ZIMIIk/J ISi m COURANT. k P3'" b> 1885. No. 72. Zaterdag 19 September. 88ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor liet arrondis- sement Zierikzee. i'/a Binnenland. nia r/is VU I1/'. 5/s 3U 7/a 1u l'/jG p/4 I'/a ,'3/ib i1/» Ka td. 7,50 6,80 7,20 6,60 5,90 5,50 4,80 4,50 4,50 3,45 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post 4 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct,. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aau den uitgever H. LAKEN9IAN. ZIERIKZEE, 18 September 188 5. Consequentie der sociaal-democraten Zondagmiddag noemde burger Van der Stadt in 't Feestgebouw te Rotterdam allen, die zich aan geweld schuldig maakten, «lafaard s." Zondagavond hield burger Fortuyn te Wormerveer een voordracht over«stemrecht of vuistrech t." Commentaar overbodig. Men schrijft ons uit AmsterdamMaandagavond had bij Bosdriesz een bijeenkomst plaats, belegd door een comité van «burgeressen", met het doel om een vrouwenafdeeling te stichten van den sociaal-democra- tischen bond. De presidente opende da vergadering met een rooden hamer, die aan de groene of roode tafel van hand tot hand was gegaan om be wonderd te wordenblijkbaar dus pas nieuwDe voorzitster heette de burgeressen en burgers welkom, en verklaarde, dat de vrouwen, die nog niet wisten wat de socialisten willen, dit thans konden vernemen, «om klaor te sain, als ze gerope worren en de tait daor is om zich aan de spis te stelle." Hierop gaf zij het woord aan burger Fortuyn, die op de hem eigen beschaafde wijze, in netten vorm - om een goed voorbeeld te geven aan het gehoor zijner keuze - het hart der burgeressen stal, door haar te beduiden, dat ze lang genoeg als een «bloot genotmiddel" waren ge bruikt, als «slavinnen van de heeren der schepping." Bij de gewone uitroepen betreffende «uitzuigerij" enz. kwamen ditmaal de bekende phrases van de corypheën der vrouwen-emancipatiemaar deze eerste burgeressen- vergadering moest geschorst worden, omdat de bur geressen en burgers achter in de zaal en daar buiten te veel lawaai maakten en - gelijk de spreker zelf zei - toonden op welk laag peil zij nog stonden. Over veertien dagen zal de proef herhaald worden, en dan zullen uitsluitend vrouwen toegang hebben, en wel tegen betaling van een gering entrée om «hen, die er pleizier in hebben de vergadering te doen mislukken, doch daarvoor geen paar centen over hebben, te weren." Hoe bedroevend het ook zij, dat mannen, die de maatschappij willen hervormen, hun kracht zoeken bij lieden van «laag peil", en in toon en vorm tot hen afdalen, in plaats te trachten het peil te ver beteren, zoo mag één denkbeeld van burger Fortuyn toch niet onopgemerkt blijven: «Er is werk genoeg - zei hij - al was 't maar tot verbetering van krotten, waarin menschen moeten wonen, hoewel menig rijk aard ze te min zou vinden voor zijn beestendoch men wil geen werk geven; het geld is den bezitters te lief." Indien dat waar is, waarom worden er dan geen bonden opgericht van welgezinden, met het doel om die en meer andere werkelijke grieven weg te nemen? De nette, ordelijke werkman, die karakter en gezonde hersens heeft, wordt aan zijn lot overge laten, terwijl lichtzinnige heethoofden «het lage peil" ongestoord trachten dienstbaar te maken aan de be reiking van hun onbekookt doelIs dat in orde? Bij de te Delftshaven gehouden vergadering van de socialisten aldaar waren ongeveer 300 personen tegen woordig dezelfde stellingen werden uiteengezet, als Zondag te Rotterdam. De vergadering, welke te ongeveer 8l/2 ure een aanvang nam, was te tien ure loopen. Ongeregeldheden hebben zich niet voor^ «Stemrecht of vuistrecht!" De verhuurder van het gewone lokaal der bijeenkomsten van de socialisten te Amsterdam, de heer