Voor de waarheid instaan, doen wij niet. Zelfs trekken wij haar in twijfel. Engeland staat in den Iaatsten tijd te zeer aan Turkijes zijde, om tegenover Turkije aan Ruslands zijde te kunnen staan. Grrielienlaricl- Wat er van die Duitsche nota waar moge zijn, Griekenland schijnt geen zin te hebben er zich vervaard door te laten maken. We hebben gezien, in welken geest Tricoupis sprak; gisteren kwam bericht dat minister Delyannis per telegraaf aan de zaakgelastigden van zijn land eene instructie gezonden heeftwaarin hij wijst op den gevaarlijken toestand, die door de vereeniging van Oost-Rurneiië en Bulgarije in het leven is geroepen. De Minister Iaat doorschemeren, dat Griekenland die vereeniging niet kan erkennen, zonder pogingen te doen, om het evenwicht in het Balkan-Schiereiland weder te herstellen. En dat even wicht men begrijpt het kan volgens Griekenland slechts gezocht worden in uitbreiding van het Grieksche grondgebied. »Aan de Standard wordt uit Athene geseind, dat de militante volkspartij eene monster-meeting organi seert om de regeering tot handelen te prikkelen. Algemeene teleurstelling heerschte er, omdat de Koning niet naar Thessalië vertrokken is. De Porte heeft aan de Grieksche regeering doen weten, dat zij aan de grenzen hare troepenmacht versterken zal, indien de Grieken hunne wapeningen niet staken. De minister-president Delyannis heeft in eene nota de gezanten der mogendheden beantwoord, die het Grieksche gouvernement hadden geraden, den vrede niet te storen. Hij verklaart, dat de wapening van Griekenland haar grond vindt in de vereeniging van Bulgarije, die duizenden Grieksche onderdanen omvat; hij constateert, dat Griekenland zich het recht heeft verworven zijne aanspraken te laten gelden, door zijne gematigdheid na het sluiten van het tractaat van Berlijn, toen het in het belang van den vrede een gedeelte van Thessalië en Epirus opofferde. Spanje. Het rapport der Spaansche geneesheeren, die omtrent de cholera-inenting van dr. Ferran uitspraak moesten doen, is verschenen. Het is geheel in tegenspraak met dat der vroegere commissie in Valenciade nieuwe commissie verklaart de inenting voor gevaarlijk en geschikt om de cholera te helpen verbreiden. Dépêches uit Madrid melden eenstemmig, dat de uitgelekte inhoud der Duitsche nota, betreffende de quaestie der Carolina-eilanden, algemeene teleur stelling wekt. Duitschland herhaalt zijne vroegere argumenten, verwerpt de Spaansche aanspraken op de souvereiniteit over de Carolina- en Pelew-eilanden, terwijl de Duitsche regeering de quaestie reserveert, of de Spanjaarden het eiland Yap eerder bezet hebben, tot nadere berichten, waarvan de ontvangst tegen het midden van October verwacht wordt. Duitschland verwerpt het Spaansche voorstel om een verdrag gelijk het Sollok-tractaat te sluiten. De pers en liet publiek in Spanje hopen thans slechts op de uitspraak van den Paus. Volgens bericht uit Barcelona heeft aldaar een bloedig straatgevecht tusschen Duitschers en Span jaarden plaats gehad. De Duitsche stukken betreffende de Carolinen-quaestie zijn thans aan den Paus verzonden. Engeland. Van kardinaal Manning zal een verkiezings-manifest in den vorm van een artikel in de Dublin Review het licht zien. Daarna wordt de vraag behandeld: «Hoe moeten de katholieken bij de aanstaande par- lements-verkiezing stemmen?" De afschaffing der Engelsche staatskerk acht hij niet wenschelijk, omdat hij in de staatskerk een middel ziet om de gemoederen des volks nader te brengen tot het katholicisme. Wetgeving, die aan de lagere