"•overs [{9000 feven, als Inden. plstuk Idsist. lap in anden met fet oor [Iacht- bnden |poor- pende per il a wek reist leslow Ketten ig de piting. pnlijke van fevigen pgisch gnier hem faraan haar bitter haar fen om nnam. zeer lesheer goedig pekeer was. It zijn ;s van thans |n zijn 'ergiffc pier is dagen r arm ouden In het faarde het ronder r|eenige heer lelsche fasting nota, de [msche ie ge- Ischul- •epaalt ancien tschap :n be- heeft geven. ionde- van ij den de te zitter Het luller, soort ndere uit voerig kende onclu- deert, dat deze belangrijk is vooruitgegaan op den weg van vereeniging, in het onderzoek van de maat schappelijke vraagstukken, in politieke wijsheid. De Figaro heeft ontdekt, waarom Bismarck de in menging van den paus in wereldlijke aangelegenheden begunstigd. Een te Dusseldorlf verschenen brochure, getiteld: »het herstel der wereldlijke macht des pausen door vorst Bismarck", heeft het geheim verraden. Uit die brochure heeft het blad geleerd, dat het Turksche rijk in Europa weldra zal verdwijnen, maar dat niet Rusland, doch Oostenrijk is geroepen het Balkan- Schiereiland te beschaven. Naast het Grieksch-Russisch Slavisch rijk zal een katholiek Slavisch rijk ontstaan, maar niet met Konstantinopel tot hoofdstadgeene mogendheid zou eene andere het bezit dier stad gunnen. «Lijkt het niet, alsof de voorzienigheid den tegen woordige!! toestand en de verwikkelingen heeft geschapen, om aan geheel Europa den éénen man voor oogen te stellen, die met eene traditie van 15 eeuwen, tot stichter van dit «Nieuwe Rome" is uitverkoren en die geroepen is aan de grens van twee werelddeelen zijn koninklijke residentie te vestigen. Dan zal worden vervuld, wat Joseph de Maistre heeft geprofeteerd de paus zal de mis lezen in de hagia Sofia!" De Times zegt, dat de uitslag der verkiezingen eene ernstige beproeving is voor de republiek en eene waarschuwing voor de republikeinenzij moeten den reeds tweemalen zegevierend gevoerden strijd herhalen en evenals vroeger zal strenge tucht de overwinning verzekeren. - Ook de Télécjraphe predikt eendracht.- Paris zegt: De les, die de republikeinsche partij heden ontvangt, is hard en verdiend. Zij zal nuttig zijn. Tot op heden heeft de republiek altijd vorderingen gemaakt bij de kiezers. De teruggang moet ons niet ontmoedigen, maar maakt onzen plicht duidelijk. Wij zijn den 16en Mei eendrachtig geweest tegen de reactie en wij hebben overwonnen. Laat ons weder eendrachtig zijn en wij zullen weder overwinnen. Het Journal des Débats gelooft, dat het land, door de industriëele crisis geteisterd en naar vrede hakend, van de nieuwe Kamer niet zal kunnen verkrijgen, wat het wenscht: orde, spaarzaamheid, vrede. De JRép. Francaise zegt, dat de coalitie der Bonapar- tisten en monarchalen een succes heeft behaald, dat ver hunne verwachtingen overtrefthet is nu reeds zeker, dat zij in de nieuwe Kamer over meer dan een derde der stemmen zal kunnen beschikken. Daarin ligt een bijzonder ernstig parlementair gevaar. Doch de republikeinen zullen dat kunnen bezweren, indien zij een einde maakt aan hunne onderlinge verdeeldheid en zich aaneensluiten als voor acht jaren de 363, die niet sterker waren dan zij het thans zullen zijn. Ook de Voltaire wijt de nederlaag aan de ver deeldheid der Republikeinen. De Conservatieve Unie was geen ijdel woord. Het geheele monarchale en clericale leger stond pal, onder de leiding van handige aanvoerders, die tegen geen micldel opzagen om zich van de overwinning te verzekeren. Wel is het gevaar niet zoo groot om ernstige ongerustheid te wekken, meent liet blad, maar geen enkele fout mag meer gemaakt worden. De eerste plicht der republikeinen is thans: eensgezindheid bij de herstemmingen. In de XlXe