MRIkZEESCHE COURMT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1885. No. S7. Woensdag 11 November. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post fit— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent, PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKFAMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 10 November 1 885. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting zijn medegedeeld vier brieven van de Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1885, van de rekening der dd. schutterij over '1884 en van het raadsbesluit, waarbij aan den heer W. van den Berg vergunning is verleend tot overdracht van het gebruik van gemeente gronden aan eene op te richten naamlooze vennoot schap, en voorts kennisgeving, dat hunne beslissing omtrent het raadsbesluit tot reorganisatie der Meisjes school wordt verdaagd. Mededeeling werd gedaan van de ingekomen voor dracht van den Districts-Schoolopziener voor hoofd der Meisjesschool, luidende als volgt: 1°. Mej. F. Visser te Delft; 2°. Mej. C. S. van Assendelft te Vlissingen 3°. Mej. P. Grosjean te Sliedrecht. Op voorstel van Burgem. en Weth. is besloten het leggen van 9000 M2. winterkrammat, met bijlevering en verwerking van 500 M3. schorgrond op de buiten- beloopen van de Oost- en Westhavendijken en de levering van 15000 staken voor puinglooiingen dier dijken, waarvan de openbare aanbesteding dezer dagen plaats had, doch waarvoor de minste inschrijving de raming nog overtrof, onderhands aan te besteden aan den heer H. C. van den Ende voor f 2280. Door het raadslid de Looze is, naar aanleiding der debatten in de vorige vergadering, een nieuw voorstel ingediend tot wijziging van het reglement voor het Burger-Weeshuis. Door het hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw werd dezer dagen haren zilveren medaille toegezonden aan de heeren H. J. E. Gerlach te Middelburg, J. M. Kakebeeke en C. van den Bosch te Goes, B. G. van der Have te Ouwerkerk en J. H. Snijders te Middelburg. Bedoelde onderscheiding werd verleend, - naar aan leiding van de goede zorgen, door genoemde heeren besteed, ook in 't belang van Zeeland's landbouw, aan de internationale landbouw-tentoonstelling te Amsterdam, eerstgenoemde als lid van het uitvoerend comité, laatstgenoemde als belast met alles, wat op de collec tieve vee-inzending betrekking had, en de anderen als leden der commissie van vertegenwoordiging. De medaille, op den stempel der maatschappij geslagen, vertoont aan de eene zijde de attributen van landbouw en veeteelt, terwijl aan de andere zijde staat Hulde", met vermelding van naam en qualiteit van den ge adresseerde. De lieer Bordewijk, hoofdcommies (chef van dienst) ter directie der rijkspostspaarbank, heeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Men deelt aan de Arnh. Ct. mede: »Men vindt toch overal ondoorgrondelijke dingen. Een jongmensch van goeden aanleg en ontwikkeling, was sergeant bij de infanterie alhier en door zijne superieuren zeer geacht. Hij woonde geregeld den cursus bij, en deed, eenige maanden geleden, met goed gevolg zijn examen voor den hoofdcursus. Alvorens nu zijne nieuwe be stemming te mogen volgen, moet hij opnieuw worden gekeurd, en daarbij bleek het, dat hij dooi' te sterk gymnastiseeren eene lichte breuk bekomen had, die, volgens de verklaring van den chef van den genees kundigen dienst te Utrecht, vanzelf zou genezen, als hij zich slechts een half jaar onthield van buitengewone lichaams-inspanning. - Toch moest men hem afkeuren als toekomstig officier, doch wilde hij blijven dienen als gewoon sergeant, dan was daartegen geen bezwaar. Vermits dit laatste voor een beschaafd jongmensch niet bijzonder aantrekkelijk mag heeten, werd hij op 21jarigen leeftijd plotseling uit zijne carrière gerukt. Hij, die dus ongeschikt werd bevonden, om met den lichten wapendracht van officier te dienen, werd ge schikt geacht, om als sergeant een zwaren wapendracht te blijven torschen. Deze week verblijdde de Belgische industrie zich in de besteding van stalen spoorweg-dwarsliggers door een Engelsche maatschappij. Thans wijzen de Belgische bladen met ingenomenheid op een bestelling, door de Nederlandsclie Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, van 25000 dwarsliggers, aan Belgische fabrikanten, terwijl men vroeger 4700 stuks in Duitsch- land had doen aanmaken. Wij hadden gaarne aan onze fabrikanten hulde willen brengen voor de aan neming van dergelijke bestellingen, die nu het bui tenland ten goede komen. De werkzaamheden aan de appel-si roopfabriek te Vorchten hebben weder een aanvang genomen, waar door veel bedrijvigheid in deze streken wordt teweeg gebracht. Duizenden hectoliters appelen zijn in de IJselstreek ingekocht, en van elders aangevoerd. In 't vorig jaar werd met het oog op den hoogen prijs der appelen eene proef genomen met het bereiden van siroop uit suikerbieten, die echter van veel mindere qualiteit moet zijn dan de appelsiroop. Voor een goed deel wordt dit artikel naar Duitschland verzonden. De »jY. R. Ct." verneemt dat de regeering voor nemens is invoerrechten op granen en op petroleum voor te stellen. De daartoe strekkende wetsontwerpen moeten het Departement van financiën reeds verlaten