ADVERTENTIEN. GEBROEDERS CATZ, De Köln. Zeit. betuigt hare ingenomenheid met de nota, die door Duitschland over de Carolina-eilanden naar Spanje is gezonden. Behalve de handelsbelangen, die bij het bezit der Carolinen betrokken zijn, zal zoodra het kanaal dooi de landengte van Panama voltooid is, het bezit van die eilanden nog om eene andere rede van groot ge wicht zijn. »Op den weg van Panama naar Japan, China en Indië zegt het Frankf. Journal vormen de Sandwichs-eilanden, de Maarschalks-eilanden en de Carolinen drie stations, die een hooge beteekenis zullen verkrijgen; de twee laatstgenoemde misschien minder uit een handels- dan uit een strategisch oog punt. Nu heeft Duitschland op Nieuw-Guinea een niet onbelangrijk kolonisatie-gebied, waarvan de Carolinen min of meer de voorpost vormenbovendien staan wij in vriendschappelijke betrekking tot den koning der Sandwichs-eilanden. De weg van Honolulu naar Nieuw- Guinea voert langs de Maarschalks- en Carolinen- eilanden. Het denkbeeld lag dus voor de hand, die beide stations in bezit te nemen. Daarmede zou voor Duitschland een hoogst belangrijke strategische positie gewonnen zijn, van waar uit het scheepsverkeer in den Stillen Oceaan vrij wel beheerscht kan worden. Beschouwt men de zaak uit dat oogpunt, dan wordt het ook duidelijk, waarom Duitschland eerst de Caro linen en niet de Maarschalks-eilanden bezet heeft. Hadden wij het eerst de laatstgenoemden in bezit geno men, dan zouden de Spanjaarden zeker niet gedraald hebben met hunne vlag op de Carolinen te hijschen. In dat geval zou eene vreemde mogendheid zich tusschen onze bezittingen op Nieuw-Guinea en de ons bevriende Sandwichs-eilanden geschoven hebben. Blijven de Carolinen in ons bezit, dan zal natuurlijk het bezetten der Maarschalks-eilanden de volgende stap zijn, en het is nu belangwekkend te zien, dat reeds vóór eenigen tijd vooral Engelsche bladen er op wezen, dat het eigenlijke doel der nieuwste Duitsche annexatiën niet de Carolinen, maar de Maarschalks eilanden moest zijn. Zoo zal ongetwijfeld deze stap van Bismarck op het gebied zijner koloniale politiek van zeer groot belang blijken te zijneen stap, die ons eene bijzondere politiek-strategische stelling in den Stillen Oceaan verschaft en aan het Engelsche overwicht niet weinig afbreuk doet." F rank i* ij li. Na de geestelijkheid is het onderwijzend personeel aan de beurt gekomen om van de regeering eene vermaning te ontvangen, zich van officiëele inmenging in den verkiezingsstrijd te onthouden. In de circulaire, die de minister van openbaar onderwijs aan de onder wijzers heeft gezonden, wordt te kennen gegeven, dat zij volkomen vrij zijn te stemmen hoe zij willen en de regeering hunne gehechtheid aan de republikeinsche instellingen niet in twijfel trekt, doch dat zij zich moeten onthouden van alles wat beschouwd zou kunnen worden als een op de kiezers uit te oefenen dwang, waardoor hun rechtmatige invloed zou verzwakken en het vertrouwen zou verminderen, dat het publiek in hen stelt eu dat zoo noodig is tot het vervullen van hunne taak. In de vorige week werd in de gemeenteraad te Lyon eene interpellatie van het lid Bartolino behandeld, over het ondersteunen van werklieden buiten verdienste. Duizenden menschen verdrongen zich in en buiten het raadsgebouw. Toen op de interpellatie van wege de financieële commissie geantwoord werd, dat een geld middelen noodig zou zijn, riep de heer Bartolino, dat men de zaak in den doofpot wilde steken, eischte hij onverwijld maatregelen en wierp zijnen medeleden allerlei beleedigingen naar het hoofd. Met moeite kon zich de burgemeester verstaanbaar maken het publiek jouwde hem uit en juichtte Bartolino toe. Nadat dit een half uur geduurd had, gelukte het de politie de zaal te doen ruimen. Maar daarbuiten ging het des te luidruchtiger toe. Men hief kreten aan ter eere van de Commune de sociale revolutie, waarop het plein werd schoongeveegd en acht personen in hechtenis werden genomen. Later in den avond hervatte de raad zijne vergadering, de burgemeester hield naar aan leiding van het voorgevallene eene toespraak en ondanks heftig verzet van den heer Bartolino werd eene motie aangenomen, waarbij de protesten van den burgemeester en de versterkte inlichtingen omtrent de cricis onder den werkenden stand werden goedgekeurd. Den dag na de ontstuimige raadsvergadering werd een bijeenkomst van werklieden te Lyon gehouden en daar heeft burger Clanet, een der voornaamste rede