klassen ten bate komt, moet door de katholieken bevorderd worden. Het liberalisme, dat de slavernij heeft afgeschaft, aan de katholieken gelijke rechten gegeven, de graanwetten afgeschaft, aan alle klassen de vrijheid gegeven heeft om aan de kinderen onderwijs naar hare eigene keuze te geven en het huismans-stemrecht heeft verleend, is een goed, rechtvaardig, katholiek liberalisme. Maar het liberalisme van 1789 of van 1830, van Gambetta, Ferry en Clémeneeau is een valsch en gevaarlijk liberalisme, dat aan den katholieken godsdienst vijandig is. De twee groote vragen, die de katholieken aan de candidaten stellen moeten, zijn deze: 1. Wilt gij doen, wat gij doen kunt om de vrije scholen op gelijken voet te plaatsen met de staatsscholen? 2. Wilt gij medewerken om eene koninklijke commissie te doen instellen, die onderzoek doen moet naar de werking van het godsdienstloos staatsonderwijs? Alleen aan candidaten, die hierop bevestigend antwoorden, behoort, meent de kardinaal, een katholiek kiezer zijne stem te geven. De Iersche nationalisten willen de stoomboot-maat schappijen en zelfs den Midland-spoorweg dwingen om geen vee te vervoeren van in Ierland «geboycotte" personendie dan, terwijl ook op de Iersche markten niemand van hen koopen durft, hun vee ook in het buitenland niet kwijt zouden kunnen raken. Een Dublinsche correspondent noemt dezen eisch der nationale Liga den on beschaamdsten maatregel, dien zij bij de «boycotterij" nog in practijk heeft gebracht. Het schijnt echter, dat thans de spoorwegdirecteur zich aan dien eisch niet storen zal. Intusschen zyn er in Ierland ook vereenigingen, die in tegenovergestelden zin werkzaam zijn. De Cork Defence Union b.v. zal het vee nu rechtstreeks met afzonderlijke schepen naar Engeland zenden. De Times verlangt, dat ook de regeering alles doen zal, wat de gewone wet haar vergunt te doen om het hand over hand toenemende terrorisme der Liga te fnuiken. IV oord-^VmerilsaL. Verleden Vrijdag hebben te St. Louis, in verband met de werkstaking der tramwegbeambten, weder ongeregeldheden plaats gehad. Op de enkele lijnen, waar nog wagens liepen, werden deze door de werk stakers vernield, die ook versperringen aanbrachten. Een en ander gaf. aanleiding tot botsingen met de politie, waarbij een der oproermakers doodgeschoten en verscheidene andere gekwetst werden. De opschudding was groot en met de schemering reed geen enkele tramwagen meer. Er is eene commissie uit de burgerij benoemd, welke pogingen zal aanwenden om de zaak bij te leggen door scheidsrechterlijke uitspraak. Zaterdag werd de politie door vijfhonderd burgers als «special constables" bijgestaan om de tramwagens, welke dienst deden, te beschermen. Ook schijnt de orde toen niet meer gestoord te zijn. Oosteni'ij k. Het Fremdenblatt van Weenen (een officieus blad) komt op tegen de beweringen van de Times en de Nowoje Vremjadie de houding van Oostenrijk- Hongarije bij de verwikkelingen op het Balkan-Schier eiland in een hatelijk licht stelden. Het ziet in de taal dier bladen een uitvloeisel van de pogingen der panslavisten, en van sommige Engelsche kringen, die, bij eene mogelijke botsing tusschen Engeland en Rusland, een nauw vriendschapsverbond van Oostenrijk met Rusland niet als een voordeel beschouwen. Tegenover de beschuldiging, dat Oostenrijk de beweging in Servië aangemoedigd, ja zelfs uitgelokt heeft, wijst het Fremdenblatt op Griekenland, waar de vertoogen van Europa even weinig baatten, zoomede op het feit dat Rusland, ondanks zijn overwegende stelling in Bulgarije, de uiting