J SCIIi: (.01 KAM. voor liet arrondis- sement ^ierihzee. 1885. No. 76. Zaterdag 3 October. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regelsmits contant betaald25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiMMAlV. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 2 October 188 5. Wat sedert eenige dagen werd gevreesd, is helaas! een werkelijkheid. Mevr. Kleine-Gartman is niet meer. Dinsdagavond te 10 uur wisselde zij het tijdelijke met het eeuwige, in den ouderdom van bijna 67 jaren. Niet lang mocht zij genieten van de vruchten der stoffelijke blijken van hulde en waardeering, haar vier maanden geleden zoo ruimschoots door geheel het land geschonken. Eenig in de geschiedenis van ons tooneel is de kunstreis, die mevr. Kleine bij haar vijftigjarig jubilé als tooneelspeelster door Nederland heeft gedaan. Te kort is 't geleden, om noodig te hebben nu reeds die schoone April- en Meidagen in herinnering te brengen, toen dit jubilé, gepaard aan het afscheid der kunste- naresse van het tooneel, in de voornaamste steden van ons land, de aanleiding was tot een schitterende openbare hulde van een dankbaar publiek. En in die dagen werden tevens allerlei bijzonderheden en wetens waardigheden medegedeeld uit het kunstenaarsleven van de begaafde vrouw, aan wie door zoovelen nog een lange reeks van jaren in rustige rust van harte werd gegund. Zij, die in elk emplooi »op de planken die de wereld voorstellen", vijftig jaren achtereen honderd duizenden een afspiegeling deed aanschouwen van honderden karakters, zij is heengegaan ter eeuwige rust. Heengegaan na de zaden harer kunst te hebben gezaaid in een nieuw geslacht, dat, naar we hopen, in de toekomst den naam van leerlingen van mevr. Kleine tot een eeretitel zal maken. Maria Johanna Kleine-Gartman zal in ons nationaal tooneel voortleven, en wanneer tot in de verre toe komst hare tradities op kunstgebied worden voort geplant, dan zal dat de schoonste hulde zijn aan de nagedachtenis eener groote kunstenaresse. Rott. N.bl. Men verzoekt ons de beleefdheid, allen, die, hetzij door hunne tegenwoordigheid, hetzij door vertegen woordiging, of door het zenden van eenig rouwbetoon, zich geroepen gevoelen de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van Neerlands groote tooneel speelster, Mevrouw M. J. Kleine-Gartman, uit te noodigen daarvan uiterlijk Zaterdagavond e.k. schriftelijk mededeeling te doen aan het sterfhuis, Nieuwe Looijer- dwarsstraat 12 te Amsterdam. De plechtige teraardebestelling zal plaats vinden op de Ooster begraaf plaats, op nader te bepalen dag Eenige ingezetenen van Den Haag, een 26-tal, hebben een adres opgesteld aan den Koning, om het nut en de noodzakelijkheid van den aanleg eener haven te Scheveningen te bepleiten. Zij handelen naar aan leiding van het antwoord, dat de heer Hora Siccama van den minister van oorlog en dien van marine ontving. Van het adres zal afschrift gezonden worden aan den raad van ministers en aan de beide Kamers. Het ligt op verschillende plaatsen der stad voor een ieder ter teekening. Te Middelburg zal een parc-vaccinogène worden opgericht. De hiertoe vereischte gelden zijn bijeengebracht en in eene vergadering van belangstellenden in de oprichting eener dergelijke instelling werd het bureau van vaccinatie belast met het uitnoodigen eener com missie tot samenstelling der statuten. In een zeer lezenswaardig opstel, naar aanleiding van een pleidooi der National Zlg. voor de bestendi ging van den staat van beleg in Berlijn, schrijft de Voss. Zeitung over de woelingen der socialisten in Nederland o. a. het volgende: »Dat in een land met eene zoo sterke arbeidersbevolking in Nederland het streven der sociaal-democraten in de benedenlagen der maatschappij bijval vindt, kan geen bevreemding wekken, evenmin als het bevreemden kan, dat bij zekere gelegenheid eene manifestatie in dien zin plaats heeft onder een vrije constitutie en bestuur. »Intusschen zullen de sociaal-democraten in Neder land hun doel altijd slechts binnen bescheidene perken kunnen najagen, want nergens zijn minder kiemen van ontevredenheid over de economische toestanden bij de bevolking aanwezig dan daar te lande. Van een proletariaat in den gewonen zin is in Nederland nauwelijks sprake. »De Nederlandsche middelstand in zijne spreek woordelijke zelfgenoegzaamheid trekt zijne grenzen naar beneden tamelijk diep. Als het in een land waar aan de sociaal-democratie wettelijk niet de minste hinder palen tot verspreiding harer denkbeelden in den weg staan, waar hare bladen, hare vereenigingen en bijeen komsten niet in het minst bemoeielijkt worden, tot niets anders komt dan tot eene schreeuwerige mani festatie ten gunste van een veroordeelden partijgenoot, waaraan de politie spoedig een einde maakt, dan zal de socialistische propaganda zelve nauwelijks trotsch kunnen zijn op hare zegepralen. »Dat een straattumult te Amsterdam met eene volksbeweging tegen de tegenwoordige Nederlandsche kieswet in verband te brengen is, kan door geen enkel feit worden aangetoond. Een den Koning rechtstreeks beleedigend biljet, dat in het voorjaar te Amsterdam openlijk werd aangeplakt en dat revolutie