Buitenland. Een sociaal-democraat schrijft aan het D. v. N. een brief, aanvangende met deze merkwaardige woorden »Ik behoor niet tot de schreeuwers onder de sociaal democraten." Ziedaar een gulle bekentenis Yan z'n vrienden moet men het toch maar hebben Een sociaal-democraat, die begint met de erkenning, dat zijne partij uit schreeuwers en niet-schreeuwers bestaat Of die ieder een bijzonder onderscheidingsteeken hebben Zeker wel; en minister Heemskerk schijnt van die fijne onderscheiding geheel op de hoogte geweest te zijnvandaar zijne aanschrijving dat in optochten de roode vlag en »andere symbolen van politieke be- teekenis" zullen verboden zijn. Aangenomen dat de roode vlag het symbool der schreeuwende sociaal-democraten is - 't is om doof te worden als men denkt aan de mogelijkheid dat deze misschien nog de »niet-sch ree u w e r s" zouden wezen, - dan geldt thans de vraag: welk is dat «andere symbool" waarop minister Heemskerk doelde, dat dan door de «stille" sociaal-democi-aten schijnt aangenomen te zijn? Socicilisten-logica. Iemand, die eene ondergeschikte betrekking bekleedt, had dezer dagen alle leden der Eerste Kamer dieven genoemd. Zijn patroon vroeg hem, waarop deze opinie gegrond was. «Omdat de leden van de Eerste Kamer kapitaal hebben," was het antwoord. «Ik hoor," sprak de chef, «dat je van de twaalf gulden, die je per week bij mij verdient, telkens een gulden naar de spaarbank brengt; noem je die be spaarde guldens geen kapitaal?" «Neen, die zijn mijn eigendom," was het weder antwoord. Wij dachten aan het staaltje van «Socialisten-logica", hierboven medegedeeld, toen wij het verslag lazen van de vergadering, die te Amsterdam, alweer in het Volks- paik de burgemeester van Delft zou zeggen«dat eeuwige Volkspark" gehouden is. De leus der socialisten schijnt thans definitief geworden: «Weg met de bezitters!" Wie er dan over zullen blijven? Louter socialisten natuurlijk, die zich wel genadig zullen erbarmen over het alsdan onbeheerd gebleven bezit der verdwenen bezitters. En worden zij dan geen bezitters op hun beurt? Volstrekt niet; dan is het hun eigendom en zorgt ieder weer voor 't zijne, adres aan den werkman hierboven bedoeld, wiens curieuse logica wezenlijk toch nog al aardig was. Aangezien de bereiding van Cacaopoeder met Potasch, ten einde oplosbaarheid te verkrijgen, van bevoegde zijde wordt afgeraden, mag men het als een belangrijk feit van verbetering op het gebied der samenstelling van levensmiddelen beschouwen, dat de firma A. Driessen te Rotterdam een produkt harer industrie in den handel brengt, dat niet alleen al de uitmuntende eigen schappen van beste, naar eisch bewerkte onver- v a 1 s c h t e Cacao bezit, maar bovendien, blijkens attesten van voorname en vertrouwbare geneeskundigen, uit een gezondheidkundig oogpunt de voorkeur verdient boven de met Potasch bereide, zoogenaamd zuivere oplosbare Cacaopoeders. De Chocolaad-Fabriek der firma A. Driessen behoort zeker mede tot de voornaamsten van ons land en bij den goeden naam, welken zij reeds sedert vele jaren in het binnen- en buitenland verkregen heeft (getuige de vele voorname onderscheidingen, welke haar ten deel vielen) en ook de groote vraag naar hare Zoete Chocolade, vermeenen wij, dat haar nieuw Fabrikaat «Gemakkelijk bereid baar Cacaopoeder", een groote toekomst tegemoet gaat, te meer, daar het verbruik nu reeds zoo belangrijk is. De jury van beoordeeling voor het aan den heer F. L. Stracké te Haarlem ter uitvoering opgedragen standbeeld van Hugo de Groot, heeft een gunstig rapport aan het Hoofdcomité uitgebracht. Het door genoemden beeldhouwer in gips voltooide beeld is door haar goed gekeurd en, behoudens bekrachtiging van het Hoofd comité. dat tot dat einde eerstdaags te Haarlem zal vergaderen, zal het beeld aan de gieterij kunnen worden overgegeven, ten einde in brons te worden gegoten. Men hoopt het beeld in Augustus 1886, op den sterfdag van het Delftsch orakel, op de Groote Markt te Delft te kunnen onthullen. Te Kruisland is de eerste steen gelegd voor een nieuwe roomsche kerk. Toen het bestaande kerkje in '1795 gebouwd werd, legde de zesjarige Geertruida Schrauwcn den eersten steen. Dat zesjarig meisje is thans een 96jarig vrouwtje geworden, dat nog gezond en helder van verstand is. Het kerkbestuur noodigde haar uit, ook ditmaal den eersten steen te leggen en gaarne voldeed zij daaraan. Met het rijtuig van den pastoor afgehaald, kwam zij aan het bouw terrein, waar alles