Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. li. KÖÖLE ZOON Het kristallen paleis te Leipzig is voor -160,000 M, verkocht en zal thans vergroot worden. Na de verschrikkelijke ramp, welke onlangs ver oorzaakt is door het instorten van twee huizen aan de Houtmarkt te Keulen, is door de gemeente-autoriteiten een keuring van alle bouwvallige huizen bevolen. Van de '1400, die aan een keuring onderworpen moesten worden, zijn reeds 1000 bezichtigd. Hiervan bevonden zich 250 in goeden staat, 35 moeten afgebroken worden en 150 huizen moeten over een jaar weder onderzocht worden. Aan de overige huizen moeten meer of minder belangrijke herstellingen verricht worden. Zondag is te Leipzig de jaarlijksche vergadering der »Algemeene Duitsche Vrouwenvereniging" geopend. Maandag begonnen eerst de eigenlijke werkzaamheden. Onder de openbare voordrachten kwamen zeer belang rijke onderwerpen voor. Mevrouw Weber uit Tubingen moest spreken over het aandeel van vrouwen in de armenverzorging; mejuffrouw Marie Colm uit Kassei had tot onderwerp gekozen»de plaats van de Duitsche vrouw in de maatschappij" en mejuffrouw Julie Bertram uit Dresden, wenschte over de arbeidsloonen van vrou wen te spreken. Uit alle streken van Duitschland zijn gedelegeerden voor deze vergadering aangekomen. Toen Zondag te Dantzig de trein gereed stond, waarin een groot aantal soldaten was gezeten, die met groot verlof naar huis gingen, zag men bij een der waggons een mooi jong meisje met rood geweende oogen, dat een allerliefst kind op den arm droeg, in een zeer diep gesprek met een der met verlof ver trekkende soldaten. De bel van het station luidt tweemalen, het meisje reikt den vertrekkende nog eenmaal het kind toe, opdat hij het nog een kus op de zachte wangen kan drukken. Hij neemt het kind nog even aan, dat hem zoo vriendelijk toelacht, alsof het »papa" wilde zeggen daar fluit de locomotief! Hier Louise, het kind!" Maar Louise is verdwenen en de soldaat stoomt met haar jong evenbeeld naar zijn woonplaats. Falsepoint in Bengalen is door een orkaan hevig geteisterdde havenwerken, met uitzondering van den vuurtoren, zijn geheel vernield. Ongeveer 300 per sonen hebben hierbij het leven verloren. In Tyrol heeft de aanhoudende regen veel schade aangericht en is het spoorwegverkeer op verschillende lijnen gestoord. Een Deensch blad beweert, dat Spanje aan Dene marken meer geld schuldig is, dan op den geheelen aardbodem voorhanden is. Reeds 40 jaren geleden be liepen de vorderingen van Denemarken met rente op rente 26000 millioen realen. Deze schulden dag- teekenen van drie verschillende tijdvakken, waarvan het eerste in de zevende eeuw valt. Onderhanlingen over de betaling van 46 millioen realen (8 millioen kronen), waarop Denemarken volgens Spanje's beken tenis aanspraak had, zijn in de jaren 1814, 1835, 1848 en 1851 gevoerd. Spanje heeft reeds echter onder allerhande voorwendsels aan de betaling van het kapitaal zoowel als van de rente weten te ont trekken. In 1850 verklaarde Denemarken zich tevreden wanneer hij de helft van genoemde som (4 millioen kronen) ontving, doch Spanje bood slechts het twaalfde gedeelte (320,000 kronen) aan. Een nieuwe uitvindingDe heer Jacksons te Londen maakt bovenkleederen, doorweven met fijne kurknaden. Geen gevaar meer voor verdrinken. De proef is ge nomen. In de Theems bij West-Minster zag men laatstleden Zaterdag eenige personen, waaronder een dame, een predikant, eenige officieren, midden in den stroom uit een bootje springen. Zij bleven kalm met het hoofd boven bet water drijven, dank zij der Jackson-kleeding. Welk een omwenteling in het fabri kaat van kleedingstoffenVerdrinken is niet meer mogelijk. De Duitsche rijkskanselier moet verklaard hebben, dat hij niet tegen een wet is, waarbij de lijkverbranding wordt toegestaan, wanneer van bevoegde zijde hierop wordt aangedrongen. Dientengevolge is door de Berlijnsche vereeniging voor lijkverbranding en door eenige auto riteiten op het gebied der hygiene een adres aan den rijkskanselier tot het verkrijgen van handteekeningen in omloop gebracht. De Brnsselsche wapenfabrikanten schijnen bij het verkoopen hunner wapenen een prijzenswaardige voor zichtigheid in acht te nemen. In den tijd van acht dagen is het thans reeds twee malen gebeurd, dat