Z1ERIKZEESCHE COIRWi. voor het arrondis- sement Zierikzee. P 1885. No. 74. Zaterdag 26 September. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVEETENTIE-BLAD Waar en hoe de Sociaal-Democraten in den Haag vergaderen- Binnenland. I; |rüs 'rijs nden leede |ng- pts. de I 64. j Cz. ■ver een dat i in It 4 ans of er <01' t- rang ling Va Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ4,— Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk eeu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAi*. Hoe ze vergaderen. Wanneer men van de sociaal-democraten en hunne vergaderingen hoort spreken, dan komt zoo onwillekeurig de gedachte in ons op aan tooneelen van groote verwarring, van woestheid, van ruwen zin. De socialisten hebben echter in den laatsten tijd getoond, dat zij bij al hunne handelingen de orde weten te bewaren, ook zonder dat er veel politie of eene geduchte militaire macht op de been is. Of mag men het niet eene buitengewone zaak noemen, dat eene manifestatie als Zondag 1.1. in den Haag plaats vond, in de grootste orde afliep, zonder dat de politie ook maar één oogenblik ernstig behoefde op te treden. De werklieden, waaruit het grootste deel der sociaal-democraten bestaat, behooren dus nog niet tot den droesem der Nederlandsche natie, zooals sommigen wel eens beweren. De beweging, thans op touw gezet, toont, dat liet socialistische schip goede stuur lieden heeft en nog tamelijk wel naar het roer luistert. Reeds lang vóór het uur, waarop de verga dering in 't Walhalla zou beginnen, verdrong zich eene nieuwsgierige menigte voor den ingang der verzamelplaats. Bedaard gingen echter de werklieden na het openen der deuren naar binnen en weldra waren alle zitplaatsen bezet. «Van allerlei slag", als Justus van Maurick zegt, was hier bijeen. De grofgespierde polder gast zat naast den dunbeenigen kleermaker, de typograaf hield een praatje met den schippers knecht, de bakker (meestal sociaal-democratisch gezind, misschien wel omdat hij altijd voor het dagelijksch brood zwoegt) deed zijn best om den bezadigden metselaar wat aan te vuren, de altijd vreeselijk «gedrukte" sjouwerman nam het breed op en hezorgde zijn buurman, den meubelmaker, een wel wat te klein plaatsje. De zaal liep zoo vol, dat bijna geen staanplaats te verkrijgen was. Ook de gaanderij was goed bezet. Nadat de hamer van den voorzitter was ge hoord, werd het doodstil in de zaal. Het doel der bijeenkomst werd door den leider der ver gadering kort uiteengezet en daarna het woord gegeven aan den spreker voor dezen avond. Deen Heldt, geen Domela Nieuwenhuis betrad het spreekgestoelte, neen, verheugt u, o Zeeuwen! een bewoner van de hoofdplaats uwer provincie was het, die de sociaal-democraten zou stichten. Niemand minder dan de ook bij ons ter stede bekende Jansen uit Middelburg. Men zeide mij, dat deze spreker eerst officier en daarna direc teur der gevangenis te Middelburg was geweest. Nu was hij redenaar der sociaal-democraten. Ik stond te ver van den spreker af om nauw keurig zijne rede te kunnen volgen, te meer, daar het voortdurend gaan en komen der nieuws gierigen toch altijd eenig gedruisch maakte. De spreker las zijne redevoering. Mijns inziens had dit met krachtiger stem moeten geschieden en wat minder eentonig. "VVat meer vuur bij de voordracht had de woorden beter tot hun recht doen komen. De woorden van den rede naar waren eigenlijk niets meer dan eene uit breiding van hetgeen op de bekende schilden en versieringen te lezen stond. (Zie No. 73 dezer courant). Ik verkreeg den indruk, dat het grootste deel der aanwezigen niet veel be greep van de woorden des redenaars. De meeste toejuiching vonden aardigheden, o. a. die der anen en ianen, na eene opsomming van alle partijnamen, als Thorbeckianen, Gfroenianen, enz. Het woord alias lokte bij sommigen ge lach uit; een man naast mij zeide: «Ja, hij heeft gelijk, het zijn aliassen, die ministers." Hoe hoog sommige aanwezigen het woord «vrij heid" schatten, bleek daaruit, dat een hunner tamelijk luid zeide«Wat doen d i e hier, ze hooren er niet." Die woorden waren tegen mij en mijn vriend gericht en zeker daardoor uitgelokt, dat ik de opschriften copiëerde en aanteekeningen maakte. Hier en daar waren ook burgeressen I zichtbaar. Bene had zelfs een tamelijk klein kind bij zich, dat niet recht op zijn gemak scheen bij deze socialistische opvoeding. Op de tribune zaten, half liggende, eenige jongere burgeressen op tafeltjes en lieten hunne beenen tamelijk onverschillig over den rand hangen. Hare geestdrift kende geene grenzen, toen de redenaar over de verleiding sprak, waaraan de dochters uit het volk van de zijde der «rijken" zijn blootgesteld. Men schijnt bij de socialisten nog al spoedig tot de «rijken" te