van den volkswil niet vermocht te onderdrukken. Ten slotte wordt opgemerkt, dat Oostenrijk zich tegenover Servië naar de wenschen van Europa heeft gedragen, doch zijne vertoogen niet verder kunnen gaan dan met de vrijheid van een zelfstandigen staat en zijn monarch overeenkomstig is. B e 1 g- i e. De volgende brief van Gladstone aan Emile de Laveleye wordt door de Indép. medegedeeldHawarden- Caste, Chester, 6 October '1885. Mijn waarde heel de Laveleye. In een brief aan den metropolitaan van Bulgarije, welke in de Londensche dagbladen is openbaar gemaakt, heb ik, steunende op de algemeen aangenomen meening, dat de mogendheden de Bulgaarsche unie zouden erkennen, de hoop uitgesproken, dat in de beraadslagingen der groote Staten voorzichtigheid en gematigdheid den boventoon zouden voeren, en gezegd, dat, wat mij betreft, ik zou voortgaan door dezelfde gevoelens als vroeger mij te laten leiden. Ziedaar alles, wat ik meende te kunnen zeggen. Gelijk gij, wensch ook ik de unie, maar ik hoop, dat de beweging niet de tegenwoordige grenzen overschrijden zal, want ik koester de grootste vrees voor de gevolgen eener ontketening der rivaliteiten, welke zou kunnen plaats grijpen, eerst tusschen de groote mogendheden zelve en daarna tusschen de Grieken en Slaven. Mijn woord is gereserveerd, omdat mijn gemoed beklemd is, want ik zie, dat de unie, hoe voortreffelijk in zich zelve, de oorzaak kan worden van onberekenbare rampen. Gemengd ttuiteitlandscli Nieuws. Euphrasie Mercier, de vermoedelijke moordenares, naar men weet, van een bewoonster eener villa bij Parijs, mej. Ménetret, is met haar neef Chateauneuf, die zijn tante heeft aangeklaagd, en haar nicht Adèle Mercier beiden door België uitgeleverd gecon fronteerd geworden. Zij wist er niets van, dat haar bloedverwanten, die zij nog in Amerika waande, zich te Parijs bevonden. Toen zij zoo plotseling Chateauneuf voor zich zag, rilde zij van het hoofd tot de voeten en gebood hem te zwijgen. De alsdan door haar neef gedane verklaring, dat hij haar beschuldiger was, beantwoordde zij niet een verwensching. 't Lijdt schier geen twijfel meer, dat Euphrasie werkelijk de daderes is van den vóór ruim twee jaren gepleegden moord. Dat haar nicht Adèle rechtstreeks bij de zaak zou betrokken zijn, valt niet aan te nemen, en wat Chateau neuf betreft, deze wordt alleen beschuldigd van het heelen van gestolen voorwerpen. Den ingang der wereldtentoonstelling te Antwerpen wil men tot een aandenken bewaren, natuurlijk na hem zoo versterkt te hebben, dat hij tegen weer en wind duurzaam bestand is. Daartoe is een uitgaaf van 250,000 frs. noodig. In de te Londen verschijnende World wordt de belangrijke mededeeling gevonden, dat op Belvoir Castle een bundel documenten en brieven van groote waarde voor de geschiedenis is ontdekt. Men treft daarin o. a, aan brieven van Eduard IV en Hendrik VII, een uitgebreide briefwisseling door graaf Shrewsbury gevoerd, welke een nieuw licht werpen op de laatste levensdagen van Maria Stuart en haar teurig einde. Naar het oordeel van bevoegde personen heeft men gedurende een reeks van jaren zulk een gewichtigen schat niet aan de vergetelheid ontrukt. De beeldhouwer Joris, wiens model voor een stand beeld van Conscience indertijd bekroond en uitgevoerd werd, smaakt de voldoening dat zijn model voor een praalgraf voor Conscience uit 33 ingezonden modellen gekozen is. Het model stelt Conscience voor, liggende op een rustbed. Aan zijn voeten vleit zich de Vlaamsche leeuw neer en aan 't hoofdeinde staat een pyramide met den naam en