De najaarsvergadering der »Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland", zal te Goes gehouden worden op Donderdag den 15 October. De heer mr. H. graaf Van Hogendorp leidde te 's-Hage eene meeting in tot ondersteuning van de beweging tegen den handel in vrouwen en meisjes. Spreker wees op het goed recht der vrouw om in deze handelend op te treden. Door alle tijden heen is de vrouw opgetreden als de nood hoog gestegen was. Niemand bewere, dat in deze zaak de Staat den plicht niet heeft om het kwaad te bestrijden, al moge de Staat geen zedemeester zijnhet geldt hier de be scherming van een mishandeld deel der leden van den Staat. Ook mevr. de Douarière Klerck-Van Hogendorp hield een warm pleidooi voor deze zaak. Reeds hebben 11,880 vrouwen het adres aan de Tweede Kamer onderteekend. Hartgrondig dankte zij voor de sympathie, die deze handeling van het Vrouwenbond in alle stan den der maatschappij en in de pers heeft ondervonden. Ds. Van Hoogstraten sprak het slotwoord. De meeting werd met gebed geopend en gesloten. Ten behoeve van het gezin van den heer Tourniaire, den verdienstelijken acteur die krankzinnig geworden is en thans te Meerenberg wordt gepleegd, waar men maar weinig hoop op herstel heeft, zal te Amsterdam een voorstelling in de Stadsschouwburg worden gegeven. Men schrijft uit Amsterdam: De Maandaghouders zijn door het gerechtshof op een zeer gevaarlijke proef gesteld. Duizenden leegloopers hadden zich voor liet Paleis van Justitie vereenigd, om den held van den dag, den socialist Van Ommeren, na afloop van de zitting op kenschetsende wijze te ontvangen. Men verbeelde zich het Amsterdamsch ge peupel gedurende meer dan zes uren wachtende, steeds meer opgewonden door den drank, en behendig geëxploi teerd door eenige uitventers van het weekblad «Recht voor Allen" en van het Brusselsche «Anarchistisch orgaan De Opstand," waarvan No '1 bij deze gelegen heid te Amsterdam werd geïntroduceerd. Een aardige jongen, de school nog niet ontwassen, en uiterlijk althans veel te goed voor zulk een werk, trachtte aan de overzijde der Prinsengracht, waar 'took zwart was van nieuwsgierigen «De Opstand" voor 3 cent aan den man te brengen als «het orgaan der anarchisten in Nederland." Op de vraag van een heer wat anarchisten waren, zij het ventje, dat hij dat niet wist, en hij bedankte guitig voor het lesje, toen dezelfde persoon, tot groot pleizier van de omstanders, hem aanraadde geen leugens te vertellen, aangezien hij een «Belgisch" blad verkocht, dat nergens voor deugde als voor een bewijs, dat men in België bedroefd slecht Nederlansch schrijft. Middelerwijl was de dronkemanspret onder de muren van den zetel der heilige Justitie in vollen gang. De schoone melodie der Marseillaise werd vreeselijk geschonden, of men hoorde balken: «Hazen berg, Meerenberg, ha, ha, ha," of wel: «Meneer Van Ommeren gaat nooit verloren, de Socialisten gaan nooit verloren, falderalderïere", vermengd met allerlei uit roepen van «Weg met de onrechtvaardige rechters! Leve de onrechtvaardig veroordeelde meneer Van Ommeren!" enz. «En die lui wil men nu laten kiezenbespiegelde men aan den overkant. «De burgemeester schijnt wel te slapen, dat hij zoo'n schandaal toelaatHet gerecht kiest een mooien dag uitWat moet daarvan terecht komen. Ze worden stomdronken. Er komen ongelukken van!" Inderdaad: men moet zich verbazen, dat die profetie niet werd vervuld. Zelden ziet men een massa bijeen als de woeste bende, die met Van Ommeren naar het telegraafkantoor trok. Zulk een gelegenheid is voor Maandaghouders dan ook zeldzaam 1 Een dame van elders trad dezer dagen met eene vriendin een winkel in Arnhem binnen. Terwijl zij bezig was te bezichtigen wat haar werd voorgelegd, om daaruit eene keuze te doen, klonk een schel. De winkelier keerde zich om en zeide Zeker mevrouw. Ik zal zorgen dat het in orde is. Juist zooals de laatste maal, U kunt er vast op aan. Ja mevrouw, de groot -r- Lieve hemel! die man is krankzinnig geworden, fluisterde angstig de dame hare vriendin toe. Ga gauw mede Ilij is niet krankzinnighij spreekt door de telephoon, zeide de vriendin. Het verdere kan de lezer er wel bij denken. Bij gelegenheid van de aanstaande algemeene ver gadering van liet Nederlandsch Tooneélverbond te Utrecht, zal het gezelschap van den heer A. van Lier aldaar een eerste voorstelling geven van een van mr. Brooshooft's nieuwe tooneelstukken. Jeanne Lorette is door het gerechtshof te 's Graven- hage veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Gelijk