Siècle doet de heer Henry Fouquier een beroep op alle goede burgers, op de republikeinen van alle kleur. De meerderheid der Kamer zal wel is waar, ook na de herstemmingen, republikeinsch blijven, maar zij is zoodanig verdeeld, dat het thans nog moeilijk is in te zien, hoe een gouvernement daaruit zal te voorschijn treden. De «onverzoenlijken" komen er in zulk een aantal voor, dat, wanneer zij hunne tegenwoordige politiek blijven volgen, geen meerder heid mogelijk zal zijn om het tegenwoordig kabinet, door de nederlaag van verscheiden zijner leden ver zwakt, te vervangen of te verdedigen. Gelukkig, zegt de schrijver, heeft men, naast den president der re publiek, den senaat, om bij onverhoopte crisis voor het heil der republiek te waken. Denemarken. De Deensche expeditie naar de oostkust van Groen land, onder bevel van kapitein Holm, is na eene afwezigheid van 29 maanden te Kopenhagen terug gekeerd. De expeditie drong door tot 68° 8' N.B., veertig mijlen hooger dan Nordenskjold in 1883 be reikte. Kapitein Ilolm gelooft, dat het nu is uitgemaakt, dat er geene sporen van oude Scandinavische vestingen aan de oostkust zijn. De expeditie heeft vele interessante voorwerpen en photografïën medegebracht. De leden dei- expeditie zijn allen gezond en hebben geen bijzonderen tegenspoed ondervonden. De veroordeeling van den president der Kamer wordt door alle van de regeering afhankelijke bladen met groote letters als een triumf verkondigd. Den löen Juni 1.1. werd te Holstebro eene volksvergadering in de open lucht gehouden, waarvan vooraf aan de politie was kennis gegeven. Eenige leden der Kamer waren uitgenoodigd, redevoeringen te houden. Bij zulke ver vergaderingen was het altijd gewoonte, dat het bureau en de sprekers op eene verhevenheid zaten, terwijl den commissaris van politie dichtbij een plaats werd aangewezen. Dadelijk na de verkrachting der grondwet had het ministerie allen commissarissen bij circulaire be volen nauwkeurig acht te geven op hetgeen op ver gaderingen werd gesproken en als iets onbehoorlijks werd gezegd, proces-verbaal op te maken. De commis saris van politie te Holstebro verlangde op grond van die circulaire, dat hem en twee inspecteurs een plaats tusschen de leden van het bureau werd ingeruimd. Hij trok dien eisch evenwel in, toen hem werd geant woord, dat dan de uitgenoodigde sprekers niet het woord wilden voeren. Doch nauwelijks was de ver gadering geopend, of de commissaris ging tusschen de leden van het bureau zitten. De heeren Noes en Nielsen verzochten hem zich van daar te verwijderen en toen hij weigerde, namen zij hem op en zetten hem naast de tribune neder. Dadelijk daarop hield de heer Berg, president der Kamer, eene rede en daarin keurde hij goed, wat die heeren hadden gedaan, omdat het optreden van den commissaris onwettig was. Op grond van deze feiten werd een gerechtelijk onder zoek ingesteld, maar het resultaat schijnt niet naai den wensch van het ministerie te zijn uitgevallen, ten minste den Jen Augustus werd aan twee leden der rechterlijke macht van de hoofdstad gelast een nieuw onderzoek in te stellen en in de zaak vonnis te vellen. Ieder wist nu, dat eene veroordeeling zou volgen, maar toch heeft het vonnis ven-ast. De heeren Noes en Nielsen zijn wegens aanranding van een beambte en de heer Berg wegens medeplichtigheid veroordeeld tot zes maanden gevangenis, «met gewonen gevangenen kost." De veroordeelden zullen in hooger beroep komen, maar de officieuse Nat. Tid. profeteert reeds, dat het vonnis zeker niet zal worden verzacht. De zitting van den Rijksdag is Maandag door den minister-president geopend. De linkerzijde was bij deze plechtigheid afwezig. De Tweede Kamer heeft den heer Berg tot voorzitter