Z1ERIKZËESCHE COURANT. voor het arrondis- xièrx sement Zierihzee. 1885. No. 75. Woensdag 30 September. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post ƒ4, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 40 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENJIAN. ZIERIKZEE, 29 September 488 5. Voor weinige jaren was er gebrek aan onderwijzers. Ten einde daarin te voorzien, stelde de Regeering overal normaallessen in, waarvan nu reeds het gevolg is, dat er een overcompleet is ontstaan. Het grootste gedeelte der pas geëxamineerde onderwijzers kan niet geplaatst wordende jaarwedden dalen en groote teleurstelling treft thans de jongelui en de ouders. De Wekker acht dan ook de zaak bedenkelijk en meent, dat het noodig is de meeste normaallessen op te heffen; de overige kunnen met de kweekscholen in de behoefte voorzien. De opleiding, thans voor de adspirant-onderwijzers in het leven geroepen, vergelijkt de Wekker met een mahoniehouten trap naar een armzalig dakkamertje. Volgens de Werkmansbode werd op den dag der opening van de Staten-Generaal het volk, dat sedert een paar uur voor het hek, dat toegang geeft, had staan wachten, tegen het tijdstip dat het publiek zou worden toegelaten, verdrongen door militairen, politie en eenige goedgekleede mannen. De laatsten werden vooraan geplaatst en nadat, toen het hek geopend was, deze waren toegelaten, werden de achterstaanden geweerd en heette de tribune vol. Waarschijnlijk waren die welgekleede mannen nachtwachten of andere werk lieden in dienst der gemeente; voor twee jaar deden denzelfden dienst de weesmeisjes en ontvingen die daarvoor 4,50 belooning. Hoe komt met deze lezing overeen, dat één der aanwezigen na het vertrek des Konings luidkeels in de zaal »Leve het Algemeen Stemrecht!" riep? Dat zal toch geen betaalde nachtwacht gedaan hebben. Naar aanleiding van de jongste ontvluchting van een gevangene, heeft de minister van justitie Vrijdag ochtend, vergezeld van den inspecteur der gevangenissen en van den ingenieur-architect van de gevangenissen en rechtsgebouwen, het huis van arrest en militaire verzekering te 's Ilage geïnspecteerd. Als gevolg van deze opneming van het gebouw zullen belangrijke herstellingen moeten geschieden. Dat doet aan 't spreek woord denken van 't kalf en den put. Een nieuw ontwerp tot verandering der grensregeling tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel is voor eenige maanden door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland der regeering aangeboden, met het advies zoowel van de gemeenteraden als van de commissiën daartoe door de gemeentewet aangewezen. Men verwacht thans de spoedige indiening van het wetsontwerp bij de Tweede Kamer. Door den brigade-commandant der rijks-veldwacht Van Hien, te Steenwijk, is proces-verbaal opgemaakt tegen den burgemeester en den veldwachter van Havelte, die in den avond van 22 dezer zich te dier stede bevindende, hem, verbalisant (surveilleerende met eenige huzaren), tijdens de oproerige bewegingen aldaar belemmerden in de uitoefening zijner functiën. Omtrent de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning wordt aan de Haagsche kroniekschrijver van de N. Gr. Gt. verzekerd, dat zijn gestel nog steeds te wenschen overlaat en dat dit op zijn temperament van grooten invloed is. Te 's Hage gaat Z. M. in het geheel niet uit, en dat is nadeelig, want de eerste eisch bij den hem door zijne geneesheeren voorgeschreven leefregel is buitenlucht en beweging. Vandaar dat het gewenscht is, dat de vorstelijke familie weder spoedig naar buiten terugkeert. De N. B. Ct. ontkent, dat de volksbeweging voor algemeen stemrecht een nationale is, zooals in de audiëntie bij den minister werd beweerd. De heer Heldt moge dat verzekeren, maar wat beteekenen dan die telegrammen uit het buitenland, die roode vlag, dat uitheemsche revolutielied, die republikeinsche muts, die valbijl? Verzekeringen als die van den heer Heldt kunnen geen vertrouwen inboezemen, en even min het vertoonen der Nederlandsche driekleur, als men tegelijkertijd zoovele teekenen ziet, die by den rustigen burger, den Nederlander die aan zijn land, zijne instellingen en zijn vorstenhuis gehecht is, niets dan wantrouwen kunnen wekken. Begrijpt men niet, dat men zijne eigen zaak op die wijze bederft Men houdt niet op een goed vaderlander en een ordelievend burger te zijn, als men de meening uitspreekt, dat van het algemeen stemrecht voordeel te wachten is voor staat en maatschappij. Dit is eene meening, waarover verschil van gevoelen kan zijn, maar die op zichzelve gelijke aanspraak heeft op eer biediging, als elke andere eerlijke meening. Maar wanneer het algemeen stemrecht gevraagd wordt onder vertoon van roode vlaggen, phrygische mutsen en valbijlen, en onder het zingen van revolutionaire liederen, en er worden daarbij telegrammen van bui- tenlandsche oproermakers als middelen gebruikt om schrik aan te jagen, dan houdt alle aanspraak op eerbiediging op, want dan blijkt het, dat er heel andere roerselen in het spel zijn, dat het algemeen stemrecht gevraagd wordt als een middel om troon en staatsinrichting omver te werpen