verheerlijkte, heeft aanleiding gegeven tot bovengenoemd proces wegens majesteitsschennes eene zaak voor het overige in Nederland onbekend, en het waren meest opge schoten knapen, die aan de mislukte demonstratie tegen het vonnis der rechtbank deelnamen. »Wel is waar herhaalden zich de rustverstoringen, hetgeen uit het karakter der politie verklaarbaar is, en zij mogen ook in enkele andere Hollandsche steden navolging gevonden hebbendoch eene verhouding, die haar als het begin van eene ernstige, geweld dadige beweging zouden kunnen doen beschouwen, hebben zij volgens de tot dusver ontvangen vertrouw bare berichten niet gehad, en het is niet aan te nemen, dat de Nederlandsche regeering het noodig zal achten de algemeene wettelijke waarborgen ook maar op een enkel punt te beperken of te schorsen." Of de Voss. Ztg. dit laatste nog wel met zooveel beslistheid zal durven zeggen, nu minister Heemskerk den oorlog aan de roode banieren heeft verklaard, is bij ons aan eenigen twijfel onderheven. De vergadering van voorstanders der lijkverbranding besloot in de statuten der vereeniging op te nemen, dat ieder die in eens af 200 in het Fonds stortte, verlangen kon dat op kosten en door de zorg der vereeniging zijn lijk binnen- of buitenslands verbrand zou worden. Het denkbeeld werd geuit om aan de grenzen op Duitsch grondgebied een Nederlandschen lij koven te bouwen. De volgende algemeene vergadering wordt te Dordrecht gehouden. Omtrent de werkzaamheden aan den wederopbouw van de kruitfabriek te Muiden vernemen we, dat deze Maandag 1.1. zijn aangevangen met het graven van een kanaalook worden eenige bijgebouwen op het terrein der voormalige fabriek gesloopt. Men verzekert ons, dat de werken belangrijk uitgebreider zullen worden dan de vroegere en zich ook verder in de richting naar Amsterdam uitstrekken, en dat ook betere voorzorgsmaatregelen beraamd worden tegen het gevaar van ontploffing. Overigens schijnt omtrent de eigenlijke bouwplannen nog geen zekerheid te bestaan. De coöperatieve bouw-vereeniging, afd. 's Hage, heeft het plan gevormd tot het bouwen van twee blokken huizen, elk van veertig woningen, drie verdiepingen hoog, in een der straten nabij de Laan van Meerder- voort. Het doel van dit bouwplan is het verschaffen van werk aan die werklieden binnen de gemeente, welke nog steeds zonder werk en niet in staat zijn om in de behoeften van hun huisgezin te voorzien. Op nader te bepalen dag en uur, zoo meldt het Dagbladzullen teekeningen en bestek op het daartoe bestemde kantoor ter inzage liggen en tevens de ge legenheid zijn opengesteld om aan deze onderneming deel te nemen. Er zijn 190 obligation, ieder groot '1000, tegen 4 püt., terwijl later van de overwinst nog 4 a 5 pCt. zal worden uitgekeerd. De 80 te bouwen woningen zullen gezamenlijk be vatten 240 appartementen of 480 kamers, 80 keukens en 80 spreekkamertjes. Te Maastricht zal binnenkort in werking gesteld worden een fabriek ter vervaardiging van een nieuw stof, naar den uitvinder, den heer Béraud, »Béraudine" genaamd. Gemelde heer is er in geslaagd een vezel achtige stof te trekken uit de bovenste turflaag der hooge venen, welke, al of niet vermengd met wol, wordt gesponnen tot draden, waarvan de nieuwe stof geweven wordt. Deze is niet alleen sterk, maar heeft ook nog de uitstekende eigenschap van goedkoop te zijn. Voor Maastricht belooft deze nieuwe industrie eene uitkomst te. worden, te grooter, daar de werkloonen betrekkelijk nog al ruim zullen zijn, terwijl die aan de grootste fabriek van aardewerk aldaar al lager en lager worden, behalve nog dat de werktijd ook van tijd tot tijd wordt ingekrompen. Een wegens bedelarij terechtgestelde man verzocht den Voorzitter van de Kamer van strafzaken der Rechtbank te 's-Gravenhage van opzending naar een bedelaarsgesticht verschoond te mogen blijven, omdat hem bij het uitstappen uit de gevangenwagen aan het Rechtsgebouw door iemand in het oor gefluisterd was, dat hij na ontslag uit de gevangenis werk kon krijgen. De rechtbank, aan dit praatje al of niet geloof slaande, voldeed aan 's mans verlangen. Een boer ontmoette op den Binnenweg te Delfts haven den celwagen. In de meening verkeerende, dat dit rijtuig eene diligence was, verzocht hij daarin mede te mogen rijden. In de vergadering van het departement Zeeland der »Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie" werd algemeen de wenschelijkheid uit gesproken een cursus op te richten ter opleiding van apothekersbedienden. Aan eene commissie werd opge dragen, ten spoedigste over deze zaak rapport uit te brengen om in eene buitengewone vergadering door de dan verstrekte gegevens een definitief besluit te kunnen nemen. Het voorrecht kinderen te hebben wordt den heer Hoek, vroeger te 's Hage, thans te Apeldoorn wonende, op zonderlinge wijze vergald door zijne schoonmama, die reeds eenmaal zijn zoontje ontvoerde en daarvoor, zooals men weet, te 's Hage terecht stond doch vrij gesproken werd. Dinsdag is een nieuwe poging tot ontvoering beproefd, die hoogstwaarschijnlijk van den zelfden kant werd beraamd. Acht Amersterdarnsche

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1