gekozen. Belgie. In een rapport van burgemeester en schepenen van Brussel wordt over het lager onderwijs gezegd«In ons rapport van het vorige jaar hebben wij uwe aandacht gevestigd op de ernstige gevolgen, welke de wet van 20 September 1884, regelende het lager onderwijs, voor de gemeente zou na zich slepen, en hebben wij u gezegd, dat de subsidies, welke gedurende de voorafgaande jaren door den staat verstrekt waren, belangrijk verminderd zullen worden. Dit is nog meer het geval geweest, dan wij verwacht hadden. Niet alleen zijn de regeeringssubsidies belangrijk verminderd, maar bovendien zijn, krachtens de nieuwe wet, de kweekschool voor jongens en de 'kweekschool voor meisjes opgeheven. De plicht van den gemeenteraad scheen voorgeschrevenhet zou de weg van teruggang geweest zijn, indien hij instellingen van zoo onbetwist baar nut had laten verdwijnen. De raad heeft dan ook besloten ze te behouden, hoe groot de offers ook wezen mochten, welke van dit besluit het gevolg zouden zijn. De provincie Brabant heeft, door aan de stad Brussel voor het onderwijs betrekkelijk hooge sub sidies te verleenen, in zekere mate de gevolgen dei- nieuwe wet verzacht. Niettemin heeft de uitvoering, door de regeering aan de wet van 20 September '1884 gegeven, aanleiding gegeven tot eene belangrijke vermindering onzer inkomsten en tot eene vermeerde ring onzer uitgaven." Het internationaal Handels-Crongres té Antwerpen heeft zijne werkzaamheden ten einde gebracht, na zijn programma bijna geheel te hebben afgedaan. De af- deeling voor het wisselrecht heeft in twee dagen tijds een vijftigtal artikelen en ten slotte enkele resolutiën aangenomen, den wensch uitsprekende, dat nieuwe pogingen zullen woi'den gedaan om alle vei-schil van gevoelen omtrent de nog betwiste punten weg te nemen en in eene nieuwe zitting den zoo goed begonnen arbeid te voltooienhet wenschelijk verklarende, dat in alle landen de protestkosten tot een minimum worden herleiddat het stelsel van inkasseering door tusschenkomst van de post ook in het internationaal verkeer worde toegepast; dat een stelsel van aan- geteekende brief kaarten worde ingevoerd, ten einde de data van handelingen betreffende wissels ontwijfel baar vast te stellen, en dat gebrekkige zegeling niet ongeldigheid van wissels na zich slepen zal. Bovendien heeft de afdeeling zich vereenigd met een denkbeeld des heeren Pirmez, strekkende om frankeerzegels voor wissels in te voeren voor het buitenlandsch verkeer, hetgeen den omloop er van zeer zou vergemakkelijken. Egypte. De Abbessiniërs, onder bevel van Ras Aloela, hebben den 23en der vorige maand bij Amabab de Arabieren totaal verslagen. Men veronderstelt, dat zij dadelijk zijn voortgerukt, om Kassala te ontzetten. Het bericht van den dood van Osman Digma wordt bevestigd. R/LislatiB. De Novoje Vremja deelt het volgend telegram mede, gedateerd Askabad, 2 October: «De Engelschen hebben volkomen bezit van Herat genomen, en hebben allen inwoners gelast hunne huizen en magazijnen te ver- koopen en de stad te verlaten. Het volk is wanhopig. De stadswal is versterkt en de gracht is uitgediept. Terwijl de Engelschen vroeger niet meer dan 4000 man infanterie en drie regimenten kavallerie hadden, zijn zij nu versterkt door 12 bataillons sepoys en vier stukken zwaar geschut, ieder getrokken door 40 ossen, die van Kandahar zijn aangekomen." Dit bericht is dadelijk door Russische bladen tegengesproken, die op grond van authentieke informatiën verzekeren, dat er niets van waar is, behalve dat er onder de leiding van Engelsche officieren de vestingwerken van Herat worden verbeterd. Gemengd BuiteuJaudscli Nieuws. De nieuwe postzegels voor den Congo-Staat hebben denzelfden vorm en grootte als de Belgische