reeds werd gemeld, is van de Nederlandsche onderzoekings-expeditie naar Zuidwestelijk Afrika de heer L. J. Goddefroy van Mossamedes via Liverpool in welstand laatstleden Zaterdag in het moederland, en wel te Amsterdam teruggekeerd. In verband daarmede is het L. D. in de gelegenheid het volgende mede te deelen De heer Goddefroy bracht nl. tevens mede de schrif turen door den heer Veth nagelaten, eene verzameling van voorwerpen van natuurlijke historie en eene uit gebreide verzameling van ethnologica, welk alles in den meest voldoenden toestand is overgebracht. De terugkomst van den heer Goddefroy was nog niet zoo vroeg verwacht, maar hij is in alles den wensch voor gekomen, uitgedrukt in het schrijven van professor Veth, dat hij nog niet had ontvangen, en had inderdaad niet beter kunnen handelen. Hij heeft ook vele bijzonderheden omtrent het laatste zeer bezwaarlijk gedeelte der reis, na het overlijden van den heer Veth, en omtrent de algemeene versla genheid, die de tijding van Veth's afsterven zoowel onder de Portugeesche bevolking van Mossamedes, als onder de Fransche zendelingen te Huïla en de boeren te Humpata teweegbracht. Hij was zelf de overbrenger van een brief van rouwbeklag aan prof. Veth, in weinige maar aandoenlijke en diepgevoelde woorden vervat, waarin de boeren hunne dankbaarheid uitdrukken voor hetgeen Veth voor Humpata deed en nog had willen doen, en verklaren dat zijn naam in hunne harten bewaard zal blijven, als die van den eersten stamgenoot, die hun het bewijs bracht, dat Holland, welks taal zij spreken en waar hunne vaderen woonden, hen nog niet geheel had vergeten. Deze brief is, namens de geheele gemeente van Humpata, door haar opper hoofd P. J. van de Menve geteekend. De heer van der Keilen verkeerde in goeden welstand en zou waarschijnlijk nog geruimen tijd te Humpata blijven vertoeven. Hij heeft vele betrekkingen met boeren en Portugeezen aangegaan en is voornemens, in gezelschap vooral van eerstgenoemden, die, zooals men weet, voortreffelijke schutters en jagers zijn, nog geruimen tijd de jacht voort te zetten op dieren van allerlei soort ten behoeve van het Museum van natuur lijke historie te Leiden. Ook stelt hij zich voor, geolo gische specimina bijeen te brengen en de ethnologische verzameling te completeeren. In den eersten tijd zal echter zijne voorname taak wezen, de zaken der expeditie te regelen en al te doen, waarvoor hem door prof. Yeth de noodige volmacht is verstrekt. Het zal waarschijnlijk mogelijk zijn, uit de aanteeke- ningen en brieven van de he.er.en Veth en van der Keilen, en het door den heer Goddefroy gehouden nauwkeurig journaal, nog een vrij samenhangend ver haal van deze zoo ontijdig en op zoo droevige wijze gestoorde Nederlandsche expeditie samen te stellen, dat voor de geographie en de kennis van Afrikaansche toestanden niet van belang zal ontbloot zijn. In de 116 gemeenten der provincie Gelderland bestaan thans 599 instellingen van weldadigheid. Hiervan zijn 438 instellingen eener kerkelijke ge meente bestemd voor de armen eener bepaalde gods dienstige gezindte, en van wege die kerkelijke gemeente geregeld en bestuurd; 82 gemeente-instellingen, door de burgerlijke overheid geregeld en van harentwege bestuurd; 76 instellingen, door bijzondere personen of door bijzondere, niet kerkelijke vereenigingen geregeld en bestuurd; 3 instellingen van gemengden aard in welker regeling of bestuur door de burgerlijke overheid en van wege eene kerkelijke gemeente of door bijzon dere personen of bijzondere, niet kerkelijke vereenigingen gezamenlijk wordt voorzien. Onder laatstgenoemde categorie zijn gerangschikt het gasthuisfonds te 's Heerenberg, het groote Bommelsche gasthuis te Zalt-Bommel en de St.-Anthonie groote broederschap te Zutphen. De Commissaris des Konings in Limburg heeft, onder dagteekening van d5 dezer, eene circulaire gericht aan burgemeesters en wethouders in die provincie, waarin met nadruk wordt gewezen op de zorg voor de publieke gezondheid en in de eerste plaats op het bevorderen van gezonde lucht in de woningen, het beschikbaar stellen van goed drinkwater en het zuiver houden van den bodem. In die circulaire wordt o. a. gezegd dat, bleef ons land vooralsnog van de gevreesde ziekte, welke in enkele landen van Europa voortwoedt, gespaard, met het oog op het hedendaags versneld verkeer het gevaar van overbrenging nog blijft bestaan. Verder wordt bij het nemen van hygiënische maat regelen de tusschenkomst van den adjunct-inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht aanbevolen. Door den heer Jac. v. d. Monde, te Dordrecht overleden, is aan de algemeene armen aldaar vermaakt f 1000, en aan het Hervormd Bestedelingenhuis f 500, beiden vrij van rechten. Mr. A. Van Weel, notaris te Oud-Beierland, heeft aan de diaconie-armen en de algemeene armen aldaar elk f 4000 geschonken. Door wijlen G. Blokhuis Wz., te Amsterdam overleden, is aan het gereformeerd oude mannen- en vrouwenhuis te Nijkerk vermaakt f 2000, vrij van rechten. Uit Sliedrecht zijn werklieden naai' Spanje vertrokken, om aldaar werkzaam te zijn bij de baggerwerken van de heeren Volker en Bos. