Buitenland. naar het werk, dat zij kunnen verrichten, en daar moeten zij het werk opnemen. De middelen der vereeniging worden opgebracht door entree-gelden en wekelijksche bijdragenook is het hoofdbestuur gerechtigd, in bijzondere gevallen, buitengewone hoofdelijke omslagen te heffen. Deze instellingen bewegen zich derhalve op den bodem der bestaande orde van zaken in den maat- schappelijken staat. Zij verlangen geen staatshulp en bevatten toch een zeer voldoend middel tegen het ergste euvel, dat de moderne fabrieksnijverheid voor den werkman na zich sleeptgebrek aan werk buiten eigen toedoen. Door den Minister van Koloniën is op de Indische begrooting f 25,000 uitgetrokken ten behoeve van de expeditie naar Nieuw-Guinea, welke door het Aardrijkskundig Genootschap wordt voorbereid. "Wanneer deze som wordt toegestaan, heeft de heer G. von Rosenthal, bankier te Amsterdam, eene som van f 10,000 ter beschikking van het comité gesteld, terwijl ook uit de kas van het Aardrijkskundig Ge nootschap een subsidie zal verleend worden. De commissie zal dan f 48,000 te haver beschikking hebben. Voor deze som zal een stoomjacht worden aangekocht, vermoedelijk dat, waarmede Jules Verne zijne tochten deed, en dat waarschijnlijk in Juli '1886 zal vertrekken. Reeds zijn de noodige zee-officieren en natuuronder zoekers voor die expeditie gekozen. Een adres, voorzien van 250 handteekeningen van vrouwen, is bij den gemeenteraad van Utrecht in gekomen, aandringende op afschaffing der kermis aldaar. Zooals ieder Nederlander weet, die wel eens in België reisde, worden daar gaaf en grif door elkander, Fransche, Belgische, Italiaansche, Zwitsersche, Grieksche munten aangenomen en daar Frankrijk, dank zij zijn snelopvolgende regeeringsvormen, op allerlei stempels munt liet staan, heeft men somtijds een handvol met de meest verschillende munten, die toch alle voor gelijke waarden worden aangenomen. De overeenkomst, waarbij die gelijkheid werd vastgesteld, de Latijnsche Unie, loopt echter af, en de verschillende regeeringen wenschen, met het oog op de daling der zilver prijzen, thans eene nieuwe bepaling daarin op te nemen, inhoudende dat bij eventueele opheffing der Unie, elk land verplicht zal zijn zijne zilveren muntstukken terug te nemen. Daarin heeft België nu geen zin, zoodat hoogstwaarschijnlijk dat land zich met '1 Januari van de Unie zal afscheiden en zijn eigen, alleen in dat land gangbare munt bekomen zal. Uit Zandvoort meldt men aan het N. v. d. B., dat dr. Joh. G. Mezger heeft toegestaan, dat aan de hoofdstraat te Zandvoort zijn naam wordt gegeven. Dientengevolge is aan de voormalige Galerijstraat het bordje aangebracht met den naam: «Doctor Johann Georg Mezgerstraat". In het land van Heusden is de hopoogst afgeloopen. De opbrengst is niet gunstigbij een gemiddelden oogst rekent men 300 kilo per «hont" of 14 aren te kunnen oogsten. Is de oogst ruim, zooals verleden jaar, dan kan men '1450 kilo en meer van een kuil plukken; dit jaar gemiddeld nog geen 150 kilo, altijd gerekend droge hop, nadat zij gedroogd en »gesolterd" is. Een jaar of drie geleden was de prijs f 80 per 50 kilo en een gemiddelde oogst van ongeveer 300 kilo per hont gaf eene opbrengst van f 480 per hont of f 3360 per hectare. Verleden jaar was de opbrengst ruim, dus '1450 kilo per hont, tegen gemiddeld 40 per '150 kilo, d. i. f 360 per hont of f 3220 per hectare. Dit jaar echter oogstte men nog geen '150 kilo per hont en de prijs is hoogstens 20 per 50 