ZlFRIKZFEStM COURANT. voor het arromSis- sement Zierikzee. 1885. No. 84. Zaterdag 31 October. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f'1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, inet Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 30 October 188 5. Ten aanzien der Staatsloterij is in de afdeelingen der Tweede Kamer gevraagd hoe het staat met de maatregelen, noodig tot uitvoering der wet. Men wenschte een opgaaf welk getal ieder der bestaande of te be noemen collecteurs zal ontvangen, hoeveel loten thans ieder heeft en hoeveel loten zij in de gemeente, waar zij wonen, verkoopen en hoeveel buiten die gemeente. Men vertrouwde, dat de minister zich zou houden aan de bepaling, dat het aantal loten voor iederen collec teur geregeld zal worden naar het debiet der loten in iedere gemeente, en geen collecteur of firma meer dan duizend loten mag hebben. Men vroeg of het waar was, dat een firma, die meer dan 1000 loten heeft, haar vennootschap ontbindt, opdat de gezamen lijke firmanten het getal van meer dan 1000 loten zouden kunnen behouden, en zoo ja, wat de minister voornemens is te doen? Omtrent de aanbieding van een leerstoel te Genève aan den heer Frantzen, leeraar aan het gymnasium te Leiden, verneemt men nader, dat het de leerstoel, niet van vergelijkende taalstudie, maar van verge lijkende nieuwere letterkunde geldt, die aan de univer siteit te Genève door het overlijden van prof. Mac. Monnier is opengevallen. Voor dezen leerstoel nu is, na liet bedanken van prof. Van Hamel te Groningen, de heer Frantzen, daartoe uit Nederland warm aan bevolen, de ernstige candidaat der Geneefsche letter kundige faculteit. Er zijn echter ook andere candidaten en de benoeming geschiedt door een politiek lichaam, den cantonalen »Conseil d'État". De beslissing is voor- loopig uitgesteld tot het aanstaand voorjaar. Er loopt een gerucht, dat de minister van buiten- landsche zaken, niet om officiëele, maar om werkelijke gezondheidsredenen, zijne portefeuille zou wenschen neer te leggen en dat zelfs al een opvolger voor hem gevonden is. Te Nijmegen worden tegenwoordig de agenten van politie behalve in het blusschen van brand met behulp van de waterleiding, ook geoefend in het lantaarn- opsteken, om bij het ontstaan van brand des nachts de gaslantaarns in de omgeving van de plaats des onheils terstond te kunnen opsteken, zoodat men daartoe niet behoeft te wachten op personeel der gasfabriek. Door de heeren Filet, oud-burgemeester van Ierseke, te Venlo, en A. Harthoorn, te Rotterdam, is con cessie aangevraagd voor een stoomtram lerseke-Krui- ningen. Tengevolge daarvan heeft de ondernemer van den wagendienst zijn reisgelegenheid van viermaal op zesmaal daags gesteld en de vracht van 40 op 25 ets. verlaagd. Zoo doet de concurrentie reeds goed, nog vóór haar bestaan. Naar men verneemt, zal het dept. van marine zich voortaan niet meer inlaten met particuliere schulden van onderofficieren en mindere schepelingen der zeemacht, en zal er dus geen korting meer op het tractement dier personen plaats hebben. In eene algemeene vergadering der leden van de vereeniging voor kadaster en landmeetkunde, op Maandag 2 November e. k., des namiddags te Amsterdam te houden, zal o. a. worden behandeld de vraagIs voor de voortgaande ontwikkeling van het kadaster eene wettelijke regeling wenschelijk? in te leiden door den voorzitter, den heer J. J. de Koningh. Door den heer G. M. Boissevain, die in de laatste vergadering van «Burgerplicht" te Amsterdam eenige belangrijke cijfers heeft medegedeeld van de huren in verschillende plaatsen des lands, is in De Werkmans bode, in een uitvoerig schrijven over dit onderwerp, ook de medewerking van dat blad ingeroepen, om over de vraag, welke de reëele huur is, die door den ge zeten werkman in verschillende plaatsen van ons land betaald wordt, opgaven en inlichtingen te verzamelen. De Werkmansbode, ofschoon voorstander van het alge meen stemrecht zonder beperking door een huurwaarde- census, erkent toch de wenschelijkheid om opgaven te krijgen van de werkelijke huishuur, die door een arbeider en ambachtsman in verschillende streken en gemeenten des lands wordt betaald, en verzoekt daarom ieder, die daaraan helpen kan, om inlichtingen, een voudig en beknopt. Met belangstelling hebben wij de 13 eerste num mers van den 19en jaargang der Katholieke Illustratie doorbladerd. Wij vinden daarin toch een tal van actu- eele platen die allen betrekking hebben op gebeurtenissen welke in den laatsten tijd in ons land zijn voorgevallen. Het veelbesproken Prinsesjes nummer daar latende, noemen wij de tentoonstelling te Delft, de portretten van wijlen Professor Modderman, van's Konings beeld houwer J. Th. Stracké en van den te vroeg ontslapen ingenieur D. D. Veth, die op zijn tocht in de binnen landen van Afrika is omgekomen, de Kerkelijke feesten te Roermond, de gedenksteen van Bilderdijk, de brand te Raamsdonk, de vliegerwedstrijd en de wedrennen te Amsterdam, gezichten op Scheveningen, Katwijk enz. Wij wenschen van harte der Redactie dat zij op den ingeslagen weg moge voortgaan. Niettegenstaande het ruwe weder op Zaterdag j.l., had er