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Luik heeft zich de wisselagent Georges Ista verdronken. In zijn kas is een tekort ontdekt van 500,000 francs. Een dame te Brussel, die door een ongeteekenden brief bij haren echtgenoot van ontrouw was beschuldigd, heeft zich in een hotel nabij het Luxemburger-station van het leven willen berooven. Zij had hiervoor een revolver gekocht, doch de geweerfabrikant, den opge wonden toestand dei1 dame bemerkende, had het wapen met een patroon zonder kogel geladen. De dame heeft zich het verhemelte verbrand en de tong gedeeltelijk weggeschoten. Iemand, voorgevende te zijn dr. J. Brouwer, custos aan de universiteits-bibliotheek te Leiden, heeft in den laatsten tijd verschillende bibliotheken in West- Duitschland met een bezoek vereerd. Hij spreidde bij die bezoeken eene groote geleerdheid ten toon. Voor hij dan wegging vertelde hij zijne brieventasch verloren te hebben en verzocht den Duitschen collega hem eenig geld te willen leenen. Verscheidenen hebben aan het verzoek voldaan, maar anderen ontvingen op informatie naar Leiden al spoedig bericht dat daar geen dr. J. Brouwer bekend was. Men heeft hier dus met een oplichter te doen. Uit het huis van arrest aan de Prinsengracht te 's-Gvavenhage is een gevangene ontsnapt. De man moet aan de straatzijde uit een openstaand dakvenster in de goot zijn geklommen en tusschen de aangren zende daken snel een goed heenkomen hebben gevonden. De ontvluchte moet zijn zekere v. R., betrokken in een belangrijken diefstal, in den afgeloopen winter in Den Haag gepleegd. Patrouilles doorzoeken den omtrek, en op de omringende daken zijn posten uitgezet. Sedert eenigen tijd worden de omstreken van Breda onveilig gemaakt door eene dievenbende van grooten omvang. Zij oefende reeds haar handwerk uit te Etten, te Boeimeer, te Sloeven enz., waar brutale en belang rijke diefstallen werden gepleegd. De ijverige maréchaus sees mochten na rustelooze pogingen eindelijk een van de bende in handen krijgeneen tweede wist in de bosschen te onvluchten. De aangehoudene, een krachtig jongmensch van 26 jaren, is naar Breda overgebracht. Hij heet Bernard Zalago, is scheepmaker en woonachtig te Parijs. In zijn bezit werden voorts verschillende gouden en zilveren voorwerpen en geld gevonden. De bende schijnt 12 a 14 man sterk te zijn. Later zijn nog twee van hen gevat, beiden insgelijks vreemdelingen; de een is genaamd Gross, 18 jaren oud en matroos, woonachtig te Wiesbaden en de ander K. C. H. Willems, 30 jaren, stoker, geboren te Lubeck en wonende te Hamburg. Men hoopt nu ook de anderen weldra in handen te krijgen. Te Borssele werd Dinsdagavond omstreeks half elf uur inbraak gepleegd bij de 76jarige wed. A. Roozendaal, wonende aan de haven. De onbekende dader verschafte zich door een raam toegang tot de slaapkamer der vrouw; hij heeft haar vreeselijk geslagen en verwond en daarop uit het kabinet, dat hij met den aangewezen sleutel opende, eene belangrijke som gelds ontvreemd, waarmede hij zich onmiddellijk verwijderde, De meid, die in een andere kamer sliep, wilde hulp aan de vrouw verleenen, doch werd daarvan weerhouden door de bedreiging van moord, die de dief tegen haar uitte. De justitie uit Middelburg heeft zich Woensdag tot nader onderzoek naar Borssele begeven. Verleden Zondag zijn te Benevento, vroeger reeds zevenmaal door aardbevingen geteisterd, weder hevige aardschokken waargenomen. De bevolking kampeert in de open lucht. De vrouw van een schrijnwerker te Napels heeft het leven geschonken aan een kind van het mannelijk geslacht, dat drie beenen en vier ooren heeft en welks huid zoo dun is, dat men bijna de ingewanden kan zien. Van de drie beenen bevinden zich twee op de rechte plaats, het derde been is aan de borst gegroeid. Het kind en de moeder genieten een goede gezondheid.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 2