voor de plechtigheid gereed was. De steen werd door zes meisjes in het wit gedragen en flink en kloek verrichtte het eerbiedwaardige oudje met een zilveren troffel haar werk. De begrooting der Algemeene Landsdrukkerij, dienst 1886, bedraagt f 253,354. De uitslag van de ge houden aanbesteding van de levering van papier laat toe dat een bedrag van f 3000 minder kan geraamd worden dan het cijfer voor 1885 toegestaan. Over 1884 zullen de inkomsten der drukkerij vermoedelijk be dragen f 268,793,75 en de uitgaven f 246,902,61, vermoedelijk batig slot f 41,891,14. Te Westervoort brengt het plaatselijk gebruik mede, dat er gedurende de kermis veel vleesch gegeten wordt. Niemand is zoo arm, of in deze dagen eet hij rundvleesch. Daarvoor in de eerste plaats is gedurende een jaar gespaard, en de elders wonende zoon zorgt, dat de oude moeder althans in de kermisweek vleesch kan eten. Menige schuur, vooral van de herbergen, is in eene tijdelijke vleeschhouweiij veranderd, en buiten de gewone slachters oefent menig ambachtsman of boertje in deze dagen het slachtersbedrijf of dat van vleesch houwer uit, terwijl het puikste vleesch, zonder beenderen, voor 35 a 37 cent het kilo te koop is. Bij den rijksontvanger is thans reeds voor meer dan f 1200 aangifte voor accijns gedaan, enkel tegen de kermis. De bevolking telt nog geen 1700 zielen. In de laatste twee maanden hadden van tijd tot tijd twee personen, vermoedelijk Duitschers, zich uit gevende voor varensgezellen, hun intrek genomen bij een echtpaar, toen wonende aan het Rietdijkstraatje te Dordrecht. Bij een van hunne laatste bezoeken hadden zij daar een gevuld valies en eenige kleeding- stukken achtergelaten om die te komen halen. Toen zij hieraan geen gevolg gaven, begon de kostvrouw argwaan te koesteren en deelde zij dat aan eenige personen mede, ten gevolge waarvan het ook aan de politie aldaar ter oore kwam, die een onderzoek in stelde en de voorwerpen in beslag nam. Het valies bevatte een groot aantal gouden en zilveren voor werpen, die evenals de kleedingstukken vermoedelijk afkomstig zijn van in de vorige maand onder Vleuten en Haarlemmermeer gepleegde diefstallen. Bij onderzoek bleek, dat een der vermoedelijke daders reeds onder verdenking van andere diefstallen in de gevangenis te Breda vertoeft. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Dinsdag sloeg te Katwijk aan Zee bij het beproeven de reddingsboot om, tusschen de buitenste en breede bankdientengevolge zag men negen man in zee ronddrijven, terwijl de boot zich niet vanzelf omkeerde, wat men toch mocht verwachten. Zeven man wisten zich op de omgekeerde boot te redden en werden door de golven naar het strand gedreven. De twee anderen, elk op een roeispaan en hunne kurken gordingen vertrouwende, konden ook gered wordeneen ervan werd meer dood dan levend naar huis vervoerd. Het eerst van de omstanders ging te water de heer Wes- seling. Men schrijft het ongeluk toe aan de minder goede keuze van het roeipersoneel, terwijl ook gebleken is dat de boot niet aan de te stellen eischen voldoet. Zaterdagnacht heeft men getracht het huis van den directeur der mijn «Seize Actions" nabij Bergen (België) dooi' middel van dynamiet in de lucht te laten springen. Al de ruiten zijn verbrijzeld, alsook de ramen der kerk en verscheidene omliggende panden zijn zeer beschadigd. In de mijn des Escouffiaux te Hornu heeft op een diepte van 645 meters een ontploffing van mijngas plaats gehad. Op het oogenblik der ramp waren er 80 mijnwerkers in den put; 4 hunner werden onmid dellijk gedood in 13 gekwetst. Van deze laatsten vreest men slechts weinigen te zullen redden. Bij St. Paul (Minn.) heeft een botsing tusschen twee treinen plaats gehad. Vijf personen werden gedood en een groot aantal gekwetst. De meesten behoorden tot het personeel van een circus. Vrijdag had een begin van opstand plaats in de gevangenis van het fort Ha te Bordeaux. Chaumet, een veroordeelde, werkte in de schoenmakerswerkplaats. Hij werd door den bewaker aangenaamd om stil te zijn, waaraan hij geen gevolg gaf en dreigde met zijn mes iedereen te doorsteken, die hem zou naderen. De andere gevangenen omringden Chaumet om hem te verdedigen. Toen de bewakers den volgenden morgen op de slaapzalen kwamen, werden zij met den dood bedreigd. De prefect en de hoofd-commissaris werden verwittigd en kwamen onmiddellijk met versterking. Bij het zien van al die gewapende mannen werden zij bedaard. Chaumet gaf zijn mes aan