Buitenland. I Eenige timmerlieden te Amsterdam hebben het plan opgevat, eene circulaire te verspreiden, waarin zij wijzen op de tijdsomstandigheden en het gebrek aan werk. Zij verzoeken om eenigen arbeid, hetzij die bestemd is voor huishoudelijke behoefte, hetzij hij van meer bouwkundigen aard is. Zij zijn huisvaders, en komen niet alleen op voor het belang van hen zei ven, maar in de eerste plaats voor dat van hunne gezinnen. Een nieuwe industriëele onderneming is te Delft opgerichtzij voert den naam van «Fabriek van pro ducten uit beenderen te Delft," waardoor haar werkkring voldoende wordt aangeduid. De fabriek zal verrijzen in het zuidelijk gedeelte der gemeente tusschen den Rotterdamschen straatweg en de Schie. Bijzondere be langstelling verdient dat deze fabriek, evenals bij de Ned. Gist- en Spiritusfabriek en de Ned, Oliefabriek, ook in de Statuten de bepaling heeft opgenomen dat van de overwinst '10 procent ter beschikking gesteld zullen worden van den directeur en de commissarissen, om die te gebruiken in het belang van het personeel der onderneming, op zoodanige wijze als zij zullen goedvinden, zonder ten opzichte van dat gebruik aan iemand rekenschap verschuldigd te zijn dan aan de algemeene vergadering van aandeelhouders. In de eerste plaats wenden zij die gelden aan tot verzekering van de toekomst der leden van het personeel en hunne gezinnen. Ook de Ned. Maatschappij van geneeskunde heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, met verzoek om wijziging der wet op het hooger onderwijs, in dien zin dat de cursus van het gymnasium voor aanstaande genees- en natuurkundigen op vijf jaar worde bepaald, en in het 5e jaar de beoefening der natuurwetenschappen meer op den voorgrond trede dan thans het geval is, zoomede dat aan artsen toegestaan worde, door het schrijven en verdedigen van eene dissertatie, tot den doctoralen titel toegelaten te worden. Op Woensdag dl November zal te 'sGravenhage worden aanbesteedde aanleg van een gedeelte kanaal van nabij den Leidschen Rijn tot in den Vaartschen Rijn, onder de gemeenten Utrecht, Oudenrijn en Jutfaas, provincie Utrecht, met het maken der kunst werken, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Mei'wede. Bij de kamer van koophandel te Rotterdam was ingekomen het verzoek van den minister van waterstaat, om het oordeel der kamer te vernemen betrelfende de internationale maatregelen tegen de cholera, waarover op het sanitair congres te Rome zal moeten besloten worden. Eene commissie uit de kamer onderzocht deze zaak. Hare meerderheid veroordeelde het voorgesteld drievoudig onderzoek, doch sloot zich bij het Engelsche voorstel aan, strekkende om alléén aan de bestemming plaats over te laten welke maatregelen noodig worden geacht, doch overigens voor schepen, die geen besmette plaatsen aandoen, de vaart op de Roode zee en het Suez-Kanaal vrij te laten. In het algemeen werd internationale regeling overbodig geacht. In dien zin besloot de kamer den minister te adviseeren. Bij den aanvang van den nieuwen cursus 1885/86 aan 's Rijks-Veeartsenijschool te Utrecht, waren 84 leerlingen ingeschreven, die de lessen aan die school zullen volgen, van welke 60 in- en 24 uitwonenden, verdeelt als volgt; vierde studiejaar 15, derde studiejaar 29, tweede studiejaar '16, eerste studiejaar 24. Voor eigen rekening studeeren 81 en 3 vanwege het departement van koloniën. Voor eenige dagen berichtte de Staats-Ct. de benoeming van den Deenschen minister van marine tot ridder-grootkruis en van den luit. ter zee Holger Amundsen tot ridder van den Ned. Leeuw. De HciarL Ct deelt nu mede, dat de onderscheidingen zijn toegekend wegens de bijzondere voorkomendheid, waarmede in Augustus de Nederlandsche oefeningsschepen »Marnix" en «Castor" te Kopenhagen werden ontvangen, en de goedgunstigheid des ministers, die de Ned. officieren in de gelegenheid stelde, al het wetenswaardige der Deensche marine, de geheele werf, zelfs de geheime visch-torpedo's, die voor ieder land verschillend worden gefabriceerd, in oogenschouw te nemen, waartoe de heer Amundsen hun voortdurend ten dienste stond. Voor een uitstapje van Nederlandsche en Deensche officieren naar de Zweedsche kust stelde genoemde ministei' zelfs een oorlogsschip ter beschikking; een beleefdheid, gelijk slechts zeldzaam door regeeringen wordt betoond. Naar men aan het Vad. meldt, heeft het Ned. Landbouvv-comité zich tot de regeering gewend, om in het belang van den landbouw wijziging der jachtwet te verkrijgen. Hijgiëne en industriebijblad van het «Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handels artikelen", van October, bevat