XlflHkZIISCHI COI HUI. voor het arrondis- sement Zierikzee. CH 1885. No. 73. Woensdag 23 September. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD itiën raf erd. Waar en hoe de Sociaal-Democraten in den Haag vergaderen. levende ublici- daarin ts van Teder- is dit en wij ensclit waarin order 3l een tdat en in.* net 4 pnans ap of ke er Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,Franco per post ƒ!,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER A DVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct, Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIVHAIV. W anr ze vergaderen. Met het oog op de groote demonstratie ten gunste van het algemeen stemrecht op Zondag den 20 September en tevens als eene soort van voorbereiding om de sociaal-democratische harten eens recht warm »gloende heet" te maken, had de Sociaal-Democratische Yereeni- ging te 's Gravenhage op Zaterdag 1.1. eene openbare vergadering aangekondigd. Door een gelukkig toeval was ook ik in de gelegenheid mijn stuiver te offeren en toegang tot het «"Walhalla" der socialisten te verkrijgen. «Wal halla" is de vergaderplaats der mannen uit en voor het volk, die ons weldra eene nieuwe revolutie zullen bezorgen, zoo hunne wenschen, waaronder wel billijke, niet worden ingewilligd. De naam der vergaderplaats was tameljjk ge past het rood, dat er sterk vertegenwoordigd was, herinnerde toch aan het bloed van nog niet gesneuvelde helden. De vunze lucht, door de min aangename uitdampingen dei' talrijk aan wezigen veroorzaakt, deed aan alles, behalve aan het frissche paradijs der Noordscbe volken denken. Door eene soort van breede poort in de Westerbaenstraat uitkomende, komt men in den voorhof van het Walhalla. Hier stond eene «burgeres", vrij spits van neus en kin, met roode strikken en dassen in alle grootten te koop. Het meer of minder sterker gloeien der socialistische harten schijnt door de lengte en breedte van de roode das te worden aan gegeven. Veel schijnt onze koopvrouw echter niet verkocht te hebben. Het «Walhalla" zelf is eene vierkante zaal. In het achterste gedeelte bevindt zich eene soort van breede galerij, die door opschuivende blinden geheel afgesloten kan worden. Voor deze gelegenheid was de zaal feestelijk en met het oog op het doel der vergadering gepast, zelfs smaakvol versierd. Recht tegenover den ingang was eene soort van tribune aan gebracht, waarop de «groene tafel", anders niet erg gezien bij de socialisten. Aan beide zijden der tribune bevonden zich groepen uit altijd groene planten en bloemen saamgesteld, terwijl voor de tafel het gestoelte van den redenaar stond. Daar zaten ze dan aan de «groene tafel" die gevreesde aanvoerders der socialisten. Verschrikkelijk zag er o. a, de man uit, die rechts aan den hoek was gezeten. Een ontzettende baard, lang en verwilderd op zijne borst neerhangende, versierde zijn bleek aan gezicht zijne oogen bliksemden voortdurend zijn vest stond geheel open, zeker om de lange en breede roode das te doen zien. Aan den wand, achter de tafel, was eene tropee aange bracht, die uit banieren van socialistische ver- eenigingen en schilden bestond. Op die schilden las men van linksjnaar rechts gaande, de volgende opschriften «Arbeid van acht uren", «Algemeen onderwijs", «Alles voor het volk", «Algemeen stemrecht", «Algemeene weerplicht", «Vrijheid van pers en van vergadering", en «Gelijk recht voor man en vrouw." Het centrum werd ge vormd door de banier der Kleedermakersver- eeniging. Eene groote schaar op de banier zelve geborduurd en een groot persijzer op den stok wijzen er u op, o meergegoedon, wat u te wachten staat van de democraten. Aan den rechterwand der zaai was eene nette wapentropee aangebracht. Allerlei moordtuig grimde ons aan. Het onderschrift «Tot aanval en ver dediging" gaf de bedoeling van die akelige dingen te kennen. Toch werd de onaangename indruk wel een weinig getemperd door «Atchisons Porter en extra Stout", dat op een onder de tropee hangend papier gedrukt stond. Ja, extra stout zijn de socialisten, meem het woordje maar in beide beteekenissen. De rechterwand prijkte met eene eigenaardige en niet onaardig gevonden versiering, waardoor de meening der socialisten werd uitgedrukt. Zie