Z1ERIKZIÏESCHE COURANT. voor liet arrondis- seiiieiit Zierikzee. 1885. No. 77. Woensdag 7 October. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ntiën raf erd. 61A i n n e n 1 a n d. 'even de |ublici- daarin [ts van Teder- is dit en wij enscht fvaarin order iten- pcht. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. L ARMMAN. ZIERIKZEE, 6 October 188 5. Vrijdag j.l. had in de Concertzaal de aangekondigde séance plaats van den beer Ernesté Joung. Jammer dat de zaal zoo slecht bezet was, de werkzaamheden dien avond door hem verricht, verdienden ten volle een ruimer aantal toeschouwers. Het voor deze gelegenheid samengestelde programma, dat vol afwisseling was, werd met juistheid afgewerkt. Moesten we reeds in het le gedeelte de heer Joung bewonderen als presditigitateur, die verwondering ver anderde in verbazing toen we hem achtereenvolgens als anti-spiritist en gedachtenlezer zijne werkzaamheden zagen verrichten. Ook de heer Rebelli gaf als pianist de duidelijkste blijken, dat hij het door hem bespeelde instrument volkomen meester was. Zondagmorgen had te Amsterdam weer een Socia listen-vergadering in het Volkspark plaats. De heer Van der Stadt behandelde de vraag 't was, juist geteld, de 34ste maal dat deze vraag besproken werd »Wat willen de Socialisten?" Men wist het blijkbaar nog niet, want er waren vele toehoorder? De heer Fortuijn, die voor enkele weken voorzitter was van eene vergadering, die uiteenging met de woorden: Tot weerziens, des noods op de barricaden! had thans geen woorden genoeg om de plaats gehad hebbende ongeregeldheden af te keurenwaarvoor hij alle verantwoordelijkheid van zich schoof. Straks zal Van Ommeren nog komen en zeggen, dat hij ook geen verantwoordelijkheid voor 't oproer van verleden Maandag dragen kan, ofschoon hij met lauweren bekransd in een open rijtuig voorop reed! De holle theoriën der Socialisten en hun onzinnig geschreeuw geven dan ook reden genoeg, om grif aan te nemen, dat ze voor al hunne dadenontoereikend zijn. Door eenige dames te Nijmegen worden pogingen aangewend om voor meisjes, die hetzij met, hetzij zonder hare schuld, tijdelijk buiten dienst of betrekking zijn geraakt, en dan niet zelden in zeer moeielijke omstandigheden verkeeren of zelfs geheel zonder dak zyn, een tijdelijk tehuis in te richten, ten einde te voorkomen, dat zoodanige meisjes op den verkeerden weg geraken. De N. R. Ct. verneemt dat den 8en dezer onder de leiding van een ingenieur bij den waterstaat, voor rekening der firma van Hattum te Sliedrecht weder verscheidene werklieden naar Panama zullen gaan. Ook zal een chef van het kampement der werklieden in Panama meegaan, daar het kampement en de voeding der arbeiders voor rekening der aannemers geschiedt. Men schrijft het volgende; Eerstdaags zal de ingenieur P. J. de Quartèl, zich met één Hollandsche een twee Engelsche hoofd-inge- nieurs naar Lissabon begeven, ten einde aldaar aan het departement van openbare werken gereed te maken de ontwerpen, teekeningen, begrootingen, memoriën van toelichting, enz. voorde verbetering van de zeehavens in Portugalde rivierwerken langs de Taag en de kanaalwerken op het kanaal van Alacantara. Door de Portugeesche regeering is voor het maken dier plannen 37.000 toegestaan. De in Portugal uit te voeren werken zijn globaal begroot op 180 millioen, in tien jaren te voltooien. Men zal zich herinneren, dat, eenige jaren geleden, door den ingenieur J. R. T. Ortt en den architect Verwaaijen Pietersze, de sluizen zijn gebouwd voor de dokken in Lissabon. Inhoud van No. 10 der 5e jaaigang van het Maand blad van de Vereeniging tegen de I&pakzalverij Hoofdartikel: Het boertje van Nieuwbuinen. Berichten: De Pedicure M. A. Schlosser. - Het Pharmaceutisch Congres te Brussel. - Een verzoek tot genezing van tandpijn. - Het dagblad zonder kwak zalvers-advertenties. - Geen afdoend middel. - Uit Zuid-Afrika. - Het nut van het adverteeren. - Neuzen- verbetering. - Een reclame uit Texas. - De haarverf van de Koningin van Italië. - Weer iets van Berend Haitzema Enuma, genaamd Hartzema. Grootere artikelen: De Duii.scbe Gezondheids-com pagnie. - Nog altijd Zwitsersche pillen. Rechtszaken: De behandeling voor liet Hof le Leeuwarden van de zaak van het boertje te Nieuw buinen. Kleine mededeelingenErnst of scherts? - Geen nieuws onder de zon. Correspon dent ie. Herhaalde waarschuwingenAllen's haarsteller. - Hollo way's Zalf. Met machtiging des Konings is eene commissie be noemd oPi een... .onderzoek in...ie stellen nopens eene betere regeling der heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen en daartoe de noodige voor stellen te doen. De commissie is samengesteld als volgtJ. H. Schuylenburg, inspecteur, chef van den dienst en de administrateur der invoerrechten en accijnsen in Neder- landsch-Indië, met verlof te 's GravenhageB. Hulst, controleur der invoerrechten en accijnsen te Rotterdam F. H. Rant, ontvanger dier middelen te Zevenaar. Bij de vervulling harer taak zal de commissie met handelaren in - en fabrikanten van de bedoelde goederen hier te lande te rade