door de voorzichtigheid van den fabrikant een zelfmoord werd voorkomen. Voor een paar dagen maakten wij melding van een dame, die een pistool gekocht had, dat de winkelier, de opgewondenheid der dame ziende, slechts met los kruit laadde. Zaterdagavond j.l. lostte in het Café des Mille Colonnes een jongmensch twee pistoolschoten op zichzelf. Hij had het wapen een oogenblik te voren gekocht en ook deze wapenmaker had uit voorzichtigheid het pistool met los kruit geladen. De beschuldigden in zake het proces over de weg voering van Eliza Armstrong zijn door den politie rechter in Bowstreet (Londen) allen verwezen naar de erimineele rechtbank, met uitzondering van Brad well Boot en mad. Coombe, die beiden niet wegens aan randing der eerbaarheid zullen terechtstaan, maar wel wegens de andere punten der aanklacht. De beslissing der rechtbank lokte krachtige toejuichingen uit van het ter terechtzitting aanwezige publiek. Vooraf hield de beklaagde Stead, redacteur van de Pall Mall Gazetteeene rede tot zijne verdediging, die twee uren duurde en grootendeels aan gedrukten tekst was ontleend, welke de magistraat weigerde aan te hooren. Laatstgenoemde viel Stead herhaaldelijk in de rede, wanneer deze zijne handelwijze in het Armstrong-schandaal trachtte te vergoelijken. De magis traat verklaarde niets te maken te hebben met Stead's drijfveeren. De advocaat der Kroon Polend deelde mede, dat hij Stead mede zal vervolgen wegens het onwettig chloroformiseeren van Eliza Armstrong. Van 25 Sept.2 Oct. 1885. Geboren: Fen zoon van F. M. Ermen en P. C. Appels. IJ. Prommel en J. Waalbeek. W. A. Cashoek en M. M. Vermaas. Gehuwd: daar de Regent Thuong staande hield, dat alles in het zuiden rustig was. Blijkens een brief van den bisschop van Saigon, waren tienduizend christenen er in geslaagd naar Qui-Nhone te vluchten, dat door de Franschen bezet was, en een duizendtal waren reeds naar Saigon overgebracht, waar zij door de bevolking op voorbeeldige wijze waren opgenomen. De conservatieve Francais laat zich naar aanleiding van het gebeurde aldus uit«Ziedaar dan de vrucht onzer veldslagen, de uitkomst onzer tractaten. Is het niet waarlijk een roemrijk protectoraat, hetwelk wij over dat grondgebied van Annam uitoefenen? Het eenige, wat dit oplevert is, dat op het onder onze bescherming gestelde gebied duizenden bij duizenden arme menschen worden vermoord, wier eenig misdrijf is, dat men hen verdenkt van gehechtheid aan Frankrijk. Zij moeten boeten voor onze komst, en als zij, vervolgd, met het mes op de keel, onze bescherming afsmeken, acht Frankrijks vertegenwoordiger zich zoozeer buiten machte om hen te helpen, dat hij zelfs weigert hen te hooren. Wat denkt ge wel, dat er op die wijs van het prestige en de eer van den Franschen naam daarginds kan overblijven? Het bloed stijgt ons van schaamte naar het gelaat en wij kunnen den kreet onzer ver ontwaardiging niet onderdrukken tegen de regeering, welke Frankrijk zulk eene vernedering berokkend heeft. Het bloed der Christenen van Annam zal aan de hand onzer republikeinen eene even onuitwischbare vlek zijn als het bloed van Maximilaan was aan de hand van de aanleggers der expeditie naar Mexico. Met dit onderscheid evenwel, ten nadeele onzer tegenwoordige bewindvoerders, dat voor het minst het Fransche leger niet meer in Mexico was, toen Maximilaan te Queretaro werd gefusilleerd. Terwijl onze soldaten het roerloos aanzagen, zijn de Christenen in Annam bij hoopen omgebracht. Oostenrij li. Keizer Frans Joseph heeft Zaterdagmiddag den Oostenrijkschen Rijksraad geopend. Met duidelijke stem las hij de troonrede. Na de gebruikelijke groeten aan de leden van den Rijksraad en de gewone wenschen voor de parlementaire werkzaamheden, drukte de keizer zijnen dank uit aan de verschillende volkeren van Oostenrijk, voor de manifestaties, op zijne laatste reizen. Belangrijke quaesties zullen in de nieuwe zitting moeten opgelost worden. Er moet eene nieuwe finan- ciëele overeenkomst tusschen Oostenrijk en Hongarije tot stand gebracht worden. De quaestie van het tol- en handelsverbond met Hongarije zal ook ter sprake komen. Verder zullen de volgende wetsontwerpen voorgelegd worden: 1. Eene wet op den Landstorm. «Die instelling, zegt de troonrede, zal zonder de bevolking in vredestijd opofferingen op te leggen, de strijdkrachten, beschikbaar in geval van ernstige ge beurtenissen in overeenkomst met de militaire inrichting der andere mogendheden degelijk inrichten, en daardoor de verdedigingsmiddelen en de macht van het rijk op bestendige wijze vermeerderen. 