naars van de anarchisten eene harstochtelijke aanspraak gehouden. Hij zeide onder andere: »Indien het bloed van het volk de Places des Terreaux nog niet geverfd heeft, dan is het zeker de schuld niet geweest van dien eerloozen municipalen raad; het was alleen, omdat gij vreedzaam waart, omdat de wet het recht verkracht heeft. Het volk zal zich nochthans niet altoos laten overmeesteren door die ulanen. Het uur der verlossing nadert en ik doe een beroep op uwen moed en uwe energie. Wij vragen werk en brood en wij zijn in ons recht. De maire is een Nero en een Atilla; er moet eene algemeene revolutie komen. Een jongmensch, die dit jaar soldaat moet worden, Duteil geheeten, ver zekerde dat de vrije liefde en de vernietiging van alle eigsndomsbewijzen algemeen geluk zouden waarborgen. Al vast moesten zij, die geen t' huis komen hadden, de ledigstaande woningen betrekken. Bij het eindigen der vergadering werden uhanet en Duteil gearresteerd. Zwitserland. De leden der conferentie, die te Bern beraadslagen over een internationale overeenkomst tot bescherming van den letterkundigen en artistieken eigendom, waren het Donderdag reeds over de quaesties eens, zoodat reeds tot het benoemen van eene commissie van redactie kon worden overgegaan. Vermoedelijk zal reeds in de eerste dagen der volgende week de over eenkomst door de leden der conferentie onderteekend worden. Later zal nog een derde conferentie noodig zijn, waarin de diplomaten der regeeringen die tot haar toetreden de overeenkomst zullen teekenen. Griekenland. Men weet, zegt le Moniteur Universel, dat Grieken land één Kamer bezit, het algemeen stemrecht heeft en de Constitutie van republkanisme doortrokken is, terwijl de Koning slechts erfelijk president is. Nood- lottigerwijs blijven dan ook de ondeugden der demo- stratie, zooals Aristophanes deze reeds voor tweeduizend jaren beschreven heeft, niet uit, waarbij begunstiging, omkoopbaarheid en verkwisting in de eerste plaats de zeden des volks bederven. Het is nu zoover gekomen, dat, zooals de Helsenicos Laos meldt, de leider eener pariementaire groep, welke veel invloed heeft, de Staatsambten openlijk verkoopt. Zoo is b.v. de prijs voor een post van directeur bij de douanen eerste klasse 3000 drachmen; 1800 drachmen voor de tweede klasse; 1000 voor de derde klasse; 400 drachmen voor de betrekking van secretaris in een onder-prefec tuur, enz. Daar het Atheensche blad gedreigd had, den naam van bedoelden afgevaardigde openbaar te maken, indien het medegedeelde bestreden werd, heeft de regeeringspers geen woord geuit. Groot-Brittan j e. Uit Parijs werd Vrijdag geseind, dat het Engelsch- Russische protocol, waarbij het geschil over den Zulficar-pas geregeld wordt, door de vertegenwoordigers der beide mogendheden is onderteekend. Ook de Pall Mali Gaz. bevestigde het bericht, er bijvoegende, dat de commissie voor de grensregeling in November zal bijeenkomen. De heer Lessar is Zondag van Londen naar Petersburg teruggekeerd, daar zijne zending is afgeloopen. Te Southporfc werd in de afgeloopen week het gewone jaarcongres van de Britsche werklieden-ver eenigen gehouden, De voorzitter, mr. Threefoll, sprak in zijn openingsrede over de oorzaken der tegenwoordige algemeene stremming in handel en bedrijf en over de middelen om daaraan tegemoet te komen. Als eerste maatregel tot verzachting van het kwaad beval spreker aan de algemeene vaststelling van den maximum werktijd op 8 uren daags. Paste men dit stelsel in Engeland toe en verkortte men aldus den werkdag gemiddeld met een uur, dan zou men ongeveer 875.000 leegloopende werklieden aan den arbeid kunnen zetten. Een afdoende oplossing van de moeilijkheid zou die maatregel zeker niet blijken te zijn. Als radicale genezing prees de voorzitter aan het afschaffen van 't monopolie van landbezit en een geheele ingrijpende herziening van de agratische wetten. In de vergadering werd een motie aangenomen, waarin de tegenwoordige treurige toestand van handel en bedrijf een gevolg wordt genoemd van onverproductie en tegelijk sympathie wordt uitgedrukt met de wevers te Oldham, die geen loonsverlaging willen, maar ook geen beperking van productie Gemengd Buitenlandsck Nieuws. In de voorsteden van Madrid is het aantal cholera gevallen toegenomen tengevolge der samenscholingen die in de laatste dagen hebben plaats gehad. Bij gelegenheid van het bekend maken der bekro ningen op de Antwerpsche tentoonstelling behaald, zal de Belgische regeering