gaan. Staats-Ct. De heer D. J. Esselen, de staats-secretaris dei- Nieuwe Republiek in Zululand, is na eene Europeesche reis van eenige weken, gedurende welke hij ook Nederland bezocht, te Londen teruggekeerd, en denkt heden weer de terugreis naar Zuid-Afrika te onder nemen. Daar de Zulu-quaestie vóór het reces van het parlement niet ter sprake is gekomen, en de ministers slechts voor eene korte poos in Londen komen, wanneer er ministerraad wordt gehouden, zooals a.s. Donderdag het geval zal zijn, is het zeer waar schijnlijk, dat de heer Esselen den ministers van koloniën niet gesproken heeft, en uit zijn vertrek naar Afrika, vóór het Engelsch parlement weer bijeen is, kan dus wel afgeleid worden, dat zijne zending eene mislukte was. De heer Esselen, daarover door den Londenschen berichtgever van het N. v. d. D. ondervraagd, gaf te dien opzichte een ontwijkend antwoord en was niet geneigd, bijzonderheden mede te deelen. Hij zelf, dus zeide hij, geloofde tevreden te kunnen zijn, en was van meening, dat zijne reis naar Europa waar schijnlijk aan het beoogde doel beantwoorden zou. Te oordeelen naar wat de Engelsche bladen voortdurend over Zululand en de eigenmachtige handelwijze dei- Boeren openbaar maken, is de zienswijze van den heer Esselen echter misschien wel wat te optimistisch. De Vereeniging van Sigarenfabrikanten te Dordrecht heeft besloten, bij eventuëele wanordelijkheden of straatrumoer die werklieden te ontslaan, welke zich daai-bij mochten aansluiten. Door den heer D. A. Andreee, te Kollum, is, inge volge beschikking van wijlen zijne echtgenoote, aan het seminarie te Depok, bij Batavia, 1000 geschonken. Jonkvrouwe van Rappard heeft aan de Vrije Univer siteit 3000 vermaakt. Op de aanvrage van de sociaal-democratische ver eeniging te Amsterdam om een kerkgebouw voor het houden van eene vergadering, heeft, naar de Stand, bericht, de kerkeraad geantwoord, dat de kerkge bouwen te Amsterdam nooit anders dan uitsluitend voor geestelijke of kerkelijke doeleinden werden afge staan, en het verzoek, als uitgegaan van een politieke vereeniging, reeds hierdoor bleek geheel te liggen buiten de termen, die zelfs overweging er van toelieten. Eigen Haard bevat een opstel van den heer F. D. J. Moorrees over de graftombe van Brederode te Vianen. Die graftombe is een keurig werk van renaissance-stijl uit het midden der "16e eeuw en veel te weinig be kend. De heer Moorrees vertelt de geschiedenis er van, voor zoover deze te vertellen is en daarbij komt ook het vandalisme aan de beurt, waaraan dit kunstwerk blootstond, nog weinige, jaren geleden. De Staten van Holland en West-Friesland hebben, als souvereinen van Vianen en Ameyde, in '1725 voor het praalgraf zorg gedragen. In 1746 o. a. werd reparatie der tombe aanbesteed. Onder de regeering van koning Willem I werd zij voor rekening des Rijks opnieuw geverfd en hersteld. En hoe geschiedde dit? De dikke verflaag, die op het beeldhouwwerk werd gebracht, de onbe holpen wijze, waarop met gips of zelfs met stopverf de geschonden deelen werden bijgewerkt, de wan staltige figuren, "waarmede het plafond van den bal dakijn werd beschilderd, dit alles is alweder een bewijs, hoe treurig het met de kunstkennis in 1828 was gesteld. Zoo liet men het monument tot 1877. In dat jaar namen de kerkvoogden der hervormde gemeente het herstel van 't praalgraf ter hand. Op hun verzoek aanvaardde de architect L. H. Eberson dit werk; onder zijne leiding nam de beeldhouwer Cajot uit Arnhem de verflaag weg. Het bleek toen, dat al de beelden oorspronkelijk gekleurd en verguld zijn geweest. Het was echter niet mogelijk overal de oorspronkelijke kleuren terug te vinden, omdat de huisschilder van 1828 naar willekeur velerlei verf daarbij had gevoegd, en daarom moest, helaas, be sloten worden, de beelden ongekleurd te laten. Van de geruchten, die te Amsterdam de ronde doen, volgens welke bij een wapensmid aanzienlijke bestellingen van wapens gedaan zijn, en een lood gieter voor Ilaagsche rekening druk aan het gieten van kogels is, is volgens het N. v. d. D. de werke lijkheid deze: het eene is niet waar, en het andere is een grap van een loodgieter, die balletjes voor een koepeltoren van de eene of andere villa moet gieten en er voor de aardigheid een gewichtigen glimp aan gaf, zonder te bedenken hoe wreedelijk hij daarmede het hart van onze Haagsche broeders kon kwetsen. Bij den brand te Borger zijn effecten, die in eene ijzeren brandkist waren, verschroeid, maar de nummers bleven gelukkig nog zichtbaar. Nu zijn ze opgezonden en zullen wellicht voor nieuwe geruild worden. Ook een zak, die geld bevatte, was verbrand, maar 'tgeld bleef gaaf. Van Busken Huets Litterarische Fantasiën en Kritieken verscheen bij den heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem thans het 21ste deel, bevattende o. a. een zeer belangrijk opstel over Emile Zola. Naar de Amst. verneemt, zal de heer Jan C. de Vos met i December a.s. het tooneel verlaten, en optreden als redacteur van de Ilaagsche Courantuitgever A. W. Sijthoff.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1