AANBESTEDING van GORT. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. VERGADERING De koning heeft dezer dagen weder een decreet geteekend, waarbij 53 gemeenten worden gemachtigd, de eenige school, die zij hebben, af te schaffen. Het decreet was den Koning reeds in Januari aangeboden en men zeide, dat hij het niet wilde teekenen. Zoo hij ten slotte toch heeft toegegeven, schijnt hij even wel te hebben besloten, dat dit voor het laatst zou zijn. Men verzekert, dat de koning dit ronduit aan de ministers heeft verklaard, met de bijvoeging, dat hij verdere maatregelen, het ondewijs betreffende, niet zou sanctipnneeren, voordat uit nieuwe verkiezingen was gebleken, dat het volk dat werkelijk verlangde. In het volgend jaar treedt de helft der leden van de Kamer afhet schijnt, dat de koning op het resultaat der verkiezingen rekentmisschien denkt hij aan eene ontbinding. Hiervoor zijn de ministers beducht, want het is vrij zeker, dat de 16 clericale vertegenwoordigers van Brussel door liberalen zouden worden vervangen. Zij hebben zich daarom aan 's Konings wil onderworpen. Het officieuse Journal de Bruxelles verkondigd, dat het met het sluiten van scholen en het ontslaan van onderwijzers ten einde is, daar de ministers de reor ganisatie van het onderwijs als voltooid beschouwen. Door de «reorganisatie" zijn 1200 scholen gesloten en 4000 onderwijzers ontslagen. Terwijl de clericale ij veraars en hunne bladen het ministerie geen rust laten en voortdurend op opheffing der «bezwaren van het katholieke volk" aandringen, komt het vaticaan den ministers te hulp. De paus, die zelf nuntius te Brussel is geweest en de verhouding der partijen daar kent, prijst niet alleen de houding van het ministerie Beernaert als verstandig en tacvol, maar spreekt ook als zijn gevoelen uit, dat het katholieke ministerie niet voorzichtig genoeg kan zijn. Het moet in de eerste plaats voor zijn bestaan zorgen en vermijden de hartstochten gaande te maken. P r a n k r ij k. Frankrijks houding tegenover de crisis op het Balkan-schiereiland is zeer voorzichtig. De heer Frey- cinet zou liefst met de zaak in het geheel niet te doen hebben. Dat hij aan de conferentie te Konstanti- nopel deelneemt, geschiedt om tot geene verkeerde uitlegging van zijne onthouding te geven. Op de con ferentie zal de Fransche ambassadeur zich moeten laten leiden door twee overwegingenhet behoud van den Europeeschen vrede en Frankrijks traclitioneele welwillendheid voor de christelijke nationaliteiten in het Turksche rijk. Het zal niet gemakkelijk zijn, deze beide overwegingen in overeenstemming te brengen.. De laatste zou tot de erkenning der eenheid van Bulgarije moeten leiden. Dit evenwel zou het sein wezen voor den oorlog, daar Servië en Griekenland, misschien ook Montenegro en daarna Rusland en Oostenrijk er een aanleiding in zouden kunnen vinden, om zich deelen van Turkije toe te eigenen. Uit dezen grond zal Frankrijks vertegenwoordiger, naar gelang van omstandigheden, zich bij hen aansluiten, die het eer lijkst den vrede wenschen. Te Parijs heeft men van de conferentie geene groote verwachting, maar men stelt vertrouwen in Bismarcks vredesgezindheid. Men is overtuigd, dat hij de macht heeft om een ernstigen oorlog in het Oosten te voorkomen. Het herstel van den vorigen toestand in Oost-Rumelië wordt niet gemakkelijk en ook niet wenschelijk geacht. Desniet temin zal men er in berusten, wanneer de overige mogendheden het verlangen en vooral als de Bulgaren zei ven er genoegen mede nemen. Zoo het noodig mocht blijken, de Bulgaren te dwingen, zou Frankrijk niet mede doen. Het wil aan Turkije geen Europeesch mandaat daartoe geven. Het tractaat van Berlijn ver gunde den Sultan de bergpassen en vestingen in Oost- Rumelië te bezetten. Hij heeft van deze bevoegdheid geen gebruik gemaakt, maar hij heeft het recht het nog te doen, wanneer hij het thans durft wagen. Nog minder wenscht Frankrijk te zien, dat aan eene andere mogendheid de uitvoering der conferentie- besluiten