1 t Buitenland. t De Raad en de Burgemeester van IJzendijke kunnen het ook al niet met elkander vinden. B. en W. hadden dezer dagen zinkputten doen maken, en in zijn jongste zitting besliste de Raad, met slechts 2 stemmen tegen, dat die putten binnen 14 dagen moesten zijn opgeruimd. De Burgemeester heeft thans tot toepassing van art. 70 der gemeentewet zijn toevlucht genomen. De wederopbouw van de buskruitfabriek «De Krijgs man" bij Muiden is, volgens de Atnst., opgedragen aan den heer A. Vos Rz., te Amsterdam, eigenaar der stoom-timmerfabriek »de Zwaluw" te Melder. Uit Apeldoorn wordt aan het N. v. cl. D. geschreven, dat het opschrift «Princes Wilhelmina-tuin" boven den ingang van den bekenden speeltuin aldaar (eene stichting van mevrouw Bulldey, en waarvan H. M. de Koningin beschermvrouw was), benevens het wapen, dat daarvoor prijkte, zijn verwijderd, het wapen is weggenomen en het opschrift overgeverfd. De rechtbank te Winschoten heeft vonnis gewezen in de bekende zaak van het verlaten schip «Albertha" en kapitein De Jong veroordeeld tot een jaar celstraf. Dezer dagen, zoo deelt men aan de Arnh. Ct. mede, reisde ik met de stoomtram naar Oosterbeek. Op den platteform stond er ook een jongmensch van twintig jaar ongeveer en een artillerist. Toen wij een eind gereden hadden, begon de jongeling met luide stem: «Soldaat ik richt het woord tot u; niet als sol daat, maar als mensch. Wat zijt gij? wat doet gij? wat wordt gij woordelijk kan ik die, waarschijn lijk van buiten geleerde, les niet weergeven, maar een tijdlang ging het op denzelfden toon voort. De soldaten waren bezoekers van publieke huizen en kroegen zij waren cloor cle bloedbelasting aan hunnen huiselijken kring ontruktdeze man kon het nooit verder brengen dan opperwachtmeester enz., maar wanneer het kapi talisme en het militarisme overwonnen waren en op den grond waren geworpen, dan zou men vrij en blij leven onder de sociaal-democratie. De artillerist liet den zendeling doorsprekenen toen diens les was opgezegd, sprak hij: Nu vriend, je hebt het glad mis, hoor. 't Is geheel uit vrijen wil, dat ik dienst genomen hebdat er bij ons zijn, die in publieke huizen en kroegen loopen, zal ik niet tegen spreken; maar dat doen ze bij jullie ook en wie het doet, wordt er niet toe gedwongen. En als ik het tot opperwachtmeester breng, zal ik toch altijd een heel eind verder zijn gekomen dan ik onder jullie sociaal-democraten ooit kans zou hebben. Ik groet je man, ik moet niets van je hebben. Ik mag niet ontkennen, dat de artillerist hier en daar wat kracht aan zijn antwoord bijzette maar dit was ook geïmproviseerd. De proeve van bekeering mislukte volkomende zendeling «lei het totaal af." Ook als bijdrage, hoe de sociaal-democraten propa ganda willen maken, heeft deze mededeeling hare waarde." In den gemeenteraad van Assen heeft dr. D. Cohen in overweging gegeven, bepalingen te formuleeren tegen het opblazen van vleesch, welke practijk nagenoeg alle slagers toepassen, vooral op dat van klein en jong vee. Het geschiedt veelal met den mond, doch ook met blaasbalgen. Het werd beide hoogst schadelijk voor de gezondheid geacht, want ook met blaas-instrumenten zouden cle zwevende bacteriën in den vleeschwinkel in het vleesch worden gebracht. Het werd tijd, daartegen paal en perk te stellen. In Berlijn was men voorgegaan, want volgens een tijdschrift waren aldaar verbods bepalingen 'ten bedoelden einde gemaakt. Dit onderwerp werd aangehouden om, bij de