Z1ERÏKZEËSCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1885. No. 81. Woensdag 21 October. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD BURGERRECHT en BURGERPLICHT. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e l ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVMAN. Het is verwonderlijk, boe lang bet duurt, eer de eenvoudigste waarheid zich een weg baant door de groote menigte. Het is onbe grijpelijk, boe lang de domste bekrompenheid zich weet te handhaven. Als de wetten des lands of do besluiten van den gemeenteraad een of anderen maatregel uitlokken, die naar de innigste overtuiging der besturen volstrekt noodzakelijk en zeer heilzaam is, maar die niet in den smaak valt van de eene of andere partij, dan wordt er geen onder zoek ingesteld naar de geschiedenis van dat besluit, maar de groote menigte geeft schuld aan den burgemeester, alsof die inderdaad almachtig was. En als er iets gebeurt, dat allen gaarne anders zagen, maar waarin ze moeten berusten en .vaaraan nu eenmaal niets te ver anderen valt, drukken zij de oorzaak van hun berusting uit door de woordenDaar kan de koning niets aan doen, alsof de eenige machthebbende, alsof de almachtige in den Staat de k o n i n g was. Dat de macht der gemeenteraden en de tamelijk ingewikkelde wisselwerking van mi nisters en Tweede Kamer niet aan allen bekend zijn, is verklaarbaar en verschoonbaar, maar onverschoonbaar en onvergefelijk is het on verantwoordelijk zelfs, dat er nog niet anders dan bij uitzondering personen zijn, die zich eene heldere voorstelling maken van de verhouding tussehen de regeering cn de andere bewoners van Nederland. Als men hen hoort praten, zou men gelooven dat er te 's Gravenhage een ge heimzinnig wezen, o en soort raad of zoo iets zetelde, die alwijs en almachtig blinde gehoor zaamheid kon vorderen. En wanneer in Den Haag iets gebeurde, wat den overigen Neder landers mishaagde, dan behoorden deze als zoete kinderen te zwijgen en te gehoorzamen, vast overtuigd, dat de regeering wel wist hoe het moest zijn en dat hun niets te doen stond, dan dankbaar die vaderlijke leiding aan te nemen. Maar dat is volstrekt niet waar! De Tweede Kamer, zonder welks goedkeuring geen ministeriëele handeling kan plaats hebben zonder dat de minister de gevolgen van elke misgreep ondervindt, de Tweede Kamer is de vertegenwoordigster van het Nederlandsche volk, tegen den volstrekten wil dier vertegenwoordi ging kan geen enkele wet worden ingevoerd en de leden dier Tweede Kamer worden door datzelfde Nederlandsche volk gekozen. "Waar we nu zelf de mannen kiezen die ons regeeren, kan daar sprake zijn van eene al machtige regeering, wier wil we ootmoedig' eer biedigen Nu is tegenwoordig' de kieswet aan de orde en eenige duizende goedmoedige Nederlanders rillen bij het woord algemeen stemrecht. Zij stellen zich een algemeen stemrechter voor als een struikroover met een van bloed druipend zwaard. En toch is het het recht en de plicht van den Nederlander door het uitbrengen van zijne stem te verklaren op welke w ij z e li ij geregeerd wil wezen. Het kleine deel der natie dat regeert, beeft alleen den wil te volbrengen van het groote deel, dat het vertegenwoordigt. Natuurlijk kan men zulk een recht niet toevertrouwen aan onmondig-en, aan idioten, aan krankzinnigen, aan veroordeelden, die blijkbaar de goede orde verstoorden, noch aan hen, die want zoo zal men dan wel moeten stemmen op liet kiesbureau hun stembriefje niet zelf kunnen invullen, dat is, zij die niet kunnen schrijven. Maar ieder ander, door de regeering uitge sloten, heeft het onvervreemdbaar recht om aan de regeering te vragen: «waarom sluit gij mij uit?" Als het belastingcijfer hoe ook berekend de maatstaf is, dan zal men aan de regeering kunnen vragen: «waarom dat cijfer en waarom geen ander?" en dan zou de regeering het ant woord schuldig blijven. En wanneer de mate van kennis de maatstaf is, dan zal men aan de regeering kunnen vragen «waarom juist zóóveel kennis en waarom niet iets meer of iets minder?" en dan zou de re geering weder het antwoord schuldig blijven. Natuurlijk is er eene heerschende klasse, die vreest dat ze iets van haar invloed zal verliezen, maar als zij e e r 1 ij k is, zal zij het goed recht der anderen erkennen. En wat de gevolgen aangaat? Onze rechters, onze advocaten, professoren, leeraren, onderwijzers, onze officieren, onze meer derjarige studenten, die thans zijn uitgesloten, deze allen zullen dan stemmen, hun meening zal van invloed zijn on de meening- van duizenden en mocht in weerwil van dat alles want daarvoor vreest men de regeering genood zaakt zijn een weg te volgen, die dezen minder aangenaam is, er is niets tegen, dan zich er bij neerleggen en zich schikken naar den wil van de meerderheid. De meerderheid heeft zich al zoo lang erg genoeg naar de minderheid geschikt. Binnenland. Z I E RIK Z E E, 2 0 October 1 8 85. Een der notarissen in het arrond, Breda heeft zich bij de regeering beklaagd, dat door verschillende ge meente-secretarissen de betrekking van zaakwaarnemer wordt uitgeoefend, in strijd met art. 63, j.