eenige zinnebeeldige figuren. Eenige maanden geleden is te New-York een maat schappij gevormd, die een stoomfabriek heeft opgericht. Ze levert stoom tot verwarming van vertrekken en localen door middel van buizen en zij drijft stoom machines, zoodat stoomketels daarbij niet meer worden vereischt. Aan dit stelsel zal een nieuwe uitbreiding worden gegeven de genoemde maatschappij wil namelijk stoom doen strekken als bluschmiddel, ingeval van brand. Tot dat einde zullen groote aanvoerbuizen worden aangelegd in woonhuizen, magazijnen en pak huizen. Zoodra er brand ontstaat, wordt stoom uit gelaten en binnen weinig tijds is men in staat den brand te blusschen, dewijl de lucht door de kracht van den stoom uit het brandende locaal wordt verdreven. Op elke verdieping van woningen enz. moet het buizen net zijn vertakkingen hebben. Het denkbeeld, om stoom als bluschmiddel te bezigen, is niet nieuw, maar de toepassing daarvan heeft tot heden vermoedelijk niet plaats gehad, omdat daartoe geen geschikte toestel voorhanden was. Te New-York, waar men nu een stoomfabriek bezit en pijpen zijn aangelegd tot boven gemeld doel, is men in staat proeven in dien geest te nemen, die misschien heilrijke gevolgen zullen hebben Al zijn aan de Duitsche badplaatsen de speelbanken opgeheven, toch wordt er in het geheim nog veel gespeeld, Vooral te Baden-Baden is dit het geval. Het is daar de gewoonte, dat zij die spelen hun papieren geld in kunnen wisselen tegen goud, zonder, zooals anders in Duitschland gebruikelijk is, daarvoor provisie te betalen. Een schraperig geldwisselaar G. wilde daaruit een voordeeltje halen. Hij ging met een duizendfrancsbiljet naar dat speelhuis en wilde dat laten wisselen tegen duizend francs in goud; wanneer hij nu later in zijn kantoor die duizend francs aan goud weder inwisselde tegen papier, dan verdiende hij de provisie. Maar hij bedacht zich dat de kashouder hem wel kende en misschien niet zou willen wisselen. Daarom sprak hij een vreemdeling aan en vroeg hem zachtjes: «Och, u staat dichter bij de kas, zoudt u zoo goed willen zijn dit voor mij in goud te wisselen De vreemdeling, die al zijn geld verloren heeft, neemt het bankbiljet kalm aan en zet het voor de oogen van den verwonderden wisselaar op «rouge." Eer deze nog den tijd heeft het weer terug te nemen, klinkt het »noir" van den bankhouder, en de croupier strijkt, met het andere dat ingezet is, ook het bankbiljet op. De vreemdeling echter keert zich om alsof er niets gebeurd is, en voegt den radeloozen wisselaar toe, het doende voorkomen alsof hij door den heer G. verzocht was om voor hem te fourneeren »U speelt van daag niet gelukkig!" In Australië heeft een scheepsbouwmeester een nieuw middel bedacht, om schepen te ventileeren. Tot dat einde worden door het gansche vaartuig, waar venti latie wordt vereischt, pijpen aangelegd, die alle uitloo- pen in de machinekamer. Door de pijpen alleen wordt de noodige lucht naar den vuurhaard geleid, en om zich hiervan te verzekeren, worden de deuren, waar door men steenkolen in den haard werpt, zoodanig ingericht, dat zij zoo dicht mogelijk sluiten. Hierdoor ontstaat een sterke zuiging der lucht in de pijpen of buizen al de bedorven lucht wordt op die wijze weggevoerd en versche lucht treedt daarvoor in de plaats, waartoe de noodige openingen hier en elders zijn aangebracht. Een dergelijke wijze van ventilatie kan alleen in stoomschepen worden toegepast, tenzij men in zeilschepen een vuurhaard tot dat einde doe plaatsen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3