alge- meene herziening der verordening, die spoedig aanstaande is, met het oog op de invoering van het strafwetboek, nader behandeld te worden. Er wordt wel eens beweerd, dat de boter, gemaakt van melk van koeien, die met ingekuild groen voeder gevoederd worden, minder goed van hoedanigheid is dan hooiboter; de boeren in de omstreken van Raalte echter hebben de ondervinding opgedaan, dat juist het tegenovergestelde het geval is, daar ze, wanneer ze ingekuild voeder aan de dieren geven, steeds den hoogsten prijs voor de boter kunnen maken. Tot het inkuilen, wat op eene hoogst eenvoudige wijze kan geschieden, gaat men dan ook meer en meer over. Zondagmorgen is, na kortstondige ziekte, in den ouderdom van 75 jaar overleden mr. H. T. Tels, sedert 1 Januari '1844 als hoofdredacteur aan de N. R. Ct. verbonden. Te Assendelft veroordeelde onlangs de bekende socialistische volksleider Fortuyn, in eene openbare bijeenkomst, op zijn eigenaardige wijze de pogingen, welke men op vele plaatsen in den Jande doet om in den aanstaanden winter werk te verschuilen aan hen, die geen loon verdienen kunnen. «Werkverschaffing met den winter, zoo sprak hij o. a., zooals verleden jaar in Amsterdam voor een honger-loontje? Neen als men ons weer met dit lapmiddel aankomt, dan zeggen wij arbeiderswij danken u hartelijk voor uwe vriendelijkheid 1" Daverende toejuichingen weerklonken in de ver gaderzaal. Doch de predikant Tenthoff stelde, om tot klaarheid en waarheid te komen, voor, te stemmen over de volgende motie: «De werklieden, hier ver gaderd, vernomen hebbende dat de burgemeester iets wil doen tot werkverschaffing bij den naderden winter, te fier om dit lapmiddel en deze goedgunstigheid te aanvaarden, danken voor dit middel en wijzen het af." De heer Fortuyn zelf raadcle in zijn antwoord de aanneming dezer motie den werklieden af, omdat «het altijd toch beter was iets te hebben dan niets." De voorzitter, de heer Leguit (van Krommenie), nam in tegenstelling met dit advies de motie over; de motie werd tot driemaal duidelijk voorgelezen en op de herhaalde vraag: of zij, die werkverschaffing af wezen, wilden opstaan, zijn alle arbeiders blijven zitten. Toen onder de daarop ontstane beweging het voorstel werd gedaan om over deze motie, waarover feitelijk reeds gestemd was, niet te stemmen, werd dit door bijna alle werklieden aangenomen, tot groote ver ontwaardiging van den voorzitter, die verklaarde: I «ik begrijp den geest der vergadering niet meer." j In eene vergadering der Centrale kiesvereeniging voor j het disti'ict Sneek zijn voor de verkiezing van een lid i der Tweede Kamer als voorloopige candidaten gesteld i de heeren M. P. Troelstra, rijks-ontvanger te Joure; j B. H. Meldt, te Amsterdam en mr. P. J. van Diggelen, rechter te Zwolle. Zaterdag a.s. zal een definitieve candidaat gekozen worden. Kunst, Wetenschap en Letteren. Bij het witten van de Roomsche Pancratiuskerk te Tubbergen zijn in het nieuwere gedeelte nabij het aliaar muurschilderingen ontdekt. Tot heden is nog niets meer zichtbaar geworden dan een wapen in den vorm van een rad, omgeven van fleurons, alsmede een beeld (een man met een kind en een gvooten staf in de hand), benevens een paard. Een oppervlakte van circa 4 meter is van kalk ontdaan. In het Vereinsblatt der pfalzischen Aerzte van Augustus 1885 deelt prof. Forster op grond van zijne onderzoekingen mede, dat de gebruikelijke oplossingen van carbolzuur, boorzuur,. enz., niet, of althans slechts in zeer