en het maat schappelijk verband te verbreken. Het baat niet, of de ordelievende en welgezinde werklieden, die aan dergelijke demonstraties deelnemen, al verzekeren, dat zij betere bedoelingen hebben; hun samenwerken met die anderen legt hun in elk geval eene mede-aansprakelijkheid op. En al zouden zij er beteekenis aan willen doen hechten, dat die anderen slechts in de achterhoede staan, wie waarborgt hun en ons, dat zij niet morgen aan den dag door die achterhoede overvleugeld zullen worden? Waartoe tournures al geen aanleiding kunnen geven. Een straatbengel van ongeveer 8 jaar zag dezer dagen te Amsterdam eene dame wandelen, die een in het oogloopende tournure droeg. Hetzij uit aardigheid, vermetelheid of straatjongensovermoed, hoe ook, hij sprong de dame op den rug, daarbij gelijktijdig zijn armen om haar hals slaande, zoodat zijn wangen die der dame raakten. Hevig ontsteld maakte de dame zich uit deze ongewenschte omarming los en keerde huiswaarts. De schrik had haar echter zoo aange grepen, dat zij het bij haar thuiskomst op de zenuwen kreeg, en thans door een zenuwkoorts is aangetast, die het ergste doet vreezen. Zaterdag den 3 October a.s. zal in de verschillende garnizoensplaatsen de verkiezing plaats hebben van 6 aftredende leden van de directie van het weduwen- en weezenfonds voor officieren der landmacht. Ook gepensionneerde officieren kunnen desverkiezende aan die stemming deelnemen, en de benoodigde stembil jetten bekomen op de bureaux van de plaatselijke en garnizoens-commandanten, waar ook de inlevering der biljetten moet geschieden. Ook uit de gemeente Delftshaven vertrekken ver scheidene werklieden met hunne gezinnen naar Spanje, om aldaar werkzaam te zijn bij de baggerwerken van de heeren Volker en Bos; volgens mededeeling van een der vrouwen dier gezinnen zal haar man als machinist-bankwerker aldaar 27 en haar zoon als stoker 48 's weeks verdienen. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en de minister van financiën hebben, op grond van het koninklijk besluit van 46 Augustus 4885 (Staatsblad No. 475), met ingang van 4 October a.s., in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed, afkomstig uit Italië (het vasteland en de eilanden) verboden. Gebruikte kleedingstukken, als bagage door de reizigers medegevoerd, zijn hieronder niet begrepen In de onderaardsche gangen der fortificatiën aan de stelling Helder heeft men een sterke echo ontdekt. "Vooral die, welke in het fort Erfprins wordt gehoord, moet zoo krachtig en verrassend zijn, dat zij de vermaarde echo van Muiderberg zelfs overtreft. Het Vad. meldt omtrent de nasporingen der politie om de daders van den nachtelijken diefstal van gouden en zilveren voorwerpen, in het magazijn van Verschuur in de Gallirie van het Badhuis te Scheveningen, te ontdekken, dat op het terrein van het Paviljoen van wijlen prins Frederik der Nederlanden een tweetal kristallen dames-flacons zijn gevonden, ontdaan van de gouden stoppen en voorts eenige ledige étuis, waarin zich andere sieraden hadden bevondeneen en ander is herkend als van den diefstal afkomstig te zijn. De dieven hebben zich dus na den diefstal naar eene door hen veilig gewaande plek begeven en daar den buit gesorteerd en van het waardelooze ontdaan; niet onwaarschijnlijk is 't, dat zij het goud en zilver zullen hebben versmolten en de edelgesteenten af zonderlijk zullen trachten te verkoopen. Uit al de uiterlijke waarneembare aanwijzingen meent de politie de overtuiging te kunnen putten dat de diefstal op de gewone wijze door inbrekers van professie is gepleegd, alleen met gebruikmaking van een valschen sleutel. Alle gissingen ten nadeele van bepaalde personen zijn blijkbaar ongegrond. Men is druk in de weer om door nasporingen bij goud smeden en handelaren in edelgesteenten, zoowel te 's Hage als elders, het spoor van de misdadigers te ontdekken. De waarde van het ontvreemde wordt geschat op f 45,000. Voorts is ontvreemd f 250, bestaande uit een bankbiljet van 100, drie muntbiljetten en 4 bankbiljet van f 25 en het overige in specie. Ter bevordering der Nederlandsche industrie heeft het Nederlandsch Handelsmuseum een wedstrijd uit geschreven. Het bestuur looft twee prijzen van f 250 uit voor 't best gekeurde Huiskamer- en Slaapkamerameublement. Het huiskamerameublement moet bestaan uit buffet of eenig ander meubel, tafel, bijzettafeltje, zes gewone en twee grootere stoelen of een canapé en moet een verkoopprijs van f 350 hebben. Het slaapkamerameublement moet bestaan uit een tweepersoonsledikant, of twee eenpersoonsledikanten, waschtafel, kast, nachtkastje, tafel met vier stoelen en moet een verkoopprijs van f 450 hebben. Keus van hout en stijl is vrij. Alles moet in Nederland door Nederlandsche werk lieden vervaardigd zijn; ook de onderdeelen, met uitzondering van spijkers, springveeren enz., moeten van Nederlandsch fabrikaat zijn. Aanmeldingen om mede te dingen worden tot 45 Oct. ingewacht. Deze flinke poging van het Handelsmuseum om wat leven in de brouwerij te brengen, hopen wij dat door velen gesteund, door allen erkend zal worden.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1