onder meer een stuk over onze levensmiddelen met betrekking tot hunne voedingswaarde en prijzen. Door uitvoerige chemische onderzoekingen is men tot de volgende slotsom gekomen De verhouding van den marktprijs tot de voedings waarde (1 kilogram eiwit op f 3,90 en 1 kilogram vet op f 1,20 berekend) is als volgt: a. Bij voedingsmiddelen van dierlijken oorsprong; stokvisch 13,674, lever '12,670, melk 12,240, haring 11,491, kaas 1; 1,490, schelvisch '11,2725, hart 11,205, vette kalfsborst 1: 0,887, boter 1 0,880, bokking 1 0,867, rib '1 0,852, haas '1 0,649, rookvleesch '10,646, eieren 10,503, kreeft 1 0,385. (Zooals algemeen bekend is, is dan ook stokvisch een goedkoop en kreeft een zeer duur voedingsmiddel.) b. Voedingsmiddelen van plantaardigen oorsprong: erwten en boonen 1: 1,623, aardappelen 1: 1,400, gort 1 0,833, roggebrood 10,697, boekweitemeel 1 0,6875, wittebrood 1: 0,602, koolrapen 1: 0.392, witte kool 10,390, rijst 10,375, spinasie 10,345, vermicelli 10,267, spruitjes 10,099, asperges 1 0,026. (Hierbij staat terecht erwten en boonen voorop, en komen de asperges het laatst.) Elke zuinige huisvrouw zal weldoen met op deze verhoudingen te letten en tot dat einde dit blaadje uit te knippen en in haar huishoudboek te leggen. Wormerveer heeft een dienstdoende schutterij, die echter sinds 1870 geen dienst heeft gedaan, bij gebrek aan officieren. Thans is, naar de Zacinl. Ct. meldt, op de begrooting voor 1886 weer f 1000 uitgetrokken om haar in activiteit te herstellen, Mr. N. J. E. de Voogt, te Mijdrecht, is benoemd tot hoofdambtenaar, chef de bureau der afdeeling «algemeene zaken" en waarnemend secretaris der gemeente Rotterdam. Diakenen der herv. gemeente te 's Gravenhage ontvingen van mevr. en mej. J. eene bijdrage voor de winter-inschrijving van 4000. In 74javigen ouderdom is te Amsterdam overleden de oud-boekhandelaar C. F. Stemler, bekend door zijne talrijke uitgaven op zeevaartkundig gebied. Ook is aldaar overleden in den ouderdom van 48 jaar, de heer G. L Funke, Directeur van Het Nieuws van den Dag. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de toestand van den heer Jonckbloet te Wiesbaden hoogst ernstig is. De koortsen nemen in hevigheid toe, waarvan een groote zwakte en uitputting van krachten de ge volgen zijn. Zooals men weet, vertellen de Duitschers zoo nu en dan, dat ons Oost-Indisch leger drijft op de Ger manen. Hoe waar dat is blijke weer uit het feit, dat van de 90 man, in September aangekomen, 72 Nederlanders waren en 14 Duitschers. Een wegwachtster te Vucht vond een verzegeld pakje, als postpakket voor Arnhem bestemd, en stelde het aan den stationschef ter hand, zoodat het aan den eigenaar kon worden afgegeven. Als loon voor deze daad van eerlijkheid werd haar door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen toegekend «een eervolle vermelding." Dit is ongetwijfeld eene onderscheiding, die op prijs mag worden gesteldmaar als men de vrouw een gulden of een paar kwartjes had gegeven, zou dit toch wel zoo menschkundig zijn geweest. Het halsdoekje of boezelaar of het paar schoenendie ze er voor kocht, zou het besef van plichtsbetrachting veel meer bij haar versterken, dan eene ontastbare vermelding, die de toekomende week door iedereen vergeten is, behalve door de vrouw. Eene Maatschappij houdt er geen geheugen op na. A. Ct. (tunst, Wetenschap en Letteren. Bij de opgravingen voor het leggen van het groote riool in de Bagijnengas te Nijmegen is op eene diepte van 2 meter een sarcophaag van ruim twee meter lengte gevonden, waarin nog een aarden kruikje en een paar andere voorwerpen van Romeinschen oorsprong aanwezig waren. Het steenen graf is naar het raadhuis overgebracht, om aldaar bij de verzameling gedenk stukken van geschiedenis en kunst bewaard te worden. De zijwanden zijn door de werklieden, die het voorwerp niet kenden, vernield, doch men heeft de stukken daarvan bijeenverzameld, om die weer tot een geheel te maken. