld voor het bij dit tractaat verkregen nieuwe grondgebied moet overnemen, zullen de ver tegenwoordigers der mogendheden te Konstantinopel in overeenstemming met de Porte het bedrag volgens een billijken grondslag vaststellen." Uit Belgrado en uit Nisch wordt gemeld, dat een complot om den koning te vermoorden is ontdekt. Men zegt, dat het uitgegaan is van eenige vrijwilligers en dat een bloedverwant van den president Peter Kara- georgevics aan het hoofd stond. De reis der koningin naar Nisch wordt met die ontdekking in verband gebracht. i>xxi t s c h 1 a n cl In de Hongkong Telegraph van 25 Sept. wordt een voorval vermeld, dat misschien tot onaangename verwikkelingen zou kunnen aanleiding geven. In Mei van dit jaar, zoo luidt het verhaal, werd een op de Carolinen-eilanden handeldrijvend Amerikaan, Ilalcombe genaamd, door twee zijner landgenooten, O'Keefe en Thomas Shaw, beschuldigd, twee inboorlingen te hebben vermoord. De door de twee getuigen bezworen verklaring werd aan admiraal Davis gezonden, die het bevel voert over het Amerikaansch eskader in de Chineesche wateren. Men hoorde niet meer van de zaak, totdat den 23 Sept. de tijding werd ontvangen dat Ilalcombe was gedood door inboorlingen der Carolinen-eilanden. Zijn schip hadden zij laten ver trekken en het was te Yap teruggekeerd. Admiraal Davis was van het gebeurde verwittigd geworden en men verwachtte, dat hij den moord van een Ameri kaansch burger niet ongestraft willende laten, een oorlogsschip naar het tooneel van den moord zou zenden, zonder zich orn de Duitsche of de Spaansche aanspraken op de souvereiniteit over die eilanden te bekommeren. Bixlg*ai»ije. Uit Philippopel deelt de Pol. Corr. de volgende officieuse verklaring mede: «Hier is men in politieke kringen zeer verbaasd, dat in de Europeesche pers zich een soort openbare meening heeft gevormd, dat de Bulgaarsche regeeiing zou hebben beloofd, zich aan de beslissing der mogendheden, dat de status quo ante moet worden hersteld, te onderwerpen. Op de collectieve nota der mogendheden, die Bulgarije vermaande zijn oorlogsvoorbereidselen en het concentreeren van troepen te staken, heeft de Bulgaarsche regeering inderdaad geantwoord, dat zij aan dien wensch der mogendheden bereidwillig zou gehoor geven. Zij heeft ook feitelijk op dien wensch gelet, want aan de Turksche grenzen zijn op het oogenblik geene Bulgaarsche troepen meer geconcentreerd en de meeste zijn ook van hier verwij derd. Eene aanzegging, dat de vorst met zijne troepen Oost-Rumelië moet verlaten, heeft de Bulgaarsche regeering van de mogendheden niet ontvangen en zij was derhalve niet in de gelegenheid in dien zin eene belofte te doen. Het verblijven van vorst Alexander en van een gedeelte zijner troepen in Oost-Rumelic is noodzakelijk om de rust te handhaven en wegens verschillende agitatiën, die tot eene bloedige botsing der nationaliteiten zouden kunnen aanleiding geven." Volgens de AUg. Ztg. zijn verscheidene Russische agenten gevangen genomen, een van welke in de kreits Slivno de Turken tot opstand tegen de Bulgaren aan zette. De andere trachtten de Rumelische bevolking over te halen om adressen aan den Czaar te teekenen, waarin zijne tusschenkomst werd ingeroepen. Het ver dient opmerking, dat de bevolking zelve deze agenten aan de autoriteiten heeft aangewezen. Het volk zou gaarne zien, dat direct met Turkije eene schikking

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2