kilo, alzoo opbrengst f 60 per hont of f 420 per hectare. Eenige dagen geleden had in Noord-Holland een zeer eigenaardige verkooping plaats, waarbij de kooper nog geld toekreeg. Vijftig bunder land bij Breezand, in den Anna-Paulownapolder, werden in het openbaar geveild, en de kooper hield, na het betalen van de hoofdsom en alle onkosten, nog 35 over van het strijkgeld, dat hij had ontvangen. Ofschoon hij een arme arbeider was, had hij natuurlijk in dit geval geen borgen noodig, daar alles contant betaald werd. Den volgenden dag verhuurde de man het land tot Kersttijd voor f 50, en spoedig zal hij trachten de molens, welke op het land staan en in den koop zijn begrepen, te gelde te maken. Doch daarmede zal dan ook al het mogelijke voor deel gehaald zijn van het uiterst schrale land, waar aan de vorige eigenaars te vergeefs zeer veel hebben ten koste gelegd. Hoe het echter mogelijk zal zijn om aanstaande jaar voor dat land de f 500 polderlasten te betalen, is een raadsel voor velen, en waarschijnlijk ook voor den kooper. Want dit was de oorzaak van den fabelachtig lagen koopprijs. Een Bosschenaar ontving dezer dagen uit Kaatsheuvel een brief, waarvoor enkel gebruikt was een postzegel van 5 cent. Dit bevatte aan de keerzijde zoowel adres als inhoud en onderteekening. Voor dien zonderlingen brief had de post eigenlijk nog een dubbeltje port moeten vragen, want het postzegeltje zat natuurlijk niet aan de adreszijde en was dus niet geldig. De verzending van ijzererts van Bilbao naar Duitsch- land via Amsterdam, door stoomschepen onder Neder- landsche en Engelsche vlag, blijft steeds aanhouden. Gemiddeld lossen er 2 schepen in het spoorwegbassin in de Stads Rietlanden, te Amsterdam, van waar de erts per Rijnspoor verder wordt gezonden. (Ingelukkeu, Kampen, Misdaden, enz. Eene ontzettende gebeurtenis heeft Vrijdagavond Helmond getroffen. Door eene nog onbekende oorzaak sprong ongeveer zes uur een der ketels der gemeente gasfabriek, waarbij de directeur en een fitter zeer ernstig werden gewond. Door de vele brandstoffen gevoed, woedde een brand op groote uitgestrektheid. De brandweer deed het mogelijke om verdere onheilen te voorkomen. Een later bericht meldt: De directeur, de heer H. T. G., is zooeven overleden. Men vreest dat de fitter P. den morgen niet zal halen. Een stoker moet in de vlammen zijn omgekomen, terwijl nog een der werklieden wordt vermist. Er heerscht algemeene verslagenheid en deelneming. De stad is natuurlijk van licht verstoken. Nabij Warschau had dezer dagen een duel plaats tusschen een heer en een dame. De eerste, die te vergeefs naar de hand der dame had gedongen, had daarna lasterlijke praatjes ten haren aanzien verspreid. Verschillende heeren boden zich aan om zich te meten met den belager barer eer. Doch zij weigerde en zond den beleediger zelf een uitdaging, die hij aannam. Het duel had op het pistool plaats beide partijen misten bij 't eerste schot en de dame wilde ten tweede male vuren, doch de secondanten kwamen tusschenbeide. De eer was bevredigd. Toch vroeg de heer daarna formeel excuus. Voor de tweede maal binnen enkele weken heeft tc Brussel iemand zich in een koffiehuis van het leven willen berooven. Vrijdagmiddag tegen vijf uur kwam een heer van 30- a 35jarigen leeftijd in een café en vroeg een glas port en schrijfgereedschap. Op het blad papier, dat hem gegeven werd, schreef hij: »Ik vraag vergiffenis en schenk iedereen vergiffenis". Hierop volgde zijn handteekening. Na nog