onvolkomen mate, voldoende zijn tot desinfectie van cle handen. Daarentegen was het hem gebleken, dat cle desinfectie volkomen bevestigde, wanneer de handen eerst met zeep en water goed gewasschen, onder cle nagels behoorlijk gereinigd en daarop gewasschen werden met sublimaat-oplossing, bestaande uit Y2 a 1 gram sublimaat op 1 liter water (alzoo 0,5 a 1 per duizend). Deze mededeeling is van zooveel gewicht, omdat, zooals bekend is, het desinfectèeren der handen bij epidemische ziekten een eerste voorzorgsmaatregel is en o. a. ook aangenomen wordt, dat het verspreiden der kraamvrouwen-koorts, die zoovele offers eischt, vooral bevorderd wordt doordien de vroedvrouwen hare handen niet behoorlijk reinigen. Meer bepaald met het oog op dit laatste, vestigt dan ook prof. Reclam in zyn tijdschrift de aandacht der geneeskundige autoriteiten op het resultaat van Forsters onderzoekingen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De zitting der correctioneele rechtbank van Aurillac werd cloor het volgende incident gestoord. Zekere Laurent, die viermaal uit cle centrale gevangenis was ontsnapt en die acht en dertig jaren dwangarbeid op zijne rekening heeft, wierp zich onverwachts op den getuige Julhes en overlaadde hem met vuistslagen en schoppen. Toen de gendarmen hem bij de kraag namen, riep hij: «Julhes is een ellendeling, die mij verraden heeft! Ik zal hem en zijn geheele familie vermoorden en zijn huis in brand steken!" Wanneer hij het zal doen, zeide de veroordeelde er niet bij. De rechtbank veroordeelde Laurent voor deze storing der zitting tot vijftien maanden gevangenisstraf. Een huismoeder te Hilversum, die niet al te vrien delijk was tegen hare stiefkinderen, wilde een der jongens een schop geven. Zij spande zich daarbij zóó in, dat een ader in haar lichaam sprong; aan de gevolgen waarvan zij Vrijdagmorgen vroeg is overleden. Voor de rechtbank te Roermond stond op twee achtereenvolgende dagen terecht de notaris S. uit Venraai, beschuldigd van misbruik van vertrouwen en beleediging van den burgemeester bij zijne vroegere arrestatie. Het Openbaar Ministerie, dat zeer het gedrag van den beklaagde gispte, eischte onmiddellijke inhech tenisneming, drie maanden celstraf en f 25 boete. Te Breda is een paard wegens overtreding der drankwet in arrest genomen, Ffiet omdat dit paard dronken was, maar de man die er op zat. Deze bevond zich Zondagavond 11., ongeveer te 5 ure, met zijn paard in de Brugstraat, en wel in zóó «kennelijken" toestand, dat men, dewijl er ongelukken te voorzien waren, meende hem onschadelijk te moeten maken. Aangezien hij echter zijn paard niet in den steek wilde laten, en men ook niet wist wat daarmede aan te vangen, werden èn paard èn ruiter naar 'net politie bureau oveigebracht, waar ze bleven tot laatstgenoemde zijn roes had uitgeslapen. Een merkwaardig droevige omstandigheid knoopt zich vast aan het ongeluk te IJmuiden, waarbij een jongeling van een der havenhoofden geslagen werd en verdronk. Hij was. cle zoon van een loods, die drie zonen had, van welke twee op zee gingen, doch beiden bij zeerampen omkwamen. Om den derden voor zulk een droevig lot te bewaren werd hij tot telegrafist opgeleid. Het wreede lot wilde, dat ook hij in de zee zijn graf vond. Een gelukkige vader, een schoenmaker, kondigt in het Leipziger Tageblatt de geboorte van zijn negen en twintigste kind aan. Uit Périgeux wordt gemeld, dat de nabij die stad gelegen vermaarde steengroeven vnn Chancelade de vorige