Bosdriesz, heeft het reeds onder vonden, dat de socialisten zich in vredesnaam bij gebrek aan stemrecht maar met het vuistrecht zullen behelpen. Een der aanwezigen op de vrouwenvergadering sloeg hem Maandagavond een paar tanden uit den mond. Behalve zijne tanden miste de heer Bosdriesz ook zijn horloge, maar dat zal natuurlijk slechts een toevallige samenloop van omstandigheden zijn geweest. Het Vad. merkt, naar aanleiding van de pogingen, die te 's Hage worden aangewend om den burgemeester te doen terugkomen van zijn besluit, waarbij door hem vergunning is gegeven aan de vereenigingen voor het «Algemeen Stemrecht", tot het houden van een op tocht op 20 dezer, dat het beroep op de Zondagswet, als grondslag dezer beweging, niet opgaat. De Zondags wet spreekt in 't geheel niet van optochten, en geen enkele wet verbiedt of beperkt het houden van op tochten, zoodat die op alle dagen der week volkomen vrij zouden zijn, als niet de Haagsche politieverorde ning de vergunning van den Burgemeester vorderde. De burgemeester, overtuigd, dat het hier een vreed zame betooging geldt, waarbij verstoring der orde niet te duchten is, heeft terecht zijn toestemming niet geweigerd. Blijkbaar heeft hij ook de Zondagswet, zoover die hier van toepassing moet worden geacht, niet uit het oog verloren. Artikel 5 toch dezer wet beveelt: «dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen tot den openbaren eere- dienst bestemd en in het algemeen alles wat denzelven zoude kunnen hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden." Daarom is de vergunning slechts verleend onder voorwaarde, dat de optocht eerst na 12 uur zou aanvangendaarom moeten de leiders zich met de politie verstaan over den te volgen weg daarom waarschijnlijk is muziek bij den optocht ver boden. Deze volgens sommigen misschien overdreven zorg, om de gevoelens der geloovigen niet te kwetsen, verdiende door hen op hooger prijs te worden gesteld, dan blijkt te geschieden. Uit Amsterdam wordt geschreven De onlangs gehouden vergadering van deelhebbers in de in Mei j.l. gesloten leening door de Amster dammer, Dagblad van Nederland, waarvan ik u berichtte, was slechts een vóórvergadering van enkele belanghebbenden. Zaterdag jl. was er «groote" vergadering. Daar bleek, dat de commissarissen dei' leening (de heeren P. van Gelder, Abr. Roelvink en B. C. E. Zwart) gemeend hadden het oordeel hunner mede-belang hebbenden te moeten inroepen, omdat de opbrengst over de eerste maanden der nieuwe gestie niet zoo groot was geweest als men had ondersteld, ja zelfs niet bereikt had het minimum van f 30,000. Dit bedrag was in de overeenkomst tusschen de heeren Ellerman, Harms Co. en de geldschieters aange nomen als noodzakelijk voor de voortzetting dezer overeenkomst. In de maand Augustus was f 4500 minder ontvangen dan in dezelfde maand van het vorige jaar, de advertentiën gingen achteruit, in nieuwe abonnementen was de vermeerdering luttel. De eerste storting van f 75,000 was verbruikt, de tweede werd gevraagd. Zal men die geven, nu het minimum niet is bereikt, zoo ja, op 1 October of 1 Januari? Besloten werd te storten niet op I October, maar op 1 Januari; die storting zou dan wel kunnen worden gedisconteerd. De op I Januari e.k. te storten gelden zullen dus op dien datum reeds nagenoeg zijn verbruikt. Ter vergadering werd gevraagd hoe de heeren Ellerman Harms Co. 1 Mei jl. konden verklaren, dat met f 150,000 het voortbestaan van de courant zou zijn verzekerd, waarop namens die heeren werd geantwoord, dat zij niet 150,000, maar f 200,000 hadden gevraagd. Inderdaad zoo is 't. Of die halve ton, zoo het daarvan afhangt, nu nog te krijgen zal zijn, nu de levensvatbaarheid van de courant niet is gebleken, is de vraag. Men herinnert zich, dat een goed deel van de anderhalve ton reeds bij elkaar gebracht is, in aandeeltjes van f 250. In de provincie vooral, b.v. in het Noorden en in Deventer, zijn er onderscheidene van die stukjes geplaatst bij kennissen, particulieren, vrienden van belanghebbenden. Men vroeg ter vergadering ook (de heer Hubrecht geloof ik), of 't nu niet beter ware de courant tot een kleiner orgaan te maken, en een ander was van meening, dat de redactie te weinig met de publieke opinie rekende, om succes mogelijk te maken. 