ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het irrondis- sement Ilerikzee. 1885. No. SO. Zaterdag 17 October. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD A SSC11KPO ETST EI Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f1,Franco per post ƒ1,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk eeu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AKEA'MAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Op de algemeene vergadering van liet Neder- landach Tooneelverbond, Zaterdag te Utrecht gehouden, sprak de algemeene secretaris, de heer M. A. Perk, van de «volhardingwaar mede 's lands overheid de tooneelspeelkunst «als eene Asschepoetster onder de zusters bij «voortduring blijft bejegenen en de opleiding sin dit kunstvak verwaarloost of beschouwt als «eene zaak van geen het minste algemeen belang. «En toch, worden er niet belangrijke sommen «uit 's Rijks kas besteed ten behoeve der beel- «dende kunsten en van kunstverzamelingen «voor muziekscholen, teekenscholen en teeken- «academiën en zoovele andere instellingen «waarvan ook slechts een gering aantal land- «genooten voordeel kunnen hebben?" Daar zullen er onder onze lezers zijndie deze achteruitzetting van het tooneel in de landsregeering zullen prijzen, maar ongetwijfeld zullen ze dan ook niet het nut inzien van het beschermen van andere kunsten. Ze zijn niet te scheidende verschillende uitingen der kunst, het streven in allerlei richting, om het schoone uit te drukkenhet ware in alle zuiverheid in het helderst licht te stellenhet goede aan te kweeken door edele gevoelens bij den mensch op te wekken. Dat is de taak van beeldhouw-, bouw- en schilderkunst, dat is de taak van de muziekdat de taak van het tooneelvan de tooneelspeelkunst. Zijdie meenen mochten dat de beeldhouw kunst alleen tot versiering van meubelen, dat eene schilderij alleen tot versiering van kamers dient, desnoods om vetvlekken op het behangsel te bedekkendeze zullen zeker niet gelooven dat het de plicht van den Staat is de beoefening der kunst aan te moedigen en den kunstzin bij de natie aan te kweeken. De geheele zedelijke opvoeding der menschen was vroeger onverdeeld aan de kerk toever trouwd sedert de Hervorming is dat eenigszins, sedert de Fransche revolutie nog meer, eindelijk sedert het optreden der moderne theologie hand over hand toegenomen. Is men nu van meening dat den mensch verhevener plichten zijn opgelegd, dan te zorgen alleen voor eten en kleeren dan zal men ook beseffendat er middelen moeten zijn om die edele gewaarwordingen, die verheven gevoelens op te wekken, waardoor de mensch zich van het dier onderscheidt. "Wie bij het binnentreden van statige kerk gewelven een gevoel van eerbied bij zich voelt opkomeneen gevoel van kleinheid en nietigheid hij bedenkedat het de machtige kunstenaar isdie deze steenen bezielde en wiens machtige adem geheel de ruimte vervult. De invloed der muziek, waaraan nauwelijks iemand zich kan onttrekken, die ons vroolijk of somber stemt, al naar de kunstenaar dat wil, het is een bewijswelk een toovermacht de kunst bezit. Maar de verheven ste kunstscheppingen in beeldhouw-, bouw- en schilderkunst bereiken niet elke plek van ons vaderland en geeue van deze zijn voor iedereen dadelijk geheel en al verstaanbaar. Maar de tooneelspeelkunst treft dadelijk en is dadelijk verstaanbaar in hare uitingenook voor den minst ontwikkelde. Daar zijn er, die meenen dat het tooneel der kerk vijandig isdat het tooneel goddeloos is, slechte menschen maakt en honderd zaken meer. Het tooneel is een kind der kerk, de eerste stukken werden door geestelijken geschreven en door geestelijken in de kerken gespeeld. Het was in de dagen der Hervormingdat het tooneel der kerk vijandig was, maar die dagen zijn lang voorbij en behoudens zeer weinige stukken, worden er zelfs geene gespeeld, die stellingen verkondigendie der kerk onaan genaam konden zijn. Wie zou er aan twijfelenof de vertooning van den arbeid en den strijd van een edel mensch niet tot navolging zou opwekkengeen zachte en edele gevoelens zou doen ontwaken? De goede gevoelige moeder, de moedige krijgsman, de strijder en martelaar voor een edel beginsel, ze blijven in onze herinnering voortleven, wanneer we ze op het tooneel hebben aanschouwd. De deugd behagelijkde ondeugd afschuwelijk voor te stellendat is n e van de vele middelenwaarover het tooneel beschikt om de menschheid op te voeden. Een betere geest onder de menschen aan- kweekendat mag men van de regeering e i s o h e n. Zij is dan we nemen het aan volkomen te goeder trouw, waar zij beeldhouw-, bouw-, schilderkunst met teekenkunst en muziek aan moedigt en ondersteunt met belangrijke sommen. En waarom de tooneelspeelkunst niet? Zou er eenig verband bestaan tusscben dit feit en de godsdienstige overtuiging van den oppermachtigen referendaris voor fraaie kunsten Jhr. Mr. "Victor de Steurs? Kan er bij Z.E. bezwaar bestaan, eene kunst te steunendie niet geduld zon worden als ze een uitsluitend R.