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In het ook vooral bij Nederlanders bekende café Mazarin op den Boulevard Montmartre te Parijs heeft Woensdagnacht een gasontploffing in den kelder plaats gehad, waardoor de geheele voorpui vernield werd. Te Hamburg is een in aanbouw zijnd huis ingestort. Twee werklieden zijn daarbij omgekomen. Een is zoo zwaar gewond, dat men aan het behoud van zijn leven wanhoopt. Een ander heeft een arm gebroken. Zaterdag is een alleenwonende oude vrouw te Stad- Deutichem in hare woning, badende in haar bloed, dood op den grond gevonden. Teekenen van geweld waren niet te bespeuren. In den avond van Zaterdag op Zondag heeft te Harderwijk eene vechtpartij plaats gehad tusschen eenige Duitschers en visschers, die zoo hoog liep, dat een dezer laatstcn van een Duitscher een krachtigen stokslag op het hoofd ontving, waardoor deze kermende neerzeeg. De visschers, daardoor in woede ontstoken, drongen op de tegenpartij in, waarop een hunner, zekere W., een messteek in den rug ontving, ten gevolge waarvan hij terstond neerzeeg en den geest gaf; geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen, doch mocht niet baten. Het mocht der politie gelukken den dader, den visscher L., een jongeling van 19 jaren, op te sporen en in verzekerde bewaring te nemen. De werklieden van de machinale kuiperij van den heer Prinsen te Helmond zijn voorloopig allen ontslagen, omdat eenigen hunner den meesterknecht, die de laat aan de fabriek komende werklieden op last van zijn patroon beboete, op verregaande wijze hebben mis handeld. Ten gevolge van de stormen der laatste dagen ging in de Oostzee een aantal schepen verloren, daaronder het Duitsche stoomschip «Deutschland" en de Lübecker brik «Schwanen." Vele schepen liepen noodhavens binnen. De Duitsche stoomer «Melida" is gestrand. Twee jongelieden, een jongen van ruim 20 jaren, zoon van den landbouwer D. T. te Andijk en de dienst maagd, gingen j.l. Vrijdag als gewoonlijk in het vroege morgenuur met een schuitje naar het land, om de koeien te melken. Toen zij ter bestemder tijd niet terugkeerden, ging men hen zoeken en vond men hen verdronken. Kenbaar was eerstgenoemde door een mistred te water geraakt en had de dienstmaagd hulp verleend, om echter zelve mede het slachtoffer te worden. IN" oord-Amerika. In New-York zijn zoowel de republikeinen als de democraten tegen de handhaving der tegenwoordige muntpolitiek. In het republikeinsch programma komt de volgende paragraaf voor: «Wij verlangen, dat het congres een wet aanneemt, die aan de vermeerdering van het zilver een einde maakt. Het welzijn des lands eischt den gouden standaard en onze regeering moet haar best doen om te bewerken, dat het goud door de meerderheid der handeldrijvende volken als basis wordt aangenomen." En in het programma der demo craten leest men: Het slaan van zilveren dollars heeft lang genoeg geduurd; daarmede kan niet worden voortgegaan zonder groot gevaar voor den handel. Alleen het intrest-verlies der in de schatkist bewaarde zilveren dollars bedraagt jaarlijks 4 millioen en dat zilver, dat voor 180 millioen is aangekocht, is tegen woordig niet meer dan 160 millioen waard. Wij ver langen derhalve intrekking der wet, die het munten van zilver voorschrijft en begroeten met vreugde iederen practischen maatregel, die strekt om in samenwerking met andere volken de fluctuatie der verhouding van goud en zilver te verminderen." Frankrijk. Verscheidene Parijsche dagbladen melden dat Jules Grévy aan de ministers, en ook aan eenige afgevaar digden en senatoren, heeft meêgedeeld, dat hij besloten was het presidentschap der republiek opnieuw te aan vaarden, indien hij herkozen wordt. Het schijnt, dat Grévy eerst van zin was zich niet meer verkiesbaar te stellenmaar de uitslag der verkiezingen op 4 October heeft hem tot andere gedachten gebracht. De tegenwoordige volmacht van den president der republiek eindigt den 30 Januari 1886. Volgens de bepaling der grondwet, moet er minstens een maand vóór het afloopen van den termijn van het zevenjarig presidentschap tot eene nieuwe keuze overgegaan worden. Het Congres zou dus met dat doel onmiddellijk na Kerstmis kunnen bijeengeroepen worden. Doch de XIX Siècle meent te weten, dat het reeds acht dagen vóór Kerstmis zal bijeenkomen. Voor het overige denkt men, dat de Kamers in I J buitengewoj De minifl prefecten moeten pla; waarin hij de verkiezj en hem van de re leiden. Vel de ambtei zal dulden De Tew het plan het huwelil Waldemar, als de kon laten leide I standighedjj mogelijke De ge» zijn een sl regeering willekeur militaire Birmasche inbeslagne Birma Tra een beschi_ spraak regeering spraak bej en Birma j van het komen, li Birmasche] aan een De minist) dit voorsti klarende tenuitvoerl handelmasf der Indisc ultimatun van ManJ dat de uil zal wordj Rangoon worden orj de noodi] zullen va koning Tl te verdedf de regeeri te maken I toegeeft ei beters een annq een koniq dan zal met Birm| De En gegeven, Dit nieuv\ welke be| Warren Eene te 12 maar zeg] Tirnova vorigen heden vd Kustendji| den vred en vervol rechtstreej De geb een vern wijzen op! crisisen. tusschen weer gesl rijk een in hooge aftreden Twee ook te V vankelijk Thans moeielijk mogendhe Men verzeker»

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2