postzegels en bevatten het beeld van koning Leopold met het opschrift: Etgt indépendant du Congo. Aan den onderkant is de waarde van het zegel in centimes uitgedrukt. De Oostenrijksche minister van onderwijs heeft de buitenlandsche gezanten uitgenoodigd tot deelneming aan eene internationale conferentie, welke aan het einde dezer maand te Weenen zal gehouden worden tot vaststelling van den normaal-toon in de muziek. Bij het afbreken van een oud gebouw in de stad Svendborg op Funen heeft men een grooten schat ge vonden, bestaande uit 10 staven zeer fijn zilver, 3774 zilveren en 51 gouden munten, allen uit den tijd van den Deenschen koning Erik van Pommeren (1396-1412). Merkwaardig is het dat aan dit huis de sage verbonden was dat er een schat in verborgen was, waarom de tegenwoordige bezitter in den koopbrief dan ook de clausule heeft laten opnemen, dat hij de eventueel in het huis te vinden schatten als zijn eigendom beschouwde. Had hij dit niet gedaan, dan zou, volgens de Deensche wet, alles aan het rijk gekomen zijn. In den nacht van 28 en 29 September is in geheel Zuid-Duitschland en Zwitserland veel sneeuw gevallen te Kauf-beuem, Kempten, St. Gallen, overal ziet men een volmaakt winterlandschap en sledevaart. Ook hier was de temperatuur van 20 op 5 gr. R. gevallen. Sibiriakow geeft zijne pogingen op, om door de Karische zee een scheepvaartweg te vinden. Daarentegen is hij begonnen met een handelsweg over land aan te leggen, die het stroomgebied van de Op met dat van de Petschora verbinden moet. Over dezen weg wil hij de groote thee-transporten, die van uit China door Siberië heen gaan, verzenden. De Angara-rivier wordt eveneens voor rekening van Sibiriakow bevaar baar gemaakt, en na voleindiging van den aangevangen aanleg van een kanaal tusschen de Jenisei en de Op kunnen de waren op den waterweg dooi- geheel Siberië van liet meer Baikal over de Angara, Jenisei en Op naar Beresow vervoerd worden, verder over de zij rivieren van de Op, Sigra en Sosra naar Saranpaul en van daar 180 K. M. over land naar Aronets, aan den oever der Petschora. Uit Kreuznach hebben twee kinderen, een meisje van 41 en een knaapje van 9 jaren, zonder geleide de reis gemaakt naar Port-Washington in de Ver- eenigde Staten. Nadat de ouders der kinderen over leden waren, deelde de oom, een broeder van den vader der weezen, aan den burgemeester van Kreuz nach mede, dat hij de kinderen tot zich wilde nemen. Hij verzocht derhalve ze hem te zenden en voegde bij dit verzoek tevens het reisgeld. De kleinen werd een biljet op de kleeren genaaid, waarop met groote letters de plaats van bestemming der beide kinderen stond geschreven. Te New-York ontvingen de kleine reizigers voor zij in den trein naar Ohio stapten een grooten voorraad levensmiddelen van den directeur van het emigranten-bureau. Een brief van den oom uit Port- Washington heeft de goede aankomst der reizigers Toen de trein, waarin de groothertogin van Branden burg en de erf-groothertog met zijne gemalin, van Neubrandenburg naar Friedland stoomende, aan de grens van het landgoed Ihlefeld kwam, begonnen de bezitter van dat landgoed en zijn oudste zoon met hunne paarden een wedkamp tegen den trein. Aan vankelijk bleven de vleeschelijke rossen en het stoom- paard gelijk, maar weldra raakten de paarden voor en toen de trein de overgestelde grens van het land goed bereikte, stonden de beide ruiters wuivend te wachten. Met bravo-geroep werden zij door de reizigers begroet. Aan het centraal-bestuur der Gustaaf-Adolf Ver eeniging zijn door een onbekenden weldoener uit Deutz 22 stuks 5 pCt. obligaties van Krupp ter waarde van ruim 14000 mark ten geschenke gezonden.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3