't Zal met De Amsterdammer als groot blad nu wel niet lang meer duren. De heeren Ellerman Harms Co., die haar hebben gekocht en van dien eigendom een Dagblad-maatschappij hebben gemaakt omdat de heer Zwart voor de aandeelhouders in de Dagblad- Vereeniging Holtz Co. nog recht heeft op een zeker deel der winsten hebben in uitzicht gesteld, dat zij tot April e.k. zullen volhouden. Maar dan? Dan zal wellicht het plan worden volvoerd, in Mei j.l. door eenige mannen van naam geopperd, om er van te maken een soort liberale Standaardaanvankelijk beslaande van subsidiën, en het denkbeeld van mede dinging met andere groote bladen geheel op te geven. Op 1 Februari e.k. zal het blad nagenoeg f 650,000 hebben gekost. Wijlen het Handels- en Effectenblad kostte in vier jaar f 400,000 en wijlen Het Noorden in 15 maanden f 160,000. 0 De statuten daarvan, vroeger vastgesteld, zijn juist dezer dagen in de Staats-Courant opgenomen, en daaruit wordt nu, als gold het eene nieuwe zaak, door sommige bladen een en ander medegedeeld. De schrijver der Haagsche brieven in de Zaanlandsche Courant zegt omtrent de ongunstige tijdsomstandig heden Ik heb meelij met zoovele knappe werklui, die den naderenden winter met angst en bevinge tegemoet gaan; maar daarom gil ik nog niet mee met de massa, die 't wil doen voorkomen alsof de wereldgeschiedenis nooit slechtere tijden heeft gekend. Elders zoowel als in ons eigen land hebben we heel wat andere dagen beleefd. We hebben hongersnood en epidemieën gehad, waarvan de oudsten onder ons nog weten te verhalen en waarbij de haren te berge lijzen. Maar zulke dingen vergeten we. Ja, als we nu zeggen, dat in de laatste 50 jaren het lot van den minderen man oneindig veel gunstiger is geweest dan vóór dezen, dan ziet men ons ongeloovig aan, en toch is 't zoo. Zijn woning is beter en gezonder dan vroeger, zijn kleeding nooit zoo voldoende geweest als thans, en wat zijn voeding betreft, ze moge nu nog niet in alle opzichten naar wensch zijn, beter is ze zeker. We kennen de afzichtelijke krotten van woningen van weleer niet meerde schamelijke kleeding van vroeger is thans een zeldzaamheid en de veeltijds walgelijke spijs van voorheen heeft plaats gemaakt voor ja wel een eenvoudigen maar niettemin gezonden kost. Ons nationaal vermogen isgrooter, de welvaart is algemeener, de loonen zijn hooger geworden. We hebben dit alles verkregen door een beter staatsbestuur, door de toe passing van betere economische begrippen, door een juister besef van menschen waarde. Op dezen weg moeten we voortgaan en dit doen we ook. Hongers nood kennen we niet meer; epidemieën zooals die vroeger de bevolking decimeerden evenmin; terwijl tal van inrichtingen bestaan of worden opgericht om het leven te verzekeren van het hulpbehoevend kind, van den zieken man zoowel als van den oude van dagen. Ja, er is nooit ergens een tijd geweest als tegenwoordig bij de meest beschaafde en door nijver heid bloeiende volken van het westen van Europa, dat zooveel aandacht werd gewijd aan den armen en aan den arbeidzamen man. Naar wij vernemen is de steiger, die de London, Chatham en Dover Spoorwegmaatschappij ten behoeve

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 1