behooren. Ook voor herinneringen in stoffelijken zin aan dezen socialisten-avond was gezorgd. Een jong gezel liep in de zaal te koop met de be kende werkjes van P. Domela Nieuwenhuis: «Hoe ons land geregeerd wordt op papier en in de werkelijkheid" en «Algemeen Stemrecht in beginsel en toepassing." Ik raad iedereen aan met deze werkjes kennis te maken; ze zijn goedkoop genoeg, 10 en 5 ets. Op mijn vraag of er wel eens discussie was na de voordrachten, kreeg ik van het jonge mensch ten antwoord«Zelden, mijnheer; maar ze kunnen er ook niets tegen zeggen." Waarom, dacht ik, begeeft zich de een of ander die wel ter tonge is, niet naar het Wal halla en tracht de werklieden, thans soms door gewetenlooze drijvers opgezweept, tot andere gedachten te brengen. Of is de werkman niet waard dat men zich zijner aantrekt en zou hj dan werkelijk door velen slechts als een sprekend lastdier beschouwd worden De meer begaafden, de beter door het lot bedeelden, de «rjken" dus, bedenken, dat wij allen leden eener groote familie, de maatschappij, zijn. Politie was niet aanwezig in de zaalde orde werd dan ook niet gestoord. Tot mijn leedwezen kon ik de vergadering niet tot het einde bijwonen. De drukkende hitte en de vunze, stinkende lucht maakten mj tegen half elf een langer verbljf onmogelijk. Mijn vriend had reeds vroeger de zaal verlaten om buiten de frissche lucht te genieten. Hj was zeer verstoord op de socialisten, want toen hj voor de tweede maal de zaal binnenkwam, had een hunner hem op vrj ruwen toon de op merking gemaakt, dat zulk gedraai maar hinderde en heeren best gemist konden worden. Een maal buiten de zaal gekomen, smaakten wj het genot een eind weegs achter een paar werklieden te kunnen gaan, die ook zooeven het Walhalla hadden verlaten. »Ja", zeide de een, «zoo'n minister, zoo'n «rj'ke" heeft 12000 gulden in het jaar en wij verdienen der maar 12 in de week en dan zit ie nog in een leuning stoel en steekt geen poot uit, en wat zei ie dat lekker van die ofcieren, die opvreters en van die dooie weerkrachten." Hier scheidden onze wegen. Wj gingen links, de werk lieden rechts. ZIERIKZEE, 25 September 4 8 8 5. Naar wij vernemen zal, op algemeen verlangen, de heer Ernest Joung, presditigitateur, anti-spiritist en gedachtenlezer, lid van het gezelschap van den heer H. Kievits, op Vrijdag 2 October a.s. eene buiten gewone séance geven in de Concertzaal. De voorstelling zal hoofdzakelijk bestaan in het gedachtenlezen en anti-spiritisme, zooals het naaldzoeken, het raden van een gedacht persoon, het zoeken van een horloge of ring, in den omtrek verstopt, enz., alles bij uit voerige programma's nader bekend te maken. Wij twijfelen niet, of velen zullen gebruik maken van deze gelegenheid om den heer Joung in zijne interessante werkzaamheden te leeren kennen. De bijval, hem betoond gedurende zijn bezoek aan onze kermis, geeft ons alleszins reden, te verwachten dat een groot getal belangstellenden deze séance zal bij wonen. Mocht het noodig zijn, dan wekken wij gaarne iedereen op, van deze gelegenheid gebruik te maken, om iets naders van het anti-spiritisme te vernemen. Men schrijft uit 's Gravenhage «Hopende, dat er meer gelet zal worden op het voorstel dan op den voorsteller", heeft de heer F. Domela Nieuwenhuis andermaal onzen gemeenteraad verzocht, een som op de begrooting uit te trekken, ten einde voedsel te verstrekken aan de kinderen op de scholen voor on- en minvermogenden. Kosteloos onderwijs zonder den kost acht adressant half werk. De proefneming op kleine schaal, door eenige lief dadige ingezetenen gedaan, heeft doen zien, dat de maatregel gunstig werkt op het onderwijs; maar de hulp van particulieren schoot te kort om aan alle aanvragen te kunnen voldoen, en de nood der tijden is nu nog erger dan in '1884, daarom meent adressant dat de gemeente ook in deze moet tegemoet komen aan de onvermogendheid van het particulier initiatief des noods door een subsidie aan zulk een particuliere commissie. «Zelden - zegt adressant - opent zich zoozeer de gelegenheid voor uw college, om te toonen dat men, ofschoon afgevaardigd door het bezittende deel der burgerij, toch de ooren niet sluit voor voor stellen, die strekken in het belang van het niet- bezittende deel", dus van het geheel. Adressant voegt daarbij de opmerking, dat de uitgaaf de voorkeur verdient boven verschillende van betwijfelbaar nut, bij de begrooting voorgesteld. Woensdagmorgen ruim half drie is te Yerseke een vuurbol gezien, die schijnbaar de grootte der zon had. Hij kwam ongeveer in het zenith te voorschijn en bewoog zich in oostelijke richting voort, een blauwachtig licht verspreidende. Kort bij den horizon spatte hij uiteen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1