wordt opgedragen. Grr ielienlan d- In zijn circulaire onder dagteekening van 31 Oct., aan Griekenlands diplomatieke vertegenwoordigers in den vreemde gericht, zegt de minister van buiten- landsche zaken, dat de Grieksche regeering rekening houdt met de vertogen der mogendheden ten gunste van den vrede. Ook Griekenland zou gaarne zijn eigen politieke belangen ondergeschikt maken aan het alge meen vredesbelang, maar de door de gebeurtenissen van Rumelië onder den Griekschen stam teweeg gebrachte spanning bewijst, dat niets noodlottiger voor Griekenland ware dan de herhaling van dergelijke ge beurtenissen. Bijgevolg beschouwt het Gouvernement als noodzakelijk het in 't leven roepen van een ver anderden staat van zaken, die beter de Grieksche belangen daartegen waarborgt en het hoopt dat de mogendheden bij haar te volgen gedragslijn op deze beschouwingen zullen letten. Gemengd Buitenlandscb Nieuws. Drie meisjes en een dienstbode, te Versailles door een dollen hond gebeten, zullen zich, naar gemeld wordt, onder behandeling van den heer Pasteur stellen. De kuur van den herdersknaap is verleden Vrijdag afgeloopen. De jongen werd gebeten, toen hij een kind tegen een dollen hond verdedigde. De Fransche academie heeft besloten, hem den Monthyonprijs en bovendien eene som van '1000 fr. toe te kennen. De bekende Parijsche correspondent der Times heeft een onderhoud met den heer Pasteur gehad, waarin deze verklaarde, slechts door de onbescheidenheid van een derde ge dwongen te zijn geworden om nu reeds met zijne bekende mededeelingen betreffende de inenting tegen hondsdolheid voor den dag te komen. Hij zou anders gewacht hebben, tot hij meer gevallen onderhanden had gehad. Dat de inenting na een toegebrachten beet doeltreffend kon zijn, was, zeide hij, hieruit te verklaren, dat het gift, door zulk een beet toegebracht, op zijn allerminst dertig dagen noodig had om de hersens te bereiken. Het kwam er dus slechts op aan, intijds het overige deel des lichaams na zulk een beet onvatbaar te maken, m. a. w. het door den beet in gebrachte gift te localiseeren. Daar de voorbehoedende kracht der inenting anderhalf jaar duurt, wordt dit gift middelerwijl op de plaats, waar het is ingebracht en vanwaar het zich nu niet verder verspreiden kan, verteerd. Zaterdagavond is te Lyon een belangrijke vergadering door de «Union des syndicats ouvries" gehouden om de middelen te beramen, tot liet verkrijgen van een schikking tusschen patroons en werklieden. In den loop der zitting werd verklaard, dat een algemeene werkstaking onmogelijk vol te houden is, vooral omdat velen uit nood weer aan den arbeid gaan. Ofschoon verschillende motiën werden aangenomen, waarbij in beginsel op hervatting van den arbeid werd aangedron gen, tegen loonen, door de vereenigde fadrikanten vastgesteld, is de algemeene toestand niet minder ge spannen dan vroeger. Indien de vrede, zegt de Lyonsche correspondent van le Temps, aan den eenen kant ge sloten is, dan is dit slechts geschied met het luide verkondigde plan, om den strijd opnieuw aan te vangen, zoodra de omstandigheden zich daartoe schijnen te leenen. Het is slechts een gewapende vrede en bij de eerste gelegenheid de beste moet men verwachten, dat het conflict nog erger zal zijn dan ooit. Aan den anderen kant zal de tarief-quaestie onvermijdelijk in het parlement gebracht worden. Een der door de vergadering Zaterdagavond genomen besluiten heeft de strekking van afschaffing der individuëele vrijheid van bespreking der prijzen van de fabrikanten en de werklieden. Alleen wat de cyndicaten bepalen, geldt voor allen. Hierdoor wordt in het arbeidscontract een geheele omkeering gebracht. Baron de Thiers te Ciney (België) is door het geweerschot van een strooper getroffen. De hoofdprijs van de Roode Kruis-loterij ten bedrage van 150,000 Mark is ten deel gevallen aan het te Deutz gevestigde loterij-gezelschap «Amanda." De gelukkige winners zijn onderofficieren, kleine ambte naren en verselfciden slagers. In het vorige jaar