voor den wal van Scheveningen eene zeer interressante proefneming plaats met het toestel de »Zee-Boodschapper" (Sea-Messenger) van onzen land genoot L. J. Lefèbre. N.B. bij een sterk N.Z.W. wind, met sterken stroom langs de kust, werd ten 2.20 ure (hoogwatergetij), bijgestaan door den strandvonder, den heer P. Van der Harst, en den schipper van de reddingsboot »Jac. van Duyne" de Zee-Boodschapper" aan boord gebracht van de Bomschuit No. 181 »de vrouw Aaltje", teneinde dit toestel voor de boeg in zee te werpen. Het vaartuig op stroom, met den kop in de hevige branding, leverde reeds op zichzelve een trotsch schouwspel op niet minder was dit het geval met den Zee-boodschapper", die met eiken golfslag als te pletter tegen het vaartuig werd gebeukt. Doch hoe hevig die schokken ook mochten zijn, ze werden met glans doorgestaan, en de metalen drijver en de dépêche-houder bleven potdicht. Deze proef werd in hoofdzaak daarom geleverd, omdat men in Engeland wilde volhouden, dat dit apparaat in de werkplaatsen aldaar meer solide ver vaardigd zou kunnen worden dan wel in Nederland voornoemd apparaat is echter zuiver Nederlandsch fabrikaat en de vinding evenzoo en zal thans, alhoewel in een gehavende toestand, als geschenk aan het Museum «Prins Hendrik" te 's Gravenhage verbonden blijven, waar aan belangstellenden de ge legenheid wordt aangeboden, dit nuttig apparaat in dat Museum te komen bezichtigen. Aan den raad van Utrecht is door 761 vrouwen van verschillenden rang aldaar een adres gezonden, waarin ernstig verzocht wordt om de kermis af te schaffen. Als echtgenooten, moeders en zusters is het haar telken jare een ergernis en eene droefheid, van de uitspattingen, waartoe de kermis aanleiding geeft, getuigen te zijn, en den nasleep gade te slaan, welke deze verlagende genoegens voor menig leven met zich voeren. Adressanten hebben tot de indiening van dit adres besloten op uitnoodiging van de Afd. Utrecht van den Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. Eenige ingezetenen van Zwolle hebben het voornemen opgevat, eene vereeniging op te richten, ten doel hebbende het in ontvangst nemen van gedragen mans-, vrouwen- en kinder-kleedingstukken en schoeisel, om in den eerstkomenden winter die voorwerpen aan behoeftigen van alle kerkelijke gezindten uit te reiken. In Gelderland, vooral op de Veluwe, zijn de hokken voortdurend zoo gevuld met vette kalveren, dat deze thans verkocht worden (ruw gewogen) voor den zeldzaam lagen prijs van 39 a 42 ets. het Ned. pond. Het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak te Am sterdam, waar eenige jongelieden, kinderen van leden der Ned. Herv. gemeente aldaar, bij den Kerkeraad vergeefs aanzoek deden om een attest van zedelijk gedrag, ten einde elders aangenomen te kunnen worden, om reden de ouderlingen, door den kerkeraad daartoe aangewezen, geweigerd hadden hunne medewerking tot aanneming bij de predikanten II. P. Berlage, K. F. Ternooy Apèl en E. Laurillavd te verleenen, en de kerkeraad die ouderlingen in het gelijk had gesteld. Het prov. bestuur heeft de weigering van den Kerkeraad onwettig verklaard en gelast de vereischte attesten aan belanghebbenden, indien bij hem geen bezwaar bestaat tegen hun zedelijk gedrag, zonder eenig onderzoek naar hunne geloofsovertuiging, alsnog, binnen den tijd van zes weken na dagteekening der beslissing, af te geven. Voor het in 1886 te houden 39e Landhuishoud- kundig Congres heeft de gemeenteraad van Leeuwarden f 1000 subsidie toegestaan. Over gelijke aanvraag voor een Zangersfeest staakten de stemmen. Aangaande ons rundvee in Duitschland schrijft men aan het D. v. Z.-H.: Een voornaam veekenner en fokker heeft bij zijne beroemde Oxfordshire down schapen, Poland China-varkens en puik Nederlandsch rundvee dezer dagen weer een transport van 15 stuks 2y2-jarige vaarzen en 1 stier uit Holland ontvangen, welke hij persoonlijk, na lang zoeken, had uitgekozen en aangekocht. De stier is in 1884 als één-jarige met den len prijs te Meeden, den len prijs f 100 en de zilveren medaille) op de vee-tentoonstelling te Groningen, den 2en prijs te Apingedam en de bronzen medaille op de internationale vee-tentoonstelling te Amsterdam bekroont; dit jaar had de eigenaar te Groningen den len prijs geweigerd, om de verplichting, dat de stier dan gedurende zekeren tijd voor de fokkerij moest gestationneerd blijven. In het Nederl. Stamboek is deze stier ingeschreven onder den naam van Gar field III; hij is een afstammeling van den beroemden stier Garfield, die in 1883 op de internationale vee tentoonstelling te Hamburg, toen in Oost-Pruisische handen, zoo enorm veel opzien baarde en met den len prijs versierd werd. Dat ook de overige exem plaren der genoemde bezending tot de specialiteiten behooren en ongekende sommen hebben gekost, kan ieder begrijpen. In Duitschland wordt ten minste ge zegd, dat er vroeger nooit zulk uitgelezen en duur fokvee is ingevoerd. Een groote eer voor Nederland! Het Huisgezin meldt Een landbouwer in Gelderland bood een zestigtal paarden te koop aan. Slechts twee werden goedgekeurd en de andere van de hand

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1