een glas port besteld te hebben, hoorden de overige bezoekers van het café eensklaps een schot en zag men dat de onbekende een revolverschot in den mond had gelost. Een geneeskundige gelastte de overbrenging van den gewonde naar het ziekenhuis. Op dat oogenblik was de zelfmoordenaar nog zoo goed bij kennis, dat hij, voor dat hij in het rijtuig stapte, nog in staat was zijne consumptie te betalen. Een ongelukkige liefde schijnt de ongelukkige tot deze daad gebracht te hebben. Uit Zaandijk wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld, dat de beer A. H. te Koog a. d. Zaan, dezer dagen ontvangen heeft een gedrukten brief (ook het adres was gedrukt) met het postmerk Amsterdam. Daarin wordt hem vérweten slechte behandeling van zijn werkvolk en wordt hij bedreigt met het vermoorden van zijne kinderen en zijne vrouw, waarna hij zelf ook gedood zou worden. De brief is onderteekend: het geheim internationaal comité. De zaak is in handen der justitie. Znid-^Lfrika. »De Barnett-Goudmijn-Compagnie, zegt de Volks stemgaat gestadig voort met hare werkzaamheden en geeft de beste bewijzen van het succes der goud mijnen in de Transvaal, indien de exploitatie slechts op stelselmatige en zuinige wijze geschiedt. Van den rijkdom van Berlijn, het welbekende eigendom der compagnie, koesterde men steeds met vertrouwen de verwachting, dat, wanneer men maar het kwartsrif met goede machines bewerken kon, dit eigendom on twijfelbaar het bewijs zou leveren, dat de Transvaal een evenveel belovend veld voor goudmijnondernemingen is als eenig ander land ter wereld. Het feit, dat de «Transvaal goud-exploitatie- en land-compagnie" en de «Lisbon-Berlijn- (Transvaal) goudvelden-compagnie" in moeielijkheden geraakt zijn, is een bewijs, niet, dat het land niet goudhoudend is, doch wel van het gemis van discretie van den kant der oprichters en van een algeheel gebrek aan spaarzaamheid in de wijze, waarop de werkzaamheden van deze compagnie opgevat en uitgevoerd werden. «Wij gelooven", zegt de Volksstem«dat dit ten volle bewezen zal worden door het toekomstig werken in deze mijnen, wanneer men, door de ondervinding geleerd, grootere spaar zaamheid toepast in het uitgraven van den mineralen rijkdom, dien, naar wij meenen, niettegenstaande al wat er gebeurd is, de genoemde eigendommen bezitten. Mijn-eigendommen, die geacht worden rijkelijk goud te bevatten, moet men eerst wel onderzoeken, voordat zij aan eene compagnie voor mijn-doeleinden verkocht worden. De rapporten van deskundigen moeten geveri- ficeerd worden door werkelijke prospocteciing en de plaats zelve moet door en door onderzocht worden door op groote schaal het ontdekte kwartsrif te vermalen. Dit geschiedde in het geval van de plaats Berlijn, en slechts toen de rijkdom van het eigendom bewezen was, werd eene compagnie gevormd. En nu, nadat men een geruimen tijd gewerkt heeft met slechts zes stampers, met stoom als beweegkracht, en terwijl het zelfs met deze geringe middelen betaalde, is de Com pagnie bezig niet vijftig stampers in te voeren, met al de noodige werktuigen, gemaakt onder het opper toezicht van den heer Thomas J. Mc. Clelland, vroeger mijn-ingenieur van de Lisbon-Berlijn en nu in dienst van de Barrett-Goudmijn-Compagnie, als mijn-directeur en ingenieur. Daar de Compagnie besloten heeft, water als beweegkracht te gebruiken, heeft men besloten, het kwarts naar de voorgestelde ligging van de nieuwe molens te vervoeren, terwijl de noodige tramrails, wagens voor