° art. 99 der gemeentewet. Erkennende dat het toezicht op de gemeente-secretarissen in de eerste plaats aan den gemeenteraad behoort, geeft hij in overweging, om, nu een wijziging van eenige artikelen der gemeente wet in behandeling is, in die wet een bepaling op te nemen, waarbij aan een hooger gezag bevoegdheid wordt gegeven, handelingen van secretarissen en ont vangers, die met de gemeentewet in strijd zijn, te keer te gaan, wanneer de gemeenteraad hierin na latig blijft. Te Leeuwarden is men zeer ingenomen met het plan tot inrichting van een volksgaarkeuken. Het be- noodigde kapitaal, 30,000, is in deze week meer dan volteekendzoodat de zekerheid bestaat, dat binnenkort ook daar de gelegenheid zal bestaan om voor matige prijzen goede en voedzame spijzen te verkrijgen. Behalve het Zalmtractaat, zal aanst. Donderdag ook het wetsontwerp tot wijziging van het Indisch tarief in de afdeelingen worden onderzocht. Bij het schieten met scherp van boord onzer oorlogs schepen in de nabijheid van den Helder, is men de laatste dagen tot minder aangename ontdekkingen gekomen betreffende de geschiktheid, die glasharde puntgranaten, well-e eenige jaren bewaard zijn, nog bezitten om pantseringen te doorboren. Deze granaten, die niet van een springlading voorzien waren, vlogen aan gruizelementen bij het trefFen van dunne ijzeren plateneen granaat bezweek zelfs in het stuk door den schok bij het ontbranden der lading. Men vermoedt, dat glasharde granaten na eenigen tijd broos worden, en zoodoende ongeschikt zijn om uit vuurmonden ge schoten te worden, vooral tegen pantseringen. H. Ct. Naar men verneemt, zullen eerstdaags te Helder, ten overstaan van eene commissie van officieren, waar van de kolonels van Ouselen en Hojel leden zullen zijn, proeven worden genomen met een bewapende zolder- of dekschuit, om als uitlegger te dienen in oorlogstijd, op onze rivieren, binnenwateren, vaarten enz. In het verslag over eene wijziging der begrooting van oorlog 1884 wordt de wensch uitgesproken, dat voortaan bij het Indisch leger alleen die officieren zullen worden gedetacheerd, wier leeftijd uitzicht geeft op ruime vruchten van de kosten dier detacheering in den laatsten tijd toch zijn geen jeugdige kapiteins gedetacheerd. Ook gaf men in overweging, voortaan geen gehuwde officieren te detacheeren. Een wetsontwerp tot wijziging der begrooting van marine voor '1884 deed in de afdeelingen der Tweede Kamer bezwaren opperen tegen de vele, belangrijke en niet altijd voldoende toegelichte overschrijdingen. Voorts meenden eenige leden, dat marine-officieren, nog geschikt voor den dienst, meermalen wegens kleine lichaamsgebreken pensioen verkrijgen. Is dit mogelijk na een betrouwbaar geneeskundig onderzoek, dan ver- eischte h. i. de pensioenwet dringend wijziging. De te Groningen gevestigde »Vrouwenvereeniging" zal eene poging wagen, om in den aanstaanden winter, op breeder schaal dan zij dusver arbeidde, werkzaam heid en welstand onder de geringe volksklasse to bevorderen. Wat het comité van werkverschaffing voor mannen doet, zou zij op haar terrein voor vrouwen willen doen, door het verschaffen van naai- en breiwerk enz., in één woord door alles wat de vrouw en de dochters des huizes in staat kan stellen, zelve iets te verdienen, waardoor de dikwerf geringe inkomsten des huisgezins meer in overeenstemming zouden kunnen gebracht worden met de groote behoeften. De Veenendaalsche sajetfabriek, firma de wed. D. S. van Schuppen en Zoon, houdt met 1 Nov. a.s. op voor kleinere fabrikanten in het land te spinnen; zij zal voortaan geheel voor eigen fabrikaat werken. De »Martha-stichting" te Alfen aan den Rijn heeft, naar de Stand, mededeelt, van iemand die onbekend wenscht te blijven, 17000 voor een nieuw gebouw ten geschenke ontvangen. In de omstreken van Breda, vooral te Prinsenhage, komen verscheidene gevallen van pokken voor. De Westlandsche tramtreinen komen in de laatste twee dagen ongeregeld aan. Dit is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de natheid van den bodem, ten gevolge waarvan de rails afwijken en kleine ontsporingen plaats hebben.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1