hier hoe deze versiering was saamgesteld. Bovenaan stond Hoe het kapitaal alles opzuigt, wat de arbeid voortbrengt'1 Groot kapitaal. Grond- Bente- eigendom. niers. Nationale Staats schuld, begrooting. De arbeider is de bron van alle welvaart. Bovendien waren overal versieringen van rood en wit doek aangebracht en prijkten de wanden met schilden, waarop de namen der grootste socialisten, o. a. Jezus, Babeuf, Lassale, Liebknecht, Bebel, enz. I Binnenland. ZI E RIK Z E E, 2 2 September 1 8 8 5. De uitkeering van een gedeelte der opbrengst van j de personeele belasting aan de gemeenten zal, naar j de N. Rott. Ct. bericht, in de eerste dagen van ieder kwartaal geschieden door de betaalmeesters, maar kan door hen op de gebruikelijke wijze op de kassen der ontvangers worden o vergewezen. Te rekenen van 1 October a.s., kunnen de inleggers in de rijks-postspaarbank, in plaatsen waar, behalve een kantoor der posterij, en tevens een rijks-telegraaf kantoor (of wel een kantoor met telephoondienst) ge vestigd is, de overbrenging hunner aanvragen om terugbetaling op spaarbankboekjes, - mits niet van het geheele tegoed, - alsmede van de orders tot terugbetaling, welke dientengevolge door den directeur der rijks-postspaarbank worden afgegeven, door middel van de telegraaf bespoedigen. De inlegger, die van deze bevoegdheid wenscht ge bruik te maken, dient aan het kantoor der posterijen (post-, bij- of hulpkantoor), eene aanvraag om terug betaling in te vullen, in den gewonen vorm. Die aanvraag wordt door den postambtenaar over gebracht op een daarvoor bestemd formulier, waarna de kosten voor de overseining van de aanvraag worden berekend. Deze kosten zijn te voldoen door den in legger, die bovendien een bedrag van veertig cent, bij wijze van vooruitbetaald antwoord, moet storten voor de kosten van overbrenging van de order van betaling. Wenscht men de overbrenging als een dringend telegram te doen plaats hebben, zoo betaalt men, (in overeenstemming met de bepalingen voor den telegraaf dienst) het drievoud van de gewone kosten. Alzoo wordt dan voor de overbrenging der order van be taling, als vooruitbetaald antwoord, de som van ƒ1,20 geheven. Ook kan een inlegger alléén de overbrenging dei- order van betaling, - dus niet die van de aanvraag om terugbetaling, - door middel van de telegraaf doen geschieden. In dit geval wordt, bij de gewone (kostelooze) aanvraag om terugbetaling, een bedrag van veertig cent in telegramzegels, voor de telegrafische overbrenging der genoemde order, gevoegd. De telegrafische aanvragen om terugbetaling worden bij de voormelde kantoren aangenomen gedurende dezelfde uren, waarop die kantoren voor den spaarbankdienst geopend zijn. De verzending der telegrafische orders, door de directie der rijks-postspaarbank, geschiedt alleen op werkdagen, en wel van 9 uur 's morgens tot 4% uur 's avonds. Men telegrafeert uit 's Gravenhage dat weder is ingediend een eenigszins gewijzigd wetsontwerp tot heffing van een zegelrecht op effecten. De regeering hoopt, dat de wet met 1 Januari a. s. zal worden ingevoerd, maar dat tijdstip is nog onzeker. Men meldt aan het D. v. Z.-Ii.; dat het drie- wielig-postrijwiel, voor de bestelling van brieven en pakketten, bij de beproeving zeer voldoet. De Arnh. Ct. doet intusschen opmerken, dat, als het rijk van plan is, aan de postboden ten plattelande »trapwagens" te verstrekken, het toch den dienst daarmede zal moeten beperken tot die gemeenten, waarvan de besturen zoo welwillend zijn om te ver- oorlooven, dat zulke gevaarlijke voertuigen zich over hun grondgebied bewegen. Te Oldenbroek zou de rijks-vélocipède worden verbeurd verklaard, en de regeering verklaarde zelf, er niets aan te kunnen doen. Te Surhuisterveensterheide (Fr.) heeft J. Pander de proef genomen om een akker met rijst te bebouwen, hetwelk zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd. Hij won naar berekening 60 H L. van de Hectare. Het stroo is even lang als roggestroo en wordt gaarne door het vee gegeten, terwijl het wellicht ook voor fijne stroovlechterij zou kunnen gebruikt worden. "Ver moedelijk zullen nu wel meer proeven tot aankweeking van rijst worden genomen.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1