hebben. De Londensche correspondent van de N. Rott. Ct. schrijft, dat van Rijsselberghe Donderdagmiddag te 1 ure weder voor den politie-rechter, sir James Ingham, in de Bow-sfcreet is gebracht. Inspector Newnham, die hem deed aanhouden, was tegenwoordig, doch niet de Nederlandsclie consul-generaal, jbr. May; en spoedig werd bekend, dat deze, door de gewone vertragingen, welke bescheiden,, in de ministeriëele departementen ondervinden, nog niet gereed was met zijn case zoodat sir James Ingham de zaak weder voor eene week verdaagde. You are remanded for eight days, dus sprak de magistraat van Rijsselberghe toe. Deze verwijderde zich onder buigingen en het uiten van een paar Fransche complimenten. Hij sprak het Fransch zeer zuiver uit. Van Rijssel berghe maakt zoo dadelijk geen ongunstigen indruk, waartoe eene onopgesmukt nette kleeding het hare bijdraagt. Hij is van rijzige gestalte, ietwat rossig en bleek, nog in de kracht des levens, maar tenger. Zóó tenger, dat men zou willen betwijfelen, of hij de man kan zijn, die vermoedelijk door halsbrekende krachts inspanningen zich uit den kerker eenen uitweg heeft weten te banen naar eene kortstondige vrijheid, ware het niet dat eene gespierde lenigheid en eene zekere stroeve forschheid in de gelaatstrekken ons tot andere gedachten stemden. De heer M. J. de Bont, oud-lid van het college voor de zeevisscherijen, breekt eene lans voor het zalmtractaat, dat nu bij de Tweede Kamer aanhangig is. Dat tractaat berust 1°. op de overweging, dat geen afdoend resultaat is te verkrijgen zonder gelijkheid van wetgeving van zee tot aan Schaffhausen. Vandaar een zich aan elkander aansluitende gesloten tijd in het najaar, waardoor de rijpe of bijna rijpe zalm de paaiplaatsen bereiken kan. En 2°. voert het op den Boven-Rijn en op alle neven-rivieren, waar paaiplaatsen zijn (en die bezit Nederland niet, zoodat het dien last niet te dragen heeft) een afzonderlijken gesloten tijd in, waarin het alleen met vergunning van over heidswege geoorloofd zal zijn te visschen, onder vol doenden waarborg, dat de elementen van voortteling aan de vermeerdering van den zalmstapel worden dienstbaar gemaakt. Die twee hoofdgedachten van het tractaat beschouwt de schr. als volkomen gezond, en verwacht van hare toepassing aanzienlijke vermeerdering van den zalm stapel, waarvan verreweg het grootste deel aan Nederland zal ten goede komen. Bij een jachtpartij op ,»Meer-en-Bosch" onder de ge meente Loosduinen, is Donderdag, behalve een aantal hazen en konijnen, een groote vos geschoten. De Amsterdamsche burgerij wordt in de gelegenheid gesteld, zich aan te sluiten bij de adressen, die aan de Tweede Kamer zijn gericht, om aan te dringen op de bespoediging der werken van het Merwede- kanaal. Het adres, dat ter teekening ligt en aan de Tweede Kamer dei' Staten-Generaal gericht is, strekt om haar te verzoeken bij de regeering met alle be slistheid te willen aandringen op het nemen van die maatregelen, waardoor van stonde aan met de meest mogelijke kracht en voortvarendheid aan het kanaal gewerkt worde, zoodat de nog te verrichten werk zaamheden in den kortst mogelijken tijd geschieden. liunst, Wetenschap en Letteren. Onder de munten en penningen, welke door de firma G. Theod. Bom Zn. te Amsterdam binnenkort zullen verkocht worden, komt voor, de groote gouden medaille, door de Staten-Generaal toegekend aan de familie van den schout-bij-nacht Bentinck, gesneuveld in den zeeslag bij Doggersbank in 1784. Dit stuk heeft een gewicht van bijna 800 gram en eene gouds waarde van f 1200 en mag bijna als een uniek stuk worden beschouwd, aangezien er slechts 2 bestaan, waarvan het eerste in het bezit is der familie Zoutman en het tweede aan den kapitein ter zee van Bins- bergen is toegekend, welke laatste in bruikleen aan het rijk is afgestaan. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In Amerika treden de dynamiet-mannen weer op. Hun woede schijnt zich nu tegen standbeelden te zullen keeren. Woensdag tenminste werd het standbeeld van majoor André een naar men gelooft als spion onschul dig opgehangen officier te New-York door dynamiet vernield. Het gedenkteeken te Mazagran in Algerië, opgericht ter herinnering aan de dappere verdediging van het plaatsje door '123 Franschen onder kapitein Leiièvre tegen '15000 Arabieren, is door den bliksem getroffen en geheel vernield. Men verwacht dat dit monument hernieuwd zal worden, hetzij op kosten der regeering, hetzij door gelden door eene openbare inschrijving bijeengekregen. Het schip »Jason", kapt. Henderson, van Londen naar Calcutta, is '12 October te Port Elisabeth binnen- geloopen met brand in het onderruim. Den 4 October op 41° Z.Br. en 4° O.L. bespeurde men rook, die uit de luiken opsteeg. Dadelijk werd er lading uit geworpen om bij de steenkolen te kunnen komen, waarin men gedeeltelijk slaagde, doch de brand nam weder toe. Er werd veel water in het schip gepompt, doch het vuur bleef steeds voortwoeden. In de haven liggende was men den brand nog niet meester en vereischte die veel zorg en voorzichtigheid. Lichters liggen langs zij om lading over te nemen. De brand is denkelijk in de onderste lagen van de steenkolen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1