slechts enkele commissarissen decoreeren, die aan het tot stand brengen der ten toonstelling hebben medegewerkt. Voor leden der commissiën en exposanten enz. zal later gezorgd worden, naar men mededeelt. Men behoeft zich dus niet ongerust te maken, dat de lintjesregen zal uit blijven. Het vak van orgeldraaier is niet een der minst winstgevenden. Voor de rechtbank te Manchester verscheen een orgeldraaier met een aanklacht tegen een vakgenoot, die hem '100 pond sterling ontstolen had, een gedeelte van een som van 127 pond sterling, welke de aanklager op zijne muzikale zwerftochten tijdens den laatsten zomer had kunnen sparen. De radjah van Lahore, een nog jonge man, die zijn best doet zich te beschaven, zag eens, toen hij een bezoek bracht hij den vice-koning, de illustraties van de Illustrated Londen-News. De vice-koning verklaarde hem door middel van een tolk de platen, want de radjah verstond geen enkel woord Engelsch. Toen echter de vice-koning de vriendelijkheid had hem voortaan iedere week de Illustrated New te zenden, begon de Indische vorst zich met ijver toe te leggen op de Engelsche taal en binnen zeer korten tijd was hij tengevolge van zijn grooten ijver en leerzaamheid de taal geheel meester. Reeds bij zijn tweede bezoek kon hij er den vice-koning de verrassende bewijzen van leveren; hij was in staat de onderschriften der platen alleen te lezen en te vertalen. Zooeven zijn er nieuwe illustraties aangekomen, zeide de vice-koning, nam een ivoren vouwbeen en sneed het werk open. Wat is dat voor een ding? vroeg de radjah nieuwsgierig. Het is een papiermes, dat wil zeggeneen mes, dat men gebruikt tot het openen ven couranten boeken enz. Zoudt u zoo goed willen zijn van mij een veel fraaier en doelmatiger mes daarvoor te willen aannemen, maar dan verzoek ik u mij een papiermes te zenden, om eenigen tijd te gebruiken. Natuurlijk was de vice-koning daartoe volkomen bereid. Verscheiden maanden verliepen en de vice-koning had geheel vergeten, dat hij beloofd had een vouwbeen te zenden. Op een goeden dag werd hem een bezoek van den Radjah aangekondigd en nu herinnerde hij zich weder alles. Hij spoedde zich, zooals daar de gewoonte is, naar den voorhof, waar de radjah juist opgereden wasdezen keer zat hij op een witten olifant, die met goud en scharlaken prachtig opgetuigd was en over den kop ook een scharlaken doek had. Toen de radjah zijn gastheer zag aankomen, steeg hij onmiddellijk af en voerde het kostbare dier den vice- koning tegemoet. Een vriend brengt u uit dankbaarheid voor het beloofde papiermes dit tegengeschenk, zeide hij. Op een wenk werd de doek weggenomen van den kop van den olifant en nu vertoonde zich aan de oogen van den vice-koning een wonderlijk schouwspel. De beide slagtanden van het dier waren kunstig ge sneden en ingelegd en liepen uit in den vorm van vouwbeenen. Op een tweeden wenk van Lahore legde een bediende op een kleed een aantal onopengesneden tijdschriften nederhet verstandige dier nam ze een voor een op, ontvouwde ze, bracht ze met zijn slurf naar zijne slagtanden en sneed ze open. Daarna reikte hij ze aan zijn heer over, die ze glimlachend aan den vice-koning gaf. Nu, hoe bevalt u dit papiermes? vroeg hij, zeer verheugd over de grenzelooze verbazing van zijn gastheer. Men kan zich het antwoord van den vice-koning licht voorstellen, maar hij zal toch deze vouwbeenen eenigszins onhandig vinden op zijn schrijftafel. Te Palermo is het uitbreken der cholera, nadat zeven sterfgevallen zijn voorgekomen, officiëel gecon stateerd. Het bericht heeft te Napels een ware paniek doen ontstaanmet geweld wilde men de passagiers, die met een schip van Sicilië waren aangekomen, uit de stad verdrijven. De politie moest tusschen beide komen en eenige arrestatiën doen. Intusschen is de opgewondenheid eenigszins bedaard, doordat aan schepen, die uit Palermo komen, een quarantaine van zeven dagen is opgelegd. R. KOOLE ZOON berichten, dat van af '1 Juni de renten der deposito's worden gesteld als volgt: op 5 dagen zicht 2'/2%, '1 maand opzeggens 3%, d 3 maanden dato 3%, '1 jaar dato 3 terwijl tevens gelden tegen soiled onderpand op billijke voorwaarden zijn te bekomen. De Flacons Dorsch-Levertraan VAN Drogisten te Groningen en Rotterdam, worden door de Creneesheeren als de meest geiieeslaachti^e aanbevolen. Lees daarover de brochure, welke om iedere flacon is gewikkeld en bij de Depóthouders gratis ver krijgbaar is.

Zierikzeesche Courant | 1885 | | pagina 3