-C. kleur vertoonde? Maar aan zulke beschouwingen moest eene regeering zich toch niet storen Binnenland. ZIE RIK ZEE, 16 October -1 8 8 5. De Vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel" te Amsterdam deelt mede, dat zij niet vooruitgaat in de laatste jaren en ondanks den steun van Z. M. den Koning, op middelen bedacht moet zijn om staande te blijven. Dat bericht zal ieder, die belang stelt in het tooneel, met leedwezen vernemen; de vereeniging heeft veel gedaan tot verheffing van de tooneelspeelkunst hier te lande. Maar de vereeniging zal niet kunnen betwisten, dat zijzeive de oorzaak is van de moeielijk- heden, waarmede zij thans en ook andere tooneel- directiën te worstelen hebben. Zij heeft door onmatig opvoeren van alle uitgaven slechts overdreven eischen leeren stellen; de tering naar de nering te zetten, een kunst voor tooneeibesturen even noodzakelijk als voor den eenvoudigsten huisman, is door haar on mogelijk gemaakt; èn publiek èn de artisten ver langden steeds meerde kosten, aan de opvoering van een nieuw stuk verbonden, grenzen vaak aan het fabelachtige; de jaarwedden der artisten zijn opgevoerd tot een cijfer, dat voor een klein land als het onze buitensporig heeten mag en van bevoegde zijde is de vereeniging voortdurend gewaarschuwt, dat het einde den last zou dragen. Dat einde schijnt thans te naderen en zal, naar wij vreezen, leeren, dat ook in de kunst alleen een geleidelijke vooruitgang een duurzame vooruitgang kan zijn. Men schrijft uit VlissingenOnlangs is gemeld, dat de heer Th. Van Uye Pieterse zijne benoeming tot lid van het Armbestuur met het oog op zijne drukke bezigheden niet wilde aannemen, ofschoon hij als lid van den Raad voor die benoeming niet bedanken kon. Thans heeft die heer voor zijn lidmaatschap van den gemeenteraad bedankt. In hem verliest de Raad een zijner waardigste leden, een man, wiens heldere blik nieuw licht wierp op elk onderwerp dat in den Raad in behandeling kwam. Met het oog daarop ware het te wenschen geweest, dat de Raad, rekening houdende met de vele werkzaamheden van den heer Pieterse als notaris, die een der drukste practijken van ons eiland heeft, «genade voor recht" had laten gelden, en tot lid van het armbestuur een gemeenteraadslid gekozen had, wiens tijd minder kostbaar is. Een lid van het Nederlandsch Rond voor Algemeen Stemrecht heeft een brief aan de leden der Tweede Kamer gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen de meening, dat de betooging van 20 Sept. van de sociaal-democraten uitging. Hij zet uiteen hoe de betooging georganiseerd werd en tot stand kwam, ontkent dat de voorstanders van algemeen stemrecht en de sociaal democraten één zijn, al schreven de laatsten ook het algemeen stemrecht in hunne banier en beweert ten slotte, altijd zonder bewijs, dat de invoering van het algemeen stemrecht de eenig mogelijke oplossing van den tegenwoordigen toestand is. Te Maastricht heeft zich eene commissie gevormd met het doel om arme schoolgaande kinderen gedurende de wintermaanden van warm voedsel te voorzien. Als beginsel is daarbij aangenomen, dat zoowel de leer lingen der bijzondere als openbare scholen in het genot der uitreiking zullen gesteld worden. Zooals men weet heeft het Nutsdepartement aldaar 25 voor dat doel beschikbaar gesteld. Hoort men tegenwoordig veel van verlaging van de jaarwedden der onderwijzers, de Raad der gemeente Barend recht heeft er nog iets anders op bedachtniet alleen dat het salaris van 600 daar op 500 is gebracht maar de te benoemen onderwijzer moet zonder ver hooging ook nog herhalingsonderwijs geven. Als een staaltje van bijgeloovigheid, wordt uit Delftshaven het volgende gemeld: Eene vrouw, wonende aan den Geldeloozen weg aldaar, heeft twee kinderen van 6 en 7 jaren. Beide kinderen sliepen 's nachts eenigszins onrustig, waarom die vrouw terstond aan de buren vertelde, dat haar kinderen betooverd waren, en dat zij op het bed, waarop de kinderen geslapen hadden, een bloemruiker had gevonden, welke zij dadelijk had verbrand, daar dit dienstig was om de tooverij weg te nemen. Eene andere vrouw uit die buurt wordt aangewezen als de toovenares, en heeft daardoor zeer vele onaangenaamheden te verduren. Met genoegen vernemen wij, dat de wedstrijd, door bestuurderen van het Handels-Museum uitgeschreven voor een huiskamer- en een slaapkamer-ameublement, een reeds genoegzame deelneming heeft uitgelokt om te kunnen doorgaan.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1