den directeur der gevangenis over en liet zich zonder tegenstand naai de cel brengen. Bij Smyrna werd een jong Engelschman door roovers weggevoerddeze vragen thans een losgeld van 9000 pd. st. De gevangene heeft aan zijne familie geschreven, dat de roovers hem om het leven zullen brengen, als zij worden achtervolgd of het geld niqt wordt gezonden. De Crefelder Zeit. meldt het volgende gruwelstuk uit Bochum. Twee '12-jarige jongens van den adsist. bouwmeester G. aldaar lokten een 9-jarigen knaap in een in aanbouw zijnd huis, bonden hem daar handen en voeten en vulden den mond, neus en oorcn met zand, waarna zij hem een messteek achter het ooi- toebrachten tot in den mond. Zoo lieten zij hun slacht offer liggen tot hij een paar uren later aldaar gevonden werd en den volgenden dag overleed. Uit Athene komt het bericht van een ernstig spoor wegongeluk, dat Maandag op de onlangs geopende lijn Korinte-Kiata is voorgevallen. Ongeveer 50 per sonen werden gedood of gewond. De directeur van de Poolsche bank te Waclawek is deze week met 80,000 roebels gevlucht. Hij reist met een pas op naam van den koopman Boleslow Grombczewski. Het gestolen geld was in 4 pakketten ieder van 20,000 roebels verpakt. In het stadhuis te Berlijn ontplofte Dinsdag de gasmotor, dienende voor de electrische verlichting. Een en ander werd beschadigd, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De echtgenoote van den concierge werd alleen bedwelmd door den hevigen luchtdruk. Te Nimes heeft in de vorige week een tragisch voorval plaats gevonden. Zekere mevrouw Rassignier vervoegde zich bij dokter Peladan en verzocht hem een geneesmiddel voor eene ongesteldheid, waaraan zij sedert eenigen tijd lijdende is. De dokter gaf haar een doosje met poeder, dat de dame buitengewoon bitter vondzij deed dit den geneesheer opmerken, die haar toevoegde, dat het poeder onschadelijk was, en om haar te overtuigen er zelf een gedeelte van innam. Toen mevrouw. Rassignier thuis kwam werd zij zeer ongesteld en een onmiddellijk gehaalde geneesheer constateerde verschijnselen van vergiftiging. Spoedig toegediende braakmiddelen brachten gunstige ommekeer teweeg en de dame kon vertellen wat geschied was. De te hulp gesnelde geneesheer ontwaarde dat zijn collega eene vergissing had begaan, en in plaats van laxeerpoeder, strychine had gegeven. Men ijlde thans naar dokter Peladan, maar vond hem dood in zijn studeervertrek liggenhij was door het zware vergift bijna onmiddellijk gestorven. Mevrouw Rassignier is thans geheel buiten gevaar. In de Veen onder Lunteren overleed dezer dagen een alleenwonend 76jarig man, die voor zeer arm doorging, sober leefde en door de diakonie onderhouden werd. Toen na de teraardebestelling de diakenen het huisje onderzochten, werd niets van eenige waarde gevonden. Een buurman, die den volgenden dag het stroo uit de bedstede verwijderde, vond echter daaronder verborgen 4 gouden tientjes, 11 rijksdaalders en eenige guldens. Spanje. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Elduayen, heeft op de vertoogen van het Engelsche gezantschap over onrechtmatig heffen der belasting op onroerenden eigendom geantwoord met eene nota, waarin vóór alles van de Engelsche regeering de belofte wordt gevraagd, om ook van het Spaansche gezantschap te Londen geen belasting voor zijne ge bouwen te eischen. De nota bevat geene verontschul diging over de handelwijze van den fiscus en bepaalt zich tot de aankondiging, dat de minister van financiën stappen heeft gedaan, opdat het Engelsche gezantschap niet verder door de ambtenaren der belastingen be- moeielijkt worde. De Britsche zaakgelastigde heeft van deze nota aan zijne regeering kennis gegeven. De Times voegt er bij, dat de heer Elduayen monde linge verontschuldigingen aanbood. F r a n lï I- ij k. Het verslag is verschenen van de commissie van enquête naar den toestand der werklieden bij den landbouw en de nijverheid in Frankrijk en over de te Parijs heerschende crisis. De heer Spuller, voorzitter der commissie, is haar voorloopige rapporteur. Het is een zeer uitvoerig stuk, waarin de heer Spuller, na eenige voorafgaande beschouwingen, tweeërlei soort van crisis aanwijst: een van localen aard, de andere van meer algemeene en normale natuur, zich uit strekkende tot de industriën van uitvoer. Uitvoerig worden de economische denkbeelden van de werkende klasse in overweging genomen, en het rapport conclu-

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2