2. Eene wet betreffende de verzorging der weduwen en weezen van militairen3. Eene wet op de inrichting der middelbare scholen en nijverheidscholen; 4. Veranderingen in het toltarief strekkende om den toestand der nijverheid en van den landbouw op de binnenlandsche markten te verbeteren. Bij het sluiten van handelsverdragen zal het gouvernement zorgen zooveel mogelijk de uitwegen voor den uitvoer te behouden en uit te breiden. 5. Voorstellen voor de inrichting van plaatselijke spoor wegen. 6. Verbetering van de wetten op de rechts pleging, waarvan de gebreken erkend zijn. 7. Een wetsontwerp tegen de revolutionnaire bewegingen. 8. Voorstellen tot verbetering der toestand der werk mansklasse, zooals de verzekering tegen ongevallen en ziekten, enz. 9. Eene wet op de erfenis van landbouw- bezittingen. 10. Voorstellen tot voorkoming van over stroomingen, vooral in Galizië. Het slot der troonrede luidt als volgt: «Onze betrekkingen met de buiten- landsche mogendheden zijn doorgaans bevredigend, en er bestaat volkomen eensgezindheid in het streven naar het behoud van den vrede, wiens noodwendigheid wij allen ondervinden. Plet zal de onveranderlijke taak van mijn gouvernement blijven, met behoud der een heid van het Rijk, voor de verstandelijke en stoffelijke belangen van al mijne landen en volkeren, op gelijke wijze te zorgen. De ondersteuning in dat streven kan ik van u met des te meer zekerheid hopen, dewijl, door de deelneming der vertegenwoordigers van al mijne volkeren aan de parlementaire werkzaamheden, eene eenzijdige behandeling van de voorgelegde onder werpen buitengesloten schijnt. De zegen van den Almachtige begeleide u bij uwe werkzaamheden." Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Een jongmensch te Luik, een telegrambezorger, heeft een gedicht op koning Leopold gemaakt om hem te verdedigen tegen de lasteringen, dat hij in de schandalen te Londen, door de Pall Mall Gazette onthuld, betrokken zou zijn. De koning heeft dezen koningsgezinden onderdaan een dankbetuiging gezonden met 50 francs. Voor den bouw van de nieuwe Tiber-brug te Rome bedient men zich van groote ijzeren ketels met samen geperste lucht, waarin de arbeiders onder water kunnen wei-ken, daar de gebruikte lucht naar buiten geleid wordt. Op eene diepte van ongeveer 2 meter stieten de werklieden op een hard voorwerp, hetwelk, aan den dag gebracht, bleek te zijn een prachtig bronzen beeld van 1,65 M. hoogte, voorstellende een gladiator. Men kent het beeld eene belangrijke kunst waarde toe. Zooals bekend is, had Garibaldi het plan om de Tiber in een nieuw bed le leiden en het tegenwoordige bed te doen omgraven om de schatten er uit te verwijderen. Tevens zou dan te Rome geen gevaar van overstrooming meer bestaan. Eene Engelsche maatschappij wilde ook hetzelfde doen tegen vergoeding van de helft der waarde van de gevonden schatten. Men vergat echter dat reeds Napoleon en de Paus hetzelfde begonnen waren, maar het wegens de onge hoorde kosten moesten opgeven. Te Berlijn is weder een nieuwe reus op het tooneel verschenen. De man heet Franzl Winkelmeier, is ge boortig uit Boven-Oostenrijk en twintig jaar oud, Hij is lang 8 voet 9 duim eri weegt 162 kilo. Zijn zegelring is juist geschikt als bracelet voor een jong meisje. Wanneer hij zijne armen recht uitstrekt, kan iedere garde-kurassier daaronder doorloopen zonder den arm te raken. J. de Graaf, 23 j., jm. en M. van den Hoek, 24 j., jd. F. de Kok, 28 j., jm. en A. Brandenburg, 25 j., jd. Overleden: J. Natte, 60 j.vrouw van J. de Looff. I. A. van Dyke, 18 d., z. M. W. Cashoek, 1 d., z. ZEKTIJDIiVGEIV. UITGEZEILD ZIERIKZEE. 2 Oct. «Marie", kapt. Hansen, van Dordrecht naar Helgoland. berichtendat van af 1 Juni de renten der deposito's worden gesteld als volgt: op 5 dagen zicht 2 V2 1 maand opzeggens 3 3 maanden dato 3%, 1 jaar dato 3 terwijl tevens gelden tegen solied onderpand op billijke voorwaarden zijn te bekomen.-

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3