een korten tramweg, van het rif naar het water, geleverd worden door de Ladycroft-Com- pagnie (Chester) en de waterraderen besteld zijn uit de Vereenigde Staten. Men verwacht, dat de nieuwe machinerie binnen 4 maanden opgericht en aan het werk zijn zal, terwijl reeds duizenden tonnen kwarts voor vermaling gereed liggen. «De uitkomsten van het kwarts, zelfs met de gebrekkige «saving"- werktuigen, die men had, waren iets meer dan 2 ons per ton. De proeven echter toonen eene uitkomst van 10 ons en meer, en daar de heer Mc. Clelland de nieuwste werktuigen medebrengt om het stofgoud op te vangen, waarvan nu zooveel verloren gaat, hoopt de Compagnie op nog betere resultaten. Er zijn op Berlijn verscheidene goudriffen, die op dit oogenblik niet bewerkt worden; de heer J. A. Steijn heeft onlangs een zeer rijk rif ontdekt, terwijl het goud daarin in aderen zichtbaar is. Alles te zamen genomen, zijn wij zeer tevreden met de resultaten te Berlijn verkregen, en wij vertrouwen, dat, indien het voorbeeld van energie en spaarzaamheid, door deze Compagnie ge geven, meer algemeen gevolgd wordt, het niet lang meer duren zal, dat land als eene veilige en winst gevende geldbelegging zullen beschouwen." Frankrijk. Men leest in de Temps: Volgens onze information is de uitnoodiging tot de conferentie over de zaken van Rumelië nog niet te Parijs ontvangen en wij hebben reden te gelooven, dat zij ook nog niet in handen is van het Britsche kabinet. Het is onjuist, dat Engeland of eenige andere mogendheid zich in beginsel tegen het bijeenkomen der conferentie heeft verzet. De Gazette de France meldt een ernstige nederlaag der Franschen op het eiland Madagascar. Sedert acht dagen zou het Fransche gouvernement, die tijdingen kennen, maar het logenstraft hardnekkig alle onrust wekkende geruchten. De Fransche troepen moeten de positie van Farafatte aantasten, welke door een sterk garnizoen Hovas bezet was. De admiraal ging met ongeveer '1400 man den vijand verkennen en deed een scbijnaanval om den vijand uit zijn positie te lokken. Weldra werd een hevig geschutvuur gewisseld; de Franschen stelden hun bergbatterijen op, zonder echter de vijandelijke verschansingen te kunnen be schadigen. Zij zeiven leden daarentegen erge verliezen. De kanonniers vielen de een na den ander. Een wacht meester werd aan zijn stuk geschut gedood, de kapitein en een luitenant gewond. Admiraal Miot moest ten slotte den terugtocht blazen. De verliezen der Hovas schynen zeer belangrijk te zijndie der Franschen beloopen 4 dooden en 29 gekwetsten. Het is thans bewezen, dat de kleine troep Franschen tegenover een welgeoefenden en welgewapenden vijand staat, niet minder dan 10,000 man sterk. Men vreesde, dat de Hovas nu de Franschen zouden aanvallen, en die vrees is reeds verwezenlijkt; 2000 Hovas hebben te Amfcoe- dimadiroe 75 Fransche mariniers en 125 Sakalava's, hun bondgenooten, aangevallen, toen deze een ver kenning deden. De Franschen hebben 4 dooden en 17 gekwetsten op het terrein gelaten. De commandant der troep, Pennequin, werd gewond. Spanje. De Portugeesche ontdekkingsreizigers Ivens en Capello, die onlangs Afrika bereisd hebben van het Oosten naar het Westen en op die reis vele belangrijke ontdekkingen hebben gedaan, zijn, op hun reis naar Parijs, in Spanje aangekomen. Van af het oogenblik, dat zij de Spaansche grens zijn overgetrokken, zijn zij met de meeste onderscheiding bejegend. Een officiéél

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2