won ditzelfde gezelschap in de Pruisische klassen-loterij een prijs, waarvan elk der deelnemers 2000 Mark bekwam. President Cleveland heeft aldus wordt uit Philadelphia gemeld zooveel last van personen, die hem om een postje komen verzoeken, dat hij bekend heeft gemaakt na den lsten November niemand, die voor dit doel bij hem komt, meer te zullen ontvangen. De Spaansche dokter Ferran heeft een mededinger gekregen in een 80jarigen geneesheer, Antonio Reforgiato geheeten, die beweert na lange studiën in het bezit te zijn gekomen van een middel, dat de cholera onfeilbaar geneest. De concurrentie is des te gevaarlijker, omdat de Italiaan zijn patiënten kosteloos behandelt, alleen met het doel om aan de menschheid een dienst te bewijzen. Men zegt dat alle cholera-lijders, op wie hij zijn middel heeft toegepast, genezen zijn. Zondag zijn te Berlijn de prijzen toegekend aan de door de jury het best gekeurde ontwerpen voor een Luther-standbeeld. De eerste prijs van 5000 Mark verkreeg professor Paul Otto te Rome, de tweede van 3000 Mark de beeldhouwer Karl Hilgers te Charlottenburg, de derde van 2000 Mark werd toegekend aan den beeldhouwer Romer te Berlijn. Professor Paul Otto heeft ook een standbeeld van Alexander von Humbolt gemaakt. Uit Suriname deelt men mede, dat de cacaoboomen, ook de vier- en driejarige, vele bloesems hebben ge dragen en dat het gewas ditmaal een goeden oogst belooft. De proeven in het district Para met cacaoboomen van Trinidad genomen, zijn goed geslaagdalthans 60 pCt. van de boompjes staan vast en hebben reeds een hoogte van ongeveer 2 Meter bereikt. Deze jonge planten eischen veel zorg en moeten voortdurend tegen wind en te groote zonnewarmte worden beschermd. Zooals men zicli herinnert, was het jaar 1884 voor de kolonie geen goed cacao-jaar; de oogst mislukte voor een deel tengevolge van langdurige droogte, waardoor de uitvoer van dat product in gemeld jaar 1,450,045 K.G. bedroeg, tegen 1,876,178 K.G. in het jaar te voren. De Italiaansche bladen klagen over de koude, welke onverwachts ingevallen is. De toppen der hooge bergen zijn allen met sneeuw bedekt, welke met dichte vlokken nedervalt. De wind is scherp. UOrdine van Ancona zegt in vollen winter te zijn met ijskouden wind. In den nacht van 30 op 31 October woedde een orkaan boven Ancona, vergezeld van zware regen. Een linnen kermistent, waarin twee mannen sliepen, werd door de lucht geslingerd; met moeite werden de twee slapenden gered. Door de plotselinge koude is de cholera, welke te Coccanile uitgebroken was, gestuit. Te Padua woedde een zware storm, vergezeld van zwaren hagel en sneeuw. Van 30 Oct.—6 Nov. 1885. Geboren: Een zoon van C. Kloote en C. Klink. dochter J. J. Ribbens en J. C. Pieter. Gehuwd: J. II. Loewer, 28 j., jm. en H. B. P. Vorstheuvel La Brand, 28 j., jd. D. Versteeg, 25 j., jm. en J. Legemate, 28 j., jd. II. van Krieken, 26 j.jm. en J. van Loo, 26 j., jd. A. Gillesse, 31 j., weduwn. en S. van Diest, 23 jwed. Overleden: P. T. J. Goedbloed, bijna 3 jd. A. Anker, ruim 55 j., man van A. Versteeg DER Zierikzeesche Liberale Kiesvereeniging, op Maandag; 9 STovemlUer 1885, des avonds te 8 uur ten huize van den Heer W. K A N A A It tot behandeling der drie adviezen van de Liberale Unie in zake KiesrechtBelasting-herziening en de Onderwijs- quaestie. Namens het Bestuur, C. VAN DER VLIET, President Mr. A. J. F. FOKKER, Secretaris. DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee zijn voornemens AAN TE BESTEDEN: De leveling- van 1000 of meer Kilogrammen o n g- e b 1 o e m d e nieuwe GORT. De monsterselk a 1 Hectogrammet opgave van prijs per 100 K.G.moeten vóór of op Maandag 9 JSTovemlier, 's middags 12 ure, worden inge leverd in het Herv. Diac.-Verplegingshuis. De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing in de Regentenkamer van het Herv. Diac.-Verplegingshuis. Zierikzee, 2 November 1885. Diakenen voornoemd VAN KINSCHOT, Voorzitter. H. LAKENMAN, Secretaris.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3