week Zondag, tengevolge van het op verscheiden plaatsen ineenzakken van den berg, die de steengroeven bedekte, ingestort zyn onder een vreeselijk geraas, dat men op een afstand van verscheiden kilometer heeft kunnen liooren. Zeven of acht werklieden be vonden zich op dat oogenblik in de groeven. Wat er van die ongelukkigen geworden is weet men niet, of liever, men kan het wel denken. Ware de ramp op een werkdag voorgevallen, dan zouden ongeveer een hondeid arbeiders in de groeven geweest zijn. Een tiental huizen, die verspreid waren op den berg, zijn insgelijks ingestort, tengevolge waarvan vier vrouwen en tien kinderen onder het puin bedolven werden. Eenigen hunner zijn gered. De prefect, de bevel voerende generaal te Périgeux, eenige ingenieurs en andere autoriteiten waren weidia op de plaats des onheils om zooveel mogelijk hulp te bieden. Volgens de Moniteur de Rome meldde een jong mensch zich verleden week bij den kardinaal Bortolini aan met een brief waarop hij onmiddellijk antwoord verlangde. De brief bevatte eene bedreiging, dat het paleis van den kardinaal, door middel van dynamiet, in de lucht zou springen, indien cle prelaat den brenger dezes niet terstond 15000 fr. uitbetaalde. De kardinaal liet den jongeling arresteeren, die beweerde niets van den inhoud te weten. Bij een nader onderzoek is het echter gebleken, dat het jongmensch den brief zelf geschreven had. Iemand te Liegnitz nam eene dienstbode in zijn dienst, die tot dusver te Breslau had gediend en van haar voiigen dienst met de beste getuigen was voor zien, vooral wat eerlijkheid en trouw betrof. Spoedig bleek echter, dat de dienstbode een eerste diefegge was en zij had zich in korten tijd reeds van allerhande zaken meester gemaakt. De huisheer diende een aan klacht tegen dengene in, die cle dienstbode de goede getuigschriften had afgegeven en deze werd ook door de rechtbank veroordeeld tot betaling van eene schade loosstelling. Een trein van Lissabon naar Madrid is Donderdag op de brug over de Sever-rivier gederailleerd. De trein is in den stroom gevallen. Verscheidene reizigers zijn gedood en gewond. Donderdag stortte te Saginow (Michigan) een brug in, waarop zich eene groote menigte bevond om te kijken naar een schip dat verbrand was. Dertien per sonen kwamen om, het aantal gewonden is zeer groot. Te Berlijn is, volgens de Volkszeitung, een Hollander aan het station gevangen genomen, die een meisje trachtte over te halen, zich met hem hierheen te be geven en zich aan een «etablissement" te Amsterdam te verbinden. Hij zal wegens koppelarij vervolgd worden. R umelië. Gavril Pascha, de gewezen gouverneur van Oost- Rumelië, die in den omwentelingsnacht van 18 Sept. uit zijn woning opgelicht en gevankelijk weggevoerd werd, schijnt zich bij die gelegenheid alles behalve op zijn gemak te hebben gevoeld. Verscheidene ver makelijke staaltjes van de verlegenheid, waarin de man zich bevond, doen de ronde door de buitenlandsche pers. Volgens de Köln. Zeitung zou Gravil bij zijne inhechtenisneming te Philippopel hebben uitgeroepen: .1 «Ik Kon gest zijn Ten hÜ verel »Sai de dan om zelfsl neui ondïj Yapj welc M over_ in en als gevo "Vj conf opi u van mee Tin raac geld. van zoon Men, van pries in hij opge te twijf ging wree Het in vord Men, prins Theb eene tot famil mooi ti ooi Deze verw doch uit h is be amb zend begi- een geen invoe> beide koni naar Parij sluiti staat eenei Drie Eind*

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2